Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ted Undead

Porada odnośnie kupna wentylatora

Polecane posty

Hej

Mam mały problem z kompem, tzn. przegrzewa się. Komp ma rok, głównie chodzi o temperaturę na karcie graficznej i procesorze - przekraczają one 50 stopni. W kryzysowych momentach (gry itd.) komp się zawiesza. Zdecydowanie jest to wina chłodzenia, poszperałem w necie, trochę się na kompach znam, wyeliminowałem inne opcje. Mam pytania 2, bo już na chłodzeniu to raczej znam się tak sobie:

- czy kupno wentyaltora do obudowy, tak jak mniemam, obniży temperaturę na graficznej i procesorze? Jeśli nie to co, wymieniać osobno wentylatory tu i tu? (wolałbym wstawić dodatkowy...)

- jeśli tak to jaki polecacie wentylator do takiej obudowy http://www.komputronik.pl/Obudowy/Chieftec...y,id,30975,s,1/. Jeśli chodzi o cenę, to do 100 złotych chyba można kupić coś dobrego/bardzo dobrego? Ważne, żeby był cichy!

Mój sprzęt:

GeForce 9600 GT Zotac 512MB

Intel Core2 Duo E8200 2,66GHz

płyta Gigabyte GA-P35-DS3

Zasilacz Chieftec (GPS-550AB-A) 550W

GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te 50 stopni to jest w stresie czy podczas spoczynku? W tym pierwszym przypadku to i dla proca i dla karty temperatury są całkowicie w normie i nie powinny być źródłem problemów. Jeżeli to tempy z idle to dla proca rzeczywiście trochę za wysokie (przy założeniu, że niepodkręcany i z boxowym chłodzeniem) a dla grafy tylko nieco wyższe od tego co trzyma box (koło 45 stopni).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niestety w spoczynku. W stresie... hm, różnie. Ostatnio gram głównie w CivIV, to tam temperatura skacze nieznacznie, w jakichś bardziej wymagających dochodzą do 60 stopni.

Aha, tak, wszystko niepodkręcane i ze standardowym chłodzeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinieneś kupić jakiś zestaw chłodzenia do procka a z kartą chyba nie jest tak źle, miałem Radeona x1600 który w spoczynku miał 52 stopnie a w stresie około 67 ale na przegrzanie nic nie wskazywało, musisz poszukać gdzieś coś o tym jak ta karta się zachowuje bo może być to dla niej normalna temperatura.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chłodzenia procka polecam to -> http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...y,id,53202,s,1/

Mam ten zestawi mogę powiedzieć tylko, że jest po prostu świetny. W stresie procek ma koło 40 C przy taktowaniu 3.0Ghz.

W spoczynku temp. spada do ok. 30-35 C. A mój Radeon 4850 na chłodzeniu referencyjnym grzeje się nawet do 80 C. Ostatnio było 100 C ale temp. na szczęście szybko spadła xd Więc chłodzenia na grafie na razie chyba nie musisz zmieniać ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ted Undead

Prośba: sprecyzuj czy piszesz o temperaturze proca czy grafy, bo nie wiem do czego te 60 stopni sie odnosi (ale i tak dla obydwu tych urządzeń jest to bezpieczna wartość). Jeśli to grafika to na pewno ona nie będzie tu problemem. Krótki przegląd paru stron mówi, że 9600GT spokojnie wytrzymuje temperatury w okolicach 80 stopni, a nVidia podaje 105 stopni jako maksymalną dopuszczalną temperaturę GPU. Ja z mojej strony widzę problem w chłodzeniu proca, bo przy takiej konfiguracji w spoczynku powinien mieć spokojnie te 10 stopni mniej. Mógłbyś też dla pewności podać dokładne temperatury podczas obciążenia. Zarzuć np. Orthosa, do monitorowania wrzuć RealTempa lub CoreTemp i zobacz do jakich temperatur procesor dojdzie (o ile się w międzyczasie nie zawiesi ;) ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ted Undead

Prośba: sprecyzuj czy piszesz o temperaturze proca czy grafy, bo nie wiem do czego te 60 stopni sie odnosi (ale i tak dla obydwu tych urządzeń jest to bezpieczna wartość).

Właściwie miałem na myśli i to, i to ;).

Zrobiłem, co mi poradziłeś, nie wiedziałem tylko ile taki test powinien potrwać, a ponieważ nie mam teraz za wiele czasu, zdecydowałem się na 10 minut i po tym czasie wygląda to tak: http://img10.imageshack.us/img10/87/temporc.jpg

Temperatura utrzymuje się na tym poziomie (+/- 2 stopnie) od mniej więcej 5 minuty. Co ciekawe, od razu po naciśnięciu "stop" spadła o 10 stopni (tzn. od razu, momentalnie, w jednej sekundzie - trochę mnie to zdziwiło, że nie opada stopniowo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w okolicach 60 stopni to nic jak na grafę czy CPU. Zainstaluj Everesta lub inny program monitorujący i przpatrz się co dzieje się z temperaturą mostka północnego (north bridge)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie było mnie trochę przy w domu i przy kompie, więc dopiero teraz miałem okazję zastosować się do waszych rad. Zainstalowałem Everest Home Edition, ale mam głupie pytanie - gdzie tam jest wskazana temperatura tego mostka północnego? Bo nie widzę..... :X

W necie znalazłem, że nie wszystkie płyty główne mają w ogóle tam sensor, trzeba sprawdzić mój.

Bo z komputerem są problemy, zacina się nawet przy graniu w głupie Psychonauts (głupie w sensie - mało wymagające). :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem o moich temperaturach i to cie powinno uspokoic. Mam komputer jak w sygnaturze, temperatury to:

procesor przy napieciu 1,25v (def. 1,2v), na BOX coolerze ma na pulpicie tak Core0:~37oC Core1:~43oC, chipset:~37oC, grafika:~46oC.

Natomiast w stresie temp. sa takie: Core0:~62oC, Core1:~62oC, chipset:~55oC, grafika: do 83oC a potem wentylator przyspiesza.

Jesli chcesz obnizyc temperatury, to wyczysc radiatory, nasmaruj lozyska od wentylatorow i ew. posmaruj jakas dobra pasta termoprzewodzaca (np. Arctic Ceramique, Arctic Silver 5, Zalman STG-1, ktoras OCZ). Wedlug mnie nie jest to konieczne, ale zawsze im chlodniej tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, no czuję się uspokojony, jeśli chodzi o temperatury, ale co w takim razie może być przyczyną takiego zacinania się komputera?

Wygląda to tak:

Gram w jakąś (niekoniecznie nową) np. wczoraj grałem w Psychonauts. Gram gram i nagle, po jakimś czasie (wczoraj po jakiejś godzinie) ekran robi się zupełnie czarny (nie gubi sygnału, wygląda to raczej jakby komputer przeszedł w stan uśpienia), całkowicie niknie dźwięk, wentylator w zasilaczu wchodzi na wyższe obroty, a komputer nie reaguje na nic (pomaga jedynie twardy reset).

Zauważyłem też spadek wydajności w grach, ale to tylko tak "na oko".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...