Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

gejm

Windows Mobile vs Symbian OS vs iPhone OS vs Android OS vs telefony z firmowym softem

System operacyjny w komórce.  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który lepszy?

    • Windows Mobile
      12
    • Symbian OS (S60/S80/S90/UIQ)
      17
    • iPhone OS
      9
    • Telefony z firmowym softem (S40 itd.)
      4
    • Android OS
      34


Polecane posty

Małe wyjaśnienie:

Windows Mobile - Trudno nie wiedzieć, jeśli się go ma :P Tu lista wersji i opis: http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile

Symbian OS - Instalowany najczęściej w Nokiach (v1 - 7650, 3650 etc., v2 - 6600, 6630, N70, v3 - N73, N95, v5 - 5800, N97) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Series_60

iPhone OS - Jak nietrudno się domyśleć, instalowany tylko w iPhonach :Phttp://pl.wikipedia.org/wiki/Iphone

'telefony z firmowym softem' - to telefony, o których mówi się, że są "bez systemu operacyjnego" (ale to stwierdzenie chyba jest niepoprawne); np. Nokia 5300, Sony Ericsson K800i etc.

Android OS - stosunkowo nowe, oparte na linuksie dziecko internetowego giganta Google. Przez wielu uważany za kandydata do najpopularniejszego systemu przyszłych lat. Póki co gości jedynie w G1, lecz już niedługo czeka nas prawdziwy wysyp małych Androidów.

Który system jest wg Was najlepszy? Może mieliście więcej niż jeden?

Podzielcie się swoją opinią ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Win Mobile - dużo może, z PC gada jak ze swoim, ale sprzęt drogi i szybko się dezaktualizuje.

Symbian - trochę ociężały, ale masa aplikacji (również darmowych), na co lepszych komórach to i w Q3 pohulasz. Niestety używanie go wiąże się z uwieszeniem do odpowiedniego managera.

iPhone - dopóki AppStore nie jest "spolonizowany" ciężko coś się wypowiadać, ale w sumie ma przed sobą najlepszą przyszłość. Jeżeli tylko wytrzymasz z iTunes.

firmowy soft - zapomnij o czymś więcej niż to co masz w fonie + java. Często jednak stabilniejsze i szybsze niż wyżej wymienione.

Używam s60v3 i jestem zadowolony. Gram sobie w Doom, Wolfa 3d, Liero, Tyriana, świetnie komunikuje się z kompem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie dodać do ankiety Androida. System co prawda młody, ale dzięki bogatemu tacie i grupie wujków, może naprawdę daleko zajść.

A jeśli o mnie chodzi... Na tę chwilę zdecydowanie S60v3. Co prawda do salonu poszedłem nastawiony na WM, ale z różnych przyczyn losowych(które przedstawię w recenzji, która powoli się tworzy) wyszedłem jako posiadacz telefonu z Symbianem. Może jest on trochę ociężały i męczy telefony z procem 370MHz i 98MB ram, ale zdecydowanie odpłaca się ogromnymi możliwościami i zapleczem softowym. Ostatnio powstaje nawet nieśmiało mały sklepik internetowy, który nazywa się 'Pobierz!'. Przynajmniej tak jest na moim telefonie...

Na tę chwilę mogę śmiało powiedzieć, że telefony 'bez systemu' to nie dla mnie. Kto raz skosztuje dobrego mobilnego OS'a na porządniejszym telefonie, ten zakocha się i nie będzie chciał się z nim rozstawać.

Gdybym miał kupować teraz, ostro zastanawiałbym się między WM i S60 i raczej wybrałbym to pierwsze. W S60 brakuje mi edycji dokumentów .doc itp. Za to kijem nie ruszyłbym jaTelefonu. Może i sam system jest dość ciekawy, ale już nie. Toleruję wszystko, ale braku klawiszy nie zniesę!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wybieram Symbianka S60. Na obecnych fonach system ładnie już chodzi jest dopracowany i wychodzi dużo softu. Oraz wbrew pozorom nie jest to naprawdę trudny os w obsłudze a wręcz przeciwnie łatwy i intuicyjny. Polecam szczerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także oddałem głos na Symbiana S60. Na mojej N95 działa bez żadnych problemów i jest łatwy jeśli chodzi o obsługę. Mimo wielu aplikacji i gier nie przycina, szkoda tylko, że mam mało RAM-u, bo nie można w Q3 pograć ale to nie jest problemem... n-gage działa na nim bez zarzutów... polecam wszystkim komórki z symbianem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zdecydowałem na sprzęt z Windows Mobile 6 Professional na pokładzie.

Trzeba powiedzieć, że największą zaletą jest cała masa programów, które ułatwiają korzystanie z dotykowego ekranu jak i również spora liczba gier (w tym dla przykładu świetny obulis opisywany w nowym CDA, emulatory PSX(!) itd.).

Jedyne czego można się czepić w takim sprzęcie to to, że windows ma tendencję do "gubienia" pamięci:

- uruchamiasz jakiś program, który zabiera pewną ilość pamięci, następnie go zamykasz i Windows zwraca tą pamięć - ale sęk w tym, że zazwyczaj w mniejszej ilości :)

Nie ma to wpływu oczywiście na wydajność, ale "psuje wrażenia estetyczne" bo się człowiek zastanawia co się dzieje z tą pamięcią :P

Rozwiązaniem oczywiście jest soft-reset raz na jakiś czas - tak profilaktycznie - trwający ok. 40 sek.

No ale tak w skrócie. Windows Mobile ze względu na setki możliwych kombinacji oprogramowania (w tym choćby upodabnianie interfejsu do iPhone'a) jest platformą dobrą i jestem szczerze z niej zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oddałem głos na S60 mimo, że posiadam nokię 5610 XM, która posiada firmowy soft S40 ;p

Kolega zakupił w PLAY-u nokię E51. Bawiąc się tym fonem trochę żałuję, że nie poczekałem trochę z zakupem telefonu ale co tam ;p

Na tej nokii symbian wogule nie muli z zapełnioną kartą, nie ma żadnych ścinek. Wszystkie programy elegancko chodzą. Na początku nie miałem zbytniej styczności z systemem, trochę bawiłem się E65 i na tym fonie symbian chodził straasznie wolno.

I myślę, że mój następny telefon będzie miał Symbiana ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows Mobile, głównie z powodu dużej możliwości customize'u i ogromnej bazy programów, działa on również szybciej od Symbiana (przynajmniej tych wersji, z którymi się spotykałem). Sam posiadam palma od HTC i w połączeniu z Romami gotowanymi przez zdolnych kucharzy fonik działa jeszcze sprawniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Win Mobile - dużo może, z PC gada jak ze swoim, ale sprzęt drogi i szybko się dezaktualizuje.

Symbian - trochę ociężały, ale masa aplikacji (również darmowych), na co lepszych komórach to i w Q3 pohulasz. Niestety używanie go wiąże się z uwieszeniem do odpowiedniego managera.

iPhone - dopóki AppStore nie jest "spolonizowany" ciężko coś się wypowiadać, ale w sumie ma przed sobą najlepszą przyszłość. Jeżeli tylko wytrzymasz z iTunes.

firmowy soft - zapomnij o czymś więcej niż to co masz w fonie + java. Często jednak stabilniejsze i szybsze niż wyżej wymienione.

Używam s60v3 i jestem zadowolony. Gram sobie w Doom, Wolfa 3d, Liero, Tyriana, świetnie komunikuje się z kompem.

Jak dla mnie, zdecydowanie Symbian - używam S60 v 3 FP1. Na dual CPU 2x 330MHz + 128MB RAM chodzi ładnie, bez zawieszek, przymuleń. Ogrom darmowych (bo tworzonych przez osoby prywatne) aplikacji, masa gier znacznie lepszych niż Java. Możliwość odpalania portów starych gier z PC: Quake 3 Arena, Quake 2 i 1.. Duke Nukem 3D, Wolfy i Doomy razem wzięte... głównie FPSy. I genialne przygodówki w 3D - nie porty, tylko tworzone z myślą o S60. No, za wiele ich póki co nie ma, ale będzie więcej. I świetna platforma N-gage 2.0, szczególnie dobrze prezentuje się bijatyka ONE w 3D z efektami typu prawdziwe cienie, oświetlenie, kurz itp zero spritów tylko prawdziwe 3D, pixelozy raczej brak.

Wady? Są, jak w każdym systemie. Np. konieczność podpisywania certyfikatatami, jeśli chce się korzystać z aplikacji darmowych tworzonych przez osoby prywatne.

A jak wiemy, ostatnio wyszedł nowy Symbian, działający na Nokii 5800 - S60 v 5. Ale co ciekawe, Nokia, która wykupiła Symbiana (większość udziałów), postanowiła zrobić całkiem nowego Symbiana.. zamiast kilku S60, UIQ itp. ma być po prostu Symbian... 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś być może tak było gdy bez systemowe fony działały nieco szybciej. Ale dziś w erze gdzie aparaty mają często po 120MB Ram, procki powyżej 300MHz i nierzadko akcelerację grafiki różnice te właściwie się zatarły. Nawet w fonach takich jak nokia 5320 jest pakowany symbian z fp2. IMO proces ten będzie się pogłębiał i to dobrze dla nas wszystkich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam HTC Kaiser'a z WM 6.1 pro. Nie wyobrażam sobie powrotu do telefonu bez OS-u. Masa oprogramowania, fajne gierki (chociaż chyba ostatnio do iPhonea robią więcej). Dla mnie wielką zaletą jest sam windows. Jak ktoś zna trochę C++ i WinApi to może sobie spokojnie napisać własną aplikację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z większością systemów i krótka notka:

Windows Mobile - świetny system, duże możliwości konfiguracji, duża ilość softu i niezła niezła integracja z samym Windowsem na PC.

Symbian - szczerze... najwięcej problemów mi sprawiał, zawieszał się często (miałem kilka Nokii opartych na S60), przez bluetooth połączenie się często wieszało i straciłem przez to kilka razy całą liste kontaktów! (do teraz nie wiem co jedno z drugim miało współnego)

iPhoneOS: obecnie używam tego cudeńka i przyznam, że do dziś nie narzekałem, wszystko szybko chodzi, instaluje się. A co do iTunes... fakt... jest pewnym ograniczeniem, że trzeba ściągnąć muzykę z iTunes by ustawić dzwonek inny niż domyślne...

Ale największa zaletą iPhone jest.... JAILBREAK! Czyli całkowite odblokowanie iPhone i pełne możliwości zmiany od pojedynczych ikon, wyglądu zakończywszy na instalowaniu masy aplikacji niedostępnych na AppStore. Cydia i Installer mają kilka tysięcy tematów, dzwonków, programów i gier do pobrania za darmo.

Nim pojawił się OS 3.0 na iPhone to dzięki CYDIA można było odbierać MMSy, robić notatki głosowe, nagrywać i edytować filmy, tworzyć strony internetowe, programować bazy danych itp ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez bardzo długi czas używałem Symbiana S60 w różnych wersjach. Jednak od pewnego czasu używam iPhone OS (na iPodzie Touch 2G). Postawiłem na ten system, ponieważ działa bardzo szybko, jest na niego wiele aplikacji, a po złamaniu systemu jest naprawdę łatwy w rozbudowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to wątpliwe szczęście obcować z tym telefonem na różnych wersjach systemu i muszę powiedzieć, że na każdej mulił. A czy jest to wyraźniejsze przy innej wersji softu, to nie wiem. Wiem za to, że N73 to niesmaczny żart ze strony Finów. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to jeden z najgorszych ich telefonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to wątpliwe szczęście obcować z tym telefonem na różnych wersjach systemu i muszę powiedzieć, że na każdej mulił. A czy jest to wyraźniejsze przy innej wersji softu, to nie wiem. Wiem za to, że N73 to niesmaczny żart ze strony Finów. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to jeden z najgorszych ich telefonów.

Używałem prawie rok i IMO jest to świetny telefon, świetny aparat i mp3. Niestety jako że jest to pierwsza wersja symbiana v3, telefon ma mało ramu i brak akceleracji grafiki 3D.

Co do ankiety - miałem wszystkie z wymienionych poza Androidem i Iphone/Ipod Touch, tym drugim się jednak bawiłem i co nieco już o nim wiem.

Tak więc mój wybór padł na WM'a. Dlaczego ? Bo jest po prostu świetny. Między bajki należy schować opowieści o zawieszaniu się i zamulaniu (no chyba że ktoś na przedpotopowy model wrzuci sobie Windowsa Mobile 6.5 ze wszystkimi bajerami). System jest przede wszystkim dobry do zabawy (i prawdopodobnie do biznesu - excel, wifi, większość ma qwerty itp.), duże dotykowe ekrany to to co tygryski lubią najbardziej. Co do mitu o konieczności używania rysika - nakładki typu HTC Home/Manilla czy SPB Mobile Shell 3 sprawiają, że WM staje się niezwykle przyjazny kciukowi (śmiem twierdzić, że niemal tak jak iPod, a rysik się czasem przydaje (np. przy pisaniu czegoś), więc jeśli chodzi o ekran to IMO WM wygrywa (oczywiście wiele zależy też od samego modelu telefonu) choć nadchodzący HTC Leo/HD2 ma ekran typu Ajfonowego).

A jako że jesteśmy na forum dla graczy:

1. Finalburn - emulator Neo-Geo, CPS 1 i CPS 2 (czyli Metal Slugi, Aliens vs. Predator, Marvel Super Heroes vs. Street Fighter (niestety aktualna wersja -bodajże dopiero 0.14- nie obsługuje jeszcze Marvel vs. Capcom) i inne

2. Emulator PSX'a (niestety dobiero któryś z nowszych telefonów obsługuje płynną emulację z dźwiękiem)

2,5. Dodatkowo dochodzą jeszcze hosty USB i wyjścia telewizyjne...

3. ScummVM (wreszcie przeszedłem Secret of Monkey Island :D)

4. Gry na WM'a (m.in. konwersje Tonego 2, Tomb Raidera czy Quake)

5. Nadchodzący MarketPlace, który jak mam nadzieję pokaże w końcu iPhonowi gdzie jego miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data utworzenia tej ankiety trochę tłumaczy przewagę symbiana, choć teraz ten system już nie ma startu do innych. Wie nawet o tym sama nokia, która po zmianie prezesa przejrzała na oczy i powoli będzie się wycofywać z tego systemu, przenosząc się na wp7.

Jak dla mnie symbian skończył się na fp1, mam N82, która była jednym z ostatnich naprawdę udanych telefonów z symbianem. S60v5 to wg mnie jakieś nieporozumienie, a hardware telefonów z tym os'em woła o pomstę do nieba (przez to odwracali się od symbiana producenci aplikacji i gier, bo nawet wormsy hd nie działają na nokiach z s^1). Symbian ^3 na dobrą sprawę nic nowego nie wnosi, odgrzewany kotlet, ot co.

Jak dla mnie najlepsze aktualnie systemy mobilne to android oraz wm. I na wm zagłosowałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...