Jump to content
dante14

HDD i SSD

Recommended Posts

Mam zamiar kupić dysk hdd i ssd. Moje pytanie odnosi się do dysku ssd:

Słyszałem, że dyski ssd są szybsze i stabilniejsze, a więc czy należy (mając oba rodzaje dysków) instalować widowsa na ssd bo się wtedy szybciej ładuje? I jaka powinna być mniej więcej wielkość tego dysku?

Edited by dante14

Lepiej mieć na niej Windows'a, tylko zakup takiego dysku jak na razie nie ma sensu z powodu ceny, większy sens ma chyba jak narazie kupno jakiegoś WD Raptor'a, ale SSD za jakiś czas powinny stanieć.

Edited by xirgan

Jedna uwaga: upraszczają - jeśli kupisz SSD inny niż Intela, to będziesz miał wolniejszego kompa niż na zwykłym dysku. Znaczy - jest jeszcze bodajże jeden w miarę sensownie kosztujący dysk, który również jest szybki, ale reszta jest beznadziejnie wolna przy małych plikach. Owszem, w specyfikacji piszą o jakiś >100MB/s, ale to osiągają przy pojedynczych dużych plikach. Przy małych plikach jest tragedia, co oznacza, że w praktyce nawet dyski 7200 są szybsze.

Moja rada: jeśli możesz, kup Intela za niecałe 2k zł. Wymiata. Jeśli to za drogo (dla mnie ta cena to na razie kosmos), następny będzie Raptor. Potem dyski 7200, a dopiero na końcu tanie SSD. No chyba że chcesz się chwalić, ale wtedy na takim dysku lepiej zapisywać np. fotki czy inne dane, w przypadku których szybkość nie jest ważna.

"Poza tym do czego Ci taki dysk?" Tak jak pisałem: chciałem się dowiedzieć czy rzeczywiście np.windows i inne programy się szybciej ładują.

Allor - dzięki za podpowiedź - na pewno skorzystam. (A co do chwalenia się: nie jestem taki "szpaner")

Ogólnie nie ogarniałem tej nowej technologii SSD, ale co nieco przeczytałem i już nie potrzebuję więcej rad.