Skocz do zawartości

Polecane posty

@Tzar

Super trafiłeś, bo marzeniem mojego kolegi było zobaczyć Indie, które zresztą spełnił. Na pewno już samo to przypadnie mu do gustu, a z tego co czytam opis, "wielobarwny" główny bohater odwiedził nie tylko ten kraj. Dzięki wielkie za podrzucenie mi tego tytułu! Na pewno będę brał go bardzo poważnie pod uwagę przy ostatecznym wyborze! 

Oczywiście cały czas czekam na inne propozycje. :)

Edytowano przez whitepawn5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, piszę w sprawie dwóch cyklów powieści czy też książek z uniwersum.

Mianowicie, chodzi o książki z cyklu Warcrafta i Star Treka, o ile jakieś są. Tak, wiem, mógłbym sobie poszukać, ale wpierw zapytam tu, bo w sumie może jest tu ktoś, kto takie książki czytał i będzie chciał się wymienić spostrzeżeniami.

Generalnie sprawa wygląda tak, że zainteresowałem się lore tych dwóch uniwersów właśnie przez gry MMO - WoWa i Star Trek Online. 

Zatem, chodzi mi głównie o chronologię, chciałbym przede wszystkim poznać te uniwersa od podstaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konrado

Znam pewną książkę, która dzieje się w klimacie pradawnych słowian, z elementami fantastycznymi. Klimatem podobna jest do "Wiedźmina". Nie wiem tylko na ile Ci się spodoba. Została wydana dzięki akcji crowdfundingowej. Jest to debiut autora, co po treści da radę wyczuć, że była pisana amatorsko. Mimo wszystko polecam sprawdzić, chociażby dla samych ilustracji, które są świetne! A nuż Ci się spodoba.

Tutaj jest link, gdzie możesz kupić książkę i o niej poczytać: https://crowdmade.pl/wrozda

Tu z kolei fanpage na FB. Również znajdziesz info o samej książce oraz recenzje z opiniami: https://www.facebook.com/wrozda.akcja/

Edytowano przez whitepawn5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, konrado said:

fantastykę opartą na mitologii slowiańskiej

Mimo że jesteśmy ludem słowiańskim, to o mitologii naszych przodków zbyt wiele nie wiemy - mniejsza o powody takiego stanu rzeczy. Efektem jest niewielka ilość godnej polecenia fantastyki, która by na wierzeniach dawnych Słowian bazowała. Najczęściej są to tylko elementy (np. bestiariusz) czy ta nieuchwytna "słowiańska dusza", którą tak się szczycimy, mówiąc np. o Wiedźminie.

Z niedawno wydanych powieści ciekawie prezentuje się Idź i czekaj mrozów Marty Krajewskiej, choć spotkałem się z zarzutami, że za dużo tam romansu, a za mało akcji. Mnie tam romans nie przeszkadza, o ile jest dobrze napisany.

Zdecydowanie łatwiej jest mi wskazać książki "w słowiańskim klimacie" niż oparte na takiej mitologii. Daj znać, czy coś takiego też cię interesuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.04.2018 o 14:51, whitepawn5 napisał:

@konrado

Znam pewną książkę, która dzieje się w klimacie pradawnych słowian, z elementami fantastycznymi. Klimatem podobna jest do "Wiedźmina". Nie wiem tylko na ile Ci się spodoba. Została wydana dzięki akcji crowdfundingowej. Jest to debiut autora, co po treści da radę wyczuć, że była pisana amatorsko. Mimo wszystko polecam sprawdzić, chociażby dla samych ilustracji, które są świetne! A nuż Ci się spodoba.

Hej, dzięki za odpowiedź. Na pewno przyjrzę się bardziej książce - wrażenie już robi jej wydanie. Nie ma co zamykać się na początkujących autorów i może warto dać temu tytułowi szansę. Pozdrawiam

 

Dnia 27.04.2018 o 20:38, Tzar napisał:

Mimo że jesteśmy ludem słowiańskim, to o mitologii naszych przodków zbyt wiele nie wiemy - mniejsza o powody takiego stanu rzeczy. Efektem jest niewielka ilość godnej polecenia fantastyki, która by na wierzeniach dawnych Słowian bazowała. Najczęściej są to tylko elementy (np. bestiariusz) czy ta nieuchwytna "słowiańska dusza", którą tak się szczycimy, mówiąc np. o Wiedźminie.

Z niedawno wydanych powieści ciekawie prezentuje się Idź i czekaj mrozów Marty Krajewskiej, choć spotkałem się z zarzutami, że za dużo tam romansu, a za mało akcji. Mnie tam romans nie przeszkadza, o ile jest dobrze napisany.

Zdecydowanie łatwiej jest mi wskazać książki "w słowiańskim klimacie" niż oparte na takiej mitologii. Daj znać, czy coś takiego też cię interesuje.

Dzięki za odpowiedź. Niestety również zauważyłem, że wiedza na temat słowiańskiej mitologii jest na naprawdę niskim poziomie. Sam "Wiedźmin" bardzo mi się podobał, ale ta słowiańskość - wraz ze zmianą konwencji z opowiadań na powieść - jakby trochę ulatywała i w tym temacie czuję duży niedosyt.

Mhm... Przeczytałem opis zaproponowanej przez Ciebie książki i przyznam, że brzmi to bardzo ciekawie. Odnośnie nastawienia do dobrze napisanego romansu - który współgra z pozostałą treścią, a nie jest wrzuconym na siłę dodatkiem - zgadzam się z Tobą.

Jeżeli znasz jakieś ciekawe książki w "słowiańskim klimacie" to bardzo chętnie przyjmę takową listę. Poszperałem nieco w Internecie z dobrym opiniami w temacie spotykają się "Kiedy Bóg zasypia" Dębskiego, "Krew i Stal" Łukawskiego, "Słowo i miecz" oraz "Ślepy demon. Sieciech" Jabłońskiego. Są jeszcze dwie antologie "Krew Zapomnianych Bogów" i "Słowiańskie Koszmary". Znasz coś może?     

Edytowano przez konrado
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konrado

Jabłońskiego tych ostatnich powieści nie czytałem, ale zamierzam sięgnąć. Reszty nie znam. A "słowiański klimat" da się odczuć np. w opowiadaniach Anny Brzezińskiej o Wilżyńskiej Dolinie, trylogii husyckiej Sapkowskiego, czy książkach Juraja Cervenaka (Władca Wilków, Miecz Radogosta, cykl Bohatyr).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

I jak wrażenia względem Jabłońskiego?

Trylogię husycką oczywiście znam, ale tutaj słowiańskość sprowadza się przede wszystkim do mentalności bohaterów. Troszkę mało... Pozostałe tytuły przejrzę, dzięki bardzo :-)

Przy okazji trafiłem jeszcze na "Xięgi Nefasa" autorstwa Saramonowicz. Jednak tu wiele osób pisze, że książka jest bardziej obyczajówką, a dawne wierzenia ustępują miejsca losom królewskiego kronikarza. 

Edytowano przez konrado
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, szukam i nie mogę się ostatnio z żadną książką zatrzymać na dłużej. Może polecicie mi jakieś:

1) Low fantazy (wolę gdy magia nie sypie się na lewo i prawo).
2) Low sci-fi, gdzie świat przypomina nasz, ale "coś" go zmienia/ zmieniło.

3) Komedię (Wędrowycza znam).

4) Coś w stylu Pana lodowego ogrodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nekro napisał:

1) Low fantazy (wolę gdy magia nie sypie się na lewo i prawo).

Trylogia "Pierwsze prawo" (Joe Abercrombie)

 

3 godziny temu, Nekro napisał:

2) Low sci-fi, gdzie świat przypomina nasz, ale "coś" go zmienia/ zmieniło.

Wspomnienie o przeszłości Ziemi (Cixin Liu)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poszukuję książki najprawdopodobniej wydanej w tym roku, w klimacie science fiction. Książka była recenzowana w Cd action 08\2020 lub 10/2020 w magazynie kulturalnym( niestety nie mam już dostępu do owych czasopism). Przeleciałem cały Empik i lubimy czytać i nie mogłem jej znaleść :(.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...