Skocz do zawartości

Polecane posty

@ Dirian  w sumie w wymagania wpisywałaby się "Zasłona Kłamstw" Jeri Westerson no i drugi Tom "Wąż wśród Cierni".  Książki te raczej wielowątkowością "Grze o Tron" nie sprostają ale są  OK. Odnośnie podobnej tematyki to może Jacek Piekara i "Cykl o Inkwizytorze" ?

 

Co do Starożytnego Rzymu to nic mi obecnie nie przychodzi mi do głowy. Może David Gemmell  i cykl Troy-a. Sam nie czytałem ale zebrał sporo pochlebnych recenzji :wink:

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Dirian said:

teraz kończę Pieśń Łuków Azincourt. Pewnie zabiorę się za trylogię arturiańską tego samego autora bo "łuki" są całkiem niezłe, ale chciałbym też mieć jakiś szerszy wybór (...) Ewentualnie mogą być też książki w tematyce starożytnego Rzymu

Cornwella trzymać się warto - polecam jeszcze cykl Wojny wikingów ("Ostatnie królestwo", "Zwiastun burzy" itd.). Zaś jeśli chodzi o klimaty rzymskie, to wydawnictwo Rebis ma sporo tego w swojej ofercie, np. cykl Imperator Conna Igguldena, Wespazjan Fabbriego, czy Wojownik Rzymu Sidebottoma. To oczywiście, jeśli klasykę w postaci "Ja, Klaudiusz" masz już za sobą. :)

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian

Jeśli chodzi o Gravesa, to polecałbym raczej 'Belizariusza'. I średniowiecze (wprawdzie wczesne), i Cesarstwo Rzymskie (chociaż wschodnie), i opisy kampanii wojennych (choć fabularyzowane). IMO lepsza pozycja niż proponowany przez Tzara dwuksiąg o Klaudiuszu.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie ochota na jakaś space operę, ale nie koniecznie w stylu bohaterski okręt samodzielnie wygrywa wojnę i ratuje ludzkość (choć też nie pogardzę). Może coś w stylu Battlestara? Próba przetrwania i ucieczka przed przytłaczającymi siłami wroga*?

 

*Uprzedzając, wiem o Zaginionej Flocie Campbella, ale niestety ta seria teraz jest trochę ciężko dostępna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sefnir

A może coś w stylu "The Expanse", czyli The Expanse? :) Serio. Nie jest to może coś powalającego świeżością pomysłów, bo wszystko już było, ale pod względem frajdy z czytania rzecz znakomita (o ile nie jesteś science fictionowym wyjadaczem). Problem w tym, że Fabryka Słów wydała tylko pierwszą część cyklu, "Przebudzenie Lewiatana" (i swoim zwyczajem podzieliła ją na dwa tomy), ale jako ekspert od mangi i anime nie powinieneś mieć problemów z czytaniem po angielsku. Jeśli jednak nie Expanse, to poszukam czegoś innego, zwracając uwagę na dostępność w księgarniach.

PS Opowiadanie będące prequelem cyklu przetłumaczono na nasz język i udostępniono w sieci ("Napęd").

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tzar napisał:

A może coś w stylu "The Expanse", czyli The Expanse? :) 

Pamiętam że już kiedyś się Przebudzeniem Lewiatana interesowałem, ale jakoś niespecjalnie leżała mi perspektywa kosmicznych zombie (a o czymś takim było info na okładce). A Fabryka kilka rzeczy tak wydała, tylko pierwszy tom, ale i tak lubię to wydawnictwo. Choć ostatnio Drageus wznowił Rój Larsona i wyda całą serię Star Force.

13 godzin temu, Tzar napisał:

ale jako ekspert od mangi i anime nie powinieneś mieć problemów z czytaniem po angielsku. 

W sumie to nie pomyślałem o tym by szukać rzeczy, które u nas nie wyszły, a przecież Viz zaczął wydawać książkowy pierwowzór chyba jednej z najgłośniejszych animowanych space oper czyli Legend of the Galactic Heroes.

13 godzin temu, Tzar napisał:

Jeśli jednak nie Expanse, to poszukam czegoś innego, zwracając uwagę na dostępność w księgarniach.

Jeśli byś miał jeszcze jakieś tytuły to bardzo chętnie je przygarnę :)

edit:

W sumie to myślałem na czymś z Drageusa, Star Carrier? Odyssey One? Jakieś opinie?

 

Edytowano przez Sefnir
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Sefnir said:

myślałem na czymś z Drageusa

Tu nie pomogę, bo mnie się to wydawnictwo kojarzy z literaturą skupioną na kosmicznych bitwach, a ja wolę raczej ciekawy koncept, fabułę, postacie. Jednak z tego co obserwuję, to Drageus do tej pory nie padł, a to znaczy, że wydawane przez nich książki sprzedają się nieźle, czyli mają stałe grono fanów, czyli jakąś tam wartość czytelniczą prezentują. :)

Sam biorę w ciemno wszystko, co pisze np. Alastair Reynolds (począwszy od "Revelation Space"). Widzę parę jego książek na allegro: "Otchłań rozgrzeszenia" i "Prefekt" są co prawda częścią luźnej całości, ale spokojnie można je czytać osobno. "Diamentowe Psy..." i "Północ Galaktyki" to zbiory krótszych utworów, które również można czytać osobno, ale doceni się je dopiero jako fan uniwersum.

W bardziej militarnych klimatach, a do tego z jajem, jest "Wojna starego człowieka" Scalziego - to już prawie współczesny klasyk. Ukazało się po polsku kilka wydań, także w e-booku.

Wcześniej tam pytałeś o walkę z przytłaczającymi siłami wroga, to radzę się zainteresować cyklem "Świt nocy" Petera F. Hamiltona. Książki tego faceta to dla mnie podręcznikowe przykłady space opery: ogromny rozmach, tysiące stron, dziesiątki postaci i wątków do ogarnięcia. Taki kosmiczny odpowiednik "Malazańskiej...". :) To oznacza, że obok momentów wręcz powalających trafiają się te nużące, obok fajnych postaci te wnerwiające, ale taki już urok grubych książek. Część pierwszą i najlepszą, pt. "Dysfunkcja rzeczywistości" widzę na allegro i mogę polecić, bo jednak miło wspominam. Tylko nie czytaj opisów, żeby sobie nie spoilować. W cz. 2 jest spadek formy, ale nie na tyle duży, żebym rzucił ją w kat. Do finalnej części trzeciej jeszcze się nie zabrałem. Leży i czeka.

Co ciekawe, ostatnio ruszyło się coś wśród polskich autorów. Rebis wydał m.in. "Niebiańskie pastwiska" Pawła Majki i kilka tomów cyklu "Pola dawno zapomnianych bitew" Roberta Szmidta. Jeden i drugi zbierają pochlebne recenzje.

Oczywiście mógłbym jeszcze wymieniać klasyków pokroju "Hyperiona" Dana Simmonsa, starszych rzeczy Clarke'a, Asimova i innych, ale rozumiem, że szukasz raczej lekkich rzeczy dla rozrywki, a nie całego kanonu, który każdy szanujący się fan kosmicznej science fiction znać powinien. :)

Edytowano przez Tzar
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

Diamentowe Psy lubię, a Prefekt stoi na półce. Znalazłem kiedyś w pewnym markecie za śmieszne pieniądze (5 i 7 zł).

Godzinę temu, Tzar napisał:

Tu nie pomogę, bo mnie się to wydawnictwo kojarzy z literaturą skupioną na kosmicznych bitwach

Kosmicznym bitwą nie mówię nie. U Webera czy Campbella mi się je dobrze czytało. A Drageus trochę tego wydaje, i ma dość konkretny profil wydawniczy, dlatego zainteresowałem się jego książkami. No i opisy kilku w jakimś tam stopniu mnie zainteresowały.

 

1 godzinę temu, Tzar napisał:

Oczywiście mógłbym jeszcze wymieniać klasyków pokroju "Hyperiona" Dana Simmonsa, starszych rzeczy Clarke'a, Asimova i innych, ale rozumiem, że szukasz raczej lekkich rzeczy dla rozrywki, a nie całego kanonu, który każdy szanujący się fan kosmicznej science fiction znać powinien. :)

Coś mniej więcej takiego. Szukam czegoś czego sam nie znalazłem, nie znałem, nie słyszałem. Bo na przestrzeni ostatnich kilku lat wyszło trochę sci-fi, zarówno space operowych jak i militarnych, a staram się chociaż mniej więcej orientować co u nas wychodzi.

A czytałeś może Ogień Krzyżowy Nancy Kress?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

czytałeś może Ogień Krzyżowy Nancy Kress?

Nie czytałem. Być może wkrótce, gdyż Kress stawia bardziej na ciekawe pomysły niż akcję i strzelaniny, więc prędzej sięgnę po jej książkę niż coś z Drageusa. ;) Swoją drogą, czytałeś już "Grę Endera" i kontynuacje? Nie jest to typowa space opera, ale zwłaszcza pierwszą i drugą powieść warto poznać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nową książką Kress się zainteresowałem bo słyszałem dobre opinie o cyklu Prawdopodobieństwo, po który zresztą też kiedyś sięgnę. A Grę Endera jak najbardziej znam i lubie. Mówcę Umarłych czytałem, ale jakoś nie miałem zbytnio czasu jej skończyć, a nie posiadaniem wtedy swojej książki, tylko pożyczoną.

Edytowano przez Sefnir
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎11‎.‎06‎.‎2017 o 20:16, Tzar napisał:

Co ciekawe, ostatnio ruszyło się coś wśród polskich autorów. Rebis wydał m.in. "Niebiańskie pastwiska" Pawła Majki

Koniec końców kupiłem i przeczytałem. Męczyłem trochę, ale książka okazałą się interesująca i dość specyficzna.

 

A teraz inna sprawa.

Poszukuję jakiś książek dotyczących mitów, legend, wierzeń irlandzkich, szkockich czy angielskich. Najlepiej po polsku, bo wtedy będzie mi łatwiej je dorwać w sklepie, ale od biedy anglojęzyczne pozycje też mogą być. Poleci coś ktoś?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Sefnir said:

Poszukuję jakiś książek

Jakichś. Idź i nie grzesz więcej.

Najprawdopodobniej chodzi Ci o mitologię celtycką, ale niestety, niewiele się z niej zachowało, co zresztą widać w popkulturze. A właściwie nie widać. ;) W porównaniu z mitami greckimi czy germańskimi to tyle co nic. Kiedyś sam szukałem i trafiłem na taką małą książeczkę Jerzego Gąssowskiego pt. "Mitologia Celtów". Znajdziesz w pobliskiej bibliotece albo na allegro za kilka zł. Tylko, jak to mawiają potomkowie Celtów, don't get your hopes up. Poza tym jest jeszcze kilka książek w serii wydawnictwa Armoryka, ale żadnej nie czytałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim!

Głupio mi podpinać się pod temat, ale nie chciałem zaśmiecać forum nowym, a jako, że ten głosi "Poszukuję książki..." postanowiłem poprosić o pomoc tutaj. :)
A mianowicie: mój kolega jest zapalonym podróżnikiem. Zwiedził pół świata, był na niemal wszystkich kontynentach, odwiedził liczne kraje i państwa. Niedługo ma urodziny i chciałbym sprezentować mu jakąś dobrą książkę podróżniczo-przygodową (zamiast jakiegoś przewodnika :/). Niestety, nie mam rozeznania w tej tematyce literackiej, nie interesuje mnie ona, aż tak bardzo. Po bardzo słabym research'u zdobyłem na razie nazwiska dwóch autorów (bez wskazania konkretnego tytułu), których twórczość mogłaby zainteresować mojego kolegę - Arkady Fiedler i Alfred Szklarski. Oczywiście, książka nie musi być tylko spod pióra tych dwóch panów - jeśli znacie inne, zamieniam się w słuch. :) 
Będę dozgonnie wdzięczny za wszelkie propozycję tytułów i podpowiedzi. :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Siekla @47 Dzięki za propozycje. Wydają się interesujące, ale te książki są w formie dokumentu, czy "pamiętnika z podróży", mi z kolei zależy na czymś w rodzaju "Hrabiego Monte Christo" czy "Robinsona Crusoe". Nie musi być to tytuł oparty na faktach, ale żeby zawierał w sobie elementy podróży i przygody. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

Mój kolega ma 30 lat, nie był jeszcze w obu Amerykach i Azji. Obecnie chciałby zwiedzić ten drugi kontynent, a mianowicie Chiny i Japonię (dokładniej Tokio), ze zdecydowanie większym naciskiem na Japonię. :)

Oczywiście książka NIE MUSI koniecznie być związana z Krajem Kwitnącej Wiśni. Najbardziej zależy mi, żeby była to historia przygodowa, przy okazji ich tłem mogą być ciekawe lokacje świata.

Edytowano przez whitepawn5
sprecyzowanie wypowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whitepawn5

W takim razie zapraszam do Indii. Shantaram, mocno koloryzowana autobiografia, aż kipi od przygody. 800 stron - kolega będzie miał co czytać.

PS Rzecz jest dość popularna, więc może dyskretnie wybadaj, czy już tego nie czytał.

Edytowano przez Tzar
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...