Jump to content
soska66

Komputer 5000-6000

Recommended Posts

Supremo jest całkiem ok, ale Seasonic / BQ Straight Power to jednak półka wyżej jeśli chodzi o parametry i komponenty.

Jeśli chcesz taniej to Supremo będzie ok, jeśli wolisz dopłacić to albo BQ albo https://www.x-kom.pl/p/646663-zasilacz-do-komputera-corsair-rm750x-750w-80-plus-gold.html - Korsarz ma przewagę w postaci 10-letniej gwarancji.

Jak nie musisz kupować w X-Kom wszystkiego, to tutaj masz wersję "przed liftingiem" w bardzo dobrej cenie - https://techlord.pl/corsair-rm750x-750w-80plus-gold-atx-p-2405.html 

Mega, dzięki. W ostatniej chwili zobaczyłem Twój komentarz o promocji

Mam pytanie o monitor  - wiem, że to zły wązek tematycznie ale nie chcę otwierać nowego na szybką odpowiedź. Na składanym sprzęcie i w UWQHD rzadko kiedy, w najnowszych produkcjach przynajmniej, osiągne stabilne 144 klatki aby wykorzystać pełnie potencjału monitorów 144Hz. Pytanie jest takie, czy monitor 144Hz zachowuje się inaczej (smużenie, response time itp) w przedziale np 60-100 niż panel 100Hz w tym samym przedziale?

Masz na myśli stricte g-sync czy również freesync? Bo monitorów VA UWQHD z g-sync compatible wcale tak dużo nie ma. Na x-komie to w sumie tylko Huawei MateView GT (chyba, że specyfikacje przekłamują). 

Edited by soska66

Godzinę temu, soska66 napisał:

Pytanie jest takie, czy monitor 144Hz zachowuje się inaczej (smużenie, response time itp) w przedziale np 60-100 niż panel 100Hz w tym samym przedziale?

Inna matryca, więc pewnie będzie oferować inne czasy reakcji. Gdy weźmiesz dwa monitory 144-170Hz z różnymi matrycami, to może się okazać, że jeden oferuje sporo lepsze czasy reakcji przy 60Hz.

W każdym razie, niższa częstotliwość odświeżania nie powinna powodować jakichś specjalnych problemów, jeśli to miałeś na myśli. Z czasem (wydajniejsze karty graficzne) pewnie wykorzystasz 144Hz, więc może lepiej postawić na matrycę >120Hz.

Jakiś konkretny model UWQHD VA polecacie? Z możliwie jak najmniejszym smużeniem? I jednocześnie dostępnych aktualnie na rynku? Wiem, że smużenie jest i będzie ale nie mam punktu odniesienia, od kilku lat siedzę na IPSkach

jedyną VA, którą znam i rzeczywiście nie ma smużenia, to Samsung i ich Odysseye https://www.x-kom.pl/p/635245-monitor-led-32-i-wiekszy-samsung-odyssey-c32g75tqsrx-curved-quantum-dot-hdr.html

Tylko, że to jest WQHD, nie UWQHD. G5 jest na UWQHD, ale jak pamiętam, to one smużą. Ja jako posiadacz właśnie Szajsunga i matrycy VA, teraz to bym sobie w życiu nie kupił VA, tylko IPS/nanoIPS. VA ma całkiem przyzwoite kolory i mega mocny czarny, ale czegoś mi w niej brakuje. Plus jak dla mnie, to menu w monitorach samsunga jest mega irytujące i mało intuicyjne.

Dość sporo czytałem w ostatnich dniach o monitorach i póki co wybór padł na te dwa

Dell s3422DWG - do pracy i grania
Acer Nitro XV340CK - na stelaż do simracingu

Ten Dell jest tegorocznym monitorem i recenzji ma niewiele, ale te co ma, są bardzo przychylne. Podobno ghosting i smużenie jest na dość niezłym poziomie jak na VA. Ma więcej portów (jest mi to potrzebne bo mam biurko podnoszone elektrycznie, więc klawiatura, myszka, głośniki, słuchawki z mic do monitora chcę podpinać). Ma też 3 lata gwarancji Door-to-Door. Natomiast obawiam się promienia krzywizny rzędu 1800R. To chyba dość płasko zważywszy że patrzę na monitor z odległości mniej więcej 65-70cm. Mam obawy, że kolory będą blednąć im dalej na boki (w końcu to panel VA). 
Kontrkandydatem jest Xiaomi 34 oraz któryś tam Gigabyte z tej samej póki. Oba mają 1500R ale oba również podobno mocno smużą a w przypadku Xiaomi dodatkowo natknąłem się na opinię o średniej jakości usług gwarancyjnych.

Acer to płaski IPS z rzekomo niskim input lagiem, więc powinien się nadać do sim racingu. Jest niby ciemny ale przez ostatnie kilka lat pracowałem na IPS della o takiej samej jasności maksymalnej panelu (250) i zawsze miałem jasność  ustawioną na 50-60 w menu. Uznałem zatem, że nie będzie problemu z tym acerem. Jeśli nie IPS to w zasadzie mógłbym kupić dwa takie same VA. Generalnie większą zagwostka jest z monitorem na biurko

Możecie coś podpowiedzieć odnośnie tego Della oraz krzywizny VA rzędu 1800R?

Budżet... do 3 tysięcy aczkolwiek z tego co czytałem i słuchałem, niekoniecznie VA bliżej 3 a nawet 3,500 tysiąca są lepsze od tych za 2 jeśli chodzi o kolory, response time, smużenie i input lag. Na HDR mi nie zależy. 

Dodam jeszcze, że wg benchmarków najbardziej sprzętożernych gier, raczej będę pogrywał w 60-80 FPS więc freesync/gsync musi śmigać przy tych wartościach 

PS. W sumie lepiej jak przeniosę wątek monitorów do innego subforum. Tu temat poskładania kompa jest na ten moment zakończony (komponenty przyjechały, pozostaje złożenie)

Edited by soska66

Raczej ciężko będzie ci tutaj dostać odpowiedź na pytania dotyczące tych zakrzywionych monitorów - chyba nikt z nas nie korzystał z tych modeli. Zerknij może na forum pclaba, tam jest trochę użytkowników takich ekranów i może coś chłopaki doradzą. Ja fanem ekranów 21:9 nie jestem, to nie śledzę zbytnio tematu.

Wydaje mi się jednak, że 65-70 cm to trochę mała odległość by komfortowo korzystać z takiego monitora.