Skocz do zawartości

Polecane posty

Proszę państwa, bo robi się bałagan. Prosiłem wcześniej: piszemy, na czyj post z pytaniem o polecenie książek odpowiadamy, jak również staramy się uzasadnić, dlaczego akurat polecamy daną książkę. Losowe polecanie osobistych faworytów oraz rzucanie samymi tytułami nie ma wielkiego sensu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Szukam dobrej, niezbyt długiej i skończonej już sagi fantasy. Bez mieszania gatunków, po prostu dobre fantasy z epicką fabułą. Przeczytałem 3 tomy Dziedzictwa, większość książek Tolkiena i Sapkowskiego, a także kilka dzieł Pratchetta. Szukam książek stricte fantasy, bez mieszania gatunków (jak np Mroczna Wieża Kinga) , i zaznaczam, żeby cykl był skończony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt długiej i skończonej? W takim razie mogę zarekomendować "Ziemiomorze" Ursuli K. LeGuin. Jest tutaj, w dziale książkowym poświęcony temu cyklowi wątek:

http://forum.cdaction.pl/Ziemiomorze-Cykl-...uin-t38947.html

Nie ma sensu powtarzać, co już zostało tam powiedziane. Polecam!

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, co M. Saint napisał dodam, że czasem można odstąpić oz uzasadniania, dlaczego daną książkę polecamy. Kiedy? Wówczas, gdy jest o danej pozycji temat na forum - wówczas piszemy po prostu, co polecamy, dorzucamy link do tematu... I nie musimy się zbytnio rozpisywać, co najwyżek krótko wymienić zalety i dodać coś, o czym autor tematu nie wspomniał. Żeby mi tylko nie statsować :nonono:

W tym temacie chodzi o pomoc innym, a nie polecanie jakiemuś nieokreślonemu ogółowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się Was doradzić. Ostatnio wpadla mi w rece jakas broszura wydawnictwa Prószyński i S-ka, gdzie natknąłem sie na książke o tytule... no wlasnie nie pamietam za bardzo jakim :) Jakies "dzieci Frankensteina" chodzi tylko mi po głowie.

Problem w tym, że ani w google ani w wyszukiwarce wydawnictwa powyzej nie ma ksiazki o takim tytule...

A jestem pewnien ze to cos w tym stylu. Pamietam ze opisuje ona eksperymenty, jakie przeprowadzaly Stany Zjednoczone i Zwiazek Radziecki w czasie zimnej wojny np. proby przeszczepu głów.

Ktos wie moze o co mi chodzi? (dziwnie to brzmi :biggrin: ) albo czytał tą książke i może polecic?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

King w odróżnieniu od wszelakich Mastertonów czy Smithów stawia na długie, z pozoru nudne opisy przeżyc wewnętrznych bohaterów. Dzięki temu powstaje wrażenie, że Kingowe postacie to naprawdę osoby z krwi i kości, a nie pretekst do pokazywania następnych duchów/egzekucji/wypadków (Masterton się kłania ;D).

Polecic można właściwie każdą jego [Kinga] książkę, chociaż Lśnienie wgniotło mnie w fotel, a Misery znokautowało. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam najcięższe (dosłownie!) dzieła pana Kinga, czyli "Bastion" i "To". Obydwa dzieła są na tyle długie, że autor porusza naprawdę wiele aspektów: przedstawianej opowieści, charakterów postaci... Niektóre z nich naprawdę zapadają w pamięć. Ach, i obowiązkowo "Wielki Marsz", który King wydał pod pseudonimem Richard Bachman. Książka tyleż krótka, co IMO genialna, czyli bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z zapytaniem nieco nietypowym... Czytam sobie Nowy umysł cesarza i za jakiś czas chciałbym poczytać więcej o niektórych poruszonych tematach. Zwłaszcza, że książka jest z 1989 roku, a w fizyce mogło się nieco zmienić. Kto więc może polecić coś z zakresu fizyki kwantowej, czarnych dziur, kosmologii? Dodam tylko, że chodzi o pozycje zrozumiałe dla laików :cool:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbusiu, najlepszą książką tego typu, moim zdaniem, jest swego rodzaju właśnie przewodnik dla laików, ale bardzo rzetelnie i chwilami dowcipnie napisany, prowadzący od Newtona (to konieczne dla wywodów, uwierz mi), do najnowocześniejszych teorii hologramów itp., autorstwa Briana Greene'a pt. "Struktura kosmosu". Naprawdę świetna, świetna rzecz. Nie polecałbym Ci byle czego, prawda? ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie - dodane do koszyka w Empiku, zaczeka na okazje. A co do Newtona - wiem doskonale :wink: W wymienionej przeze mnie opisane były wszystkie główne teorie fizyczne - od Newtona, przez Maxwella i po Einsteina. Zresztą w zasadzie powinno się poznać właśnie rozwój wiedzy o otaczającym nas świecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o Kinga chodzi, to oczywiście "Mroczną wieżę". Szczególnie drugi i trzeci tom. Czwarty już strasznie się dłuży. Dalszych nie czytałem (jak na złość nie mogę znaleźć wydania twardookładkowego ze Świata Książki, z którego mam 4 pierwsze tomy).

Oraz "Zieloną Milę" To jest dobre, w małoformatowym wydaniu znalazłem za 5zł w koszu z książkami na przecenie.

Edytowano przez Risin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja poszukuje dalekowschodnej fantastyki :)

Chcialbym przeczytac cos jak Wladca pierscieni czy Sage o Wiedzminie tyle ze z samurajami itp :P

Zna ktos cos takiego?

Mógłbym polecić Ci powieść "Konparuya Gomez" (aut. Naka Saij?) - opowiada o dziejach pewnego chłopaka w fikcyjnym państewku zajmującym część Japonii. Kraj ten został urządzony na podobieństwo czasów średniowiecznych. Jest zagadka do wyjaśnienia, trochę humoru, ogólnie bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Sam podczas lektury nie mogłem się oprzeć i wyobrażałem sobie tą historię w konwencji filmu anime. ;) Więcej o książce na stronie wydawcy: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/konparuya_gomez.php

Druga rzecz to "Mistrz Pú Pú" (aut. Hideyuki Niki). Tutaj, dla odmiany, są chińskie klimaty (skojarzenia z grą Jade Empire jak najbardziej na miejscu). Młody chłopak zostaje uczniem nieśmiertelnego maga-pustelnika. Rozpoczynają obfitującą w przygody podróż, na końcu której bohater nie będzie już tym samym człowiekiem. Więcej: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/mistrz_pupu.php

Obie powyższe pozycje otrzymały nagrodę Japan Fantasy Novel Award (w 2005 i 2006 roku).

Czas mnie goni. Później dorzucę jeszcze parę ciekawych tytułów.

[kilka godzin później]

Miałem polecać dalej, to lecimy:

Lian Hearn "Opowieści rodu Otori":

  1. "Po słowiczej podłodze"
  2. "Na posłaniu z trawy"
  3. "W blasku księżyca"
  4. "Krzyk czapli"
  5. "Sieć Niebios"
Jest to fantastyka przygodowa z akcją rozgrywającą się w fikcyjnej krainie bliźniaczo podobnej do średniowiecznej Japonii. Mamy szogunów, katany, ninja, miłość, przyjaźń, honor, itd. IMO nie jest to arcydzieło (choć moja dziewczyna jest zgoła odmiennego zdania), ale całkiem przyzwoite czytadło.

Poza tym chciałbym zaproponować jeszcze dwie książki dla wszystkich zainteresowanych Japonią tamtych czasów:

Donald Richie "Kumagai: Droga wojownika" -

Książka stylizowana na kroniki spisane przez Kumagai Naozane. Kiedyś wielki wojownik, dziś jako starszy człowiek i mnich wspomina czasy swojej młodości. Opowieść nie pozbawiona akcji i humoru, ale również filozoficznych rozważań. W końcu wielu samurajów było filozofami.

John Allyn "Opowieść o 47 roninach" -

Pan Asano wchodzi w zatarg z jednym z zauszników szoguna. W konsekwencji zostaje skazany na śmierć i zmuszony do popełnienia rytualnego samobójstwa. Jednakże jego samurajowie, pozbawieni swojego pana, stający się przez to roninami, przysięgają zemstę sprawcy śmierci Asano. Przez długi czas ukrywają swoje zamiary, aż w końcu

docierają do stolicy szoguna i tam dokonują zemsty. Ich czyn, będący naruszeniem kodeksu samurajskiego, nie może pozostać bez konsekwencji. By zmazać swą hańbę, muszą także popełnić seppuku

.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Pomaga zrozumieć pojęcie honoru i lojalności samuraja, za które gotów był umrzeć w każdej chwili.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co możecie polecić, jeśli:

-Interesuje mnie głównie Fantasy, być może pokusiłbym się o Sci-Fi, ale tu ostrożnie - tak naprawdę żadnej książki Sci-Fi nie czytałem, jedynie oglądałem mnóstwo filmów z tego gatunku i bardzo mi odpowiadały;

-Przeczytałem sagę wiedźmina, Malowanego człowieka, HP, Hobbita, Mrocznego Zbawiciela

-Nie interesuje mnie literatura Lema - czytałem fragment "Opowieści o pilocie Pirxie" i zdecydowanie nie przydał mi do gustu - zbyt dużo fantazji, ogólnie nie podobało mi się;

Może Pan lodowego ogrodu? Czy gdzieś można znaleźć legalnie fragmenty książek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragmenty znajdziesz na stronie wydawnictwa, czyli Fabryki Słów:

http://fabryka.pl/ksiazki.php?id=75#searchkk [z tomu I]

http://fabryka.pl/ksiazki.php?id=129#searchkk [z tomu II]

Spodobał Ci się "Mroczny Zbawiciel", to możesz spróbować z innymi książkami Žambocha. Jedną z jego lepszych powieści jest "Sierżant".

EGM polecał "Sopla" Pawła Korniewa [ http://forum.cdaction.pl/Sopel-Pawel-Korniew-t27811.html ]. Ja mogę się pod jego wypowiedzią tylko podpisać. Klimaty zbliżone do Stalkera: strefa, artefakty/amulety, itp. W podanym topiku obszerny fragment tejże książki.

Podobał Ci się Wiedźmin, to i Trylogia Husycka powinna się spodobać. Dużo akcji, świetni bohaterowie, spora dawka humoru (przecież to Sapek!). Wciąga jak czarna dziura. ;) Trylogia ma tutaj swój temat: http://forum.cdaction.pl/Trylogia-Husycka-...ski-t38643.html

Ostatnio wznowiony został cykl o Mordimerze Madderdinie Jacka Piekary [ http://forum.cdaction.pl/Cykl-o-Mordimerze...ara-t40997.html ]. Również przyzwoite czytadło. Przeczytaj "Sługę Bożego" (czyli pierwszy tom) i sam zobacz. Mnie się podobało.

A co do s-f, to jest wiele podgatunków literatury spod znaku tych dwóch literek. Lem się nie podobał? Trudno - może za kilka lat spróbujesz ponownie i wtedy zweryfikujesz swój pogląd.

Polecić mogę np. "Grę Endera" [ http://forum.cdaction.pl/Gra-Endera-Orson-...ard-t38634.html ], choć trudno dostać to w księgarniach. Pozostają biblioteki, antykwariaty lub allegro.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kolega polecil mi Wedrowycza, na razie przeczytalem "Kroniki...", "Czarownika Iwanowa" i "Wezmisz czarna kure...", poza tym doslownie pochlonalem "Operacje Dzien Wskrzeszenia"-przeczytalem ja niemalze bez oderwania sie od lektury-jak zaczalem kolo 17, tak skonczylem mniej-wiecej o 1 (w nocy). Obecne zaczytuje sie w "2586 krokach"-jestem przy opowiadaniu "Mars 1899", ktore, moim zdaniem, (jak narazie) jest najgorsze z calej ksiazki.

Wczesniej przechodzilem fascynacje Kingiem, po przeczytaniu 'Reki mistrza" (po namowie tego samego kolegi, poza tym Smuggler ja polecal na lamach CDA), zapoznalem sie z innymi ksiazkami Krola Horrorow-"Carrie", "Podpalaczka", "Lsnienie", "Cujo", "Cmętarz zwieżąt" ("Smętarz dla zwierzaków"), "Strefa smierci" ("Martwa Strefa"), "Wielki Marsz", "Misery". Wszystkie je pochlanialem w zawrotnym tempie, az wyczerpaly sie zasoby miejskiej biblioteki :( Zamierzam zapisac sie do ksiegozbioru w wiekszym miescie, ale to dopiero przy okazji ;) Z wymienionych przeze mnie ksiazek szczegolnie polecam "Cujo" (niesamowicie pokazane emocje), "Strefe smierci" (dosc lekka do czytania) i "Wielki Marsz" (zrobila na mnie niebywale wrazenie, moja ulubiona ksiazka Kinga).

MSaint>>>mam rozumieć, że polecasz Wędrowycza pytającemu Vantage i książki Kinga osobom, które o tego autora pytały...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vantage ja bym ci polecił cykl "Pieśń Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina. Kupisz bez problemu, a książki to niezwykle zacne i wciągają niesamowicie, zresztą jest już tutaj kilka tematów na temat tego cyklu. Ostrożnie mogę też polecić "Inne pieśni" Jacka Dukaja, które od biedy można podpiąć pod fantasy (temat o tej książce również w tym dziale znajdziesz).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...