Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Writer

ACTA 2 Cenzura internetu

Polecane posty

Chciałem wskoczyć na jakiś temat typu news, ale nic nie znalazłem. Lecz moi drodzy dzieje się to, że Unia Europejska już dzisiaj przegłosowała ustawę ograniczającą wolność internetu

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2018/25/internet-przestaje-byc-wolny-komitet-parlamentu-europejskiegio-za-wprowadzeniem-kontrowersyjnego-prawa-autorskiego.aspx

A to się stało dzisiaj: https://bezprawnik.pl/artykul-13-przyjety/

Krótko mówiąc chcą wprowadzić  cenzurę (następny krok legislacyjny w lipcu 2018), która niby ma chronić prawa autorskie, ale tak naprwadę ograniczy wolność. Nie można będzie np. linkować jakiejś strony bez zapłacenia autorowi tej strony. Nie będzie można tworzyć memów, jeśli naruszą prawa autorskie. Myślę że warto o tym wiedzieć.

CDA powinno machnąć jakiś tekścik na główną o tym albo w numerze napisać, bo to ważne jak cholera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chore na maska, cały internetu na tym ucierpi. Przecież często nie da się rozmawiać o czymś bez odwołania do źródła, jak artykuł, książka, film. Nawet jak sie pracę magisterska pisze to się dwa trzy zdania bierze z jakiejś pracy naukowej i podaje ją w źródłach, coś jak linkowanie.

Trzeba będzie na ulice wyjsć, jakoś przeciwdzialac temu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te artykuły, które zwiastują koniec wolności w internecie (cóż za dramatyzm!) wpłyną w jakikolwiek sposób na normalnych użytkowników sieci? Owe artykuły zawierają typowe ogólnikowe sformułowania, które można interpretować na 500 sposobów, więc imo jest za wcześnie, aby wieścić kres ery memicznej, czy swobodnego linkowania. Niektórzy nawet porównują te przepisy do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce...

Myślę, że problem jest wyolbrzymiony, choć z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że mogę się mylić. Pożyjemy, zobaczymy - może nie będzie tak źle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, żeby nie czekać, a zainteresować się sprawą od strony prawnej i jeśli przepisy okażą się zbyt restrykcyjnie, interweniować zanim je zaakceptują. Wolę dmuchać na zimne, a nie załamywać ręce gdy będzie za późno. Imo "pożyjemy i zobaczymy" jest w tym przypadku nie do zaakceptowania.

EDIT:

https://tech.wp.pl/szef-wykopu-o-cenzurze-w-internecie-czujemy-sie-zmuszeni-do-ucieczki-z-unii-6264825755965569a

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2018/25/internet-przestaje-byc-wolny-komitet-parlamentu-europejskiegio-za-wprowadzeniem-kontrowersyjnego-prawa-autorskiego.aspx

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli ta dyrektywa zostanie uchwalona, to czas na jej wdrożenie przez kraje członkowskie wynosi dwa lata, a przez ten czas może się wiele zmienić.

Niemniej, zanim w ogóle dojdzie do ostatecznego głosowania, minie co najmniej pół roku (dodatkowo 4 lipca odbędzie się głosowanie, czy w ogóle zabierać się za tę ustawę, czy porzucić ją w cholerę). Poza tym wynik głosowania musi być jednogłośny, aby ta ustawa weszła w życie, a państw w Unii mamy obecnie prawie 30.

1 godzinę temu, Writer napisał:

Imo "pożyjemy i zobaczymy" jest w tym przypadku nie do zaakceptowania.

Z kolei według mnie lepiej nie poddawać się panice i na chłodno przeanalizować, co dokładnie panowie w garniturach próbują przepchnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, aby nie poddawać się panice. Zależy mi na tym, aby sprawę nagłośnić, bo sam dowiedziałem się o tym przez przypadek, buszując po necie.

Jeśli dyrektywa zostanie uchwalona i dostaniemy dwuletni czas, aby się dostosować, to nie bardzo rozumiem, co może się w tym czasie wydarzyć, jeśli tylko nie to, że się właśnie dostosujemy do dyrektywy. Przecież wtedy na stawanie okoniem będzie za późno (ale zdaję sobie sprawę, że mogę o czymś nie wiedzieć w tej kwestii).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...