Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Newczes

Komputer do symulatorów samochodowych

Polecane posty

Witam, bez zbędnych grzeczności oto zamysł: chcę zbudować od zera (jest monitor,klawiatura,myszka,słuchawki) komputer który pociągnie te wszystkie popularne ostatnio symulatory samochodów/wyścigów. Co to znaczy? Powinny pykać bardzo dobrze i ładnie (niekoniecznie 'ultra' ale nie ma mowy o klatkach ani pikselach) DIRT: Rally, najnowsze F1 no i wspomniane symulatorki właśnie czyli jakiś Project: Cars czy cokolwiek będzie fajne na rynku za kilka miechów razem z wyścigowymi peryferiami (szczerze nawet nie wiem czy kierownica+pedały jakoś rzeczywiście obciążają komputer)

Troszkę technicznych faktów dla ułatwienia: Rozdzielczość na start napewno 1080p bo taki mam monitor i w takiej rozdzielczości chciałbym móc grać. Jakość grafiki tak jak wspominałem, dobra/bardzo dobra, co to dla mnie znaczy? Jeżeli gra na grafice 100% potrzebuje 40% więcej mocy niż na ustawieniach o jeden-dwa "stopnie" niższych, a wciąż porządnych, to za to ultra dziękuje. Jeżeli chodzi o klatki no to mam monitor 60hz i w żadnym momencie gry fpsy nie powinny spaść poniżej tego poziomu, każda klatka monitora powinna być też nową klatką gry i tak wiem że 60fps przy 60hz wcale nie oznacza że nie będę miał opóźnienia, ale jeżeli dobrze kalkuluje to będzie to opóźnienie max 1/60 sekundy (jeżeli klatka generuje się na samym początku cyklu monitora, a jest wyświetlana już w następnym) czyli 1000/60= 16,6 milisekund, reakcje Lewisa Hamiltona to +/- 200ms więc jak dla mnie w praktyce te kilka oszczędzonych milisekund to różnica marginalna.

Edit: nie wziąłem pod uwagę że 60fps wcale nie oznacza że te klatki są generowane co 1/60s, w takim razie mile widziane byłoby utrzymanie jednak troszkę więcej, nwm coś typu 80-100 fps

tl;dr 1080p z min. 60fps na detalach niekoniecznie 'ultra' ale na pewno co najmniej dobrych, nie ma co też oszczędzać na chłodzeniu bo zdarza mi się pykać całe dnie jak złapię vibe. 

To jest zamysł a teraz pytanie: w jakiej właściwie cenie to dałoby się zrealizować, oczywiście chętnych bardzo proszę o podsyłanie propozycji takiego zestawu ale zanim pojadę zarobić na takie cudo to i tak, jak to z kompami, już sytuacja sprzętowa będzie troszkę inna, dlatego bardziej zależy mi na jakichś widełkach cenowych żebym wiedział ile muszę mieć żeby móc w ogóle kombinować. Przypomnę że chodzi o dość konkretny typ gier, więc jeżeli da się przyciąć gdzieś 150, gdzieś 300 złotych tylko dlatego że akurat nie wymagają one tego albo owego to byłoby to jak najbardziej mile widziane.

tl;dr Kupno najwcześniej czerwiec, pewnie w ogóle wrzesień, bo wakacje to dobry czas żeby dorobić, ale chciałbym już teraz mieć w głowie ile musiałbym wysupłać, bo od tego zależy na ile pojadę pracować, przy czym fajnie byłoby wiedzieć jaka jest różnica cenowa między czymś co pociągnie na tych 60+fps i dobrej grafice, a kompem 120fps, grafika ultra.

Dodatkowe info dla prawdziwych fanów komponentowej kombinatorki: w przyszłości mógłbym iść w większą liczbę monitorów albo troszkę bardziej zaawansowane peryferia (biegi poza kierownicą i ręczny) więc jeżeli gdzieś tam np. zasilanie albo płyta mogłyby tego nie pociągnąć a już 50zł droższy model tak, no to wtedy można pomyśleć nad dodaniem go do opcji "najlepszej" (przypominam że chciałbym znać zakres cenowy różnych zestawów od 'pociągnie' do 'będzie śmigać panie'), podobnie jeżeli droższy komponent ogólnie zwiększy uniwersalną moc kompa do innych gier (kto wie może kiedyś poczuję zew Wiedźmina lub Battlefielda albo w ogóle odlecę (bad pun intended) z symulatorami samolotów)

tl;dr kiedyś może będę chciał zrobić 3 monitorki (dla peryferyjnej wizji, nie dla jakiejś chorobliwie wysokiej rozdzielczości) i dodać jeszcze z dwa peryferia, ale to tylko marzenia. Kiedyś może też będę chciał odpalić na jakichkolwiek detalach jakąś wymagającą grę typu bf albo wiedźmin ale na razie skupiam się na symulatorach samochodów.

Pozdrówki i z góry dzięki za poświęcony czas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie wymyśliłeś... Ciężko określić budżet bo:

Dużo zależy od rozdzielczości monitora oraz tego ile monitorów i o jakiej rozdzielczości zamierzasz posiadać.

Jakie detale i jaka ilość klatek Cię satysfakcjonuje

Termin kupna, bo nie wiadomo w jakich cenach jakie podzespoły będą za ten niewiadomy czas.

Także tak na oko to Ci mogę powiedzieć, że te minimum do pogrania to tak chociaż 3000-3500 żeby to miało sens przy obecnych cenach podzespołów. Czym kasy będzie więcej tym lepszy sprzęt dostaniesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że udało by się upchnąć i5 8400 / 8500 / 8600 / 8600k + GTX 1060 / RX 580 + 8 GB RAM w tym budżecie (obecnie nijak się nie da bo ceny grafik to kosmos przez to, że kopacze kryptowalut je regularnie wykupują) to pewnie większość gier samochodowych latała by na wysokich detalach w tych 60 klatkach w Full HD.

Dokładając kolejne monitory rośnie rozdzielczość i przyda się przede wszystkim mocniejsza grafika. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kilku monitorow rownie dobrze sprawdzi sie ultrapanorama, ale ona tez wymaga mocniejszej grafiki. A jesli na powaznie bedziesz chcial wejsc w symulatory typu Project CARS, to bez porzadnego zestawu kierownica, pedaly i skrzynia biegow oraz gogli VR sie nie obejdzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje czekać aż magiczny krach kryptowalutowy przyniesie setki używanych gtxów za bezcen, dorzucić 8GB ramu oraz fajną i5 i jakoś to skleić, jeżeli nikt nie ma nic więcej do powiedzenia to zakładam że 3500zł jest tutaj dolną granicą, ale fajnie byłoby mięć więcej. Jak już odłożę odpowiednią kwotę pewnie zrobię nowy post już z zapytaniem o konkretne podzespoły. 

Co do VR albo kilku monitorów to wiem że jest to droga zabawa, może nawet na dwie karty, więc dopóki hashowanie nie spadnie na opłacalności są to odległe plany.

Dzięki wielkie wszystkim za wkład i myślę że temat, o ile nikt nie chce wrzucić swoich trzech groszy, powoli do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...