Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ziomislaw

Jak sprawdzić czy karta graficzna jest spalona albo uszkodzona?

Polecane posty

No i chłopaki ogłosili de kapitulację, po marudzili trochę i nic nie pomogli, za to posty się nabiły. 

Słuchaj admin, forum jest od tego żeby pomóc, nie ważne w jaki sposób, ważne aby skutecznie.  Szanuje każdego człowieka, nie urażam się twoimi cytatami. Rozbawiłeś mnie z tym cytatem odnośnie formatowania, odkryłeś Amerykę (format-utrata danych). Nie ucz mnie kultury ani j.polskiego bo jest to forum o grach a nie o dobrych manierach.

Sam byłem ciekawy odpowiedzi specjalisty od problemów, wnioskując po licznie postów. Użyłem sformułowania mistrz Mistrz MISTRZ aby go trochę sprowokować, w każdym razie wyszło by to na dobre naszemu petentowi.

Zmiana ustawienie wydajności ? A co, niby jak one miały się zmienić same ? Skoro wcześniej było to jakoś ustawione i działało. Nie wiem tobie się ustawienie same zmieniają jak grasz całą noc admin ? - to pytanie ironiczne, nie odpowiadaj.

Instalacja linuksa jest tak samo prosta jak windowsa, ocb admin ? Jest opisana w jezyku polskim i wystarczy tak samo jak przy windzie klikać dalej. Instalacja sterowników jest jeszcze prostsza jak na windowsie. Menadżer oprogramowania, menadżer aktualizacji, zaznacz wszystko - aktualizuj. Mamy XXI wiek. (Steam akurat śmiga elegancko na linuksie, jest mocny suport ale jak masz wiedzieć o tym skoro nie używasz pingwina).

Odnośnie danych i chi przechowywania, to raczej ludzie odchodzą od zbierania danych na lokalnym komputerze, muzykę masz na YT foto na serwisach społecznościowych a dokumenty trzymasz w chmurze. Osobiście pracuje na kilku stacjach roboczych dziennie, i ustawienie wszystkiego żebym śmigało tak samo wszędzie i żebym miał dostęp do tych samych narzędzi z każdej stacji to kwestia dobrej organizacji pracy. Mamy internet czyli nieograniczoną ludzką wiedzę na tematy synchronizacji danych i ustawień.

Co do zdalnego dostępu i bezpieczeństwa w sieci to celów do testów nie brakuje jak toś chce i umie to nie musi się prosić o dostęp. Przy tak biednym szyfrowaniu informacji w necie nie problem podsłuchać kogoś. Tak dochodzimy do wniosku że udzielając zdalnego dostępu wiesz o tym i widzisz co się dzieję, coś cię zaniepokoi to odcinasz zasilanie. Założę się że już byśmy mieli zdiagnozowany problem gdyby nie wasze bezskuteczne marudzenie "rady"

Wracając do tematu, Ziomislaw pisze że problem pojawił się po tym jak zostawił odpaloną grę na noc. Pyta się czy ma przypalone GPU.  Widać że nie wiesz jak się smaży GPU i co się dzieję kiedy temperatura zrobi swoje z grafiką. Wspomniałeś o biosie ale w innym kontekście, bios wyłączył by sprzęt kiedy temperatura osiągnęła by stopień krytyczny. Oczywiście w tym momencie mogło by dojść do przypalenia karty co odbiło by się na jej mocy. Moc procków obojętnie jakich degraduje się po osiągnięciu około 100 stopni. Po chwili takiego pieczenie realnie tracimy moc obliczeniową. Są przypadki kiedy takie karty dalej działają. Przypaloną kartę można poznać po tym iż po odpaleniu systemu GPU się od razu nagrzewa do wysokiej temperatury, około 90 stopni.

Skoro temperatura GPU i CPU ziomislawa jest w granicach 50-60 stopni znaczy to że karta jest sprawna. Sam swoje karty katuje czasami po kilkanaście h grami na full detalu wtedy moje gtx dochodzą do 83-4 stopni, na takich obrotach chodzą, można powiedzieć przez całą noc i jakoś nie ma problemu z nimi jako hardware. Ogólnie ciężko jest spalić kartę. Wracając do meritum, problem jest w software a nie hardware.

Najprostsze działania to odinstalowanie karty graficznej w systemie po czym manualnie zainstalować najnowsze stery, aktualizacja płyty główniej i procka - stery. Jak to nie podziała to można dalej poczyścić soft jakimiś programami, jak dalej nic to FORMAT (pamiętaj stracisz DANE)

Po instalacji świeżego systemu instalujesz sterowniki do płyty głównej procka i grafy, cała reszta jest mniej ważna. Tu problem powinien ulec, jak nie to dopiero nowa karta graficzna, to ostateczność.

Odnośnie formata i instalacji systemu, wszystko masz na YT nie trzeba czytać aby się nauczyć czegoś nowego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

format to przywrócenie laptopa do ustawień fabrycznych? jeżeli tak to zrobiłem tych formatów jakoś z 6 lub coś koło tego.

Dobra, tylko ja sie absolutnie nie znam na takich Przeinstalowywaniach i instalowywaniach software 

Do mojej karty graficznej pobierałem już sterowniki ostatnio, pisze mi że mam najnowsze sterowniki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już Ci więcej nie pomogę, idę zrobić kolację mojej kobiecie i zająć się nią. Jak do jutro nie okiełznasz problemu to będziemy dalej działać. Możliwe że ktoś z tych mądrali od cytowania też się włączy w pomoc i rozwiąże problem.

Wyłącz ze zintegrowaną katę graficzną.

tam są też ustawienie, nie tylko sterowniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bobsonrobson napisał:

Formatem usuwasz cały syf jak masz na kompie, bez zbędnego szukania przyczyny zamulania systemu. Instalacja win z usb to jakieś 15 min z konfiguracją systemu. 

Co do kluczy z win to może masz rację, zakończyłem przygodę z tym systemem na win 7. 

Od razu zakładasz że zdalne połączenie nie znajomego to kłopoty, nie każdy człowiek jest z natury złośliwy i szkodliwy. Ja chciałem szybko oględzić przypadek Ziomislawa i w miarę możliwości mu pomóć.

CCleaner pokaże mi rejestr i info o hardware.

1. Część syfu jest w stanie przetrwać format (ale to tak na boku).

2. Windows 7 też tak mógł działać.

3. Tak, zdalne połączenie z nieznajomym to złamanie jednej z najważniejszych reguł dotyczących bezpieczeństwa.

4. CCleaner rejestru Ci nie pokaże. Może Ci pokazać co najwyżej jakieś fragmenty, ale nie całość. Sprzętu nie pokaże Ci w sensowny sposób.

4 godziny temu, webtom napisał:

Tak jak "mistrza" z małej litery byłbym jeszcze w stanie zrozumieć, w końcu odrobina szacunku dla osoby, która od wielu lat niesie pomoc potrzebującym forumowiczom (i z tego, co kojarzę, radzi sobie z reguły bez potrzeby zdalnego łączenia się z petentem) byłaby sporą przesadą, tak nie za bardzo rozumiem, czym zawiniły Ci zasady poprawnej polszczyzny.

Ja nie mógłbym zrozumieć "mistrza" z dużej litery. Polskie zasady gramatyki tego nie dopuszczają. ;)

31 minut temu, bobsonrobson napisał:

No i chłopaki ogłosili de kapitulację, po marudzili trochę i nic nie pomogli, za to posty się nabiły.

Ja niczego nie ogłaszałem. Wychodzę z założenia, że jeśli nie mam czasu/wiedzy/czegokolwiek, to nie piszę. Nie widzę potrzeby, by marnować swój i czyjś czas.

Cytuj

Słuchaj admin, forum jest od tego żeby pomóc, nie ważne w jaki sposób, ważne aby skutecznie.  Szanuje każdego człowieka, nie urażam się twoimi cytatami. Rozbawiłeś mnie z tym cytatem odnośnie formatowania, odkryłeś Amerykę (format-utrata danych). Nie ucz mnie kultury ani j.polskiego bo jest to forum o grach a nie o dobrych manierach.

Ważne jest i to w jaki sposób i żeby było skutecznie (tu nie zawsze się da). Podstawową zasadą jednak zawsze powinno być, to żeby nie pogorszyć sytuacji, a format mało kiedy ją poprawia. Przeważnie tylko marnuje czyjś czas.

Cytuj

Zmiana ustawienie wydajności ? A co, niby jak one miały się zmienić same ? Skoro wcześniej było to jakoś ustawione i działało. Nie wiem tobie się ustawienie same zmieniają jak grasz całą noc admin ? - to pytanie ironiczne, nie odpowiadaj.

Windows niestety nie działa tak ładnie. Czasem mu coś odwala i wtedy trzeba wymusić poprawne działanie przez ustawienie odpowiedniego planu zasilania.

Retoryczne, a nie ironiczne. Naprawdę te lekcje polskiego jednak by się przydały. ;)

Cytuj

Instalacja linuksa jest tak samo prosta jak windowsa, ocb admin ? Jest opisana w jezyku polskim i wystarczy tak samo jak przy windzie klikać dalej. Instalacja sterowników jest jeszcze prostsza jak na windowsie. Menadżer oprogramowania, menadżer aktualizacji, zaznacz wszystko - aktualizuj. Mamy XXI wiek. (Steam akurat śmiga elegancko na linuksie, jest mocny suport ale jak masz wiedzieć o tym skoro nie używasz pingwina).

Chciałem zauważyć, że autor ma dwie karty graficzne Intel + NVIDIA, czyli najpewniej ma również Optimusa. A ten na Linuksie zasadniczo nie działa jak należy i ten stan utrzymuje się od wielu lat, więc nie ma za bardzo szans, że to się zmieni. Z upowszechnieniem Waylanda się to na pewno nie poprawi.

Cytuj

Odnośnie danych i chi przechowywania, to raczej ludzie odchodzą od zbierania danych na lokalnym komputerze, muzykę masz na YT foto na serwisach społecznościowych a dokumenty trzymasz w chmurze. Osobiście pracuje na kilku stacjach roboczych dziennie, i ustawienie wszystkiego żebym śmigało tak samo wszędzie i żebym miał dostęp do tych samych narzędzi z każdej stacji to kwestia dobrej organizacji pracy. Mamy internet czyli nieograniczoną ludzką wiedzę na tematy synchronizacji danych i ustawień.

To, że Ty masz coś jakoś ustawione nie oznacza, że ktoś inny również tak ma.

Cytuj

Co do zdalnego dostępu i bezpieczeństwa w sieci to celów do testów nie brakuje jak toś chce i umie to nie musi się prosić o dostęp. Przy tak biednym szyfrowaniu informacji w necie nie problem podsłuchać kogoś. Tak dochodzimy do wniosku że udzielając zdalnego dostępu wiesz o tym i widzisz co się dzieję, coś cię zaniepokoi to odcinasz zasilanie. Założę się że już byśmy mieli zdiagnozowany problem gdyby nie wasze bezskuteczne marudzenie "rady"

Instalacja jakiegoś syfu (ostatnio popularne są koparki kryptowalut oraz ransomware), gdy masz dostęp do kompa, zajmuje chwilę. Pozbycie się tego syfu zajmuje już dużo więcej.

Cytuj

Wracając do tematu, Ziomislaw pisze że problem pojawił się po tym jak zostawił odpaloną grę na noc. Pyta się czy ma przypalone GPU.  Widać że nie wiesz jak się smaży GPU i co się dzieję kiedy temperatura zrobi swoje z grafiką. Wspomniałeś o biosie ale w innym kontekście, bios wyłączył by sprzęt kiedy temperatura osiągnęła by stopień krytyczny. Oczywiście w tym momencie mogło by dojść do przypalenia karty co odbiło by się na jej mocy. Moc procków obojętnie jakich degraduje się po osiągnięciu około 100 stopni. Po chwili takiego pieczenie realnie tracimy moc obliczeniową. Są przypadki kiedy takie karty dalej działają. Przypaloną kartę można poznać po tym iż po odpaleniu systemu GPU się od razu nagrzewa do wysokiej temperatury, około 90 stopni.

Uszkodzenie GPU (jak i innych komponentów) może objawiać się na różne sposoby - zależy co i w jaki sposób jest uszkodzone. I teraz niespodzianka - w przypadku NVIDII to sterownik odpowiada za wyłączenie/ograniczenie wydajności GPU jeśli coś jest nie tak. AMD i Intel mają zabezpieczenia sprzętowe - NVIDIA nie. Między innymi dlatego NVIDII udało się wydać kilka sterowników, które dosyć dosłownie smażyły karty. Dodatkowo wszystkie zabezpieczenia (zarówno sprzętowe, jak i programowe) czasem zawodzą. Gdzieś tu kiedyś mieliśmy kogoś z prockiem chodzącym na normalnych taktach przy temperaturze 105 stopni na rdzeniu.

Cytuj

Skoro temperatura GPU i CPU ziomislawa jest w granicach 50-60 stopni znaczy to że karta jest sprawna. Sam swoje karty katuje czasami po kilkanaście h grami na full detalu wtedy moje gtx dochodzą do 83-4 stopni, na takich obrotach chodzą, można powiedzieć przez całą noc i jakoś nie ma problemu z nimi jako hardware. Ogólnie ciężko jest spalić kartę. Wracając do meritum, problem jest w software a nie hardware.

Które to temperatury występowały w jakich warunkach? A czekaj, tego chyba nikt nie ustalił, bo po co?

23 minuty temu, bobsonrobson napisał:

Nie. Format to nie ustawienia fabryczne. To całkiem świeży system. To tak jak byś miał wspólnika który umarł i dostajesz nowego kompana.

A ustawienia fabryczne to odtworzenie systemu z kopii znajdującej się na partycji przywracania, która to operacja jest właściwie tożsama z formatem.

 

 

@Ziomislaw Odpal HWMonitor, obciąż chwilę komputer (najlepiej do wystąpienia problemów) i wrzuć nowego screena z tego programu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mistrzu cytowania nic sensownego nowego odnośnie problemu nie napisałeś. Uważasz się za majstra w tej dziedzinie ? Ja też, mam dwie opinie, mógł bym się odnosić do twoich opinii i je cytować i udowadniać coś ale po co ? Jesteśmy po tej samej stronie, chcemy pomóc ziomislawowi to skup się na problemie a nie na mnie.

Nasz "pacjent" ma 13 lat i się na zna wg. mnie bez zdalnej kontroli się nie obejdzie, chyba że zrobisz streama na YT co jest gdzie.

Tak że chłopaku młody, raczej mądrale Ci nie pomogą, bo skupiają się na mojej pisowni zamiast na problemie.

Przepuszczam że do niektórych gier odpala się zintegrowana grafika która muli, gry które Ci hulają odpalają się nvidii. Jesteś młody, zmagając się z takimi problemami za parę lat będziesz dobrym informatykiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, bobsonrobson napisał:

Nasz "pacjent" ma 13 lat i się na zna wg. mnie bez zdalnej kontroli się nie obejdzie, chyba że zrobisz streama na YT co jest gdzie.

Przecież Sevard dokładnie opisał, czego od autora oczekuje. I patrząc po screenach na poprzedniej stronie, ten powinien się wywiązać z zadania.

49 minut temu, Sevard napisał:

Ja nie mógłbym zrozumieć "mistrza" z dużej litery. Polskie zasady gramatyki tego nie dopuszczają. ;)

W drugoosobowym wołaczu? To nie podpada pod ten przypadek?

1 godzinę temu, bobsonrobson napisał:

Nie ucz mnie kultury ani j.polskiego bo jest to forum o grach a nie o dobrych manierach.

Brak przecinków, czy choćby nieuporządkowana kolejność znaków w wyrazie potrafi znacząco utrudnić czytanie wypowiedzi. Do tego zdaje się, że szwankuje Ci spacja - z zaskakującą regularnością przykleja się do znaku zapytania, a i kilkukrotnie rozdzieliła poprawny wyraz.

Na forum posługujemy się językiem polskim, którego reguły są niezależne od tego, czy dyskutujemy o grach, czy pogodzie.

2 godziny temu, bobsonrobson napisał:

po marudzili trochę i nic nie pomogli, za to posty się nabiły

Nie chcę się przesadnie przechwalać, ale zdaje się, że z moją pomocą udało się nieco podbić taktowania procesora. Nie liczyłem dokładnie, ale spodziewam się, że naklepałeś w tym temacie dobre 2x więcej znaków (a także o kilka postów więcej) - jak tam wygląda Twoja lista sukcesów? :>

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę jeszcze jedną, bardzo prostą rzecz, którą można zrobić (oczywiście o ile jej jeszcze nie zrobiłeś). Wyjmij baterię, podłącz laptopa do prądu, włącz laptopa (bez baterii) i sprawdź czy coś się zmieniło. Oczywiście o ile bez baterii się uruchomi (różnie bywa). 

Nie pytajcie dlaczego tak. Ot po prostu niektóre laptopy z nienową baterią, potrafią zachowywać się dziwnie i bez niej radzą sobie lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, ciekawi mnie jedno -  dwie strony, a nie padło jeszcze podstawowe pytanie "podaj model/konfigurację laptopa". 

@Ziomislaw

Zatem byśmy poprosili o te dane, albowiem przyczyna nieodpowiedniego zegara CPU może być inna dla różnych modeli.

Co do karty - podejrzewam to samo, co bobsonrobson, czyli używanie Intela zamiast nvidii.

Przełączanie między kartami (przykład) - https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht078706

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...