Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam. Szukam książki dla dzieci. Nie pamiętam jej nazwy, ale pamiętam kto/co w niej było. Może ktoś z Was będzie znał jej tytuł.
W tej książce był Piotrek Piątek (albo Pan Piątek), Kuba Jakiśtam (jakiś złodziej czy coś takiego, chodził wraz z pomocnikiem), była jakaś dziewczynka, chyba Ciastek (albo ktoś podobny). Była to książka typowo groteskowa (np. na przyjęciu dzieci skakały po grubym olbrzymie [chyba dziecku]) Za pomoc w jej znalezieniu z góry dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie musisz czytać w kolejności. Książki Chandlera to zamknięte opowieści. Jeśli chcesz zacząć przygodę z kryminałami, to najpierw zastanów się czego od nich oczekujesz. Klasyczne kryminały to Doyle i Christie, czyli Sherlock i Poirot. Intelektualne wyzwanie dla bohatera. Chandler to typ noir. Więcej tam mordobicia niż dedukcji. Marlowe Chandlera chodzi regularnie poobijany. Jeśli oglądałeś film 'Chinatown', to już masz pojęcie czego oczekiwać po lekturze Chandlera. Chandler jest w zasadzie prekursorem powieści sensacyjnej. W zasadzie zaczęło się od Hammetta i jego 'Sokoła maltańskiego', ale Chandler przejął ten styl narracji. Jeśli lubisz takie klimaty, to polecam. Możesz też sięgnąć po Alistaira MacLeana i jego powieści, jednak już tylko sensacyjne. Jeśli jednak interesują Cię książki w bardziej klasycznym stylu, to polecam Macieja Słomczyńskiego. Napisał on kilka świetnych kryminałów pod pseudonimem Joe Alex.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natomiast lubisz ciężkie skandynawskie klimaty, to polecam Nesbo i Mankella. Zarówno Nesbo i Wallander to postaci nietypowe względem tego, co rozumieć by można przez klasycznego bohatera powieści detektywistcznej - z problemami, uzależnieniami, zaburzeniami, ciężcy w obyciu. Książki są zarazem także naprawdę ciekawą diagnozą społeczeństw Szwecji i Norwegii ostatnich lat, tego co wydarzyło się tam społecznie i kulturowo. Przedstawiona rzeczywistość nie jest intelektualna, wzniosła, spokojna, lecz ciężka, przygnębiająca, depresyjna, a nade wszystko brutalna.

Jakkolwiek na samże początek przygody z kryminałem, nie wiem czy nie lepiej byłoby zacząć od klasycznych opowiadań i powieści z Holmesem oraz klasyków lady Christie - 'I nie było już nikogo', 'Morderstwo  w Orient Expressie' 'ABC'. Utwory o wiele spokojniejsze, bardziej intelektualne, ale także bardzo ciekawe, no i bardzo szybko 'same się czytające'.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie śmiało mogę polecić:

Jo Nesbo

Hakkana Nessera

Lizę Marklund

Camillę Lackberg

no i oczywiście Stieg Larsson. Co do Nesbo czytałem m.in: "Krew na śniegu" , "Więcej krwi" (kontynuacja), "Karaluchy" i "Łowcy głów" ( na półce czeka trylogia z Oslo: "Czerwone Gardło", "Trzeci klucz" i "Pentagram"). Wszystkie z czterech książek są specyficznie napisane. Mają bardzo wyrazistych bohaterów, ciekawie opisaną fabułę i spokojnie nadają się na porządny "filmowy" scenariusz :wink:. W pamięci nadal stoją mi "obrazki" opisu Bangkoku z "Karaluchów". Może to subiektywna opinia ale Nesbo spokojnie mogę polecić.

  A tak z innej beczki co sądzicie o "Dziewczynie z Pociągu" P. Hawkins ? Ja po przeczytaniu nie rozumiem Hajpu na ten triller. Fakt ciekawy pomysł na książkę, niezłe fabularne zwroty akcji ale żeby od razu uznać to za mega dzieło literackie ....? :icon_confused: No cóż marketing i wrzucanie wyrywków z opinii S. Kinga na temat książki [(cyt): nie mogłem się oderwać od czytania przez całą noc.] widać swoje zrobiły.

Edytowano przez Marks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.12.2016 o 17:37, Marks napisał:

  A tak z innej beczki co sądzicie o "Dziewczynie z Pociągu" P. Hawkins ? Ja po przeczytaniu nie rozumiem Hajpu na ten triller. Fakt ciekawy pomysł na książkę, niezłe fabularne zwroty akcji ale żeby od razu uznać to za mega dzieło literackie ....? :icon_confused: No cóż marketing i wrzucanie wyrywków z opinii S. Kinga na temat książki [(cyt): nie mogłem się oderwać od czytania przez całą noc.] widać swoje zrobiły.

Taa, ja też nie. Tyle dobrego, że książka była krótka, bo chyba bym nie przeczytał. Sposób pisania powieści, czyli w formie pamiętnika jest dla mnie nie do przełknięcia, przez dwa lata nie ukończyłem "Zaginionej dziewczyny". Te zwroty akcji i tak były do przewidzenia, przecież tam było z sześciu bohaterów razem z denatką :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

Poszukuje wartych do przeczytania książek związanych z tematami morskimi lub pirackimi w stylu One Piece'a, Przygód Sinbada Żeglarza  itp. Krótko mówiąc książki o bardziej lub mniej fantasy piratach, odkrywaniu nowych lądów (swego rodzaju podróż w nieznane np. coś jak Odyssey One, tylko nie SF). Chętnie zainteresuje mnie też jakaś powieść, gdzie np. ludzie (bądź jakiś jeden bohater) przenosi się do ery piractwa. 

 

Będę wdzięczny za pomoc, bo w sumie moje pytanie jest na tyle nie typowe, że nie wiem nawet co wpisać w Google. Z samych książek o piratach ciężko znaleźć coś bardziej fantastycznego a  "fantasy piraci" wynajduje jakiś regał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przez przypadek przypomniałem sobie o pewnej książce, ale za nic nie pamiętam tytułu ani autora. Książka mogła być polskiego autorstwa, pisana dla dzieci. Czytałem około 15-20 lat temu. Jednym z głównych bohaterów był (chyba) świstak. Występowały też inne zwierzęta i wszystkie mówiły ludzkim głosem. Pamiętam jakiś dialog o jedzeniu śledzia z truskawkami oraz rozmowę o utalentowanym kompozytorze, który był wyczulony na dźwięki przyrody. Pasjonowało go nawet słuchanie ciszy. Zwierzęta rozmawiają:
- A czy znajdował inspirację w sytuacji, gdy nie brzmiała żadna melodia?
- Tak. Bo wtedy słuchał ciszy.
- Przecież jak jest cisza, to nic nie słychać.

Książka mogła być z biblioteki, pamięć mi się zatarła. Ale jestem pewny, że taka książka istnieje. 

EDIT: Znalezione już. To "Balbaryk i Złota Piosenka".

Edytowano przez wositelec
Znaleziony tytuł książki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polećcie proszę coś w klimatach fantasy (miecze, magia etc), gdzie tłem jest Daleki Wschód lub świat stworzony na kształt klimatu starożytnej Japonii. Samuraje, katany, harakiri, kodeksy i inne rzeczy tego typu mile widziane. Ale wszelka fantastyka chińska też jak najbardziej może być :) Coś porywającego, ostatnio mam bzika na punkcie dalekowschodnim ;)

Dziękuję!

PS nie musi być po polsku, jak nie ma polskiego przekładu. 

Edytowano przez Immi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może steampunkowa trylogia Wojna Lotosowa Jaya Kristofa? Dwa tomy zostały wydane po polsku, o trzecim nic nie wiadomo. Okładka Duszy Cesarza Sandersona sugeruje, że może to być w klimatach poszukiwanych przez ciebie. Maja Lidia Kossakowska popełniła coś co się zwie Takeshi. Cień śmierci. Pod koniec marca MAG wydaje Cesarza ośmiu wysp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/18/2017 at 4:53 PM, Immi said:

ostatnio mam bzika na punkcie dalekowschodnim

Z fantasy mogę polecić cykl Imperium autorstwa Janny Wurts i Raymonda Feista: Córka ImperiumSługa ImperiumWładczyni Imperium. Świat wzorowany jest na dawnej Korei. Ale nie rozumiem, dlaczego akurat szukasz fantasy, a nie czegoś bardziej historycznego, a przy tym nadal przygodowego? Takiego jak choćby Shogun Clavella.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za polecenia, pomału będę zabierał się za czytanie :)

@Tzar

Ponieważ wszelkie rzeczy historyczno-reportażowe mnie się przejadły już :D mam ochotę odetchnąć i rozluźnić się przy fantastyce, która jest moim ulubionym gatunkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyficzna prośba. Czy ktoś posiada egzemplarz książki "Cryptonomicon" Neal'a Stephenson'a i mógłby cyknąć zdjęcia stron od 464 do 481 ? Książkę kupiłem jakiś czas temu i nagle w czasie lektury okazało się, że w samym środku brakuje tych kilkunastu kartek.............

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu czytalem serie ksiazek. Pierwsza zaczynala sie oblezeniem domu, w ktorym ukrywal sie dzieciak z uszkodzonymi nogami majacy zdolnosci maga iluzji, tak wiec dom wygladal jak fort. 

 

W pozniejszych czesciach pojawiali sie inni magowie, ognia, stworzyciele, teleportujacy sie, etc. Byl tez mlody smok ktory przybieral postac psa. Glownym bohaterem byl nieslyszacy mag iluzji. Range maga oznaczalo sie tatuazem w postaci kregu na piersi. Kojarzy to ktos moze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Major Domo

To Kroniki drugiego kręgu, cykl Ewy Białołęckiej zapoczątkowany powieścią "Naznaczeni błękitem". Wcześniej to były pojedyncze opowiadania, ale całość się rozrosła. Niestety, autorce chyba skończyła się wena, bo cyklu nie dokończyła. Ale to co jest, jest warte przeczytania.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Wergawer tak jak pisał wyżej Tzar.  Grishama z przeczytanych osobiście śmiało mogę polecić: "Ostatni Sędzia", "Kancelaria", Testament" i "Prawnik". Co do rodzimych autorów polecam Remigiusza Mroza. Tematyka książek: Prawniczo-polityczno-dziennikarsko-kryminalna i naprawdę "daje radę".

 

Edytowano przez Marks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam czegoś w średniowiecznych klimatach, najlepiej w tematyce wojennej lub z intrygami w stylu Gry o Tron. Chciałbym jednak coś utrzymanego w realistycznych klimatach, chwilowo mam dość fantasy.

Przeczytałem już większość książek Cherezińskiej, także to odpada. Mam też za sobą Królów Przeklętych, a teraz kończę Pieśń Łuków Azincourt. Pewnie zabiorę się za trylogię arturiańską tego samego autora bo "łuki" są całkiem niezłe, ale chciałbym też mieć jakiś szerszy wybór, bo niedługo wyjeżdżam na kilka miesięcy to przyda się szerzej zaopatrzyć.

Ewentualnie mogą być też książki w tematyce starożytnego Rzymu jakby coś ciekawego się znalazło, albo może jakaś tematyka piracka czy coś w ten deseń. Byle bez magii, elfów i fruwających smoków :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...