Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam wszystkich. Chciałbym się forumowiczów poradzić - jestem ogromnym fanem fantastyki ( nie tylko książkowej ). Ostatnimy czasy czytałem już wiele książek ( typu wiedźmin, pan lodowego ogrodu itp. ). Jednakże do tej pory omijałem " czołówkę " ( nie licząc wiedźmina [ mówiąc o czołówce mam na myśli książki b. dobrze komentowane i posiadające dobrą opinię ] ). Jako że w dziale fantastyki książkowej jestem "naabem", więc proszę was o polecenie/wskazanie pozycji, którą powinienem przeczytać jako pierwszą. Szczególnie wpadły mi w oko :

- Dragonlance

- Książki o Drizzcie

- Pieśń Lodu i Ognia

- Świat dysku ( książki o Rincewindzie )

Proszę również o krótkie zcharakteryzowanie co się w książce dzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś książka godna polecenia, którą można sobie poczytać lekko przed snem? Chodzi mi o tematykę religijno-filozoficzną. Chętnie poznałbym głębiej inne religie lub jakieś filozoficzne teorie na temat życia ludzkiego, ale nie chciałbym zaczynać na początku od czegoś "fachowego". Taka książka, którą łatwo można przeczytać, a jednocześnie zaciekawi.

Czy nowa książka Hołowni jest dobra?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Pieśń Lodu i Ognia

Koniec. Kropka. I nie ma dyskusji :happy:

A tak serio - jestem fanem także twórczości Terry'ego Pratchetta, ale to twórczość zupełnie inna. Świat Dysku to fantasy humorystyczne - satyra na nasz świat i różnego jego absurdy. Bardzo dobre, ale nietypowe (choć bardzo pozytywnie). Pieśń Lodu i Ognia natomiast to klasa sama dla siebie (gdzieś niedaleko jest jedynie, IMO, Malazańska Księga Poległych Eriksona). Prześwietne postaci, brutalna polityka, boleśnie niespodziewane zwroty akcji i zabójcza konsekwencja (tu bohater nie przeżyje tylko dlatego, że czytelnicy by tak chcieli). Czasem 'dobrzy' bohaterami okazują się większymi świniami od tych 'złych', a Ci ulubieni giną.

Koniecznie! No i może zdążysz przed serialem HBO :laugh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę was o polecenie/wskazanie pozycji, którą powinienem przeczytać jako pierwszą (...) Proszę również o krótkie zcharakteryzowanie co się w książce dzieje.
Co się dzieje to przecież można wyczytać z noty wydawniczej, dostępnej w internecie (przeważnie wystarcza wpisanie tytułu w googla). Szkoda czasu i miejsca na kopiuj>wklej. :tongue: Z twojej listy proponuję najsampierw wziąć się za przygody Rincewinda (i w ogóle za Pratchetta). Qubuś poleca Martina i ma facet rację, ale ja pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewien detal, mianowicie twój wiek. Jesteś jeszcze na tyle młody, żeby móc czerpać przyjemność ze średnich czytadeł jakimi są sagi o Drizzcie czy Dragonlance. Jeżeli chcesz się z nimi zaznajomić, to lepiej zrobić to wcześniej niż później. Jako obowiązkową lekturę fantasy od siebie dorzucam cykl Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin. Jakby ci się w głowie ukształtowała kolejna lista obejmująca "czołówkę", to śmiało pytaj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ grzesiek

Masa tego jest. Z opracowań historycznych polecam "Dzieje Templariuszy" Marion Melville oraz "Templariuszy" Malcolma Barbera. Z powieści historyczno-przygodowych zaś proponuję cykl Turnieje boże (w skład wchodzą: "Templariusz z Jeruzalem", "Grosz ubogich", "I my pódziemy na kraniec świata") autorstwa Pierre'a Barreta i Jean-Noela Gurganda. Wszystkie te książki swoje latka mają, dlatego do dostania są raczej w bibliotece (antykwariacie/allegro) niż w księgarni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wprawdzie space opera wywołuje u mnie odruchy przeciwne tym pozytywnym (chociaż science-fiction lubię, jako dział fantastyki) to do tego gatunku zaliczają się książki z cyklu o Honor Harrington

2. Cóż... masz z jednej strony szczęście, z drugiej pecha (jak my wszyscy). Otóż wydawnictwo Copernicus które wydawało książki z Warhammera w Polsce, zawiesiło ten dział swojej działalności i nowych po polsku już nie zobaczymy, Zostaje kupowanie w oryginale po angielsku [dla mnie nie problem, ale sam fakt, że zwijają ten fragment interesu...] - wydawnictwo już masz, teraz możesz brać prawie jak leci. Polecam zaczęcie od dwóch świetnych zbiorów opowiadań - "Zimne ostrze zdrady" oraz "Wojownicy Ulryka" - nie pożałujesz. Następnie bierz świetną powieść ['świetną' w tym poście= b. dobra fabuła + oddanie 100 % esencji świata Warhammera + porządnie napisana i przetłumaczona znośnie] pt. "Krew Gileada" i całą sagę o Gotreku i Felixie (zdarzają się słabsze tomy, ale jak spodoba ci się pierwszy - "Zabójca Trolli" to łykniesz wszystkie) Jakby co, to pytaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krissojka

książki z cyklu o Honor Harrington
Mało że się zaliczają, to saga Davida Webera jest obecnie sztandarowym przedstawicielem "gatunku" (mam na myśli space operę). Możesz jeszcze wybierać z różnych Star Warsów (kilkadziesiąt tytułów na rynku), Mass Effectów (dwie powieści) i wielu innych, ale ja od siebie polecam cykl o Enderze Orsona S. Carda. Jakby ci moja rekomendacja nie wystarczała, to kliknij sobie w link i poczytaj opinie.

Jaką polecacie książkę przygodową(fantasy, klimaty średniowiecza (...) która może być jako saga
Cykl Zwiadowcy Johna Flanagana spełnia większość warunków. Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie może jakieś książki o ptemplariuszach(najlepiej przygodowa, może być historyczna), które Was zaciekawiły i są godne polecenia?

Wcześniej zadałeś już to pytanie - założyłeś osobny temat i post z niego został przeniesiony tutaj - i Tzar już ci odpowiedział, zerknij na posty powyżej. Nie ma potrzeby ponownego zadawania tego pytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znacie może jakieś książki o templariuszach(najlepiej przygodowe, mogą być historyczne), które czytaliście i są godne polecenia?

Z góry dzięki

Ze swojej strony chciałbym polecić książkę pt. ''Templariusze i święty Graal'' autorstwa Karen Ralls. Pozycja ta została podzielona na dwie części, z których pierwsza poświęcona jest historii Zakonu, jego genezie, organizacji i upadkowi; natomiast druga traktuje o legendach i mitach z nim związanych (w tym - nomen omen - słynnemu w średniowieczu motywowi Świętego Graala).

Ponadto warto również zapoznać się z tytułem ''Tajemnice polskich templariuszy'' autorstwa Andrzeja Zielińskiego, który opisuje dzieje Zakonu Ubogich Rycerzy Świątyni na terenie Polski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam mały problem. Edycja kolekcjonerska Wiedźmina 2 mnie nie przekonała, więc mam troszkę pieniędzy do wydania. Ostatnie poziom gier drastycznie spadł, więc postanowiłem powiększyć swoją bibliotekę o kilka ciekawych tytułów. Najgorsze jest to, że sam nie wiem czego chcę. Gatunek niema dla mnie znaczenia, jak książka jest ciekawa to ją przeczytam. Zastanawiałem się nad Sagą o wiedźminie, ale czytając opinie forumowiczów jakoś tak się zniechęciłem. Wyszła nowa edycja książek z Geraltem, wydawnictwa superNOWA, na okładkach są postacie, z nadchodzącej wielkimi krokami gry. I tak się zastanawiam, czy warto to kupić. Kolejną pozycją na celowniku jest książka Rockmann

Czyli Jak nie Zostałem Saksofonistą, lubię pana Wojciecha, i naczytałem się sporo dobrego o tej książce. Dalej na mojej liście znajduje się Paragraf 22, niestety niema jej w pobliskich empikach, więc pozostaje poszukać w internecie. Do tej listy dodałbym jeszcze, którąś z książek Wojciecha Cejrowskiego, bardzo lubię oglądać jego programy podróżnicze. To wszystko co przychodzi mi do głowy. Niekoniecznie muszę kupić coś z wyżej wymienionych pozycji. Może Wy polecicie mi coś na co warto zwrócić uwagę. Aaa jest jeszcze Terry Pratchett, i tu rodzi się problem, od czego zacząć? :)

W skrócie: szukam dobrych książek, których wstyd nie przeczytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam dobrych książek, których wstyd nie przeczytać
Jak rozumiem z ostatniego zdania, "szukam" nie znaczy od razu "chcę kupić", czyli problem z głowy, bo Wiedźmina, "Paragraf 22" i Pratchetta (znajomość ze Światem Dysku najlepiej zacząć od początku, czyli od "Koloru Magii" i "Blasku Fantastycznego", ale zdania na ten temat są podzielone) znajdziesz w bibliotece (jeśli nie w jednej, to w drugiej). Przy odrobinie szczęścia może nawet i Cejrowski się trafi. Kupa czytania za darmo. Pozostaje ci jedna książka do kupienia i jeszcze na cukierki zostanie. :wink:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem, kluski z rosołem! Po małym kryzysie czytelniczym (nie przeczytałem żadnej książki od początku roku szkolnego :P) wróciłem. Miłość do książek jest jak upierdliwy komornik - zawsze wraca, więc i ja zatęskniłem za szelestem papieru i na nowo zaczynam swój sezon czytelniczy :). I mam nie mały dylemat co przeczytać.

Zbliżają się święta, to świetna okazja by sprawić sobie prezent i uzupełnić kolekcję. I tu moje pytanie: co przeczytać!? Myślałem o Serii "Pieśni lodu i ognia" lub o "Malzańskiej księdze poległych" (nie czytałem żadnych książek z obu wymienionych serii). W grę wchodzi też Metro 2034 i jakaś książka Sir Terrego Pratcheta, ale nie rozpędzajmy się ;). Więc co wybrać "na pierwszy ogień" - Pieśni Lodu i Ognia czy Malzańską Księgę Poległych (w obydwóch przypadkach zaczął bym czytanie od pierwszej części)?

Pozdrawiam i Wesołych Świąt :trollface:

Edytowano przez gamemen97510
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie! I wcale nie żartuję - najlepiej byłoby przeczytać pierwsze tomy obu serii i sprawdzić, co lepiej pasuje. Bo pasować powinny oby dwie. Ale jeśli koniecznie chcesz wybrać - Martin jest nieco lepszy, ale Erikson jest bardziej epicki ;) Martin to polityka, brud, szarość postaci (dobrzy bywają źli, a źli lepsi od dobrych), intrygi i... nadchodzący serial HBO. Erikson to ogrom kreacji - świat z tysiącami lat historii, odwiecznymi konfliktami bogów, wieloma oryginalnymi rasami, przepotężną magią, ciągłymi wojnami i tysiącem splatających się wzajemnie wątków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Qbusiem, ale dodam, że jednak łatwiej (bo szybciej) się wkręcić w Pieśń... niż w Malazańską... (no i ten nadchodzący serial, no i ta nadchodząca gra). "Ogrody księżyca" są powszechnie uważane za najtrudniejszy w odbiorze tom cyklu malazańskiego, co trafnie ujął MSaint w swoim poście:

Pierwszy tom owszem, imponował mnogością wątków i postaci, ale bardzo trudno mi się go czytało i dopiero pod koniec zacząłem łapać o co w tym wszystkim chodzi.
Gdybym miał wybierać ponownie, wybrałbym tak samo jak wcześniej, czyli najpierw Martin, potem Erikson.

@down

Ja zrozumiałem i Qbuś chyba też, napisałeś przecież:

Więc co wybrać "na pierwszy ogień"?
tom ci powiedział, że Martina, nie? Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qbuś i Tzar - Przeczytam obydwie :P. Ale posłucham się was i zacznę od Pieśni ;). Dzięki wielkie - pozdrawiam i polecam Piot... Gamemen :].

PS. Nie wiem czy mnie dobrze zrozumieliście - od początku miałem zamiar przeczytać po jednym tomie z każdej serii :D. Ale nie wiedziałem, który najpierw.

Edytowano przez gamemen97510
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@batman

Znaczy King może być, ale nie musi? Jeśli tak, to napisz, co już masz za sobą z jego książek.

Grzędowiczowi właśnie wznowili "Księgę jesiennych demonów", a mnie się jego opowiadania kojarzą z Kingiem właśnie. Jak się spodoba, to możesz też zaliczyć "Wypychacza zwierząt", ale to już jest słabszy zbiór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. ;) Tym razem szukam czegoś bardziej konkretnego. Czegoś tak radośnie "zwariowanego", genialnego jak Mistrz i Małgorzata. Z odrobiną humoru, kapką absurdu i sporą dawką satyry na otaczające nas absurdy tego, jakże cudownego świata. :)

Paragraf 22 jest już w drodze, spodziewam się go w piątek. :)

"Świat dysku" - od czego zacząć? Czytać książki, od wydanej najwcześniej? Jest kilka cyklów, od którego cyklu zacząć (wg. Wikipedii jest ich 6)?

Pozdrawiam. :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...