Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Mariusz Saint

"Malazańska Księga Poległych" Stevena Eriksona

Ulubiony tom  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Twój ulubiony tom Malazańskiej Księgi Poległych to:

    • Ogrody Księżyca
      3
    • Bramy Domu Umarłych
      6
    • Wspomnienie lodu
      14
    • Dom Łańcuchów
      2
    • Przypływ nocy
      1
    • Łowcy kości
      5
    • Wicher śmierci
      0
    • Myto ogarów
      1
    • Pył snów
      0
    • Okaleczony Bóg
      2


Polecane posty

JediMati - postaraj się pisać bardziej składnie i na temat, czasem ciężko zrozumieć o co ci chodzi. No i nie używaj wulgaryzmów oraz nie pytaj o podstawowe rzeczy, które już wcześniej były podane albo można bez problemu je samodzielnie odszukać w necie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz mi j.polski czasem sprawia mi trudności.Chodziło mi oczywiście aby któryś z was normalnie mnie zachęcił i podał wyraźne argumenty dlaczego właśnie ta seria? I czy jest warta? I jakoś w skrócie i zrozumiale wytłumaczył o co chodzi.Przepraszam jeśli napisałem nie zrozumiale.Ostatnio zajarałem się Pieśnią Lodu i Ognia i szukam jakieś alternatywnej na wysokim poziomie fantastyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często Malazańska i Pieśń są wymieniane jednym tchem przy polecaniu wartościowych serii fantasy (sam tak robię), ale są od siebie bardzo różne. W Pieśni obecność magii, smoków itd. jest śladowa, niemalże cała intryga rozgrywa się na poziomie charakterów i czynów postaci. W Malazańskiej czytelnik jest od początku zasypany systemami magii, bóstwami, rasami, zdarzeniami z przeszłości, czy wręcz prehistorii (i istniejącymi wtedy systemami magii, bóstwami itd.).

Dlaczego Malazańska: ze względu na niesamowity rozmach opisywanych wydarzeń i genialne zakończenia niektórych książek. Nie wszystkie tomy są najwyższych lotów, ale jak już czymś autor przywali, to solidnie.

O co chodzi: jest tyle wątków, że trudno wytłumaczyć jasno, o co chodzi we wszystkich książkach - każdy z tomów często opisuje wydarzenia dziejące się na innych kontynentach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JediMati - Podobnie jak ty najpierw przeczytałem Pieśń i sądziłem że ten cykl jest najwspanialszy na świecie i nic nie może mu dorównać. Historia była prosta i przejrzysta ( jak dla mnie oczywiście ) bohaterowie ciekawie "skonstruowani" i itp. Jednak postanowiłem poszukać innego cyklu i chyba na tym forum któryś z forumowiczów powiedział bym zerknął na MKP.

Postanowiłem spróbować. Już przy pierwszym tomie miałem kręćka w głowie z powodu coraz to większej liczby informacji ( np. groty - nie widziałem o co chodzi ), lecz postanowiłem brnąć dalej w ten jak się okazało tajemniczy i interesujący cykl.

Bohaterowie jak się okazuje są bardzo dobrze rozpisani. Otóż każdy ma swój niepowtarzalny charakter i muszę to przyznać ale niektóre ich zachowania ( zwłaszcza Płota i Skrzypka z Podpalaczy Mostów mnie rozbrajały ). To prawda jak już ktoś pisał wyżej że historia wydaje się być zawiła lecz czytając coraz to dalsze rozdziały wszystko się w przejrzysty sposób wyjaśnia ( choć po przeczytaniu 9 tomu mam dla mnie niewyjaśnione rzeczy ).

Nie chcę Ci pisać zbyt dużo o fabule aby Ci nie zepsuć czytania i jak w moim przypadku "zamurowań" więc kończę i z całego serca i całej duszy polecam jak Boga kocham ten cykl.

PS - A zapomniałem wspomnieć że świat jest rozbudowany, posiada swoją historię i takie tam.

PS2 - Mój ulubiony bohater to Skrzypek, Szybki Ben, no i oczywiście Kapitan Paran

PS3 - Nie mogę się doczekać ostatniego tomu #10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dochodzę do końca pierwszego tomu (wakacje, można nadrabiać zaległości :tongue:) i muszę powiedzieć, że chociaż z początku lekko się zraziłem, z każdym kolejnym rozdziałem dawałem się coraz mocniej wciągnąć. Bardzo podoba mi się, że ten ogromny, skomplikowany świat musimy poznawać sami - w większości w oparciu o informacje zawarte w dialogach. Gdy już ogarnie się mnogość postaci, można docenić ich różnorodne charaktery... Miodzio. Nie wiem, czemu, ale z miejsca spodobał mi się Crokus :wink:

Tylko do jednej rzeczy wciąż nie mogę się przyzwyczaić - różnych kolorów skóry. Cały czas zapominam, kto wśród Podpalaczy Mostów jest biały, a kto czarny (bez obrazy za te określenia)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tą serią szczerze zaintrygowany. Niestety w moim ukochanym empiku brak części pierwszej, a nie chcę od nikogo jej pożyczać, żeby potem nie żałować, że nie mam tej pozycji na własność... :) Może mi ktoś posunąć, skąd wziąć część pierwszą (allegro raczej odpada)? Najlepiej sklep, gdzieś mógłbym książkę najpierw pomacać i powąchać. Btw - też lubicie wąchać książki? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ araevin

O, to już kolejny tom z wyczerpanym nakładem. Dopóki stał na półkach sklepowych, to na allegro mało kto był chętny zapłacić nawet 15 zł. A teraz już za 50 chodzą. Niedługo pewnie cena jeszcze podskoczy. Ach, te prawa rynku. ;)

Jeżeli żaden sprzedawca nie znajdzie nagle w magazynie paru egzemplarzy, to obawiam się, że pozostaje Ci przepłacanie na aukcjach albo czekanie na nowe wydanie (bo MAG twierdzi, że obecnego już dodrukowywał nie będzie). Możesz też poszukać w antykwariatach (nie wiem jak tam w Bydgoszczy z nimi jest), czasem udaje się trafić na zadbany egzemplarz w normalnej cenie. Najtaniej chyba teraz byłoby po angielsku, ale to pewnie odpada?

edit: a jednak, niewielkie ilości wyprzedanych tomów będą dodrukowane w pierwszej połowie 2012 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dawna myślę o rozpoczęciu czytania książek w oryginalnych wersjach językowych. Myślę, że posługuję się językiem angielskim na tyle dobrze, by podołać temu zadaniu (słownik w razie potrzeby nie gryzie przecież). Jednak nie wiem czy akurat pierwszą książką po angielsku powinno być hardcore-fantasy. Język takowych jest dość skomplikowany. Byłby to skok na głęboką wodę...

Skąd można zdobywać książki w oryginale? Sprowadzacie je skądś (ciotka albo dziadek zza granicy) czy w waszych miastach są jakieś sklepy z książkami w oryginalnym języku? Wiem, że w empiku jest dość sporo pozycji w języku angielskim, ale nie jest to źródło zbyt pewne, by otwierać obszerną serię fantasy (jak ta z tego tematu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałeś, sporo książek po angielsku oferuje Empik, ale są to raczej znane tytuły - Harry Potter, Władca Pierścieni, horrory Kinga czy też nieszczęsny Eragon... Zawsze można próbować szukać na aukcjach internetowych, chociaż według mnie najłatwiej byłoby skorzystać z jakiegoś angielskiego sklepu wysyłkowego. O ile oczywiście nie przeszkadzają Ci koszta przesyłki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi obiektywnie oceniać, ale wydaje mi się, że Erikson skomplikowany językowo aż tak nie jest. Miewa sporo skomplikowanego słownictwa, ale większość słów nie ma co sprawdzać (chyba, że dla własnej satysfakcji) - znaczenie można wykombinować z kontekstu. Skomplikowanie u Eriksona leży w ilości postaci i wątków, więc jest takie same i po polsku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy jest chyba amazon, przy wysyłce z Wielkiej Brytanii nie ma chyba aż tak dramatycznych kosztów.

Jeżeli chodzi o polskie sklepy, to ja zaopatruję się w American Bookstore - często można trafić na ciekawe promocje, a żeby pozostać w temacie - Erikson jest chyba cały na ich stronie internetowej. Z tym, że nie wiem, jak tam działa sprzedaż wysyłkowa, bo zawsze kupowałem w ich sklepach stacjonarnych.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kulik! ;)

Z mojej wstępnej analizy wynika, że kupno "Ogrodów Księżyca" w oryginalnej wersji językowej wyniesie ciut poniżej 50zł. Zaś na aukcji polski przekład tyle samo, choć wszystko może się szybko zmienić. Muszę sprawę mocno przemyśleć. Nie ukrywam, że bardziej byłbym dumny z wersji angielskiej, niż polskiej. Myślę, że zaryzykuję, jednak puki co potrzebuję się z tym przespać (i poczekać na wypłatę za wakacyjną prace... :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecam Empik. Sporo książek już tam zamawiałem i nie miałem problemów. W Empiku dostępne są dwa wydania - ok. 25 zł i ok. 40 zł. Oba wysyłane w 3-5 dni (plus czas przesłania z magazynu). Jeśli do tego masz możliwość odebrania na miejscu, to odpada koszt przesyłki. Ja sam mam do Empiku niedaleko, więc często tak robię. Czasem jednak w Empiku czegoś brakuje i wtedy sprawdzam Bookcity. W Bookcity jest możliwość przesłania zapytania o dowolną książkę - czasem nieco to trwa, ale przeważnie udaje im się znaleźć (Empik nie chce szukać). Minusem Bookcity są dłuższe czasy oczekiwania, jeśli książki nie mają akurat na stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niepojęte. Siedzę w połowie "Bram Domu Umarłych" i Erikson nie przestaje mnie zaskakiwać. Ten gość może pisać o wszystkim - perypetie bohaterów w stylu heroic fantasy, wielkie bitwy przedstawione z taktycznymi niuansami, czy akcenty humorystyczne w postaci kapłana Krosta uganiającego się z kamieniami za zwierzątkami w świątyni. Autor mnie po prostu kupił... I pomyśleć, że z początku widząc ilość tomów chciałem poprzestać na dwóch :huh:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche odswieze temat. wiele dobrego slyszalem o tym cyklu i przymierzam sie do przeczytania go. tylko mam pytanie czy cykl jest kompletny czy moze autor planuje jeszcze jakies ksiazki napisac? nie chcial bym zeby bylo jak z cyklem "Piesn lodu i ognia" Martina bo zapomina sie niektore fakty z poprzednich ksiazek.

do tego widze ze raczej ciezko mi bedzie kupic wspomniany cykl. ksiazek duzo a ksiegarnie nie maja wszystkich tomow :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy cykl jest kompletny czy moze autor planuje jeszcze jakies ksiazki napisac?
Cykl jest kompletny, ale jakieś sidequele będą - tam jest taki ogrom postaci, że Erikson może o nich pisać do końca życia. Ale sama Malazańska to 10 tomów, wszystkie ukończone. Od lipca bodajże cykl będzie wznawiany od pierwszego tomu (który teraz na aukcjach jest w dość kosmicznych cenach :)). A próbowałeś szukać w bibliotekach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety u mnie w miescie tylko jedna biblioteka oferuje fantasy i jest tego niewiele, do tego raczej starocie.

ale skoro cykl bedzie wznawiany to sie ciesze. w jednej ksiegarni internetowej sa wszystkie tomy oprocz pierwszego a tom pierwszy na allegro za 140 zl plus przesylka. cudownie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna wiadomość bo już dłuższego czasu mam ochotę zacząć czytać ten cykl dlatego się ciesze, na temat wznowienia :). Mam nadzieję, że będzie w jakimś ładnym wydaniu, wiadomo może coś dokładnego o wydaniu? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miękka oprawa, ilustracje Stone'a na okładce (czyli te 'fajniejsze', google it ;)), format jak wydanie kolekcjonerskie, czyli chyba jak np. nowa edycja "Czarnej Kompanii" Cooka, coś takiego myślę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj ;) Znaczy się - wyjaśnienie tego bez spoilerów byłoby nieco trudne, a poza tym jednym z ciekawszych elementów czytania Eriksona jest poznawanie wymyślonych przez ras, światów i magii. Poza tym, gdyby tak zadawać pytania dotyczące wszystkich zagmatwanych kwestii i postaci, to w przypadku pierwszego tomu trzeba by było pytać co kilka stron.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy tom uważam za mocno zagmatwany, na przykład ma w nim miejsce bardzo ważne wydarzenie, a dopiero sporo później jest wyjaśnione, dlaczego to było tak ważne i jakich konsekwencji można się w związku z tym spodziewać. Natomiast dla każdego, komu nie przypadł do gustu pierwszy tom, ale jeszcze nie zraził się totalnie, surowo wskazane jest przeczytać tom drugi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy tom byl ciekawy. na poczatku problemem byla spora ilosc watkow oraz nowych ras i postaci. teraz jestem w czasie czytania drugiego tomu i jest coraz lepiej. mam nadzieje, ze bedzie coraz lepiej bo przymierzam sie do kupna sagi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...