Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ziomislaw

Jak sprawdzić czy karta graficzna jest spalona albo uszkodzona?

Polecane posty

Ostatnio zacinają mi się gry przeglądarkowe, oraz te ze steama i na płyte a nawet zacinają się filmy na youtube.

Zaczęło się pół roku temu kiedy odpaliłem serwer minecraft taki dla mnie i kolegi, i zostawiłem go włączonego na noc i poszedłem spać.

Rano się budze i już gry i wszystko się zacina, dlatego myśle,że coś jest nie tak z kartą graficzną.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Pewnie grasz na laptopie o którego systemowo nie dbasz, nie był pewnie nigdy czyszczony. Jak tak to sprawa wygląda następująco, rozkręcamy laptopa (po pytaniu wnoszę że sam tego nie zrobisz czyli jakiś znajomy który się zna bądź serwis musi to ogarnąć) po wyczyszczenie hardware, format dysku, stawiasz świeży system.

Nic tak nie grzeje sprzętu jak masa kurzu w radiatorach, na łopatkach. System wentylacyjny jest bardzo ważny dla odpowiedniego chłodzenia cpu i gpu. Grając nagrzewasz gpu po czasie się dusi jak nie ma czym oddychać i stąd te lagi na grafice.

Moo System Monitor to soft do monitorowania hardwaru, jest za free, po zainstalowaniu ustwa w opciach bay pokazywał temperaturę cpu i gpu. GPU kiedy jest nie używane powinna mieć około 40-50 stopni. Podobnie procek. 

Jeśli masz temperatur ok, to znaczy że z chłodzenie jest w miarę ok i chodzi o jakieś problem z software, aktualizacja sterowników mobo cpu i gpu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój laptop był już u technika i wogólę rozkręcany, i wentylacja była wymieniana 3 tygodnie temu.

Mógłbym kupić po prostu nową kartę graficzną? I co to jest format dysku, i co to świeży system?

Świeży system to np. nowy system operacyjny? Czyli,że musiałbym kupić/pobrać windows 7?

 

Na tym Moo0 System monitor mam tak:

CPU: 50 - 55 stopni

GPU: 52 stopnie

Wolna Pamięć: 5.44GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że temperaturę masz w miarę spoko. Możesz sprawdzić jak rośnie Ci temperatura podczas grania czy przeglądania YT. Po jakim czasie odczujesz wzrost temperatury. 

Tak, świeży system, format, to znaczy że trzeba wymazać cały dysk wszystkie partycję np. C, D i zainstalować windowsa od nowa. Z tym systemem to musisz kupić nowy chyba że masz cd-key swój oryginalny. W laptopach jest tak że kupujesz lapa z gotowym systemem operacyjnym i po formacie zostajesz bez systemu wtedy trzeba kupić takiego windowsa. 

Osobiście polecam system operacyjny linux mint. Jest za darmo, mniej obciąża hardware. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na tym nie znam ani trochę. A wiesz kto może zrobić format dysku?? w sensie, technik albo kto. Teraz mam też taki dylemat, bo albo zrobić ten format dysku i kupić nowego windowsa, albo kartę graficzną. Tylko nie wiem co ma wspólnego to,że zostawiłem serwer minecraft na noc otwarty a rano się zacinało do dysku, bardziej mi się wydaje,że karta graficzna. No ale w sumie karta graficzna chyba odpowiada za obraz a nie za zacinanie się gier. Więc niewiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Windowsa dodawanego do notebooków w większości przypadków klucz jest zaszyty w BIOSie/UEFI. Dodatkowo klucz Windowsa 10 jest przypisywany do konta MS. Żadnego nowego systemu kupować nie trzeba, jeśli wcześniej był tam zainstalowany legalny system.

Dawanie dostępu do kompa przez TeamViewera nieznajomym to proszenie się o problemy.

@bobsonrobson Polecanie CCleanera sobie daruj - to jest syf. Jakieś przesłanki co do tego, że to system, że polecasz format, czy po prostu uważasz, że format jest dobry na wszystko?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konqi tak miałem wcześniej legalnego windowsa, miałem windows 8.1 to był windows od razu wgrany do laptopa, i raczej nie pobiorę tego teamviewera a ccleanera używałem i nic nie pomogło

Dostałem też pendrive z zapasowym windowsem, no cóż ale coś sie stało z tym pendrivem i nie mogłem wgrać windowsa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formatem usuwasz cały syf jak masz na kompie, bez zbędnego szukania przyczyny zamulania systemu. Instalacja win z usb to jakieś 15 min z konfiguracją systemu. 

Co do kluczy z win to może masz rację, zakończyłem przygodę z tym systemem na win 7. 

Od razu zakładasz że zdalne połączenie nie znajomego to kłopoty, nie każdy człowiek jest z natury złośliwy i szkodliwy. Ja chciałem szybko oględzić przypadek Ziomislawa i w miarę możliwości mu pomóć.

CCleaner pokaże mi rejestr i info o hardware.

 

Ale spoko, powiedz nam co jest przyczyną problemu mistrzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ziomislaw napisał:

format dysku, potem nic nie będę miał i musiałbym skombinować nowy system operacyjny, wgrać go i powinno być ok?

Tak, zakładając, że problemem jest system. No i że z pełną akceptacją przyjmujesz utratę wszystkich danych.

Ja bym na początek poprosił o screena z HWMonitora, a może też zakładki Wydajność Menedżera zadań (Ctrl+Shift+Esc).

Godzinę temu, bobsonrobson napisał:

Instalacja win z usb to jakieś 15 min z konfiguracją systemu.

A później przez 15 lat opłakujesz wszystkie utracone dokonfigurowane programy, czy dane, które jakoś uciekły przy tworzeniu kopii zapasowej (o ile w ogóle takowa jest w miarę regularnie tworzona).

Godzinę temu, bobsonrobson napisał:

Od razu zakładasz że zdalne połączenie nie znajomego to kłopoty, nie każdy człowiek jest z natury złośliwy i szkodliwy. Ja chciałem szybko oględzić przypadek Ziomislawa i w miarę możliwości mu pomóć.

Jestem pewien, że człowiek z natury złośliwy i szkodliwy od razu przyznałby się do niecnych zamiarów...
Jako człowiek z natury nieufny prosiłbym, żebyś w miarę możliwości próbował rozwiązać problem bezpośrednio na forum.

5 godzin temu, bobsonrobson napisał:

Osobiście polecam system operacyjny linux mint. Jest za darmo, mniej obciąża hardware. 

Jestem pewien, że użytkownik nie potrafiący rozkodować wyrażenia "format dysku" doskonale odnalazłby się w zupełnie nieznanym systemie.
O tym, że lwiej części programów/gier nie byłby w stanie choćby i zakupić w wersji kompatybilnej z Linuxem, planujesz jak rozumiem poinformować dopiero po postawieniu nowego systemu?

Godzinę temu, bobsonrobson napisał:

Ale spoko, powiedz nam co jest przyczyną problemu mistrzu.

Tak jak "mistrza" z małej litery byłbym jeszcze w stanie zrozumieć, w końcu odrobina szacunku dla osoby, która od wielu lat niesie pomoc potrzebującym forumowiczom (i z tego, co kojarzę, radzi sobie z reguły bez potrzeby zdalnego łączenia się z petentem) byłaby sporą przesadą, tak nie za bardzo rozumiem, czym zawiniły Ci zasady poprawnej polszczyzny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, ja już nie raz straciłem dużo danych, np. muzyka, konta na stronach, i date w grach nie na steam. steam zapisuje mi wszystkie dane w grach wiec nie martwie sie o stracenie.

chce sie tylko dowiedziec czy mam zrobic format dysku i nowy system operacyjny wgrać, czy kupić nową karte graficzną?

Tutaj 2 Screeny z Menedżera zadań, i HWMonitor:

Zrzut ekranu (4).png

Zrzut ekranu (5).png

Zrzut ekranu (6).png

Zrzut ekranu (7).png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wartości siedzą w
Panel sterowania -> (Sprzęt i dźwięk ->) Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> Zarządzanie energią procesora
dla poszczególnych planów zasilania, w szczególności dla aktywnego planu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam takie coś w Zrównoważony

Maksymalna częstotliwość Procesora:

Zasilanie bateryjne: 0 MHz

Podłączony: 0 MHz

 

Minimalny stan procesora:

Zasilanie bateryjne: 5%

Podłączone: 5%

 

 

Zasady Chłodzenia systemu:

Zasilanie bateryjne: Pasywne

Podłączony: Aktywne

 

 

Maksymalny Stan procesora

Zasilanie bateryjne: 100%

Podłączone: 100%

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ziomislaw napisał:

Ale mam takie coś w Zrównoważony

Maksymalna częstotliwość Procesora:

Zasilanie bateryjne: 0 MHz

Podłączony: 0 MHz

Spróbuj ustawić na 3000MHz (czy 2400, jeżeli na więcej nie pozwoli), bądź zmień plan na Wysoka wydajność i sprawdź, czy przy jakimś obciążeniu (choćby uruchamianie przeglądarki) takty nie wzrosną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ziomislaw napisał:

zanim odpaliłem CS:GO teraz sprawdziłem miałem 0.48 GHz, a jak odpaliłem i byłem w menu to też miałem tyle samo

A zmieniłeś plan zasilania na Wysoką wydajność?

Jeżeli tak, to chyba wypadałoby zajrzeć do UEFI (bodaj F2 przy uruchamianiu laptopa) i poszukać jakiegoś ustawienia ograniczającego taktowania CPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ziomislaw napisał:

A to źle,że mam 0.48GHz normalnie i też jak gram?

Wnioskując po tym, że założyłeś ten temat - tak. Ten procesor powinien pracować 5-6 razy szybciej.

4 minuty temu, Ziomislaw napisał:

a te ustawienie ograniczające taktowanie cpu to co może być?

Hmmm, patrząc na ten filmik, do głowy, właściwie wielkiego pola do manewru poza Advanced -> Intel(R)SpeedStep(TM) nie ma... Możesz włączyć/wyłączyć tę opcję i sprawdzić, czy to nie pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekasz na kogoś mądrzejszego, kto będzie miał pomysł, jak sprawić, żeby procesor osiągał swoje standardowe takty (mi do głowy przychodzi jeszcze aktualizacja BIOSu, ale może ktoś będzie miał przed tym jakieś prostsze, mniej inwazyjne rozwiązanie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...