Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

xirgan

Wymiana Celeron D na Pentium 4

Recommended Posts

Czy ta wymiana ma sens?

Wielkiej różnicy nie będzie (bo Celeron D to nie "stary" celeron którego wydajność różniła się od P4 z takim samym taktowaniem o xx %), ale kilka FPS w niektórych grach - owszem. Czy warto?

nie wiem

Ale ten P4 ma szybsze FSB i posiada Hyper Threading i czy to tak mało daje i właściwie co to daje? A wymienić chcę dlatego żeby wycisnąć więcej z mojej karty graficznej (Radeon HD3650) bo myślę, że to procesor jest przyczyną dość słabej wydajności karty.

Ale ten P4 ma szybsze FSB i posiada Hyper Threading i czy to tak mało daje i właściwie co to daje?

Celeron D335 ma duże szanse pracować stabilnie z FSB 800 MHz, chyba że płyta na to nie pozwala albo masz kiepski egzemplarz procka. Sprawdź.

Po podkręceniu celka różnice w wydajności P4 3,0 -> D335 są .. jakieś. Ogólnie zależy od tego co testujemy, od x-nastu do kilkudziesięciu procent. W grach też różnie, bo HT to nie dwa rdzenie ale niby coś daje.

A wymienić chcę dlatego żeby wycisnąć więcej z mojej karty graficznej (Radeon HD3650) bo myślę, że to procesor jest przyczyną dość słabej wydajności karty.

Shapphire Radeon HD3650 512MB DDR2 AGP - budżetowa karta, szczególnie w wersji AGP / DDR2 nie ma oszałamiającej wydajności.

Po mojemu lepiej zbieraj kase na coś nowszego o 2-3 generacje (cały komp), bo ulepszanie tego skansenu mija się z celem. Ale gdybyś trafił naprawdę okazyjnie P4 3-3,2 GHz to czemu nie ... (cena z podanej aukcji okazją nie jest).

Nowy komputer jest w planach, ale chciałbym żeby na tym też dało się w coś pograć, a ta różnica Cache? 256KB i 1MB to chyba jakaś różnica jest tylko znowu nie wiem czy to ma coś do wydajności? A Celeron raczej nie chce pracować z FSB 800MHz chociaż płyta na to pozwala, a ten P4 ma domyślnie 800. A co do HT pomyślałem że jeżeli "coś" daje, a płyta na to pozwala to warto by mieć i czy HT ma zastosowanie w grach które wykorzystują 2 rdzenie?

//EDIT: Ktoś może powiedzieć mi coś o tym Cache, FSB i HT?

STFW @ http://rtfm.killfile.pl/#RTFM

Proponuję przeszukać google, wszystko o HT Cache i fsb tam znajdziesz.

Pokrótce: Procesor z HT widziany jest w systemie jako dwa osobne jądra, ale nie pracuje tak samo wydajnie jak

procesor który rzeczywiście posiada 2 fizyczne jądra. Na chwilę obecną to marny zysk wydajności ale jednak coś.

Pamięci Cache teoretycznie im więcej tym lepiej ale bez przesadyzmu.

Cóż... jakbyś taki procesor dostał za darmo lub za grosze to czemu nie ale tak to się nie opłaca. Zbieraj lepiej na nowy, lepszy komputer :)

Btw działa opcja edytuj. Tak na wypadek przypominam^

Więc wszystko coś powinno dać jedyne co pozostało to to czy FSB wpływa na wydajność karty graficznej, a co do edycji postu to po niej temat nie zaznacza się jako temat z nowymi postami, a z tego co widzę do odszedł w zapomnienie, ale już zedytowałem. :smile:

Ps, wyręczę cię nawet z przeszukania internetu :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hyper_Threading

http://pl.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cache

Fsb wpływa na ogólną szybkość przepływu informacji pomiedzy procesorem, pamięcią a urządzeniami zewnętrznymi. HD3650 jest na tyle okrojonym modelem że przejście na fsb 800 nie da ogromnej różnicy. Statystycznie rzecz biorąc możesz uzyskać maksymalnie 10% mocy więcej. Statystyka kłamie więc w grach różnica będzie 0-5 fps. Ja bym nie wydał 120 zł na 0-5fps.

/edit, oj tam nie musisz robić double posta, ktoś na pewno się zjawi i odpowie :P

Cóż.. w takim razie sam sobie odpowiedziałeś.

Ale dam ci dobrą radę. Twoja płyta główna obsługuje max pentium 4 3.4Ghz 1M 800MHz Prescott, czyli rozejrzyj się lokalnie za takim czymś, może dostaniesz go u siebie w tej lub podobnej cenie :)

(mam tu link z allegro ale to aukcja i cena już jest za wysoka) - http://www.allegro.pl/item596146624_pentiu...cott_sl7e6.html

Podsumowując ta wymiana jest wg mnie kompletnie bez sensu, płacić 120zł za max 5fps więcej ale jeżeli chcesz walczyć o każde 0-5fps to próbuj. Może udałoby ci się wytargować niższą cenę u tego sprzedawcy co podawałeś.

Wymieniłem ten procesor i różnica jest zauważalna, jest te dodatkowe 5 fpsów w grach, może nawet więcej w tych nowszych które ledwo działały do tego Windows wczytuje się zauważalnie szybciej i nie ma "zwiech" przy włączaniu wielu programów. Poza tym w instrukcji płyty głównej zauważyłem coś takiego:

clipboard02_130.jpg

Więc dzięki szybszemu FSB dopiero teraz mogę wykorzystać szybkość mojego RAM'u, o ile dobrze to rozumiem.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...