Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mystic8

144 Hz, a FPS

Polecane posty

W nawiązaniu do mojego poprzedniego tematu odnośnie wyboru monitora mam pytanie odnośnie wersji 144 Hz. Oczywiste jest to, że taki monitor pokaże pazur przy 100+ FPSach (idealnie 144). Co jednak w przypadku, gdy użytkownik (a takich jest z pewnością wielu) posiada sprzęt ze średniej półki - z kartą pokroju GTX 960 4GB) i w nowszych tytułach może liczyć na góra 50-70 FPS w wysokich detalach w FULL HD? Czy w takiej sytuacji:

1. Jest sens dopłacać do monitora 144 Hz skoro płynność będzie najlepiej widoczna jedynie na pulpicie?
2. Czy taka różnica FPS nie wpłynie negatywnie na wyświetlany obraz (screen tearing)?
3. Czy brak free/gsync nie wpłynie negatywnie na jakość obrazu?

Czytałem wiele opinii na polskich i zagranicznych forach i większość sprowadza się do:

a) Taka różnica w HZ i FPS spowoduje gubienie FPS i zrywanie obrazu - nie warto kupować monitora 144 HZ do słabszego sprzętu (zwłaszcza jeżeli ten nie będzie modernizowany przez następne 3-4 lata)
b) 144 Hz to maksymalna ilość fps jakie monitor jest w stanie wyświetlić, więc wyłączając vsync i osiągając np. 70 FPS będzie i tak płynniej niż na monitorze 60Hz

Dotychczas korzystałem z matrycy TN, 60Hz, 5 ms (LG Flatron LCD od ponad 8 lat) i zarówno obraz jak i kolory są dla mnie w porządku (nie miałem porównania z IPS, ale ze względu na to, że jestem głównie graczem nie chcę ryzykować blura przy szybkich tytułach) i zawsze miałem vsync wyłączony, ponieważ płynność obrazu jest dużo lepsza.

Mam teraz straszny dylemat pomiędzy Iiyamą GB2530HSU-B1 (24,5" 75Hz) i GB2560HSU-B1 (24,5" 144Hz). Różnica cenowa to 699zł vs 999zł. Czy faktycznie warto dopłacić 300 zł do 144 Hz skoro mój sprzęt nie wyjdzie ponad 80-90 FPSów? Czy obraz nie będzie rwał przy tak dużej rozbieżności HZ - FPS?

Bardzo proszę o pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ciężkie pytanie, zależy czy masz zamiar kiedyś ulepszyć komputer. Jeśli tak, no to chyba warto

2. Wpłynie, chyba że Twój komputer jest w stanie osiągnąć min. 72 Fps'y (połowa 144Hz to minimum)

3. Nie powinien, poza tym nVidia wspiera tylko kilka wybranych modeli freesync, a monitory GSync są bardzo drogie. 

W skrócie - jeśli twój komputer potrafi osiągnąć i utrzymać te 72 FPS'y w grach w które grasz, to tak warto. Jeśli jednak nie, to możesz zobaczyć sporo screen tearing'u bądź innych problemów. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, 120202 napisał:

2. Wpłynie, chyba że Twój komputer jest w stanie osiągnąć min. 72 Fps'y (połowa 144Hz to minimum)

Czy możesz to rozwinąć? Czasem gram w 60 klatkach na monitorze 144Hz i nigdy nie doświadczyłem żadnych problemów z obrazem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie zastanawiam się nad tym 1/2. Mam też do wyboru model 75 Hz (TN), a różnica cenowa to 300 zł, więc sporo. Zawsze gram na sprzęcie ze średniej półki i mam ok 50-75 FPS dlatego raczej nie skorzystam w większości tytułów z 144 Hz, natomiast starsze gry przekroczą mi czasem 80-90 FPS.

Czy faktycznie dla średniej półki iść raczej w 75 Hz? Boję się właśnie o tzw. judder effect (przy niewystarczającej ilości FPS dla wysokiej częstotliwości monitora)?

19 godzin temu, 47 napisał:

Czy możesz to rozwinąć? Czasem gram w 60 klatkach na monitorze 144Hz i nigdy nie doświadczyłem żadnych problemów z obrazem.

Możesz opisać jak to wygląda u Ciebie przy mniejszej ilości FPS?

Zastanawiam się jeszcze nad 1 rzeczą - chciałbym używać obecnego (60Hz) monitora jako drugiego ekranu i nie wiem czy przerzucając wzrokiem po 2 z tak dużą różnicą częstotliwości nie będę miał problemów ze łzawieniem oczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mystic8 napisał:

Możesz opisać jak to wygląda u Ciebie przy mniejszej ilości FPS?

Musiałem sobie wygooglać, czym jest ten cały judder effect. Przy 30fps rzeczywiście jest widoczny, ale przy 60 już nie. Sprawdzałem to na takich specjalnych filmikach do testowania z określoną liczbą klatek. Film nagrany w 60 klatkach, odtwarzał mi się tak samo przy odświeżaniu 60Hz, 120Hz i 144Hz. Być może wprawne, wyczulone oko wyhaczy jakieś różnice, ale ja nie widziałem żadnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 47 napisał:

Musiałem sobie wygooglać, czym jest ten cały judder effect. Przy 30fps rzeczywiście jest widoczny, ale przy 60 już nie. Sprawdzałem to na takich specjalnych filmikach do testowania z określoną liczbą klatek. Film nagrany w 60 klatkach, odtwarzał mi się tak samo przy odświeżaniu 60Hz, 120Hz i 144Hz. Być może wprawne, wyczulone oko wyhaczy jakieś różnice, ale ja nie widziałem żadnych.

To teraz pytanie jak w przypadku gier i np. 40-50 FPS bo nie w każdej grze trzyma się stałe np. 60 FPS. Jeżeli obraz będzie rwał to może lepiej kupić 75 Hz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak to wygląda przy 40-50, bo prostu nie śledzę na bieżąco ilości klatek na sekundę. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że w grach wszystko jest, przynajmniej dla mnie, ok.

Widzę, że już bardzo długo zastanawiasz się nad zakupem monitora. Na twoim miejscu brałbym tę tańszą iyamę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, 47 napisał:

Nie wiem, jak to wygląda przy 40-50, bo prostu nie śledzę na bieżąco ilości klatek na sekundę. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że w grach wszystko jest, przynajmniej dla mnie, ok.

Widzę, że już bardzo długo zastanawiasz się nad zakupem monitora. Na twoim miejscu brałbym tę tańszą iyamę.

Długo się zastanawiam, ponieważ jest to grubszy zakup, a takie zawsze muszę przemyśleć i zasięgnąć opinii innych. Raczej skłonię się ku tej tańszej wersji (chociaż dołożyć do 144 Hz to dla mnie nie problem), ponieważ nigdy nie osiągam tak dużej ilości FPS w grach, by wykorzystać ten potencjał. Zastanawiam się tylko nad jakością obu matryc. Rzekomo ta droższa ma lepszą jasność.

Edit. Wybiorę 144 Hz, ponieważ ma lepszą matrycę i o wiele lepsze kolory. Przetestuję i w razie czego oddam do sklepu (kupię przez internet, więc mam 14 dni na zwrot) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zatem chciałbym podzielić się z innymi (w tym potencjalnymi nabywcami) swoją opinią o monitorze Iiyama GB2560HSU po tygodniu ostrych testów w różnych konfiguracjach.

1. Wykonanie:

Tutaj nie mam się kompletnie do czego przyczepić. Świetnie spasowane elementy wysokiej jakości, matryca nie posiada (póki co) żadnych bad/subpixeli. Monitor posiada mocny i stabilny stojak z możliwością obrotu w każdym kierunku+ PIVOT+ regulację wysokości do 13 cm. Sama ramka ma grubość ok. 2mm, ale producent sprytnie ukrył jej resztę wewnątrz tworząc ramkę o szerokości ok. 5mm dookoła wyświetlanego ekranu (dolna część ma chyba ok 1-2mm). Czy to przeszkadza? Absolutnie nie. Bardzo szybko przestaje się to zauważać (a po wyłączeniu ekranu wygląda to bardzo futurystycznie). W moim przypadku stary 22" LG miał bardzo szerokie ramki, więc nowy zajął niewiele więcej miejsca na biurku. Jedyny mały minus w tym miejscu to znacznie wysunięty przez regulowaną podstawkę ekran (ok 10 cm), co dla osób o małych biurkach może być lekko kłopotliwe (podczas korzystania z monitora powinno się zachować zdrową odległość od ekranu - co najmniej 50-60 cm odległości).

Monitor posiada złącza DisplayPort, HDMI, 2xUSB 2.0 (w moim przypadku w sam raz na podpięcie głośniczków, chociaż te wbudowane do monitora są również nie najgorsze), minijack na słuchawki.

2. Matryca:

Co prawda nie posiadałem nigdy matryc VA lub IPS, ale miałem już kilka monitorów TN i ten zdecydowanie deklasuje poprzedników. Ma bardzo dobrej jakości żywe kolory, dobre kąty widzenia (większe niż standardowe TN), duże możliwości regulacji parametrów (po 2 dniach regulacji nie mogłem ustawić obrazu podobnego do starego monitora, ponieważ tutaj kolory są żywsze i cała matryca jest równomiernie i dobrze doświetlona). Co ciekawe temperatura kolorów 7500k odpowiada 6500k w innych monitorach (jeżeli ustawimy sobie to "standardowe" 6500k to obraz będzie pożółkły). Dodatkowo polecam wyłączyć tryb Overdrive (wartości +2+1 0 -1 -2 OFF, tak więc 0 nie oznacza, że jest wyłączony, a potrafi blurować nam nieprzyjemnie obraz).

3. 144 Hz, a 60 Hz:

Naczytałem się mnóstwo na temat wpływu 144 Hz na jakość pracy, szybkość działania, lepszego/gorszego odbioru przez użytkowników. Jaka jest moja opinia na ten temat? Od razu zauważyłem, że płynność działania wszystkiego na pulpicie zauważalnie się poprawiła. Widać to też np. podczas przewijania stron w przeglądarce. Sprawdzałem również filmy z YT, Streamów, filmy nagrane w różnej ilości FPS, odpalałem różne testy wydajności i nie zanotowałem żadnych spowolnień, gubienia klatek itp.

4. Freesync/Gsync itd. w grach:

Testowałem gry MMORPG, jRPG (stare tytuły z grafiką 2D i nowsze w 3D), FPS i Slashery - przy kablu DP na 1080p nie zauważyłem żadnych problemów z obrazem (żadnego efektu tearingu, judderingu itp., przed którymi ostrzegano mnie na rozlicznych forach). Testowałem również monitor podłączając przez HDMI PS3 na 720p - również zero problemów (i duża wygoda, gdyż źródło przełączam sobie 1 przyciskiem). Posiadam kartę GTX 960 - nie mogę więc odpalić żadnych ulepszaczy typu "sync" i wcale nie są one potrzebne do komfortowej rozgrywki. Chciałbym również zauważyć, że posiadam sprzęt ze średniej półki i nawet poniżej 60 FPS w 144 Hz wszystko chodzi bardzo dobrze (i płynniej). Przy przekroczeniu 70-80FPS już widać zdecydowaną różnicę (nie korzystam z v-sync), ponieważ stary monitor 60HZ ucinał klatki ponad te 60.

5. Dwa monitory:

Niestety zauważyłem, iż podpięcie 2 monitora skutkuje zauważalnym spadkiem wydajności (co mnie trochę dziwi), gdyż w np. Overwatchu ilość FPS spadła średnio o 12-15FPS. Dodatkowo przy odpaleniu samej przeglądarki na 2 monitorze 60HZ (przez DVI), zarówno na dodatkowym, jak i na głównym ekranie pojawiły się spadki wydajności widoczne chociażby podczas przeglądania internetu (zniknęła płynność przewijania). Zauważyłem również, że filmy z YT i innych stron zwalniają. Ostatecznie schowałem stary monitor i zostałem wyłącznie na nowym (te ponad 20 lat przyzwyczajeń robi swoje i 2 monitor nie jest mi potrzebny) :)

6. Inne uwagi:

- W trybie pracy 2 monitorów podczas wyłączenia fizycznym przyciskiem monitora głównego, wszystkie aplikacje przeskakują wyłącznie na monitor główny po jego ponownym uruchomieniu.
- W przypadku kart Nvidia jest predefiniowana kolejność odpalania ekranów, więc np. monitor podpięty pod DVI będzie tym, który wyświetli wam ekran w trakcie bootowania systemu. Dopiero pulpit pojawia się na obu.

7. Gwarancja:

Iiyama udziela 30 dni gwarancji na badpixele oraz 36 miesięcy gwarancji na monitor (trzeba się zarejestrować na ich stronie). Akceptują to pośrednicy typu MediaExpert (pytałem osobiście).

8. Ocena końcowa:

Monitor oceniam na ten moment bardzo dobrze. Jest dobrze wykonany, solidny, regulowany w każdym kierunku. Matryca posiada dobre i żywe kolory (jak na TN, chociaż oceniłbym ją oczko wyżej), ekran nie posiada żadnych defektów, jest dobrze i równomiernie podświetlony, obraz jest płynny, a 144 Hz robią swoje nawet jeżeli nie mamy mocnego sprzętu. Reasumując - uważam, że warto dołożyć te 300 zł do modelu GB2530HSU (75Hz i gorsza matryca). Nie sądzę, by zakup 240 Hz miał jakikolwiek sens. Ten monitor jest zdecydowanie wart swojej ceny :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 144 Hz ma największe znaczenie w grach sieciowych gdzie daje przewagę na szybszą reakcję o ile gry działają w tej konfiguracji natywnie np. CS GO czy Quake Champions. Serwer dostosowuje grę na podobnym poziomie co 60 FPS ale minimalnie zobaczysz animację szybciej przez co twój refleks nie musi być wcale szybki ale to tylko zaleta kiedy przeciwnik ma 60 Hz monitor.
Co do pulpitu to mniej męczy oczy podczas przeglądania internetu czy pakietów biurowych.
2. Screen tearing nie jest zależny od odświeżania monitora a od liczby klatek na sekundę. Stała liczba klatek nie powoduje nierównomiernego nakładania się klatek twz. rwania obrazu. Negatywny wpływ ma różnica wynikająca z wahań klatek.
3 free sync czy gsync dla monitora to sprzętowe wyrównania klatek względem monitora a kartą graficzną dotyczy wybranych kart graficznych szczególnie w przypadku kart NVIDIA. Nie jest wymagane ale można to samo ustawić w sterownikach dla karty graficznej co bardziej obciąża kartę graficzną i zmniejsza liczbę klatek oraz wpływa na zwiększenie wartości opóźnień w grach sieciowych.

" Widać to też np. podczas przewijania stron w przeglądarce. " - odświeżanie monitora nie ma znaczenia w tym przypadku liczy się czas reakcji matrycy (efekt smużenia)

" ponieważ stary monitor 60H z ucinał klatki ponad te 60." - pomimo że karta potrafi generować 70 FPS a monitor 60 to w grach sieciowych jest zaletą zmniejszają się opóźnienia.

" Niestety zauważyłem, iż podpięcie 2 monitora skutkuje zauważalnym spadkiem wydajności " - dla efektywnej pracy na dwóch monitorach zalecane jest korzystania z dwóch identycznych lub  o podobnych parametrach. Filmy na youtube nie mogą spowalniać ponieważ mogą mieć maksymalnie 60 FPS więc są wyświetlanie optymalnie na obu. Problem jest że masz dwa różne monitory podpięte do jednej karty graficznej a pulpit pewnie masz w trybie rozciągniętym co wynika z różnej specyfikacji.

" W trybie pracy 2 monitorów podczas wyłączenia fizycznym przyciskiem monitora głównego, wszystkie aplikacje przeskakują wyłącznie na monitor główny po jego ponownym uruchomieniu. " - wynika to z tego że monitor główny jest domyślnym a drugi tylko jego rozszerzeniem.

" W przypadku kart Nvidia jest predefiniowana kolejność odpalania ekranów, więc np. monitor podpięty pod DVI będzie tym, który wyświetli wam ekran w trakcie bootowania systemu. Dopiero pulpit pojawia się na obu " - ustaw ekran który będzie tym pierwszym w panelu sterowania NVIDIA

" Iiyama udziela 30 dni gwarancji na badpixele oraz 36 miesięcy gwarancji na monitor " - gwarancja jest na określoną ilość przepalonych pikseli bądź martwych pikseli 1 czy 2 nie są wspierane uznane przez gwarancję poczytaj umowę.

" VA lub IPS, ale miałem już kilka monitorów TN i ten zdecydowanie deklasuje poprzedników " - matryce TN są głównie polecane dla graczy ze względu na czas reakcji matrycy np monitory Zowie. IPSy głównie dla osób oglądających filmy.

" zachować zdrową odległość od ekranu - co najmniej 50-60 cm odległości " - nie ma zakresu zdrowej odległości jako normy dla zakresu. Każda odległość jest inna dla różnych przekątnych ekranów oraz ustawionej rozdzielczości i wielkości czcionki.

" producent sprytnie ukrył jej resztę wewnątrz tworząc ramkę o szerokości ok. 5mm dookoła wyświetlanego ekranu " - brak ramek w monitorach widok samej matrycy jest obecnie najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jeśli chodzi o umieszczanie matrycy w obudowie a ma wpływ również na komfort pracy dla naszego wzroku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Imo do filmów lepiej nadają się matryce VA. Na większości IPSów przy ciemnych scenach dużo szczegółów jest niewidocznych, poza tym czerń zdecydowanie nie jest czarna." -  Matryce VA w przypadku telewizorów lepiej nadają się do oglądania wydarzeń sportowych. Co do czerni to zależy od rodzaju podświetlenia np. LED daje lepszą czerń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...