Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Poniedzialek

nowy monitor

Polecane posty

Witam.

Jak widzicie to mój pierwszy post. Pamiętam, że kiedyś dawno, dawno temu kiedy udzielałem się na tym forum (pod innym nickiem do którego haseł itd. już nie pamiętam) często przeglądałem dział sprzętowy. Pojawiały się tu rzetelne wypowiedzi dlatego gdy spotkał mnie teraz dylemat, postanowiłem tutaj zawitać.

Do rzeczy.

Zepsuł mi się monitor. Spadła a na niego szafka, upadł, nie działa. Nie ważne...

Był to stary CRT Philips 17 cali. Czas by kupić nowy monitor...

I teraz pytanie jaki, bo kompletnie się nie orientuje jeżeli chodzi o monitory.

Napiszę teraz pokrótce czego oczekuje od nowego monitora, do czego będę go używał i jaki mam sprzęt:

Na komputerze do którego chcę kupić monitor głównie przeglądany jest internet. To jest właściwie jego główna rola. Siedzę sobie na studiach, a komputer jest w domu i głównymi użytkownikami są mama i siostra.

Gdy jednak przyjadę, czasami pracuje w programach graficznych (grafika 2d i animacje 2d - głównie flash), od biedy zagram w coś jeżeli mój konfig pozwoli.

Myślę, że jak bedzie nowy, większy monitor to również będą na nim częściej oglądane filmy.

Podsumowując: internet, internet, filmy, grafika 2d, gry.

Mój komputer to: p4 2,66 ghz, radeon 9800xt, zasilacz chieftec 350 Watt.

Jak widać, czasy gdy mój komp był demonem prędkości dawno minęły.

Gdy zastanwiałem się nad nowym monitorem, myślałem o jakiś 22 calówkach w 16:9. Z tym, że gdzieś tam wycztałem, że mój sprzęt mógłby nie uciągnąć takiej rozdzielczości. To prawda?

W nowsze gry i tak już nie będę grał na tym komputerze, chciałbym jedynie od czasu do czasu pograć w stare. Wiadomo też, że monitor kupuje się na dłuższy czas i pewne przeżyje on obecną konfiguracje.

Liczę na wasze rady. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierza grać w stare tytuły, z czasów świetności:) tego kompa, to powinno być dobrze. Problemem, natomiast, może być format 16:9 - gry z tamtego okresu raczej nie są do niego dostosowane, tak jak dzisiejsze. Obraz będzie w nich rozciągnięty i zniekształcony. Rozwiązaniem może być kupno monitora LG z funkcją "4:3 w panoramie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o to ile chcę poświęcić na ten wydatek to myślę, że jest to kwota gdzieś tak do 1000 złotych. Chociaż wiadomo, im taniej tym lepiej - oczywiście nie kosztem jakości.

800 złotych - około tyle bym chciał gdzieś realnie wydać. Cena w miarę potrzeby może być z 200 złotych wyższa. Może lekko nawet przekroczyć 1000 jeżeli będzie to czymś konkretnym uzasadnione.

Rozwiązaniem może być kupno monitora LG z funkcją "4:3 w panoramie".

Ciekawe, ciekawe... Mógłbyś napisać o tym coś więcej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu za naciśnięciem magicznego:) guzika obraz jest zwężany do proporcji 4:3, po bokach pojawiają się czarne pasy. Może być np. ten:

LG Flatron W2252TQ-PF. Dodatkowo firma LG oferuje 30-dniową gwarancję na uszkodzone piksele. W tym czasie możesz wymienić monitor, nawet jeśli pojawi się tylko jeden "bad pixel". Tylko uważaj na serie energooszczędne. Sam, aż wstyd się przyznać, dałem się na to nabrać. Okazało się, że oszczędność polega na zmniejszeniu ilości lamp podświetlających ekran, w rezultacie jest on nierówno oświetlony. W zwykłych modelach nie jest to aż tak wyraźne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem, czy Cie to zainteresuje, bo szukasz monitora 22", ale mam aktualnie do sprzedaży 24" nieużywane, nowe i to w przedziale cenowym, który Cie interesuje, a monitor ma 2 lata gwarancji:) Model tego monitora to BENQ G2400W:)

PS. Jakby coś to częściej można mnie złapać na gg niż tutaj tak, więc: 8433561 (zawsze niewidoczny, więc pisz śmiało).

Jeżeli masz jedną, dwie sztuki, to wystaw w Targowisku. A jak sprzedajesz np. w sklepie, to nam się tutaj nie ogłaszaj, to niezgodne z regulaminem - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chyba wybiorę jakiegoś LG. 30 dni na wypalone piksele (może wtedy kupiłbym przez internet - z pewnych względów to mi nawet na rękę) + 4:3 w panoramie to dość mocno przemawiające argumenty.

Pytanie tylko czy wybrać monitor z rozdziałką 1680x1050 czy 1920x1080? Wiadomo, teoretycznie niby im większa tym lepiej... Ale jak jest praktycznie, jak się sprawuje 1920x1080 w 22 calach - literki nie za małe itp. ?

Kolejna rzecz, może wstyd się przyznać, ale co tam. :) Jak rozumieć kontrast, lepszy dajmy na to 5000:1 czy 3000:1?

Szukałem w Internecie, czytałem różne opinie itp. Kilka modeli mi się spodobało (między innymi ten ale dopiero teraz patrzę, że to 21,5 i do tego 1920x1080, więc sam nie wiem).

Tak szczerze mówiąc, jak tak patrzę na te różne monitory to dochodzę do wniosku... Że chyba wybiorę losowy monitor, a i tak będzie dobrze. :biggrin:

I chyba na tym się skończy... No chyba, że ktoś mnie tu nakieruje jeszcze na coś dobrego (najlepiej LG).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość Full HD, moim zdaniem, ma sens tylko w filmach. W przypadku stron WWW, faktycznie, będziesz miał mikroskopijne literki. Można oczywiście zwiększyć rozmiar czcionek w przeglądarce, ale to znowu, często, prowadzi do zburzenia układu oglądanej strony. Niektóre elementy rozłażą się nieproporcjonalnie do innych. Wygląda to nieciekawie. Poza tym twój Radeon może nie dać rady nawet starszym grom w takiej rozdzielczości. A zmniejszanie rozdziałki na LCD to tragedia. Ja, na twoim miejscu, brałbym monitor ze standardowymi 1650x1080.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze.

Full HD przy 22 calach to imo za mało. 24 cale to minimum, miałem przez pewien czas 26 cali w testach, było jeszcze lepiej. Chyba że siedzisz bardzo blisko ekranu, ale to niezbyt zdrowe.

A dokładniej - 1920x1200. Bo monitory nazywane Full HD mają rozdzielczość 1920x1080, a to sprawdza się dobrze w filmach, natomiast przy rzeczach bardziej komputerowych mi tych 120 pikseli brakuje - akurat mieści się tam choćby pasek Windows.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja podpisuję się pod powyższymi opiniami i dodam jeszcze, że szczgólnie wart uwagi jest HP w2228h 22 cale. Czas reakcji 3ms, kontrast zwykły 1000:1, dynamiczny 3000:1, szklana matryca, która jest genialnym rozwiązaniem, o ile tyłem do okna nie siedzisz, rozdzielczość oczywiście 1680x1050. W Saturnie za 900 zł. Posiadam od dobrze ponad pół roku i do dziś nie mogę się nim nacieszyć ;) W grach i filmach miażdży obraz wszystko, co widziałem do tej pory, za sprawą funkcji pivot pisanie, czy czytanie jest wręcz cholernie wygodne, a monitor i do PS3 całkiem sprawnie można podłączyć. Do tv się nie umywa, ale i tak jest naprawdę nieźle pod tym względem.

BTW nie wiem, czy nie powinieneś pomyśleć też o upgradzie. Bo w natywnej rozdziałce mało co Ci pójdzie na ustawieniach wyższych niż low. Chyba, że nie specjalnie Cię to interesuje, to inna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...