Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

matjas1692

Rozwiązany: Komputer do projektowania dla architekta krajobrazu

Polecane posty

Dzień dobry wszystkim.

Zwracam się do Was drodzy użytkownicy forum Komputery i podzespoły z prośbą o pomoc w złożeniu zestawu, który posłuży mi w pracy projektowej. 

  • budżet jaki chciałbym przeznaczyć to 5 tys zł,
  • proszę o propozycje samej "skrzynki", chcę, by był to zestaw z późniejsza możliwością modernizacji
  • w cenę nie wliczamy systemu, chcę pracować na windows 7 (do kupienia oddzielnie - proszę o poradę jaka wersja będzie wystarczająca),
  • komputer będzie służył do projektowania szeroko pojętych obiektów architektury krajobrazu - jako freelancer, (projekty ogrodów, placów, parków, fragmentów miast itp) - rysunków 2D w pogramach typu CAD i BIM (AutoCAD,Vectorworks) , tworzeniu wizualizacji (SketchUp +Vray/Lumion), wywoływaniu cyfrowych negatywów (Photoshop/Lightroom), tworzeniu grafiki rastrowej w postaci plakatów(Photoshop) i wektorowej (Corel), tworzenie map i analiz przestrzennych (QGIS/ArcGIS). Ma być narzędziem, dzięki któremu będzie można komfortowo prowadzić prace projektowe, bez zbędnych bajerów. Okazjonalnie zdarza mi się pograć w symulatory wyścigowe, gry strategiczne lub RPG. Jeżeli będzie możliwość nieskomplikowanej obróbki video oraz zagrania w stosunkowo nowe tytuły w niekoniecznie najwyższych detalach i rozdzielczościach, lecz płynnie - będzie wyśmienicie.
  • myślę, że będę kupował zestaw poprzez morele,
  • aktualnie posiadam monitor HP Compaq LA2306x,
  • jako, że ma być to sprzęt do zastosowania komercyjnego raczej nie będzie podkręcany (ma być wydajny i niezawodny),
  • zakupu zamierzam dokonać w ciągu najbliższego miesiąca.

Za wszelkie propozycję i pomoc serdecznie z góry dziękuję. Udanego weekendu :ok:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego:

https://www.morele.net/inventory/info/352f0b6c/

Core i7 + chłodzenie, 32 GB RAM, płyta główna, przewiewna obudowa, dysk SSD 256GB na system i programy, drugi SSD 500GB na materiały, porządny zasilacz (trochę drogi, no ale masz dużo wyższe poczucie niezawodności niż przy tańszych jednostkach), karta graficzna na której śmiało pograsz na wysokich, z czasem średnio-wysokich detalach w nowe gry.

Pewnie miejsca będzie trochę mało, więc można dokupić kolejne SSD czy też HDD jako magazyny na dane. Z HDD np. Toshiba P300 1TB / 2TB / 3TB.

Jeśli chodzi o system, to Windowsa 7 bym nie kupował... To już przestarzały system, w który nie warto się pakować, jeśli nie masz ku temu jakiejś wybitnej konieczności (np. jakiś stary program nie chce z Win 10 pracować). Ja wiem, że w pewnych kwestiach Win 7 jest wygodniejszy, ale mimo wszystko to staroć, podatny na wirusy i słabo wspierany, także jeśli chodzi o obslugę współczesnych podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podesłaną propozycję - podoba mi się - oraz zdanie na temat systemu :ok: W takim razie jaki w tym przypadku sprawdzi się najlepiej i dlaczego? Potrzebuje efektywnego, stabilnego i wydajnego narzędzia do pracy, bez zbędnych dodatków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innego systemu niż Windows 10 64-bit nie ma sensu rozpatrywać pod powyższą konfigurację - https://www.morele.net/system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-32-bit-64-bit-usb-kw9-00497-1670223/ 

Swoją drogą to w zestawie nie ma napędu DVD, jakbyś potrzebował, to dorzuć sobie - https://www.morele.net/naped-lg-supermulti-gh24nsd1-rbbb-767616/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czy jest różnica w zakupie wersji 32 i 64-bitowej, a wyłącznie 64? W sumie zapomniałem o dość istotnej kwestii. W przyszłości chciałbym dokupić drugi monitor by zwiększyć przestrzeń roboczą. Czy wymieniona konfiguracja umożliwi mi podłączenie drugiego ekranu i zapewni stabilną pracę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, że wersja 32 i 64-bit to wersja BOX, i instalkę masz na pendrive, a w przypadku OEM masz ją na płycie DVD. Do tego wersja BOX posiada wsparcie techniczne od Microsoftu, jeśli komuś na tym zależy. Różnica w cenie nie jest ogromna, to chyba warto doplacić do tego BOX, a jeśli nie potrzebujesz napędu DVD to już w ogóle.

Z podłączeniem i pracą na drugim monitorze nie będzie żadnego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie zasilacz oraz jeden z dysków w konfiguratorze z drugiego posta są niedostępne. Jakie zamienniki warto rozważyć dla tych podzespołów?

W międzyczasie zaszedłem również do jednego ze sklepów stacjonarnych w mieście i poprosiłem o przygotowanie propozycji. W zaoferowanej konfiguracji pojawiły się różnice:

Czy zaproponowane zamienniki maja jakikolwiek sens - wpływ na poprawę jakości i wydajności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zamienniki - RAM droższy a o takich samych parametrach. Płyta główna bez większej różnicy. Zasilacz kwestia ceny - kwestia ile trzeba dopłacić, jak max 50 zł to można rozważyć dopłatę, ale większych różnic i tak nie zauważysz (może poza 12 latami gwarancji zamiast 10 jak w Focus Gold).

Można nawet rozważyć tańszy zasilacz - https://www.morele.net/zasilacz-corsair-tx550m-550w-cp-9020133-eu-1189839/ - jakościowo też jest bardzo w porządku, ma 7 lat gwarancji więc nadal sporo, a stówka w kieszeni. Ewentualnie - https://www.morele.net/zasilacz-antec-earthwatts-gold-pro-550w-ea550g-1691938/ - w środku siedzi praktycznie to samo co w Seasonic Focus, małym minusem jest natomiast gorszy wentylator, co przy czułym uchu może nieco irytować, głównie w spoczynku gdy pozostałe wentylatory w PC nie dają o sobie znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca powiedział, że zaproponowane przez niego posiadają radiatory, a te które podałem mu na liście  - nie. Chyba będę musiał postawić jednak na płytę od ASRocka - MSI są aktualnie niedostępne. Pozostaje jeszcze kwestia ssd na system, gdyż zaproponowany jest również niedostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te radiatory dają tam tyle, że fajnie wyglądają. RAM DDR4 pracuje przy niskim napięciu 1.2V, więc czy jest tam radiator, czy go nie ma, to wiele nie zmienia w kwestii temperatur (pomijam kwestię mocnego podkręcania pamięci).

Co do SSD, to chyba pozostaje tylko dopłata do Samsunga 970 EVO. Ewentualnie wzięcie porządnego dysku na SATA - GoodRAM IRDM PRO 240GB na kościach MLC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...