Jump to content
Sign in to follow this  
patfut15

Nowy komputer 5100 PLN

Recommended Posts

Trochę poczytałem i może jednak sensowniej będzie poczekać aż wyjdą te nowe Ryzeny.

21021112.jpg

Według tej grafiki już najniższy próg jest porównywalny z tym Ryzenem 2600 i kosztuje tylko 99 Euro.

Nie jestem pewny czy będzie tak łatwo odsprzedać poprzednią generację bez dużej straty. Własciwie dlaczego ktoś miałby ją kupić skoro socket jest ten sam, będzie drożej niż nowa generacja i z gwarancją może być problem. Możliwe, że umknął mi jakiś szczegół. Wszakże nie jestem żadnym ekspertem.

Jak narazie kupiłem Ram i obudowe (buda nie była w planie ale moja obecna ma już duże ślady użytkowania.)

Oba produkty były w promocji. Ram 20 Euro, a obudowa prawie 30 Euro taniej.) W obu przypadkach wysyłka potrwa dość długo więc jest jeszcze szansa, żeby zakup anulować jeżeli zrobiłem jakiś błąd.

RAM: https://www.galaxus.de/de/s1/product/gskill-trident-z-rgb-2x-8gb-ddr4-3200-dimm-288-ram-6134907 Z promocją i bez podatku wyjdzie 91 Euro. Typowo połasiłem się na RGB :)

OBUDOWA: https://www.amazon.de/Fractal-Design-Meshify-Blackout-Light/dp/B079FQZM89/ Tutaj tylko 54 Euro

Edited by patfut15

Pytanie na ile ta grafika jest zgodna z prawdą, na razie to wszystko są plotki. Niemniej, być może faktycznie warto zaczekać jeśli nie potrzebujesz sprzętu "na już".

Cześć, niedawno pojawiły się nowe Ryzeny więc po raz kolejny zwracam się z prośbą o rade. Mam nadzieję, że tym razem już ostatecznie :)
Jakoś nie mogę się przekonać do zakupu kart Nvidii z serii RTX, głównie dlatego, że i tak nigdy z tej funkcji nie będę korzystał i wolałbym wydać pieniądzę na czysty performance niż dopłacać za RTX. Wiem, że nie mam za dużo opcji ponieważ na dzień dzisiejszy karty RTX to jednak najsensowniejszy zakup, ale slyszałem, że w sierpniu maja pojawić się nowe Radeony.

Tak wygląda mój dotychczasowy plan:
- Kupić nowy procesor.
- Kupić nową płytę główna. Wyczytałem, że nawet starsze płyty mogą obsłużyć 4-tą generacje PCI-E. I teraz pytanie czy lepiej zostać przy płytach głównych z serii 400 czy iść w nowe 500 ? Source
- Zostawić zasilacz ze starego kompa i ewentualnie kupić nowy razem z kartą (czy 500W zasilacz wystarczy ?)
- Wstrzymać się z zakupem karty graficznej do sierpia. Może nowe Radeony będą czymś wartym uwagi. A do tego czasu mógłbym używać karty graficznej mojego brata (Radeon r9 390x). Wiem, że ta karta będzie bottleneckiem dla nowego procka, ale na pewno umożliwi lepsze osiągi niż mój dotychczasowy Radeon HD 7950. No i nic za nią nie muszę płacić :)

Czy mój plan ma sens ? Czy macie jakieś uwagi i rady ?

Te Radeony to już wyszły - RX 5700 i RX 5700 XT. Problem jest taki, że nie ma póki co modeli z autorskimi chłodzeniami i są tylko turbinowe, które się mocno grzeją. Prawdopodobnie dopiero w okolicach przełomu sierpnia / września takowe się pojawią.

Jest jednak dobra alternatywa w postaci np. RTX 2060 Super. To nie jest tak, że dopłacasz do ray tracingu, bo te karty po prostu prezentują bardzo dobrą wydajność w swojej cenie.

Stary zasilacz można zostawić.

Ah, fakt, że te karty już wyszły umknął mojej uwadze. Czy jest jakiś sens aby czekać na modele z autorskimi chłodzeniami ? Performance z nowym chłodzeniem aż tak dużo się raczej już nie zmieni ?

RTX 2060 Super to w sumie taki RTX 2070 w lepszej cenie, tak ?

Co do procesora to w role wchodzi Ryzen 5 3600 ? Czy jednak ta nowa generacja nie oferuję dużego wzrostu w wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji biorąc pod uwagę wyższą cenę ?

Moim zdaniem nie ma sensu czekać bo te modele mogą pojawić się dopiero we wrześniu. Brałbym RTX 2060 Super, też dobra karta w przyzwoitej cenie. A do tego ma niezły potencjał OC w razie czego. Tak, to w skrócie RTX 2070 w fajniejszej cenie.

Co do CPU, no generalnie Ryzeny 5 2600 / 2700 sporo potaniały, ale typowo do gier to warto dorzucić do 3600 - wydajność pojedynczego rdzenia jest jednak wyraźnie wyższa i w grach daje to dużo lepsze wyniki.

No dobrze, obudowe , ram G.Skill Trident Z RGB (2x, 8GB, DDR4-3200) i SSD (Samsung 860 EVO 1TB) już mam. Podobno nowe Ryzeny potrafią obsłużyć ram o wyższym taktowaniu więc ten zakup "na zapas" był może mało sensowny, ale będe musiał to przeboleć. Zasilacz zostaje, więc prosiłbym o pomoc w doborze procesora, płytę główej i grafy.

Jak poprzednio wszystkie części będą zamawiane w niemieckim sklepie można użyć tej wyszukiwarki

Od ceny każdego komponentu można odliczyć podatek (19%).

Budżet to 1000 Euro, ale można go trochę nagiąć. Chciałbym, żeby ten komputer starczył mi na dobrych kilka lat.

EDIT: Chciałbym tylko dodać, że jak narazie będę grał wyłącznie w FHD. Przejście na 1440p rozważam wyłącznie w przypadku śmierci mojego monitora.

EDIT: Ah! Zapomniałem o chłodzeniu na procka.

Edited by patfut15

2 hours ago, JamesWord said:

Za tą cenę to ja bym kupił raczej jakiś laptop. Od Msi czy Dream Machines.

Sugerujesz, że za tysiąc euro kupię laptop, na którym nie będę mógł usmażyć jajka podczas grania i który zagwarantuję takie same osiągi jak wyżej wymienione komponenty ?

Edited by patfut15

Dnia 17.07.2019 o 09:35, Bull3t napisał:

Ja bym kupił "motorynkę" i pojechał na wakacje. Ale kogo to obchodzi?

A kogo obchodzi twoje zdanie? ;) Czemu się czepiasz mojego komentarza? Aż tak jesteś zarozumiały? :P

Dnia 17.07.2019 o 11:32, patfut15 napisał:

Sugerujesz, że za tysiąc euro kupię laptop, na którym nie będę mógł usmażyć jajka podczas grania i który zagwarantuję takie same osiągi jak wyżej wymienione komponenty ?

No a nie wiesz, że żadnego laptopa nie można trzymać na kolanach, bo spalisz lapka, blokując system chłodzenia + twoje jajka się usmażą, tak czy siak to ?

"Ale kogo to obchodzi?" - tu akurat odniosłem się do swojej żartobliwej wizji wydania pieniędzy. ;) Swoim postem chciałem zauważyć, że Twoja sugestia zakupu laptopa niczego tu nie wnosi.

Sądzę, że kolega miał na myśli jednak jajka, a nie swoje "jajka". Temperatury w naprawdę drogich laptopach potrafią być wysokie, więc jest w tym trochę racji.

Jeśli nie jesteśmy zmuszeni do używania laptopa, to lepiej kupić desktopa, bo daje to większe możliwości (rozbudowa, efektywność i kultura układu chłodzenia itp.).