Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

HTML / PHP - "tabele" (elementy) strony

Polecane posty

Przy okazji tworzenia mojej kolejnej strony, będę zastanawiał się, jak wreszcie przejść do najnowszych rozwiązań webmasteringu.

Przy czym zapewniam, proszę się nie śmiać, że choć korzystam obecnie z budowy strony typu zagnieżdżanie tabel - inaczej nie uzyskam wyglądu strony "pseudo-nowoczesnej" - to jakoś to przynajmniej wygląda, a niestety nie mam pojęcia jak robić strony chociażby pokroju CD-A (dla przykładu), gdzie elementy typu ankieta (sonda), menu, newsy itp. są podzielone na części i wszystko to się trzyma kupy.

Domyślam się, że może chodzić o php a już na prawie pewno o divy. Divy oczywiście mam w kodzie, ale nie korzystam z nich w 100% - tzn. wtedy, kiedy wiem.

Zdaję sobie sprawę, że daleko nie zajadę z tymi tabelami (już sprawia mi to duże kłopoty), dlatego proszę o pomoc - z jakich tutoriali korzystać? O czym czytać?

No i przede wszystkim lektura 200 stronicowej książki o php mnie nie interesuje, a jedynie konkrety, to co najważniejsze i żeby dało się tego nauczyć w kilka-kilkanaście dni, a nie miesiące czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej jest analizować istniejące strony i oglądać, jak różne rzeczy na nich rozwiązano.

Skoro podoba Ci się strona CDA, to zapisz sobie stronę główną na dysk i zobacz jak wszystko zostało zrobione.

Zobacz też http://alexking.org/projects/wordpress/styles/ - jedna strona, kilkadziesiąt różnych css-ów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niegłupi pomysł, ale łatwo się pogubić w tak rozległym kodzie, gdzie sporo rzeczy jest dla mnie nowych. A może jakaś niezbyt grubaśna książka, gdzie jest wszystko jasno opisane? Czy ktoś może mi coś polecić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do czego konkretnie książka? PHP, CSS? Sam osobiście używam i bardzo sobie cenię książki O'Reilly. Jeśli napiszesz do czego konkretnie potrzebujesz książkę to chętnie Ci pomogę, bo już sporo takich publikacji przeczytałem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CSS i xHTML znam, ale ten drugi standard nie do końca (często mieszam html i xhtml, bo nie znam wszystkich ważnych znaczników). A więc najlepiej xHTML (myślę że coś dla średnio zaawansowanych - amatorem nie jestem ale profesjonalistą też nie) i PHP (tu już zdecydowanie dla początkujących, nigdy nie pisałem w PHP). Przy czym zależy mi przede wszystkim na prostocie opisów, coś, co przyda mi się przy tworzeniu funkcjonalnych, estetycznych i co ważne nowoczesnych stron, tak, by nie odbiegały od tych obecnie popularnych. Nie interesują mnie jakieś wykresy, niezrozumiałe opisy, matematyczne skrypty w PHP tylko właśnie tak jak napisałem - coś, bez czego dobry webmaster dziś nie może się obejść :smile:

Aha...najlepiej, żeby to nie były bardzo drogie książki - wiem, że dużo wymagam, ale jak nie książki, to może jakieś tutoriale w internecie? Chociaż zdecydowanie wolę uczyć się z książki, niż gapiąc godzinami w rażący oczy monitor...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, też o wiele bardziej wolę naukę z książki niż komputera. A teraz kolejno:

-jeśli chodzi o xHTML, to tego uczyłem się akurat ze świetnej strony Kurs HTML, na której nauczyłem się zarówno xHTMLa jak i CSSa. Moim zdaniem nie warto inwestować w książkę do nauki xHTML. Sam nauczyłem się go z tej strony w około 2 dni (słownie: DWA dni, serio!);

-ale jeśli chodzi o PHP to tu już sprawa wygląda inaczej. Ja akurat do nauki (zarówno PHP jak i MySQL, które się łączą) użyłem PHP i MySQL Wprowadzenie w cenie 47 złotych. Moim zdaniem świetna książka dla początkującego w atrakcyjnej cenie (sam kupiłem ją na helionie - sprawdź, może będzie taniej). Jeśli ją jednak kupisz, to nie wierz jej na słowo. Znalazłem kilka błędów w kodzie, a niektóre z nich napisane są pod PHP4. Proponuję przeczytać dokumentację PHP po angielsku, która uzupełnia braki z książki, musisz mieć jednak dużo motywacji, by czytać tak obszerną dokumentację po angielsku. Dodać także muszę, że wadą książki jest jej język. Niezbyt "po polsku" napisany, przez co na niektórych rozdziałach przesiedziałem zdecydowanie dłużej niż przy innych. Mimo wszystko polecam!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamtą stronę o html doskonale znam.. ba, uczyłem się z niej nawet, ale nie sądziłem, że mogę tam znaleźć coś bardziej skomplikowanego i godnego strony nowej technologiczni - ale może jeszcze raz przejrzę dogłębniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam znajdziesz PRAWIE wszystko na temat xHTML/CSS, zobaczyłem tam też jakieś skrypty, ale nie przyglądałem się zbyt dobrze. Jeśli chcesz nową technologicznie stronę, to PHP + MySQL są dość dobrym wyborem. Później może Java, kto wie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to jak robić dobrze napisane strony to polecam: osiolki.net, całkiem nieźle css jest opisany na stronie webmaster.helion.pl. Bardzo przydatnym narządziem jest CSS i HTML Validator ze strony w3c.org. Jeśli chodzi o MySql to polecam najpierw dobrze poznać język SQL, bardzo ułatwia późniejszą pracę z bazami danych. No i wiadomo korzystaj dużo z dokumentacji, znajdziesz tam odpowiedzi na większość twoich problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że stosowanie tabel w celach innych niż ich przeznaczenie, wiedziałem dawno... a ostatnio się dowiedziałem, że trzeba po prostu przesiąść się na DIVy.

Poczytałem, pobrałem przykład:

Przechwytywanie.jpg

A tak to wygląda w kodzie:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/2000/REC-xhtml1-20000126/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"><head>

   <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
   <meta name="Description" content="vantage /home/" />
   <meta http-equiv="Content-Language" content="pl" />

        <title>Vantage /Home/ Beta 3</title>
        <style type="text/css" media="screen">

html {
  padding:0px;
  margin:0px;
}

body {
  background-color: #e1ddd9;
  font-size: 12px;
  font-family: Verdana, Arial, SunSans-Regular, Sans-Serif;
  color: #564b47;  
  text-align: center;
    margin: 0px;
    padding: 0px;
}



p,pre, h1 {
margin: 0px 10px 10px 10px;
}

h1 {
font-size: 14px;
padding-top: 10px;
text-transform: uppercase;
color: #564b47;
background-color: transparent;
    }

a {
color: #ff66cc;
font-size: 11px;
background-color:transparent;
text-decoration: none;
}

pre {
color: #564b47;
font-size: 11px;
background-color: transparent;
font-family: Courier, Monaco, Monospace;
}


#box {
width: 800px;
margin: 0px auto;
padding: 0px;
text-align: left;
}

#menu {
width: 20%;
padding: 0px;
float: right;
background-color: yellow;
}

#main {
width: 80%;
padding: 0px;
float: left;
background-color: blue;
overflow: auto;
}

}

#header {
background-color: transparent;
}

#header h1 {
font-size: 11px;
text-transform: uppercase;
text-align: right;
color: red;
background-color: black;
padding:5px 15px;
margin: 0px
}

#header p {
padding:10px;
margin: 0px;
}

</style>

</head><body>

<div id="box">
    <div id="header"><p align="right"><br>
LOGO
<h1>service for a better code</h1>
</div>
    
    
    <div id="menu">
        <h1>MENU menu</h1>
            <p>MENU</p>


    
    </div>

    <div id="main">

GLOWNA TRESC


</div>

    <div id="menu2">

</body></html>

I teraz pytanie: jak to przerobić, by pewne atrybuty - dotyczące styli i tych divów - przenieść do pliku osobnego CSS?

Próbowałem już swoim sposobem i nie wyszło...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o to co myślę to tak:

najpierw musisz potworzyć odpowiednie wpisy div we własnym kodzie strony.

Później tworzysz np. plik style.css i robisz do niego odnośnik w sekcji <head> swojej strony: <link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" media="all">

Nie pamiętam jednak dokładnie od jakiego przypisu było #, ale podejrzewam, że do identyfikatora. W takim wypadku dajesz coś takiego: <div id="box"> - przykładowo oczywiście.

Przeczytaj dwa razy. Po trzecim zrozumiesz o co chodzi :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem w tym, że nie wiem jakie wpisy :thumbsup:

Bo szczerze mówiąc to zrobiłem wszystko tzn. przeniosłem ten fragment do pliku style.css i dopisalem tą linijkę co wkleiłeś - zresztą już podobnie robiłem wcześniej... i pusta (biała) strona.

Ogólnie to w obecnej chwili nie mam czasu i większej ochoty czytać wszystkiego o tych divach bo to jeszcze trzeba dobrze zrozumieć, zastanowić się, a ja teraz do tego głowy - póki co - nie mam :rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to dopisać do wcześniej utworzonych przez siebie divów. Nie wiem dokładnie jak ułożony masz kod, ale eksperymentuj, oraz dobieraj na zasadzie eliminacji poszczególne składniki. Wiem że to może dziwnie brzmi, ale jeśli sam nie nauczysz się tego, a inni będą pisać za Ciebie cały kod, to po pierwsze niczego się nie nauczysz, a po drugi zero funu :) Proponuję poczytać trochę o stylach, divach i wziąć się do roboty. Nie od razu Kraków zbudowano, czy jakoś tak ;)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...