Jump to content
k4cz0r

Jaki kompatybilny RAM do B350M + Ryzen 5?

Recommended Posts

Ryzen znany jest ze swojej wybredności. Sam składałem już trzy komputery z tymi procesorami dla znajomych - z R5 1600, R5 1400 i R5 2400G. Każdy z nich na płytach MSI z chipem B350. Pierwszy z 1600 - był wybredny na 2x 8GB Corsair Vengeance 2666, i ruszył na wymienionych 2x8GB HyperX Fury 2333 . Drugi od razu z kopyta ruszył na 2x4GB HyperX Fury 2600 . Trzeci zaś z najnowszym 2400G nie 'skleił' się z 4x4GB HyperX Predator 3000 MHz i będzie wymiana na prawdopodobnie 2x8GB Corsaira Vengeance 3200 Mhz, które niby są na liście kompatybilnych.

Teraz powoli sam planuję upgrade swojego zestawu na R5 1600 z płytą MSI B350M Mortar. Chciałbym wiedzieć czy ktoś zna jakieś uniwersalne pamiątki, które niemal na pewno będą dobrze współgrały i osiągną swoją maksymalną częstotliwość? Celuję w 2x8GB i najlepiej co najmniej 2666 MHz (wiem, że wydajność Ryzena zależna od prędkości pamięci). Oczywiście im taniej tym lepiej, ale chciałbym nie bawić się w zwroty i wymiany. Nie potrzebuję też demonów, bo zaś jako GPU mam GTX 1050, i patrząc na ceny kart - nie szybko go wymienię.

Przecież to będą te same płyty i układy (a płyty z nowszymi chipami będą pewnie bezsensownie droższe). Same Ryzeny 2xxx, na pewno nie będą jakoś wielce lepsze, bo to dalej ta sama konstrukcja, tyle że w mniejszej litografii i z nieco wyższym taktowaniem. Takiego R5 1600 pokręcę do +3,6/3,7 GHz, o ile nie dostanę bubla-egzemplarza, i wyjdzie mniej więcej na to samo. ;)

Zastanawiam się też ciągle nad i5-8400, jednak kusi mnie długie życie podstawki AM4, niby do 2020 roku. Tak więc prawdziwa następna generacja, Zen 2, też powinna być kompatybilna z dzisiejszymi płytami.

No tak, ale być może zostaną wprowadzone jakieś poprawki w kwestii obsługi RAM-u. Zresztą kto wie czy te procki nie będą się nieco lepiej kręcić.

Co do Intela - niby to dłuższe życie AM4 jest kuszące, ale z drugiej strony odsprzedaż płyty głównej i dopłacenie ~ 200 zł do płyty pod nową podstawkę jakąś tragedią się nie wydaje.

Z takimi doświadczeniami żyłem do tej pory. ;) Zawsze się na tym na minus wychodzi. Poza tym - cokolwiek bym teraz nie kupił, czy to będzie Ryzen czy Core i5, to komputer na najmniej 2-3 lata. Więc pewnie dopiero w takim czasie bym myślał o wymianie. Wtedy ta moja Kawowa podstawka będzie niewiele warta, bo nie wiadomo co Intel w przyszłości przyniesie. A Ryzen? Właśnie będzie w cenie ze względu na ciągle ten sam socket. Więc w bliskiej przyszłości tym bardziej używanego, starszego Ryzena będzie łatwiej sprzedać, bo ktoś go kupi tymczasowo, a w tym 202 roku z półki weźmie coś nowego jak dozbiera. :P 

8 minut temu, k4cz0r napisał:

Przecież to będą te same płyty i układy (a płyty z nowszymi chipami będą pewnie bezsensownie droższe). Same Ryzeny 2xxx, na pewno nie będą jakoś wielce lepsze, bo to dalej ta sama konstrukcja, tyle że w mniejszej litografii i z nieco wyższym taktowaniem. Takiego R5 1600 pokręcę do +3,6/3,7 GHz, o ile nie dostanę bubla-egzemplarza, i wyjdzie mniej więcej na to samo. ;)

Ta tabelka (stąd) sugeruje, że pierwsze zadnie nie jest w pełni prawdziwe. A fakt, że 2700X ma się wkręcać nawet do 4.35 GHz (a 2600X na 4.25), falsyfikuje pozostałe dwa zdania.

8 minut temu, k4cz0r napisał:

Tak więc prawdziwa następna generacja, Zen 2, też powinna być kompatybilna z dzisiejszymi płytami.

Jeżeli nawet przejście z Zen na Zen+ oznacza obcięcie funkcjonalności, to w sumie nie wiem, czy chciałbym mieć przed sobą perspektywę zakupu procesora Zen 2 i używania go na płycie z chipsetem serii 300 :/

No chyba nie wierzysz naprawdę, że te 200-300 MHz (obecne Ryzeny kręcą się pod 4 GHz, uznajmy że mi się uda) będzie tak drastyczną różnicę robić? ;) A TA tabelka, pokazuje dobitnie, że jedyna różnica między chipsetami, to elementy odpowiadające za Turbo i podnoszenie taktowania. Ryzeny 2xxx prawdopodobnie będą miały tą samą ilość rdzeni, wątków i cache w każdym odpowiedniku z poprzedniej generacji. Dalej podtrzymuję - jedyna różnica to taktowanie, a to nie da mi nagle +10 fps w grach. Ba, w w obecnym R5 1600 takie 3,9 GHz daje ledwie ~5 fps.

Poza tym, jak też napisałem w pierwszym poście, mój GPU to średniak GTX 1050, i to on będzie wąskim gardłem, niezależnie jaki CPU wpakuję z tej półki.

Edited by k4cz0r