Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
mystic8

Nowy monitor do gier/internetu/prac biurowych

Polecane posty

Witam wszystkich :)

Z racji tego, że mój wysłużony LG zaczyna powoli niedomagać, postanowiłem poszukać nowego monitora (zaczyna wysiadać dotykowy panel na obudowie, chociaż matryca działa bezbłędnie).

Przeznaczenie: gry, internet, edytory tekstu, trochę grafiki

Cena: ok 600 zł max

Rozdzielczość: 1920x1080, 16:9 (większej nie potrzebuję do szczęścia)

Rozmiar: Aktualnie posiadam 22" (21,8 dokładnie) i w zupełności wystarcza, więc albo taki sam, albo nieznacznie większy

Porty: Koniecznie 2x HDMI (aktualny ma DVI-D oraz VGA i mam do niego podpięty wyłącznie PC, a chciałbym dopiąć jeszcze PS3 pod HDMI). Co prawda karta (GTX 960) ma Display Port, ale preferuję HDMI.

Czas reakcji: 1ms

Nie mam preferencji co do producentów, aczkolwiek bardzo szanuję i mam dobre doświadczenia z LG. Na forach czytam dużo rekomendacji do modelu LG 24MP59G , lecz dużo osób ma problemy z paskami na matrycy i sam monitor nie posiada 2x HDMI.

Z góry dziękuję za propozycje :)

A jak to jest z samą firmą Acer? Nie bardzo jestem przekonany do jakości ich produktów :)
Tak samo czy 75 Hz to nie jest wyżyłowany 60 Hz (co powoduje m.in. przebarwienia i paski na ekranie)? Myślałem, czy nie lepiej jest kupić 60 Hz?

EDIT: Aktualny mój wierny monitor od wielu lat to: LG Flatron E2250T (TN i kolory jak dla mnie bardzo w porządku, a gram dużo)

Edytowano przez mystic8

11 godzin temu, justdriftaway napisał:

Idealny dla Ciebie byłby LG 24MP59G-P . Maryca IPS, 75 Hz, 1ms, do tego bardzo dobre kolory. Jest tylko jeden minus względem Twoich oczekiwań: hdmi x 1.

Czytałem recenzje i opinie. Dlatego poważnie zastanawiam się nad tymi propozycjami. Zawsze miałem dobre doświadczenia z LG, ale ten konkretny model i te paski odstraszają mnie. Mój Flatron z matrycą TN i 5 ms reakcji (60 Hz) służy mi dobrze i kolory ma jak dla mnie w porządku (chociaż nie grałem na IPS), ale jeżeli padnie, muszę wybrać coś nowego (zależy mi na 2x HDMI, ponieważ będę mógł podłączyć sobie PS3 i zmieniać źródło, jeżeli będę grał). Poza tym odstrasza mnie ten "blur" przy obracaniu się np. w strzelankach na IPS (przy nowej technologii nie powinno się takie coś w ogóle pojawiać). Może dla gracza (głównie MMO, RPG) najlepsza będzie dobrej jakości matryca TN, która działa płynnie? (chociaż nie wiem jak porównywać mojego starego TN z 5 ms z nowymi IPS z 4-5 ms)...

Czy poradzi ktoś konkretny monitor bez "niespodzianek" typu paski, niedopasowana obudowa i złe podświetlenie?

1. Nie ma idealnego modelu na rynku, więc raczej nikt Ci takiego nie poda. Może trafić się różny egzemplarz. To, że o jakimś monitorze mogą być same dobre opinie też nie musi oznaczać, że Ty nie trafisz jakiejś kiepskiej sztuki, albo po prostu inni posiadacze przymknęli oko na pewne mankamenty (lub ich nie zauważyli).

2. O jakich "paskach" mowa? Jeśli chodzi o tzw. vertical scan lines, to możesz to trafić na każdej matrycy (TN/VA/IPS).

3. Przedkładanie złącza HDMI ponad DP to błąd - szczególnie teraz, gdy od serii GTX 10X0 Nvidia wspiera Adaptive Sync.

Nie ma idealnego modelu na rynku, ale kupowanie monitora za 600-700 zł, który ma niespasowaną obudowę, paski na matrycy (np. LG 24MP59G-P) i jest to w kółko powtarzane przez użytkowników na różnych forach to śmiech na sali. Mam monitor TN 5 ms full hd 22 cale od LG od ponad 8 lat i nie ma na nim żadnych defektów, wszystko jest spasowane jak należy. Kupując nowy monitor oczekuję, że nie będzie mnie zaskakiwał badpixelami/subpixelami, złym podświetleniem matrycy, czy problemami z odwzorowaniem kolorów (w końcu nie wydaję 300-400 zł).

Szukam dobrego, sprawdzonego modelu i szczerze przeglądając setki ofert głupieję coraz bardziej. Z pewnością nie chcę zakupić monitora większego niż 24 cale (miejsce na biurku mam ograniczone, a im większa matryca tym większe piksele przy full hd). Czas odświeżania i typ matrycy to już dla mnie ciężki wybór. Jestem głównie graczem i jeżeli miałbym kupić IPS (tutaj nadal nie wiem czy 75 hz to nie wyżyłowana częstotliwość) to boję się o smużenia w grach - obraz ma być płynny to chyba logiczne. Kupowanie monitora, który będzie gorszy w odbiorze od mojego prawie 10-letniego mija się z celem. Ponadto dobrze, by miał te 2 x HDMI oraz gwarancję na piksele (przyglądałem się swego czasu Iiyamie, ale nie wiem ile one są warte, chociaż japońskie produkty z reguły są wysokiej jakości oraz LG, z którym mam same dobre doświadczenia, AOC to jakiś noname i trzymam się od niego z daleka, tak samo jak od Acera).

P.S. Moja karta to całkiem niedawno kupiona GTX 960 i o zmianie karty nie myślę przez najbliższe lata (aktualnie korzystam ze złącza DVI).

Edytowano przez mystic8

18 minut temu, Nietoperz2 napisał:

Nie nie paski to w tym LG częsty problem o Acer nie słyszałem :)

Dlatego kupując monitor za około 700 zł chciałbym uniknąć takich niespodzianek. Zastanawiam się cały czas czy wybrać matrycę TN czy IPS (moja TN ma 5 ms). Boję się o smużenie w grach, a nie mam karty obsługującej technologie sync. Tak samo częstotliwość - wybrać 75 Hz (z tego, co wyczytałem to przy IPS są to podrasowane 60Hz stąd wspomniane problemy), czy 60 Hz?

16 minut temu, Nietoperz2 napisał:

Nie bierz TN będziesz żałować :/ Kolega ma tego Acer nitro pytałem go w weekend o paski nic takiego nie ma

Trochę nie chce mi się wierzyć w 1 ms przy IPS :P Nie widzę też gwarancji na piksele, a to niestety podstawa przy zakupie monitora.

I jeszcze 1 kwestia - Acer oszukuje z tą wąską ramką, ponieważ ma 2mm ramki + ok 4mm. czarnego tła na matrycy (okropny efekt jakby ekran się popsuł przy ramce).

Edytowano przez mystic8

Ten ma podobno taką samą matrycę jak felerny wyżej wspomniany LG (wiele o tym czytałem). Wolałbym coś renomowanych firm. Może jakaś sprawdzona IIyama??

Pytanie czym dla Ciebie jest “renomowana firma”. Problemy ze smuzeniem, nierownym podswietleniem ekranu czy kiepska kalibracja kolorow wyswietlanego obrazu moga wystepowac w monitorach niezaleznie od tego, jakie logo znajduje sie na obudowie monitora. Jedne modele udaja sie bardziej, inne mniej, nie ma tu jakiejs sztywnej reguly. Sam od trzech lat mam monitor AOC G2460PG i jestem bardzo zadowolony, a przesiadalem sie na niego z 27-calowej iiyamy z matryca IPS.

Tak naprawdę są dwie renomowane firmy - NEC oraz Eizo. Problem w tym, że IPS FHD 24" 60 Hz w przypadku tychże firm to wydatek ponad 1000 zł. Całą resztę (w tym "sprawdzona IIyama") można wrzucić do jednego "wora".

Dziś dotarł do mnie Acer 24'' B247Ybmiprx (UMQB7EE001) - jak na moje oko całkiem przyzwoity monitor w tym budżecie. Miałem wrzucić fotki z ciemnego pokoju z całym "czarnym" ekranem, ale jeszcze byś się przeraził. Na zdjęciach widać straszny IPS Glow, czego gołym okiem naprawdę nie można zauważyć w takim stopniu. Także sobie darowałem, bo pewnie byś skwitował: "Acer to firma "krzak", nie ma 2x HDMI i widać jakąś kaszanę". ;)

56 minut temu, Tesu napisał:

Pytanie czym dla Ciebie jest “renomowana firma”. Problemy ze smuzeniem, nierownym podswietleniem ekranu czy kiepska kalibracja kolorow wyswietlanego obrazu moga wystepowac w monitorach niezaleznie od tego, jakie logo znajduje sie na obudowie monitora. Jedne modele udaja sie bardziej, inne mniej, nie ma tu jakiejs sztywnej reguly. Sam od trzech lat mam monitor AOG2460PG i jestem bardzo zadowolony, a przesiadalem sie na niego z 27-calowej iiyamy z matryca IPS.

Renomowana firma to dla mnie np. Samsung, Iiyama czy właśnie LG, której to firmy posiadałem wiele produktów i kilka monitorów (w tym obecny) - za każdym razem najwyższa jakość i zero problemów. Ważna jest też dla mnie gwarancja na piksele i braki prześwietleń/niedoświetleń matrycy. Oczekuję, że wydając około 700zł za monitor, nie będzie on gorszy niż mój prawie 10 letni. Coraz bardziej zastanawiam się czy jest w ogóle sens wychodzić poza TN i 60 Hz.

Zgadzam się również co do EIZO - w końcu są one bardzo częstym wyborem wymagających grafików.

1 godzinę temu, mystic8 napisał:

Renomowana firma to dla mnie np. Samsung, Iiyama czy właśnie LG, której to firmy posiadałem wiele produktów i kilka monitorów (w tym obecny) - za każdym razem najwyższa jakość i zero problemów. 

I tu pojawia sie Twoje czysto subiektywne podejscie do tematu oparte o Twoje wlasne doswiadczenia, ktore buduja zaufanie do firm, ktorych produkty juz miales. Jednak jesli zapoznasz sie z opartymi na testach zestawieniami monitorow na stronach poswieconych technologii, to zauwazysz, ze wsrod najwyzej ocenianych monitorow zdecydowanie dominuja produkty Acera, Asusa, BenQ i AOC. Oczywiscie mowa o gornej polce, bo im nizszy pulap cenowy, tym roznice staja sie coraz mniejsze i na liscie pojawiaja sie konstrukcje wymienionych przez Ciebie firm. 

11 godzin temu, Tesu napisał:

I tu pojawia sie Twoje czysto subiektywne podejscie do tematu oparte o Twoje wlasne doswiadczenia, ktore buduja zaufanie do firm, ktorych produkty juz miales. Jednak jesli zapoznasz sie z opartymi na testach zestawieniami monitorow na stronach poswieconych technologii, to zauwazysz, ze wsrod najwyzej ocenianych monitorow zdecydowanie dominuja produkty Acera, Asusa, BenQ i AOC. Oczywiscie mowa o gornej polce, bo im nizszy pulap cenowy, tym roznice staja sie coraz mniejsze i na liscie pojawiaja sie konstrukcje wymienionych przez Ciebie firm. 

Jest w tym sporo racji, chociaż akurat polecany mi wcześniej Acer posiada dokładnie tą samą matrycę, co wspomniany przeze mnie trefny LG (seria, nie kilka modeli). Tak to z reguły działa - jeżeli przez wiele lat ani razu nie zawiodłem się na danej marce, to mam podstawę, by uważać ją za dobrą i sprawdzoną chociaż oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdemu zdarzają się wpadki (chociaż akurat japoński sprzęt zawsze odznacza się wysoką jakością - patrz laptopy Toshiby).

Zastanawiam się, czy nie dorzucić do puli do 1000 zł. Czy w takiej cenie kupię coś lepszego? (24 cale - większy do rozdzielczości Full HD odpada, a karty nie zmieniam bo była kupiona ponad rok temu, 16:9, gwarancja na piksele, 2x HDMI lub HDMI I DP). Co do odświeżania oraz typu matrycy, nie mam pojęcia co wybrać - komputer wykorzystuję głównie do gier (MMO, RPG, ale nie chcę żadnych smużeń itp. niezależnie od gry np. w dynamicznych FPS'ach), przeglądania internetu i oglądania filmów, okazyjnie również przepisuję teksty.

Edytowano przez mystic8

Co myślicie o tym modelu? - iiyama xub2493hs-b1 - parametry mi odpowiadają i może nie ma 75 Hz, ale i tak cały czas pracuję na 60 Hz. Czy ktoś testował ten produkt?

3 godziny temu, Nietoperz2 napisał:

To na 60 hz z ekranem IPS będzie monitor za 500 zł xD Samsung S24F356FHUX https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html z PLS to taki ips tylko samsunga :P jest AMD FreeSync + ochronę oczu Tryb Eye Saver i Flikcer Free

Z Freesync nie skorzystam - nie korzystam z kart AMD, a pozostałe technologie ma każdy współczesny monitor, to tylko chwyt marketingowy (ponadto ten monitor nie posiada nawet Display Port). Dlaczego 60Hz? Ponieważ wyżyłowane 75 Hz pokazują dużo dziwnych rzeczy na ekranie. Ewentualnie myślałem jeszcze o 120Hz, ale nie mam sprzętu, który wyciągnie mi tyle FPS w grach.

Edytowano przez mystic8

Adaptive działa od kart 10xx wzwyż. Ja mam kartę 960 więc nie skorzystam. Chyba jednak wybiorę 75 Hz Iiyamę za 699 zł. Naczytałem się ton materiałów,opinii, artykułów i wynika z nich, że jeżeli nie celuję w wyższą półkę sprzętową, a moje FPSy w nowych grach nie wykraczają poza 60-80 FPS, to nie ma najmniejszego sensu zakup monitora 144 hz.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.