Skocz do zawartości
Hemaka

Megatest laptopów w 06/2018 - lenovo y520 (sprostowanie?)

Polecane posty

Cześć.

Kupiłem sobie dzisiaj czasopismo i - tak jak się spodziewałem - jednym z kilku polecanych laptopów z przedziału 3000-6000zł jest Lenovo y520-15 (w tym wypadku 80YY0039B, są różne inne konfiguracje).

Nie wiem, czy redakcja tego nie sprawdziła, czy też to zwykłe przeoczenie, ale dwie kwestie w przytoczonym w czasopiśmie modelu są absolutnie błędne. Skąd to wiem? Ano stąd, że miałem nieszczęście kupić dokładnie tego laptopa ok. miesiąc temu (w x-komie, a potem drugi raz w innym sklepie - obydwa na szczęście zwróciłem bez problemu). I tak się składa, że obie kwestie, o których chciałbym napisać mają dość istotne znaczenie dla efektywności sprzętu.

Nieścisłości w artykule:

1) dysk twardy - piszecie o SSD 256 gb + hdd 1 tb - nie znalazłem nigdzie modelu, który oferowałby obydwa dyski wewnętrzne w tym laptopie. Jedyną możliwością dla posiadania zarówno ssd jak i hdd jest kupno modelu z zewnętrznym dyskiem hdd (w kieszonce pod usb). Dlaczego? Otóż firma Lenovo sobie wymyśliła, że w laptopie za 4300+ zł pożałują części za ok 100zł - a mianowicie złączki SATA do podpięcia dysku hdd wewnętrznego. Żeby nie było - taki problem jest w tym modelu na całym świecie, nie tylko u nas. Chcesz włożyć dysk hdd? Kup sobie kabelek i złączkę w Chinach na jednym z ichnich portali aukcyjnych za kilkanaście dolarów + koszty przesyłki (i miesiąc-dwa czekania na statek). Serwis Lenovo absolutnie nie pomoże, ale to w sumie nic nowego.

Jakby ktoś nie dowierzał i chciał zdjęcia wnętrzności - jestem przygotowany na taką ewentualność.

Co ciekawe, modele sprzedawane wyłącznie z dyskiem hdd, nie mają tego problemu :huh:

2) karta graficzna - piszecie o gpu Geforce GTX 1060 Max-Q 3 gb - na to trzeba uważać, bo akurat spokojnie za tą mniej więcej samą cenę (+ ~100zł) można kupić model z tą samą kartą, tyle że z 6 gb pamięci vram (a więc nieco lepszą). Niektóre sklepy (tak, wiem to z własnego niedawnego doświadczenia) same nie ogarniają, którą z nich akurat mają w danym modelu.

I po co się tak rozpisałem? A po to, żeby przestrzec ewentualnych potencjalnych kupców tego modelu. Absolutnie nie warto właśnie ze względu na te żenujące kombinacje producenta.

Pozdrawiam.

P.S. Jako że cenzura na tym forum działa w najlepsze, to temat zakładam tutaj (docelowo miał być w innym, odpowiedniejszym miejscu, ale utkwił w zamrażarce moderatorów).

Akurat z punktem pierwszym się nie zgadzam - Lenovo Y520 ma wewnątrz miejsce na dwa dyski. Jeden w slocie 2,5" (dowolnie HDD lub SSD) oraz pojedynczy M.2 dla opcjonalnego dysku SSD. Nie wiem o jakim modelu faktycznie piszesz, ale testowałem Y520 i jak byk jest miejsce na dwa dyski :) 

To proszę przeczytaj jeszcze raz, co napisałem - tym razem ze zrozumieniem.

Nie neguję miejsca na dysk, zwracam uwagę na kwestię braku złączki sata, bez której choćbyś tam włożył i 10 dysków, to żadnego nie podłączysz. W załączeniu masz fotkę, wskaż brakujący element.

20180407_124319.jpg

7 godzin temu, Hemaka napisał:

Jako że cenzura na tym forum działa w najlepsze

To nie cenzura działa, tylko zwyczajnie tego forum nie ma już komu moderować ;)

Ach faktycznie, nie doczytałem dokładnie pierwszego postu. Mea culpa :) Faktycznie też nie ma tej złączki SATA, u mnie był już dysk 2,5" zamontowany dlatego też nie zwróciłem na to uwagi.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.