Jump to content

Recommended Posts

@ernest166

Niedawno przeprowadzałem dogłębne poszukiwania azjatyckiego fantasy. Zarówno na anglo jak i polskojęzycznych serwisach. Znalazłem trochę pozycji, niestety jeżeli chodzi o Japonię króluje tam gatunek literacki pod nazwą "light novel"(wydawanie powieści w odcinkach, czasami po 40 tomów) i próżno szukać tego w innej formie. Na polskim rynku takie pozycje nie istnieją, jednak spora ich część została wydana w języku angielskim.

Moribito: Guardian of the Spirit, Nahoko Uehashi - w Japonii wydana jako powieść fantasy dla dzieci ale jak na europejskie standardy można ją nazwać powieścią dla dorosłych. Do tej pory wydano 2 tomy, 3 powinien już być w sprzedaży ale nigdzie nie jest dostępny w sprzedaży. Chodzą też słuchy, że ma być wydana inna powieść tej autorki, o wiele poważniejsza i ambitniejsza.

The Twelve Kingdoms, Fuyumi Ono - fantasy inspirujące się Chinami, Koreą i Japonią, mocne inspiracje Ziemiomorzem, wydano sporo tomów, niestety praktycznie niedostępne w sprzedaży albo po strasznych cenach na Amazonie. Sam cudem zdobyłem 1 i 3 tom po 30zł... Francuskie wydanie jest o wiele bardziej dostępne ale nasłuchałem się, że tłumaczenie jest podobno kiepskie.

Dragon Sword and Wind Child, Noriko Ogiwara- istna perełka, czytałem jedynie 1 tom ale samurajowie walczący z azjatyckimi smokami, japońskie duchy i demony, ninja, magia. Można dostać za ~50zł, jednak następne tomy to 70, 90, itd. IMHO warto chociaż dla pierwszego tomu.

To było japońskie, jeżeli masz ochotę na chińskie to pisz. Mam też parę pozycji fantasy w bliższych nam czasach. Z Zachodnimi(zwłaszcza polskimi >.<) pisarzami mam raczej niemiłe wspomnienia jeśli chodzi o przedstawienie Azji w fantasy(ale są wyjątki!). Przykłady tych wyjątków:

Tales of the Otori, Gillian Rubinstein(pisze też pod pseudonimem Lian Hearn) - fantasy oparte na feudalnej Japonii, mnóstwo odniesień do historii i wierzeń Japończyków, czuć jednak ten zachodni charakter, jednak to i tak pozycja warta uwagi. Wydane jako trylogia, a jeden tom ~30-40zł.

Bridge of Birds, Barry Hughart - ewenement, dziw, że tak mało znane, kompletne obrócenie o 180 stopni tradycyjnych chińskich legend, w wielu aspektach rewolucja/ ewolucja gatunku. Rozgrywa się w świecie wzorowanym w 100% na Chinach ale naprawdę warto się za to zabrać

Gdybyś był zainteresowany, to z chęcią podam więcej pozycji. Gdybyś miał też jakieś pytania czy to o powieści czy o polecane sklepy pisz przez PW.

Edited by Foshek

Ja poszukuje książki/książek horrorów. Coś w tym stylu: jakiś stary zamek, klątwy itp.

Jeśli ktoś coś wie na ten temat ;D, to proszę o pomoc ;) I z góry dziękuje ;)

@Banza96: sprawdź twórczość Lovecrafta i Edgara Allana Poe. Jest to klasyka, ale jeśli chodzi o horrory to nigdy nic lepszego nie czytałem. Z Lovecrafta poleciłbym na początek zbiór "Zew Cthulhu", a z Edgara "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze". Majstersztyk(s).

• Upvote 1

@UP

Jestem fanem Lovcraftowskiego kimatu ;) I też wielkim fanem E.A. Poe ;D Tylko chodzi mi bardziej o książkę, nie o opowiadania.

@Banza96: w takim razie polecam "Bezsennych" Mastertona. Masterton, jak to Masterton - wiadomo. Ale ta książka wyszła mu naprawdę znakomicie. Horrorów, które dzieją się w zamczyskach, niestety nie znam. Można by od biedy Nekroskopa w to wcisnąć. Tak czy siak, jeśli Nekroskopa nie czytałeś, to powinieneś nadrobić zaległości.

@47

Wielkie dzięki, co prawda obie książki są w trochę innym klimacie, ale czytałem zarysy fabuły i mi się spodobały wink_prosty.gif Jeszcze raz wielkie dzięki biggrin_prosty.gif

@UP

O właśnie, to przecież jest dobre ;D A powiedz mi, jak oglądałem film, to to nie zepsuje całej przyjemności z czytania książki?

Edited by Banza96

Może zobacz W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka Marka Hoddera. Tytuł ma całkiem niezłe opinie. Są jeszcze Tancerze Burzy, gdzie jak głosi napis na okładce masz steampunk i Japońską mitologię.

• Upvote 1

Coś w tym stylu: jakiś stary zamek, klątwy
Twierdza Wilsona.
Rumunia, rok 1941. Do górskiej wioski dociera mały oddział Wehrmachtu. Żołnierze mają odpocząć i obsadzić posterunek stojący na straży górskich szlaków. Na kwaterę zostaje wybrany starożytny zamek ? nieduża twierdza ? zupełnie nie pasujący do miejsca, w którym się znajduje. Nie zważając na bunt miejscowych wieśniaków ostrzegających przed czymś przerażającym, co uwięzione jest w owej starożytnej warowni, Niemcy zajmują dziwną budowlę.
  • Upvote 1

Witam to znowu ja ;). Poszukuję książki - powieść o jakichś stowarzyszeniach/ gildiach itp. w europie ew. na całym świecie. Najlepiej oczywiście Polska.

Witam! Chciałbym się zapytać czy książka Assassin's Creed Czarna Bandera jest powiązana fabularnie z poprzedniczką serii ? Gra mi się bardzo spodobała i chętnie bym przeczytał jakąś książkę w takich klimatach. Jakie inne możecie mi polecić tytuły ?

@futufutu

Bowden raczej nie zmienił swojej metody, więc w książce masz tę samą fabułę, którą znasz już z gry. Zamiast płacić dwa razy za to samo (chociaż niektórzy tak lubią) proponowałbym coś nowego, np. "Pod piracką flagą" Crichtona, "Kapitana Blooda" Sabatiniego, a jeśli nie przeszkadzają ci elementy fantasy (voodoo) to "Na nieznanych wodach" Powersa. O "Wyspie skarbów" Stevensona nawet nie wspominam.

Witam, poszukuje utworów gawędowych z których można było by wyodrębnić cechy bohatera gawędowego romantyzmu. Taki temat na maturze żeby porównać owego bohatera z bohaterem romantycznym. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Cześć wszystkim! Zbliża mi się matura i poszukuję książki do mojej pracy. Moim tematem jest Obraz Syberii w literaturze i sztuce.

Poszukuję książki o Syberii, w których zostaną okazane losy ludzi podczas II WŚ. Najlepiej, by były to jakieś łagry, bo mam jeszcze jedną książkę z czasów teraźniejszych, gdzie również pokażę losy ludzi w łagrach. Fabuła skupiona wokół jednej osoby/grupy osób jest również mile widziana. smile_prosty.gif

Edited by EzioPL

Guest michaszenko

@EzioPL "Archipelag GUłag" Aleksandra Sołżenicyna ukazuje rzeczywistość łagrów. Ogrom materiału na ten temat. Problemem może być tylko przebrnięcie przez to w krótkim czasie.

Do tego "Inny świat" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, który to zapewne przerabiałeś w ostatniej klasie szkoły średniej.

Edited by michaszenko
  • Upvote 1

@michaszenko, Słyszałem właśnie wiele dobrego o książce Sołżenicyna, ale problemem jest czas, nie uda mi się przebrnąć przez 3 tomy w tak krótkim czasie. Zastanawiałem się również nad "Innym światem", przerabialiśmy go i pomyślę, czy będzie dobry do mojej pracy. Ogólnie chciałbym pokazać jak wyglądała Syberia kiedyś, a jak wygląda dzisiaj. Najłatwiej będzie oczywiście wybrać coś z okresu II Wojny Światowej. Moja polonistka ma mi pożyczyć jeszcze książkę opowiadającą o wyborach na miss gułagu i losach kobiet w syberii obecnie. Chcę również pokazać syberię oczami podróżnika - Romualda Koperskiego. Napisał aż 4 książki, z czego wybiorę jedną. ;)

Z nie-lektur polecam "Rosję w łagrze" Iwana Sołoniewicza. Sprawdź jeszcze opisy książek Hugo Badera - może któraś z nich traktuje bardziej o Syberii. Prawdopodobnie "Dzienniki Kołymskie" będą najlepsze. Nie wiem na pewno, bo jeszcze ich nie czytałem, dopiero mam zamiar.

Ostatnio wzięło mnie na tematy steampunkowe. Macie coś do polecenia w tym stylu?

"Steampunk", antologia pod redakcją Ann i Jeffa VanderMeerów. Czyta się szybko i przyjemnie.

Guest michaszenko

Poszukuję czegoś z akcją osadzoną w czasach dzisiejszych. Jeśli chodzi o fabułę to chciałbym jakiś polityczny spisek oraz "elementy skradankowe". Prosto mówiąc: Coś w stylu Splinter Cella tylko na papierze.

@up: Książkowa seria Splinter Cell? :P Ale nie wiem, co to jest dokładnie, nie czytałem.

Takie krótkie pytanie. Jaka jest ksiązka Bernharda Hennena "Elfy", nie będę żałował jej zakupu?

Edited by Gawain

Czy mógłby mi ktoś poradzić, który ze zbiorów opowiadań Stephena Kinga (oprócz "Czterech pór roku") wybrać ?

Polecam Marzenia i koszmary. Dlaczego? Poziom opowiadań jest według mnie wysoki i dosyć równy. Nawet parę opowiadań zostało nagranych w formie serialu - taka ciekawostka :) Sam sobie ten zbiór przypomnę niebawem.