Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kronos

Pascal - program przyporządkowujący do odpowiedniej grupy

Polecane posty

Ja mam taki problem z Pascalem (piszę tutaj bo to temat o Pascalu) uczę się go w szkole i mam następujące zadanie:

Napisać program, który w zależności od podanego przez użytkownika wieku (ilości lat) przyporządkuje go do odpowiedniej grupy wiekowej według podanej niżej skali i wyświetli odpowiedni komunikat informujący użytkownika do jakiej grupy został zaliczony (użyć instrukcji CASE..OF)

powyżej 56 lat -> 'ludzie starsi'

36-55 lat -> 'ludzie w średnim wieku'

21-35 lat -> 'ludzie młodzi'

16-20 lat -> 'młodzież'

0-15 lat -> 'dzieci'

Program ma działać w pętli. Odpowiedź 'T' lub 't' na pytanie: "Czy chcesz zakończyć?" kończy działanie programu.

I właśnie z tą podkreśloną częścią powyższej instrukcji mam problem i kompletnie nie wiem jak to zrobić. Jest to zadanie dodatkowe na ocenę celującą, a ja pobrałem z neta kilka poradników, ale żaden mi nie pomógł. Zatem proszę was o pomoc. Napiszcie mi jakie polecenia mam wpisać w programie, aby zakończył się po wpisaniu "T" lub 't'. Pozdrawiam!

Jeżeli szukasz pomocy to załóż nowy temat. Jeden problem=1 temat. Tutaj nie odpowiadamy na Twój problem, lecz autora.-mateusz(stefan)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno w Pascalu nie robiłem, więc konstrukcja pewnie pozostawia wiele do życzenia.


repeat
{
//instrukcje case//
writeln ("Czy chcesz zakończyć?");
readln(decyzja);
case (decyzja) of
't' : koniec='true';
'T' : koniec='true';
end;
}
until (decyzja=true);

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował :smile: A jeszcze jedno! Czy:

-15 mod 4=? 6 div 3*4=0,5? 4*4 mod 2=0? 5*(5/2)= 12,5?

i ostatnie zadanie co do którego mam wątpliwości:

Dany jest fragment programu:

x:=0; while x<0 do x:=x-1;

ile razy zostanie wykonana ta pętla?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamta pętelka ani razu się nie wykona: Program do niej dochodzi i zaczyna od sprawdzenia warunku (bo tak działa while). Ponieważ warunek nie jest spełniony (x=0, a nie x<0) to omija ją całą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zadanie na szóstkę to wymagałoby chyba nieco więcej wkładu własnego, nie sądzisz? :tongue:

-15 mod 4= -1 (wynikiem dzielenia modulo jest reszta z dzielenia liczb całkowitych)

6 div 3*4=0,5 tak, 6/12=0.5

4*4 mod 2=0 tak, 16/2=8 r.0

5*(5/2)=12.5 tak, 5*2.5=12.5

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...