Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wilczysko

Upgrade zestawu - płyta i procesor

Polecane posty

Mam w tej chwili:

Zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W, 80Plus Gold, Modular (SPC116)

Płyta główna MSI Z170A Gaming M3 (7978-001R)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis XE1236 (SPC099)

Procesor Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB, BOX (BX80662I56600K)

Pamięć G.Skill Aegis DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

 

Najważniejsze - grafika: Karta graficzna MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8GB GDDR5X (256 bit) HDMI, 3x DP, DVI, BOX (GTX 1080 GAMING X 8G)

 

Spotkałem się z opiniami, że do tej karty lepiej mieć mocniejszy procek. Niestety dowiedziałem się też, że żeby wstawić Intela najnowszej generacji muszę też zmienić płytę. 

Proszę o pomoc w dobraniu czegoś. Jeśli już mam kupować, to chcę sprzęt najnowszej generacji. Jeśli wiąże się to ze zmianą kości pamięci, to też to przełknę. Procek do podkręcania jeśli to możliwe. 

Budżet - około 2000 zł (bez pamięci), ale jestem tu w miarę elastyczny.

 

Z góry dzięki za pomoc! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że obecnie jest bardzo kiepski moment na wymianę procesora. Intel nie wyrabia z produkcją, i taki i7 8700k kosztuje 1900-2000 zł, gdzie normalna cena to było ~ 1550 zł. W październiku ma debiutować 9-generacja, więc raczej sugerowałbym się wstrzymać do tego czasu. Tym bardziej, że można tam będzie liczyć na lutowany IHS. Choć zapewne te procki też nie będą miały ciekawych cen i będą znikać błyskawicznie ze sklepów, więc najlepiej trzymać rękę na pulsie.

Jest jeszcze opcja z tańszym i5 8600k, ale tu ceny też nie są ciekawe - 1300 zł za procesor, który niedawno kosztował ~ 1000 zł, to też tak sobie. 

W każdym razie - ja bym zaczekał. Obecny proc, jeśli jest podkręcony, to jakoś wielce tego GTX 1080 nie ogranicza.

Ewentualnie można jeszcze pomyśleć o zostaniu przy tym co masz i kupieniu używanego i7 6700k, ale to byś musiał szukać jakichś okazji za 800-900 zł żeby to było warte świeczki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale czekać bo warto czekać na nową generację czy ten moment przyniesie powrót normalnych cen obecnej generacji?

Faktycznie brzmi to rozsądnie, problem w tym, że zapas gotówki może już nowej generacji nie doczekać :)

Przemyślę, ale gdybym jednak uznał, że teraz albo nigdy, to w co najlepiej iść? W to wskazane przez Ciebie i7? Jaką płytę do tego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co czekać, to zależy od cen. Taki i7 9700k będzie mieć 8 rdzeni (+ lutowany IHS, to spora zaleta przy OC bo wpływa na niższe temperatury), podczas gdy i7 8700k to 6 rdzeni i 12 wątków. Nie wiadomo czy debiut nowej generacji wpłynie na spadek cen starej - możliwe, że nie, bo procesorów nadal będzie brakować w sklepach. Według mnie scenariusz będzie taki, że zarówno nowa, jak i starsza generacja, dalej będą drogie jak cholera. Pewnie dopiero po nowym roku się to ustabilizuje...

Jeśli brać tu i teraz, no to masz do wyboru:

i5 8600k (6 rdzeni) za ~ 1300 zł + płyta MSI Z370 Sli Plus / ASrock Z370 Extreme 4, a najlepiej Asus Z370-A Prime

i7 8700k (6 rdzeni i 12 wątków) za ~ 1900 zł + któraś z ww. płyt.

Można też rozważyć opcję z AMD Ryzen 7 2700 (8 rdzeni, 16 wątków) + Asus Prime X470-PRO lub MSI X470 Gaming PRO Carbon - aczkolwiek tutaj będziesz miał przyrost wydajności głównie w najnowszych grach - te starsze, operujące głównie na 4 rdzeniach, lepiej będą wypadać na Intelach.

Ja osobiście poszedłbym w Ryzena, bo i5 8600k nie wydaje mi się ciekawą opcją (gołe 6 rdzeni, wysokie temperatury po OC), z kolei 8700k ma cenę z kosmosu. Do tego na AM4 dostaniesz jeszcze kolejną generację Zen2, więc ewentualny upgarde w przyszłości jest możliwy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dirian, przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie.

Chcę iść w platformę Intela, jeśli mam robić ten upgrade, to będę szedł w i7 8700k + Asus Z370-A Prime. Kluczowe pytanie - czy taka podstawa będzie ok dla kart RTX 2070 lub 2080? Czy w przypadku przesiadki w przyszłości na taką kartę będzie trzeba znowu myśleć o wymianie procka?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...