Jump to content
Sign in to follow this  
Yaper

Porady w konfiguracji zestawu PC (do 3000 zł).

Recommended Posts

Witam.

Długo sie nosiłem z załozeniem tego tematu, ale ceny kart graficznych nadal nie spadaja, a ja na gwałt potrzebuje juz nowego peceta i planuje zakup najpozniej w połowie wrzesnia. Ponizej przedstawiam efekty moich wielotygodniowych badan co do najlepszych podzespołow, Nie chce przekroczyc 3000 zł, na dobra sprawe im taniej tym lepiej. Sama buda, monitor mam. Niektore czesci przenosze ze starego pc. Jedziemy!

procesor: i5 8400 -- to akurat pewniak w tym zestawie, na nim buduje peceta, ma posłuzyc wiele lat, w tej cenie optimum

chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis -- tutaj element do doradzenia, celuje w cichego peceta, obstawiam, ze jakies chłodzenie na procesor trzeba obowiazkowo kupic, pytanie - czy ten fortis spełnia swoje zadanie, czy jest moze w tej cenie cooler, ktory robi to lepiej, a moze przepłacam i za kilka dych mniej dostane rownie cichy wiatrak?

płyta głowna: Gigabyte B360M D3H -- tutaj nie chce przepłacac, a modeli w tej cenie jest masa i mam ból głowy, doradzcie, ktory producent dostarcza najbardziej niezawodne, mało awaryjne mobo, ten gigabyte ujdzie, czy moze lepsza bedzie np konstrukcja od msi?

pamieci RAM: Crucial 2x4GB 2400 MHz CL16 -- na razie 8 GB mi wystarczy, drugie tyle planuje dokupic za rok-dwa, czy te Cruciale są dobre?

dysk SSD/HDD -- na razie tutaj swiadomie oszczedzam na ssd, posiadam nowy dysk hdd 1tb i na najblizsze miesiace mi starczy

karta graficzna: Asus GeForce GTX 1050Ti 4GB -- ceny kart sa chore, chce kupic w miare dobra karte na przeczekanie rok-dwa, 1050 wydaje mi sie w swojej cenie nieoplacalne, z kolei 1060 to dla mnie stanowczo za drogo, nie szukam demona wydajnosci, do nowych gier mam ps4, na tym pc głownie bede pocinał w pecetowe exy, jak juz zdecyduje sie na jakas nowosc, to nie musze miec wszystkiego na full, zdaje sobie z tego sprawe. szukam 1050ti ponizej 800 zł i najlepiej by był cichy, ten asus ma dwa wiatraki, ale moze polecicie jakis inny model, ktory sprawuje sie w tej materii lepiej i jest od dobrego producenta, by karta była jak najmniej awaryjna?

zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W Bronze -- zasilacz najlepiej, aby nie był na styk, nieco mocy w zapasie mile widziane na ewentualny upgrade grafiki, czy ten vero bronze to dobra konstrukcja, czy koniecznie musze dopłacic np do supremo l2 550 w gold 80+, a moze po prostu vero 600w lub jakis inny, renomonowany model w tej cenie?

obudowa: SilentiumPC Gladius M35W -- obudowa ma byc przewiewna, cicha i pozwalac na łatwe montowanie czesci, dlatego wybrałem wiekszego gladiusa. powinien byc ok, czy moze macie jakiegos faworyta ergonomii w tej cenie?

Na tym koniec. Licze na Wasze porady, co do poszczegolnych czesci. Ktory sklep internetowy doradzacie? Jest moze jakis, ktory oferuje montaz w cenie, albo montaz relatywnie tanio? Co sadzicie o sklepie esc.pl?

Fortis jest ok, w tej cenie to najlepszy wybór.

Płyta główna - też ok. Awaryjność zależy od wielu czynników, w końcu elektronika jest skomplikowana i wiele elementów może się popsuć. Więc czy weźmiesz MSI czy Gigabyte czy Asusa lub ASrocka - każda może się po czasie zepsuć, ale oczywiście nie musi.

RAM - procesor obsługuje RAM 2666 MHz, więc poszukaj takiego, a nie wolniejszego 2400 MHz. Producent nie ma większego znaczenia w przypadku tej platformy, no może pomijałbym tylko jakieś totalnie egzotyczne firmy.

Z kart brałbym https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1050-ti-oc-4gb-uzyj-kodu-na-ssd-kingston-a400-120-gratis-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n105toc-4gd-975508/ - w gratisie dostajesz SSD. Co prawda ten SSD to jest mocno przeciętny, no ale darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda z braku laku ;)

Co do zasilacza - Vero w swojej cenie jest ok, ale nie ma co ukrywać że to konstrukcja mocno budżetowa, co potwierdza cena. Jeśli zależy ci na porządnym zasilaczu, który w teorii powinien wytrzymać dłużej, to dopłata do Supremo byłaby wskazana. Ewentualnie możesz jeszcze pomyśleć o System Power 9 - https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-system-power-9-500w-bn246-1766271/ - to też nie jest konstrukcja z wysokiej półki, ale wg mnie sensowniejsza opcja od Vero (na pewno cichsza).

Obudowa - Gladius w swojej cenie w zasadzie nie ma większej konkurencji. Natomiast cisza to zależy głównie od pracujących w środku podzespołów. Jeśli cisza to priorytet to warto pomyśleć nad wyciszoną obudową (Pax M70 przykładowa), ale przy tych podzespołach co wybrałeś, to i w Gladiusie będzie względnie cicho.

Jeśli chodzi o sklepy, to montaż za złotówkę masz na morele.net po wpisaniu kodu - 

W esc.pl montują za friko, wystarczy wpisać w komentarzu przy zamówieniu, że ma być PC zmontowany. Sam sklep jest w porządku, ale chyba sensowniej zamówić z morele, bo chyba tylko tam do karty graficznej dostaniesz SSD w gratisie.

Co do zasilacza to ma sie rozumiec, ze ten Supremo bedzie najlepszym wyborem? Tyle jeszcze jestem w stanie dopłacic do lepszej jakosci, ciszy. A jak z moca? 550 W rozumiem starczy do tej konfiguracji, a co jak za ten rok-dwa bede chciał wymienic grafike na cos pokroju 1060/1070 i dołozyc drugie tyle RAM? Dalej powinno byc ok, czy juz bedzie trzeba myslec o 600 W i wiecej?

Odnosnie sklepu, w ktorym najlepiej zakupic, to oba sa ok pod wzgledem obsługi, montazu, czasu realizacji? Jesli zaden z nich nie ma jakichs wiekszych wtop to kupie tam, gdzie bedzie taniej. Co do promocji na ssd, to moze byc juz nieaktualna w czasie, gdy bede składał zamowienie, wiec srednio biore to pod uwage.

550W wystarczy do praktycznie każdego zestawu z nawet topową pojedynczą grafiką. Tak, Supremo w swojej cenie jest najlepszą opcją. 

Co do sklepu... no zależy. Nie ma idealnych sklepów i każdy ma jakieś negatywne opinie. Morele to największy sklep w Polsce pod względem części, więc i tych opinii jest więcej. Ja jednak nigdy nie miałem większych problemów z nimi. Podobnie jak w esc. Sam zdecyduj gdzie wolisz kupić.