Skocz do zawartości

Upgrade karty graficznej +/- 1000pln


babel92

Polecane posty

Cześć, rozglądam się za nową kartą graficzną, bo mój GTX 570 umiera.

Aktualna specyfikacja:

Procesor: i5-2500K @3.30Ghz
Płyta główna: Asus P8P67 LE
Karta graficzna: GeForce GTX 570 (do wymiany)
Dysk: Samsung SSD 840 PRO 250GB
RAM: 2 x 4GB PC3-10700
Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

Jak widzicie sprzęt nie jest najnowszej daty. Niedawno wymieniałem płytę główną i wsadziłem dysk SSD.
Teraz szukam karty graficznej w sensownej cenie, która posłuży mi przez kilka lat. 

Jeżeli chodzi o wymagania to korzystam z dwóch monitorów (2560x1440 + 1200x1600) i streamuje niezbyt wymagające sprzętowo gry - Hearthstone, Civilization VI, Football Manager 2018 etc.
Wydaje mi się, że inwestowanie ponad 1000pln w ten PC nie jest rozsądne, ale jestem ciekaw Waszych propozycji - w razie potrzeby mogę wydać więcej.

Z góry dzięki wielkie za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłbym do GTX 1060 - https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-oc-6gb-ssd-kingston-a400-240-gratis-gddr5-192-bit-2xdvi-d-hdmi-dp-box-gv-n1060wf2oc-6gd-974808/ - w gratisie dostajesz tu dysk SSD, który pewnie za ~ 150 zł sprzedasz na Allegro. Więc karta wyjdzie 1150 zł.

Warto by jednak podkręcić procesor przy okazji.

Ewentualnie jak nie grasz w bardziej wymagające gry to można wziąć GTX 1060 w wersji 3GB - https://www.morele.net/karta-graficzna-inno3d-geforce-gtx1060-twin-x2-3gb-gddr5-192-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-n106f-2sdn-l5gs-1041775/ albo i nawet GTX 1050 Ti - https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1050-ti-oc-4gb-ssd-kingston-a400-120-gratis-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n105toc-4gd-975508/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, gdy rozmawiałem ze znajomymi też wielu polecało 1060 gtx 6gb lub wersję 3gb.

Pytanie czy taka karta będzie w pełni wykorzystywana przy moim procesorze, nie będzie problemów na tej płycie głównej, i czy nie wypadałoby wtedy dokupić dodatkowe 2 x 4GB RAM?

Nie mam zamiaru wymieniać dodatkowo procesora i wydawać na całość 3000pln ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś podkręcił procesor to nie byłoby źle, chociaż twoja płyta do OC zbyt wybitna nie jest, ale myślę te 4.0-4.2 GHz powinno się udać wyciągnąć ale trzeba dokupić dodatkowy cooler. Bez OC to trochę mniej ciekawie będzie.

RAM można by dokupić jakbyś gdzieś tanio dorwał, chociaż nie wiem czy już nie prościej będzie zmienić platformę.

Obecny zestaw płyta plus procesor i RAM sprzedasz za ~ 550 zł.

Za ~ 1100 zł kupisz zestaw i3 8100 (4 rdzenie) + 8 GB RAM DDR4 + jakaś tania płyta na chipsecie H310 / B360. Za ~ 1250 zł miałbyś zestaw z Ryzenem 5 1600 / 2600 (6-rdzeni i 12-wątków), też 8 GB RAM DDR4 i płytą B360.

Czyli na całość z grafiką i po odsprzedaży części wyjdzie ~ 1700 zł (wersja z i3), a nie 3k zł. To raczej sensowniejsza opcja niż kupno chłodzenia (~ 150 zł) i RAM-u (drugie 150 zł) pod tak starą platformę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, dopiero co wymieniałem płytę główną (dałem za nią chyba 300pln) i byłem zapewniany, że ta jest jak najbardziej OK i nie będzie żadnych problemów z dobraniem nowej karty graficznej i jej wydajnością... 

Podkręcanie mi się średnio uśmiecha szczerze mówiąc, bo mam tendencje do kupowania sprzętu na wiele lat, dlatego zależy mi na niezawodności.

Teraz to już sam nie wiem co robić :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo problemu nie będzie, wsadzisz GTX 1060 i będzie działać. Problem w tym, że to nie płyta decyduje o wydajności, ale procesor. i5 2500k ma 7 lat, więc no... trochę już stary jest :P

W każdym razie jak nie chcesz bawić się w kręcenie, ani wymieniać sprzętu, to... kup po prostu GTX 1060 3GB i będzie ok. Pod te gry co wymieniłeś ta karta spokojnie starczy, a i jakoś szalenie droga nie jest, więc ewentualne ograniczenia ze strony procesora nie będą wielkim problemem. Bo taki GTX 1050 Ti to jednak będzie sporo wolniejszy.

btw. skoro masz tendencje do kupowania sprzętu na wiele lat, to trochę dziwna decyzja, że nie zdecydowałeś się przesiąść na nowszą platformę, a zainwestowałeś w tak starą płytę główną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie nie planowałem wymieniać karty graficznej, ale kilka tygodni później się okazało, że i tak muszę ją wymienić :/

Co do GTX 1060 3GB to rozumiem, że ona dodatkowo obciąża RAM i wtedy musiałbym najlepiej 2x4GB dokupić? Wydajniej będzie GTX 1060 6GB czy GTX 1060 3GB + 2x4GB? No i która opcja będzie bardziej "dostosowana" do wydajności mojego aktualnego, niepodkręconego procesora?

EDIT: dodatkowe pytanie - czy karta GTX 970 4GB to dobre rozwiązanie? Też mi polecano, nawet używane.
Nową znalazłem tutaj: https://allegro.pl/potezna-grafika-dla-gracza-gtx-970-4gb-dx12-gw-i7350962615.html

EDIT2:

Przemyślałem trochę temat i teraz załóżmy że kupię GTX 1060 6GB + podkręcę procesor np. do 4.0 GHz.

1. Czy taki OC nie wpływa na zawodność procesora? Mój ma chyba z 7 lat i nie chciałbym go za rok wymieniać... :P
2. Czy zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W wystarczy?
3. Czy poza dodatkowym chłodzeniem powinienem coś dokupić? Jakie chłodzenie polecacie?
4. Czy dodatkowe 2x 4GB RAM DDR3 wpłynie znacząco na wydajność?
5. Czy jest sens kupować GTX 1060 6GB do tego procesora? W innym wątku wyczytałem, że i5-2500K musi być podkręcony do 4,5Ghz żeby nie ograniczał GTX'a 970 w niektórych sytuacjach, więc w przypadku mocniejszej karty problem będzie jeszcze większy, prawda? 

Dzięki wszystkim za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Procesory się praktycznie nie psują, więc można uznać, że nie. Jeśli nie przesadzisz z napięciem i temperatury będą w porządku, to procesorowi nic nie będzie.

2. Wystarczy.

3. Wystarczy chłodzenie. A jakie - zależy jaką masz obudowę (ile miejsca na chłodzenie).

4. Zależy, pod te gry co grasz, to raczej aż tak bardzo nie, ale skoro jeszcze streamowanie dochodzi, to pewnie więcej pamięci się przyda.

5. Mi by tu bardziej pasowała wersja 3GB, ale z drugiej strony skoro jest promocja z tym SSD gratis i GTX 1060 6GB wychodzi po odsprzedaniu SSD jakieś ~ 1150 zł, to branie wersji 3GB stoi pod znakiem zapytania. W pewnym momentach karta będzie trochę ograniczona, ale też nie będzie jakoś tragicznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...