Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Jastrzab

Tom Clancy

Polecane posty

Tom Clancy, autor powieści sensacyjno-szpiegowskich, to jeden z najpoczytniejszych pisarzy świata. Na podstawie jego dzieł powstały 4 filmy. Bierze także czynny udział w tworzeniu gier komputerowych. Cała twórczość Toma Clancy'ego:

Cykl z Jackiem Ryanem

    * Tom Clancy - Bez skrupułów
    * Tom Clancy - Czas patriotów / Patrioci
    * Tom Clancy - Czerwony Królik
    * Tom Clancy - Polowanie na Czerwony Październik
    * Tom Clancy - Kardynał z Kremla
    * Tom Clancy - Stan zagrożenia
    * Tom Clancy - Suma wszystkich strachów
    * Tom Clancy - Dług honorowy
    * Tom Clancy - Dekret
    * Tom Clancy - Tęcza Sześć
    * Tom Clancy - Niedźwiedź i smok
    * Tom Clancy - Zęby Tygrysa

Cykl Centrum cz. 1 (Tom Clancy & Steve Pieczenik)

    * Tom Clancy - Centrum
    * Tom Clancy - Zwierciadło
    * Tom Clancy - Racja stanu
    * Tom Clancy - Casus belli
    * Tom Clancy - Równowaga
    * Tom Clancy - Oblężenie

Cykl Centrum cz. 2 (Tom Clancy & Steve Pieczenik & Jeff Rovin)

    * Tom Clancy - Dziel i Zdobywaj
    * Tom Clancy - Linia Kontroli
    * Tom Clancy - Misja Honoru
    * Tom Clancy - Morze Ognia
    * Tom Clancy - Czas Zdrady
    * Tom Clancy - Wojna Orłów

Cykl Net Force (Tom Clancy & Steve Pieczenik)

    * Tom Clancy - Net Force
    * Tom Clancy - Kwant
    * Tom Clancy - Akta

Cykl Zwiadowcy

    * Tom Clancy - Wandale
    * Tom Clancy - Śmiercionośna Gra
    * Tom Clancy - Walka Kołowa
    * Tom Clancy - Walkiria
    * Tom Clancy - Wielki Wyścig

Cykl Splinter Cell(Tom Clancy & David Michaels)

    * Tom Clancy - Kolekcjoner
    * Tom Clancy - Operacja Barakuda
    * Tom Clancy - Szach-mat
    * Tom Clancy - Sojusz zła

Cykl "Power Plays"

    * Tom Clancy - Polityka
    * Tom Clancy - Sprawa Oriona
    * Tom Clancy - ruthless.com

Co sądzicie o dziełach tego autora? Osobiście przeczytałem już "Sumę wszystkich strachów", "Tęczę Sześć", "Dekret" i "Oblężenie". Właśnie czytam "Casus Belli". Są to jedne z najlepszych książek jakie do tej pory przeczytałem. Autor posiada rozległą wiedzę na temat funkcjonowania agend rządowych i wojskowych oraz szeroką wiedzę geopolityczną i techniczną dzięki czemu takie sytuacje jak np proces tworzenia bomby wodorowej są tu opisane bardzo dokładnie. Wszystko to w połączeniu z ciekawą fabułą daje naprawdę niesamowite dzieła, które są moim zdaniem godne polecenia nie tylko miłośnikom powieści sensacyjnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, też czytałem, ale tylko serię o Samie (głównie ze względu właśnie na grę). Nie powiem, podobało mi się, ale bez żadnej rewelacji. Mimo to kręcą mnie trochę te polityczno, sensacyjne powieści (narazie co czytałem tego typu to tylko Patrick Robinson "HMS Unseen". Z tego co pamiętam to strasznie mnie ta książka wciągnęła) więc prawdopodobnie sięgnę po któryś z tytułów tego authora (jak skończę katować Kinga) :cool: :cool: Tylko zapodajcie jakieś warte uwagi tytuły :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam czytać książki tego autora. Przeczytałem już (tylko): "Suma wszystkich strachów","Kardynał z Kremla", "Stan zagrożenia". Teraz zabieram się za "Polowanie na Czerwony Październik" :smile: Książki autorstwa Toma Clancy są naprawdę rewelacyjne, trudno przewidzieć co się może zaraz zdarzyć. Autor trzyma nas w napięciu aż do ostatniej strony. Polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat przypadkowo gdy wpadła mi w ręce przeczytałem tylko książke " EndWar " tego autora. I naprawde mimo dosyć krótkiej opowieści jest bardzo przyzwoicie napisana i z każdą chwilą akcja coraz bardziej przyspiesza co jest plusem w tego typu książkach. Bardzo przypomina gre a tym samym tylule pewnie, chociaż że nie grałem, lecz dzień przed zaczęciem czytania ukończyłem Advanced Warfighter 2 i można naprawde wiele podobieństw cały czas wychwytywać. Ogólnie polecam na małą 2 godzinną sesje z książką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przeczytałem EndWar'a, bardzo mi się podobała. Ciekawe czy będzie jej kontynuacja bo zakończenie na to wskazuje. Przeczytałem też parę innych tytułów. Według mnie na uwagę zasługują:

Czerwony Sztorm - książka opisującą wybuch i przebieg 3 wojny światowej, fabuła osadzona w czasach istnienia ZSRR gdzieś na początku lat 80, całkiem dobry kawałek literatury, polecam ja tym którzy by chciali wiedzieć jakby wyglądała wojna pomiędzy Europą i Stanami a ZSRR, ludzie którzy nie lubią książek typowo militarystycznych powinni ją omijać z daleka.

Bez Skrupułów - książka o byłym komandosie Navy SEAL który traci żonę spodziewajacą się dziecka, podłamany poznaje Pamelę Madden Star która jest prostytutką uciekającą przed swoimi "pracodawcami" zmuszajacymi ją i inne dziewczyny do handlowania narkotykami,w tle przewija się watęk jeńców w Wietnamie i akcją mającą na celu ich uratowania - "dorosła" fabuła sprawiła, że mimo swojej objętości przeczytałem ja dwa razy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ludzie którzy nie lubią książek typowo militarystycznych powinni ją omijać z daleka.

Jest to zresztą uwaga, która odnosi się do wielu książek Clancy'ego - zwłaszcza tych z udziałem Jacka Ryana. Geopolityka, akcje na skalę światową i sposo informacji o uzbrojeniu, funkcjonowaniu oraz innych szczegółach związanych z armią i wojskie - to elementy stałe. Oczywiście, niektóre powieści koncentrują się na aspektach 'osobowych', ale i tam miliatariów nie zabraknie. Mi to osobiście nie przeszkadza. Dawno żadnego Clancy'ego nie czytałem, ale swego czasu większość cyklu Ryanowskiego 'łyknąłem' i wspominam bardzo miło. Zresztą Executive Orders było pierwszą anglojęzyczną książką, którą sobie kupiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie powiem jakos nie za bardzo miałem ochote czytac jego ksiązki ale jak widze ze wszyscy je tak chwalą to trza sprubowac. Jutro odrazu po rozdaniu swiadectw(ups!!) lede do biblioteki i porzyczam pare jego ksiazek?? a które polecacie dla kogos kto pierwszy raz bedzie miał stycznosc z jego twórczoscia??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym na pierwszy raz polecił "Zęby Tygrysa" z serii z Jackiem Ryanem (a w tym wypadku z jego synem) - niezbyt długie, dosyć lekki styl no i najbardziej akutalne. Ew. Czas Patriotów - opowiada o początkach kariery Jacka Ryana w CIA (był na podstawie tego film z Harrisonem Forderm i Seanem Beanem).

Z dłuższych to Kardynał z Kremla i Suma Wszystkich Strachów

a jeśli iść po najmniejszej linio oporu to książki z serii Splinter Cell - czyta się naprawdę bardzo, bardzo łatwo (warto zaznaczyć, że Tom Clancy serię z Samem Fisherem bardziej firmuje swoim nazwiskiem niż jest jej autorem, ale i tak warto spróbować)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zacznijce od Bez Skrupułów, a potem lećcie po kolei jak matka wikipedia wam pokaże.

Książki są świetne. Gorrrrrąco polecam.

NA BOGA, USUŃCIE TE PODKREŚLENIA !!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu głównego to w zasadzie Bez Skrupułów i może Tęcza Sześć. Reszta w większym stopniu militarno-geopolityczna. Ale nie powinieneś się zrażać, bo i w tych bardziej militarnych jest też sporo akcji trzymającej w napięciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj w antykwariatach i lumpeksach (wiem, głupio brzmi, ale czasem w niektórych są ciekawe książki :)).

Przygodę z Tomem Clancym zacząłem od świetnego "Polowania na Czerwony Październik"-wtedy zaczęła się moja fascynacja okrętami podwodnymi i marynistyką w ogóle. Miałem szczęście, bo ojciec miał mnóstwo książek tego autora (a wszystkie w moim pokoju-hurra). Właściwie to nie było takiej, która mnie odrzuciła, wszystkie przeczytałem z ogromnym zaciekawieniem. Najmniej podobały mi się "Splinter Celle", choć i tak chyba 2 przeczytałem :).

Jednym słowem-polecam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę właśnie sobie załatwić książki tego autora. Myślę że zacznę od Splinter Cella bo trochę chyba będę kojarzyło co cho. :P no ale łatwo jest dostać te książki ? Bo Bibliotekę mam ładną i dośc dużo tam książek i można sporo znaleźć. Nigdy się nie zawiodłem. (No może raz - ale to dlatego że ogólnie szukałem książki pewnego typu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splinter Cell mnie nie zachwycił, warte przeczytania, ale nic specjalnego. O wiele bardziej podobały mi się "zęby Tygrysa" "Patrioci" i (pomimo męczącej ilości naukowych opisów) Suma Wszystkich Strachów. Splinter Cell to raczej na rozgrzewkę, sam zresztą ocenisz. A co do dostępności to w bilbiotekach powinni to mieć, w antykwariatach też możesz zobaczyć. Jak już Splinter Cell to też księgarnie, ale nie jestem pewny czy warto tyle pieniędzy wydawać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem od cyklu Net Force: Zwiadowcy, potem przeszedłem do Net Force, a po prawdzie moje szaleństwo na punkcie Clancy'ego zaczęło się od fenomenalnej moim zdaniem Tęczy Sześć. Splinter Celle przeczytałem prawie wszystkie (Szach-Mat brakuje mi do kolekcji), spodobał mi się Ghost Recon, Dziel i zdobywaj z serii Centrum jakoś nie przypadło mi bardzo do gustu, obecnie czytam świetny Czas Patriotów. Po prawdzie, wolę książki wypełnione akcją, ale i Executive Orders mam zamiar zamęczyć (ponad 1300 stron w oryginale na pewno da mi popalić, ale znając Clancego - wiem, że warto). Jak przeczytam Szach-Mat i Endwar (zwróćcie uwagę, że książki na podstawie gier nie są pisane przez samego Clancego, ale sygnowane jego nazwiskiem) to wezmę się za bardziej klasyczne książki Mistrza. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, to niech się rozwieją - warto jak diabli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyznam, że Executive Order bardzo bym chciał przeczytać, tak samo Debt of Honor, tyle tylko, że raczej w polskim przekładzie - nie znam dosyć dobrze angielskiej terminologii naukowo-technicznej z dziedziny militariów, co mogłoby przeszkadzać. Bardzo bym chciał poznać losy Jacka Ryana po "Sumie Wszystkich Strachów". Tęcze sześć chętnie przeczytam, jak będę miał trochę czasu.

A odnośnie Clancy'ego w oryginale, to byłem zaskoczony tym, że w bibliotece w moim mieście na dziale powieści po angielsku było sporo tytułów autora, w tym "Submarines" (widzieliście to gdzieś chociażby w przekładzie?).

Przy okazji. Czy dalsze tomy Splinter Cell (po "Sojuszu zła") ukazały się w Polsce? I czy uważacie za warte przeczytania? Bo o ile pierwsze trzy tomy nie były złe, to Sojusz Zła" bardzo mnie rozczarował :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie czy te wszystkie cykle powinienem czytać od początku tak jak tu jest wypisane czy to jest obojętnie od czego zacznę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę nie ma znaczenia od którego cyklu zaczniesz - nie są ze sobą powiązane, nawet przez bohaterów drugoplanowych, więc zacznij do czego masz dostęp.

Jeśli chodzi o serię o Jacku Ryanie to nie czytałem kolejnych książki po kolei ale nie ma tam aż tyle nawiązań do poprzednich książek, może trochę spoilerów pokroju, kto wykorkował w poprzednim tomie - ale to nie kryminał, więc to szczególnie zabawy nie psuj. zresztą nawet Clancy nie zachował chronologii kolejnych książek

Splinter Cell - czytałem tom 3, następnie 2, później 1, a całkiem niedawno 4 - nie zepsuło mi to zabawy :)

Z serią Centrum, którą czytałem nie po kolei miałem trochę zgrzytów, jest sporo nawiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo moja biblioteka ma internetowy spis (fajna rzecz) i widzę że nie mają wszystkich części (ale się spytam jak będę u nich) i się obawiałem. więc zacznę id znajomej mi trochę historii tajnej komórki NSA :) Wielkie dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...