Skocz do zawartości

PEGI i inne systemy klasyfikacji gier


Polecane posty

Na początek cytat Ghosta z tematu o grach dołączonych do CDA.

Jak na razie po początkowej wersji przecieków wiadomo że zgadywany pełniak będzie miał PEGI - 12+, przemoc, wulgaryzmy.

Dziś wieczorem poznamy jego tytuł.

12+ z przemocą i wulgaryzmami. Pal licho wulgaryzmy, bo dzieci w wieku 5 lat, co tam 5, młodsze nawet biegle nimi operują. Chodzi o przemoc. Niech by tylko pojawiło się w opisie gry słowo nagość. Nie sex, wystarczy nagość. 18+ murowane plus do tego cała ta, często spotykana otoczka jazgotu wokół tytułu. Nie chce mi się już wymieniać tych wszystkich bzdur, jakie kierują poronionymi umysłami przyznających znaczki PEGI. Felieton Qn'ia w ostatnim CDA mówi wszystko. Całe to PEGI to jedna wielka hipokryzja.

12 za Moderate violence and one moderate sex scene. Czyli jednak mozna normalnie?

Można pod warunkiem, że nie jesteśmy w juesej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 610
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Jest dobrze jak jest. Nie znam żadnego przypadku śmiertelnego wynikającego z grania w gry przez mordercę. Wyobraź sobie, że TY chcesz kupić nowego Wiedźmina( z profilu wynika, że masz 15 lat), a tu dowodzik? Nie byłoby to ciekawe, ale wolałbym to, niż tak jak jest w Australii/Niemczech. Też mam 15 lat, a gdyby nie daj Boże coś takiego w Polsce wprowadzili, to cóż: rodzice wiedzą, że jestem normalny, a kuzyn w czerwcu ma 18( i z nim będę giery załatwiał).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkohol i papierosy nie mogą być porównywane z grami...

W pewnym stopniu PEGI zwiększają piractwo... :ermm:

W empiku babka sprzedając Dawn of War II powiedziała, że przełożona ja opieprza za to, że sprzedaje gry nie z ich przeznaczeniem(wg.PEGÓW)...więc gdy będziesz żądał kontaktu z przełożonym to możesz uzyskać odp. odmowną a dzwonić na policje chyba nie będziesz?

Podobna sytuacja w kinie facet mi nie sprzedał biletu na film gdyż nie miałem wymaganego wieku, więc popełnił wykroczenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ostatnio na tvn reklamę PEGI i trochę sie poczułem jak kryminalista.CZEMU??

Bo dopiero przejrzałem gry i znaczki zamieszczone na ich rogu i UWAGa!! tony hawk american weastland to gra od 16 lat a ja mam dopiero 15...i pól. że tak powiem. LOL. ja rozumiem że dziecko 3-letnie nie powinno grać w f.e.a.r ale bez przesady .

moim zdaniem pegi powinny być elastyczne ale nie podchodzić pod system: A dowodzik masz??

(15 lat!)teraz przejrzyjcie swoje półeczki z grami i zobaczcie sobie jakie tytuły wam pzrelatują przed nosem: gta:vice city wiedźmin władca pierścieni oraz swat(czyli moja pierwsza miłość do FPS-ów) tyle narq

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem średnią PEGI na swojej półce i wychodzi na to, że gram głównie w gry 14,6+. Mam 14 lat i jakoś nigdy nie miałem problemu z kupowaniem "starszych gier". Z PEGI jest jak z przyznawaniem Oskarów - rzadko dają słuszne werdykty. Oto kilka przykładów:

Alone In The Dark 4 - 12+, przemoc, strachu brak! Przecież ta gra jest horrorem i ma sporo momentów, kiedy podskakujemy na krześle! Ale HP i Czara Ognia ma już znaczek ze strachem. ocb?!

Ojciec Chrzestny - 18+, przemoc, wulgaryzmy. No okej, przemoc jest, ale wulgaryzmy są ino dwa! Kilka faków jest, ale w PL doliczyłem się DWÓCH "k**ew" i nic poza tym!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ci co daja pegi sa ludzmi niepowaznymi ;p wala te klasyfikacje zawsze z zawyzeniem ;p np cs jest od 13 lat z opcja wylaczenia brutalnosci, a od 16 dopiero z full krwia i gadaniem przez mikrofon, ale na pudelku nic nie jest napisane ;p tylko wielki znaczek 16+ i zyjemy 100 lat za murzynami w tej dziedzinie bo taki potencjalny rodzic, jesli nie ma intrukcji pl nie wie ocb, do tego w pudelku ze cs anthology jest tylko jakas smieszna karteczka z cd keyem, klawiszami ktoryc uzywamy w grze i krotki lecz tresciwy opis instalacji ale wszystko po angielsku ! a jesli pegi tak sie szanuje czemu nei wrzuci swojej ulotki ? tylko wali jak popadnie te klasyfikacje wiekowe ;p tak jakby np kazdy nastolatek na poziomie 11 lat zachowywal sie tak samo mial ta sama ilosc wiedzy i wygladal tak samo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt Ci nie broni kupić gry, która jest od 18 lat jeśli Ty masz np. 16. To jest tylko informacja i nikt Ci zabronić nie może. Chyba, że starsi. Chyba, że masz 5 lat i sprzedawca nie będzie chciał Ci sprzedać to to rozumiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System PEGI jest dobry. Ważne jednak, by był on przestrzegany. Niestety sprzedawcom bardziej zależy na zarobieniu na kliencie i sprzedaniu dziesięciolatkowi GTA IV. Powiecie mi, że rodzice powinni o to dbać, tak? Ale czego wymagać od osób, które często nie wiedzą, jak włączyć komputer, czy przejrzeć pocztę? No właśnie. Ważne jest informowanie - i tutaj plus za nową kampanię. Gdy zobaczyłem ją w sieci to szczerze zwątpiłem, bo nie sądziłem, że jakakolwiek polska popularna znana stacja telewizyjna ją wyemituje. Owszem, coraz częściej w TV pojawiają się reklamy różnych gier (głównie EA - vide FIFA 09, czy NFS: Shift), ale czegoś takiego się nie spodziewałem. I wczoraj zostałem mile zaskoczony - TV4 puściło "uświadamiający" spot PEGI. Fakt, po 22, ale zawsze. Myślę, że to jest pierwszy mały kroczek. Ale do pełnej informacji społeczeństwa wymagana jest współpraca sprzedawców. Której brak...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te całe PEGI to tylko pic na wodę.Nieraz są zupełnie nie adekwatne co do treści gry np: NHL 09 16+ ponieważ w grze jest przemoc.Moim zdaniem przeginka.Ale na szczęście PEGI mnie już nie dotyczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEGI - porażka na całej linii. Jeżeli patrzeć na niektóre oznaczenia na grach to umieszczali je chyba ludzie dla których puszczenie bąka jest grzechem śmiertelnym :P

Pomysł jak najbardziej słuszny ale jak widać nic nie wnoszący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja PEGI nie rozumiem, i nie sądze czy przejmują się swoimi ocenami.

GTA to akurat powinno być 18+,

jednak dzisiaj zagrałem sobie w Company of Heroes, i co 18+ a tam nie ma krwi, bez dubbingu więc i bez przekleństw (chyba że w kampanii, bo grałem w potyczkę)

Wszystkie FPS są minimum od 16 lat. Bez względu na to jakie są. No bo przecież to FPS'y... :dry:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja PEGI potępiam i nie wstydzę się tego pisać. Moi rodzice mają małego hopla na jego punkcie i zawsze patrzą na te cyferki. Mogę kupować gry od 16+ (a mam 13 lat), ale kiedy jest 18+ to każą mi odstawić na półkę. Kiedyś mnie to wkurzało (szczególnie Assasin's Creed - tam krew da się wyłączyć, a zabijanie cywili jest karane. Poza tym, tam flaki nie lecą, nie ma "intymnych" scen itp.), ale teraz spokojnie czytam, co jest w tej grze i odkładam na półkę. Tylko raz ojciec mi pozwolił kupić Wiedźmina >_>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEGI jest dobrym pomysłem, tylko źle zrealizowanym. Np. 10-latek nie powinien grać w Wiedźmina, ktoś twierdzi inaczej? Przekleństwa, krew, erotyka to nie są rzeczy dla takiego dziecka. Tak samo jakby taki dzieciak zagrał w Mass Effect i nie daj Boże wziąłby do drużyny Wrexa... Ale już z drugiej strony różnica między 16-latkiem a 18-latkiem nie jest już taka duża. Jeden jak i drugi niejedno przekleństwo słyszeli, o "tych sprawach" też już wiedzą, krew i przemoc już na nich tak nie działa.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 3 kategorii wiekowych <10, 10-16, 16<. Albo zupełnie wyrzucić kategorie wiekowe i tylko pozostać przy "opisie" gry - przemoc, przekleństwa, sex i niech rodzic sam wybiera te gry, które uważa za odpowiednie dla swojego dziecka, ale.... I tutaj chyba leży pies pogrzebany. Dzieci same kupują gry a rodzice ograniczają się do roli sponsorów i za bardzo ich to nie interesuje w co ich dzieci grają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar Hero 5-12+ ocb? bo przekleństwa w piosenkach są? No dobra ale przeciętne dziecko np 10 letnie nie za bardzo zrozumie jak jakis koleś ryczy tak szybko że słowo "[beeep]" wcale nie słychac.

Gears Of War-przemoc owszem jest oznaczona, ale w filmiku jak wchodzimy do grobowca to koleś drze się "kur**, spier***** z tąd" a tego już na oznaczeniach nie było.

Można tak wymieniać w nieskończoność.

PEGI TO PIC NA WODE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to pegi. Jeszcze 2 lata temu gdy miałem 13 lat, podchodząc do kasy z CSen Anthology, gościnka w podeszłym wieku chciała legitymację oO. Teraz mając 15 lat, bez żadnych problemów sprzedają mi gierki od 18 lat. Patrząc na moją kolekcję gier to tylko 1 gra na 30 pudełek ma znaczek 18+ (GTA VC). Większość to gry od 16+ (przecież mniej więcej od tego wieku są dobre gry...). Ja uważam że PEGI nie powinno być, aczkolwiek okładki powinny przedstawiać to co gra zawiera (np. z takiego Crysisa to nie wiadomo w ogole co to za gra - przypakowany koleś bez broni, niczego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w polemikę włazić nie chcę zbytnio, azaliż chciałem jedną myśl natchnioną ukazać...

Otóż pewno wielu z was grywa w multi przeważnie, a gdyby PEGI czy inne systemy oznaczeń był przez sprzedawców przestrzegane (jak w wielkim super uber hiper mega krieg US und A [ponoć]) w większości gier, takich jak w/w GTA IV (ostatnio grałem po sieci jakieś...powiedzmy 2 miechy temu, do tamtej pory średnia wieku [szczególnie boleśnie stwierdzana przez VoIP, jakby mi ktoś genitalia szpadlem przetrącił) była ~10-12 a i pare 8 latków się trafiło. Nie jest to odosobniony przypadek , w sumie, wg mego nieskromnego zdania dotyczy on większości "mainstreamowych" gier. Konkludując, przestrzegając PEGI nastąpiłby przesiew największej grupy-niszczącej-przyjemność-z-MP-na-publicznych-serwerach (w skrócie GNPZMPNPS)....oczywiście bez obrazy tutaj zgromadzonych młodocianych (...chociaż po prawdzie dynda mnie to).

Bózapłać za przeczytanie i wybaczta tasiemca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak mam 15 lat i nie zwracam uwagi na to że gra jest +3, +12, +16 czy +18. Jak wybieram się do sklepu po gre (najczęściej po przeczytaniu recenzji w CDA) to wiem o czym ona jest i mogę się domyśleć że w MW2 nie będą spokojnie mówić: "Sciągnijcie tego człowieka który do mnie strzela" tylko troche bardziej harcorowo. A jak PEGI daję +16 bo są tu bluzgi to w realnym świecie nie moglibyśmi wychodzić z domu poniżej szesnastki, bo w POlsce na ulicach klną, są reklamy sexownych panienek, sex shopów itd. więc skoro to wszystko widzimy na co dzień to nie wiem kto zwraca uwagę na to czy przeklinają w danej grze i przez to rezygnuje z jej kupna. Rodzice mi gier nie kupują, bo nie popierają mojego siedzenia przed kompem i zabijania dlatego tylko jak zobaczą że kupiłem sobie nową gre mówią pokaż oglądają okładkę i najczęściej mówią: "czy ty zawsze musisz sobie takie głupie gry kupować?" raz się mnie zapytalki co oznacza to +18 w rogu pudełka od Wiedźmina to ja powiedziałem że to od 18 lat i poszedł txt jak wcześniej. Nie wiem jak innych ludzi w moim wieku albo poniżej 18 ale we mnie jakoś widok krwi w grze komputerowej nie pobudza morderczego instynktu i po rozegraniu misji na lotnisku w MW2 nie poczułem że jak zaraz kogoś nie zabije to mnie szlag trafi. Albo jak słysze bluzge to nie zaczynam klnąć jak szewc żeby być takim jak bohater gry... Myśle że to jest informacja głównie dla rodziców którzy sie interesują w co dziecko gra. Ale większość osób i tak na to nie zwraca uwagi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - PEGI w obecnej formie to pis na wodę, albo i gorzej. Nierzetelne oceny często nie mające wiele wspólnego z faktycznymi rzeczami w grze. Niemniej, jakaś informacja dla rodziców być powinna, tyle, że zdecydowanie dokładniejsza i przede wszystkim rzetelna.

Ktoś napisał, żeby nie podpierać się argumentem pt. "od czego są rodzice?" skoro potencjalnie nie umieją kompa włączyć.

Nie chcę nikogo urazić, ale to nieco ciemnogrodzki punkt widzenia, prowadzący w dalszym toku do rozwoju podejścia - nie znam się, nie rozumiem, jest nowe, więc jest zapewne złe.

Rodzic - czy raczej powinienem powiedzieć dobry rodzic - interesuje się tym, co robi jego dziecko i nie odkłada sprawy na półkę tylko dlatego, że nie zna się na tym, co robi jego podopieczny. Tak się składa, że człowiek uczy się przez całe życie i jeśli rodzic chce się efektywnie opiekować swoim dzieckiem musi przynajmniej w podstawowym stopniu znać zainteresowania swojej pociechy. Nie mówią tu o znaniu owych zainteresowań tylko z nazwy ale i tego, "z czym to się je". Jeśli nie zna, powinien zaś je poznać.

Stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach dobry rodzic nie musi znać przynajmniej podstawowych zagadnień komputerowych jest nie tylko naiwne ale najzwyczajniej w świecie bezdennie głupie. To, że za jego młodości komputerów nie było nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Takie systemy jak PEGI powinny być rzetelną informacją dla rodziców, którzy mniej więcej znają się na rzeczy - tym, którzy nic na ten temat nic nie wiedzą oznaczenia dadzą i tak jedynie zafałszowany obraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem tych oznaczeń PEGI. Taki Gothic 3 ma 16+ , a Gothic 2 ma 12+ w którym można pójść do takiej Czerwonej Latarni i tam wiadomo co porobić. Gothic 3 nic się nie różni od 2 ,lecz 16+. Dlaczego?

Ja mam te oznaczenia gdzieś. Mój tata jak grał w Wieźmina stwierdził , że nie rozumie dlaczego ma oznaczenie 18+. Strasznie dużo erotyki w nim( sarkazm). Więcej przekleństw usłyszymy pod jakimś blokowiskiem.

Najbardrziej dobiło mnie oznaczenie 16+ dla gry Eragorn. Grałem w nią u kolegi i doszukiwałem się jakiejś dużej brutalności i przekleństw. Nic nie znalazłem.

Dla mnie PEGI to jakaś banda stawiająca grą wyższe niż powinny być oznaczenia ,by dzieci mających rodziców kupujący według PEGI musiały czekać 4 lata ,aż zagrają w jakąś super grę od 16+.

Nie mówię ,że wszystkie ich oznaczenia są złe tylko , że niekiedy niewłaściwie są dobierane (wklepywane przez automat jak to Smuggler w którymś AR ujął).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusję wycięto z tematu o Assasin's Creed 2. - Kagex

Grę kupić chciałem, ale... pani w empiku stwierdziła że nie mam 18 lat i mnie wygoniła (swoją drogą nie mam 18 ). no i kurcze jak mam kupić nowego AC skoro w sklepie nie chcą mi sprzedać a rodzice nie pójdą ze mną bo nie lubią jak kupuję gry... :wallbash:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...