Jump to content
Sign in to follow this  
raaistlin

Monitor do 1000 zł

Recommended Posts

Witam,

poszukuję sensownego monitora do 1000 złotych. Jestem ewentualnie skłonny dorzucić 100-200 zł więcej, jeżeli będzie sens, ale wolałbym zamknąć się w kwocie 1000 zł.

Monitor 24 cale, rozdzielczość raczej Full HD, bo mam GTX-a 1060 i nie wiem, czy jest sens pakować się w wyższą rozdziałkę.

Monitor głównie do gier, aczkolwiek nie gram w CS-a, więc  144 Hz niekoniecznie jest mi potrzebne. Z szybszych gier to głównie Battlefield 1 i ostatnio sporo PUBG-a (choć to aż tak szybka gra nie ejst), więc myślę, że 75 Hz wystarczy.

Fajnie, jakby monitor miał regulację wysokości, pivot nie jest mi potrzebny. Co do rodzaju matrycy - kompletnie się w tym obecnie nie orientuję, dlatego pozostawiam tę kwestię pod waszą rozwagę.

Jeżeli nie potrzebujesz szerokich kątów widzenia to:

https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-black-hawk-g2530hsu-977447/ - 75 Hz, dobre odwzorowanie kolorów mimo matrycy TN. Regulacji wysokości jednak brak.

Lub Dell:

http://www.electro.pl/monitory-led/monitor-dell-u2414h,id-331427 - regulacja wysokości, matryc IPS, regulowana wysokość i szerokie kąty widzenia. Matryca 60 Hz ale często da się ustawić wyższe odświeżanie (najlepiej chyba na Display Port).

Ewentualnie jeszcze iiyama:

https://www.morele.net/monitor-iiyama-xb2483hsu-b3-978539/ - matryca AMVA 75 Hz, regulacja wysokości, niezłe kolory i jako jedyny także świetna czerń. Natomiast sama matryca będzie trochę wolniejsza od IPS czy tym bardziej TN'ki.

Ok, kilka pytań. Co to znaczy, że nie potrzebuję szerokich kątów widzenia? Czy siedząc bezpośrednio naprzeciwko monitora będę wszystko widział w porządku, czy jednak będą zniekształcenia na rogach? 

Rozumiem, że IPS to oczywiście biedna czerń? Rozważam pierwszą i drugą opcję. Zależy mi na w miarę fajnych kolorach, ale skoro piszesz, że ta TN-ka też daje radę, to może ona? tylko nie ma regulacji wysokości, więc nie wiem, czy z tymi kątami nie będzie jednak irytująca.

Z drugiej strony IPS też kusi i sam już nie wiem, co wybrać. Czy 75 Hz w porównaniu do 60 Hz robi dużą różnicę? 

Jak siedzisz naprzeciwko ekranu, to nie powinno być problemów. Głównie chodzi tu o np. oglądanie filmów z kanapy, bądź też np. granie na 1 ekranie ze znajomym gdy trzeba się jakoś pomieścić i usiąść bardziej z boku. 

Tak, IPS to biedna czerń, choć z reguły i tak nieco lepsza, niż na TN (ale to już zależy od konkretnych monitorów).

Co do 60 Hz vs 75 Hz - nie jest ogromna różnica, ale delikatna jest, oczywiście głównie w momencie gdy komputer potrafi wygenerować te 75 klatek w grach.

Osobiście typowo do gier wziąłbym raczej właśnie iiyame na TN'ce. Miałem okazję trochę z niej korzystać i to naprawdę niezły monitor. No chyba, że faktycznie przeszkadza ci ten brak regulacji wysokości... iiyama na AMVA też fajna opcja, ale tutaj w szybkich grach może nie być idealnie. Odświeżanie co prawda 75 Hz, sama matryca wybitnie szybka nie jest i czasami może lekko smużyć, szczególnie gdy ktoś jest na to wyczulony. Dell to takie coś pomiędzy...

Mam tą iiyamę  TN w rozmiarze 27 cali. Kąty porównując do IPSa (miałem wcześniej) tragiczne, jednak nie aż tak żeby ten monitor skreślać. Na początku po przesiadce był szok - podchodzę z boku do kompa jak zawsze a tu nic nie widać na nim od progu pokoju, dopiero jak już prawie na wprost jestem. Jednak siedząc przed nim nie mam żadnych problemów z kątami, chociaż spory jest. Kolory do IPSa też kiepskie, chociaż jeśli nie miałeś IPS to nie powinieneś być zawiedziony. 75Hz w porównaniu do 60 robi naprawdę sporą różnicę. To był główny powód wymiany z IPSa, który był 60Hz. Jeśli chodzi o oglądanie filmów, o też problemu nie mam. W trójkę z młodzieńcem naszym oglądamy bajki, tyle że nie bezpośrednio przy monitorze, a z odległości dwóch, trzech metrów. Jak trzy osoby usiądą w promieniu metra to faktycznie tylko ten w środku będzie miał dobry obraz :) Jeszcze jedna sprawa - IPS wydawał mi się przyjemniejszy dla oczu. Teraz muszę monitor bardzo przyciemniać wieczorem, żeby mi gał nie wypalał. Mam wrażenie, że IPS na dużo wyższej jasności był do zniesienia wieczorami.

10 godzin temu, raaistlin napisał:

. Czy 75 Hz w porównaniu do 60 Hz robi dużą różnicę? 

Różnica jest  duża. Wiem to z doświadczenia, ponieważ sam grałem wcześniej na takim monitorze. Po zmianie na 75hz ciężko nie odczuwać 60hz jako "spowalniania". Podobne odczucia są podczas przejścia z 75hz na 144hz. Ale 75hz nadal jest o niebo lepsze od 60hz.

Co do kupna monitora to zastanów się nad monitorem 144hz.

VA - https://www.morele.net/monitor-msi-optix-g24c-1787288/ 

TN -https://www.alsen.pl/sprzet-komputerowy/monitory/lg-electronics-24-lg-led-24gm77-h-tn-1ms-dvi-hdmi-dp-repro

W g24c pomimo matrycy VA (lepsze odwzorowanie kolorów od TN, gorsze od IPS) podobno nie występuję ghosting lub jest on bardzo niski. (gdybym kupował dzisiaj, wybrałbym monitor od msi zamiast lg, jeżeli te słowa o ghostingu są prawdziwe)

LG24gm77 posiadam sam i jestem ogólnie zadowolony. Jedyną wadą są słabe kąty widzenia. Niestety musiałbyś do niego troszkę dopłacić.

Edited by WB1

Tylko wątpię żeby kupowanie 144Hz miało sens. I tak ze swoim sprzętem tylu nie wyciągnie w grach bardziej wymagających od CSa (w którego nie gra). W BFie na upartego da się tyle wyciągnąć z 1060ką, ale to i tak z dropami. A nie wiem czy nagły spadek o kilkadziesiąt klatek w FPSie byłby mile widoczny. Poza tym zakrzywiony, 24" monitor jakoś średnio mi się widzi.

Tyle, że nie trzeba mieć od razu 144fps żeby czerpać radość ze 144hz monitora. Można od biedy ustawić 100hz, żeby nie było czuć spadków. Ale ja takich drastycznych spadków nie widziałem więc gram na ustawionym 144hz pomimio tego, że we większości gier nie mogę pozwolić sobie na stałe 144hz. Na początku też bałem się "skaczących" klatek, ale szczęśliwie czy w grze mam 90 klatek, 115 czy 130, wrażenia z płynnośći są bardzo dobre.

85-90 i więcej fps to świetne uczucie w porównaniu z 60hz czy nawet 75hz, przy niewielkiej IMO dopłacie. Jest to także wybór dużo bardziej przyszłościowy, ponieważ komputer możemy zawsze ulepszyć, by lepiej wykorzystać monitor z takim odświeżaniem.

Do plusów należy zaliczyć jeszcze super płynne działanie w pulpicie i przy przeglądaniu internetu.  No i zostają starsze, nieograne jeszcze tytuły singlowe, które powinny działać o wiele płynniej od nowych tytułów AAA.

Edited by WB1

Nie neguję tego. Wszystko zależy od upodobań. Jeśli ktoś by miał Radeona, to dodatkowo mógłby zrobić użytek z FreeSync. Tak czy inaczej wykrzywianie tak małego monitora (pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu korzystałem z 15" monitorka o proporcjach 4:3) wydaje mi się bez sensu. Chyba że ktoś siedzi bardzo blisko ekranu.

Mi też wydaje się bez sensu. Choć nie wiem jak wypadałoby to w realnym użyciu, to nie sądzę, że byłaby to wada (co dla niektórych zaleta) wykluczająca ten monitor.

Poza tym są jeszcze inne modele bez zakrzywienia. Chociażby wyżej wymieniony LG24gm77, czy np.

https://www.komputronik.pl/product/182892/asus-vg248qe-1ms-144hz-.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

https://www.morele.net/monitor-benq-zowie-xl2411-e-sport-974362/

Edited by WB1

Ten BenQ odpada, wygląda okropnie :D

No i jeszcze bardziej skomplikowaliście wybór. Nie zamierzam przynajmniej przez najbliższe 2 lata wymieniać karty graficznej, czy jest więc sens pchać się teraz w 144 Hz, których w wiekszości gier i tak nie wyciągnę? Czy np. za dwa lata nie będzie się opłacać kupić jakiegoś budżeciaka, który w standardzie też już będzie miał 144 Hz, a teraz jednak pozostać np. przy 75 Hz? Obecnie najbliżej mi do tej iiyamki z 75 Hz na TN-ce. 

WB1 - jak z odwzorowaniem kolorów w monitorach, które polecasz? Czy nie miałeś okazji z nimi obcować? 

Właśnie uświadomiłem sobie, że zakup monitora to straszna rzecz... tyle opcji, tyle możliwości, każda ma wady i zalety, a ja się ostatecznie zdecydować nie mogę, na co postawić i na czym samemu mi najbardziej zależy. W pracy zawsze pracowałem na IPS i cenię sobie kąty widzenia, jednak w domu siedzę przy monitorze zawsze w centrum na wprost, więc teoretycznie by to mi nie przeszkadzało. Tym bardziej, że od oglądania filmów mam telewizor w salonie...

Na rynku monitorów budżetowych wiele się nie zmienia, więc nie liczyłbym na super tanie ekrany 144 Hz czy jakiś znaczy jakościowy skok w ciągu kolejnych 2-3 lat. Rewolucje zachodzą głównie w przypadku ekranów kosztujących powyżej ~ 2500 zł, czyli tam gdzie oprócz porządnej matrycy mamy też zaawansowaną elektronikę.

Co do monitorów poleconych wyżej - te TN'ki prezentują dość zbliżony poziom (BenO z tego co pamiętam wypada najgorzej na fabrycznych ustawieniach), czyli masz kolory na poziome tanich TN'ek - tutaj płacisz po prostu za te 144 Hz. W MSI pewnie będzie lepiej, ogólnie na papierze wygląda na ciekawą opcję, ale niestety nie widziałem go na żywo - poszukaj może jakichś opinii w sieci.