Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tzar

Rozwiązany: Wymiana karty graficznej w leciwym PC

Polecane posty

Ostatnio padła mi grafika, więc szukam czegoś na wymianę.

  • MB: Asus P5K
  • CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 (kręcony do 3GHz)
  • RAM: 8 GB DDR2 800 MHz (Geil)

Pierwszą kartą w tym sprzęcie był GeForce 9600GT, który po paru latach odmówił współpracy, po nim za namową tutejszych forumowiczów kupiłem Radeona HD 7700, który służył do wczoraj. Zastanawiam się, czy po prostu wziąć znów takiego Radeona, czy coś innego. Zależy mi na jak najwyższych możliwych osiągach, ale żeby nie był "przyduszany" (chodzi o ten słynny "bottlenecking") przez pozostałe komponenty (zmarnowany potencjał). A może warto wziąć kartę z 2GB VRAM, która może i będzie ograniczana, ale i tak będzie się sprawować lepiej od kart z 1GB VRAM? Co byście powiedzieli np. o GeForce GTX 650 Ti?

Nie mam pojęcia, jak określić, czy potencjał danej karty będzie ograniczany przez CPU i RAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał używek GTX 750 Ti, zawsze będzie trochę wydajniej od HD 7770 i więcej VRAM. Do tego sama karta jeszcze oszczędniejsza no i mało awaryjna. Możesz też rozejrzeć się za GTX 950 lub GTX 650 Ti Boost (zwykła 650 Ti to średnia opcja). Albo i nawet szukać używek GTX 1050 / RX 560, co prawda tu proc będzie trochę podduszał kartę, ale jak dorwiesz w fajnej cenie, to czemu nie - a jest szansa duża kupić coś z gwarancją.

Zasilacz jak mniemam jest w porządku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Dirian said:

Zasilacz jak mniemam jest w porządku?

No ja myślę - to najnowszy element w obudowie PC. :) Teraz nie pamiętam marki i modelu, ale zawsze wybieram coś powszechnie polecanego. Tak właściwie to obecnego Radeona dopiero dziś sprawdzę, instalując w innym PC, ale jestem prawie pewien, że padł. Brak sygnału pod DisplayPort, a pod HDMI artefakty w BIOS - Windows już się nie bootuje.

Dzięki za rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian

OK, sprawdziłem w innym PC pod wyjściem DVI i też brak sygnału. Ja to mam szczęście do kart graficznych - nie minie rok od zakończenia gwarancji i sprzęt pada. :) To jest normalne? Od samego początku powtarza się taki scenariusz: zakup nowego PC > karta pada > zakup 2 karty > karta 2 pada > zakup 3 karty lub wymiana PC.

Tym razem wybór padł na GTX 1050. W obecnej konfiguracji osiągi powinny być zbliżone do GTX 750 Ti, ale gdybym się później zdecydował na upgrade, to przynajmniej GPU mogę zostawić. Tylko dziwne, że używki na allegro zaczynają się w cenach nowych kart na morelach. O co tu chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to aż tak tragicznie nie jest - https://allegro.pl/msi-geforce-gtx-1050-2gb-gwarancja-2-lata-i7593960283.html - stówka taniej, niż nowa, a jeszcze długa gwarancja.

Co do psucia się kart - no cóż, masz pecha. U mnie taki 8600 GT działał chyba z 10 lat i jeszcze gdzieś tam w szafie leży sprawny :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...