Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tr4per

Monitor 24-27 cali PS4/PC CAD

Polecane posty

Witam serdecznie.

Jak mawia pewne powiedzenie, jeżeli coś jest do wszystkiego, jest do niczego, ale niestety muszę taki wybór dokonać. Potrzebuję monitora, najlepiej 27 cali, choć nie pogardzę mniejszym jak będzie jakiś konkret. Chce go podłączyć do PS4 grze będę się odprężał w jakiś FPSach, rzadziej RPG, oraz do PC gdzie potrzebuje dużej powierzchni do CADa, dokumentów i filmów. Na to chce przeznaczyć +-1000zł, chyba ze jakaś perełka się znajdzie to mogę dołożyć te 500. 

Jesli jest coś takiego, to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, cali napisał:

do Filmów to o proporcjach 16:9

Ty tak na serio? Przecież większość (współczesnych) filmów występuje nie w proporcjach 16:9, a 2.35:1*.

23 minuty temu, cali napisał:

do dokumentów to o proporcjach 21:9

Zależy jak rozumianych dokumentów - do przeglądania pojedynczego dokumentu to chyba najlepszy byłby 16:9, ustawiony pionowo...

Co do samego tematu - problem jest taki, że jak już zostało wspomniane, do PS4 rozdzielczość inna niż FullHD** zbytnio nie pasuje, z kolei choćby we wspomnianym CADzie byłbyś pewnie w stanie zrobić użytek z większego obszaru roboczego.

*Inna sprawa, że jak trafi się na jakiś film w takich proporcjach w internecie (np. na youtube), to zazwyczaj zamiast cieszyć się wypełnieniem treścią całego ekranu, można podziwiać czarne paski nie tylko na górze i dole ekranu (jak w przypadku 16:9), ale też po bokach ekranu...
**W przypadku FullHD rozsądne maksimum to 24'' (przy 27'', piksele mogą już być nieco za duże, choć w sumie to zależy od indywidualnych preferencji) i powyżej powiedzmy Della P2417H nie za bardzo jest do czego dokładać (tzn. przykładowo Eizo FS2434 oferuje lepszą jakość obrazu i dłuższą gwarancję, ale jednak sam bym wolał takie pieniądze wydać na monitor 21:9, czy jakiegoś WQHD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zależy jak rozumianych dokumentów - do przeglądania pojedynczego dokumentu to chyba najlepszy byłby 16:9, ustawiony pionowo..." - Do pracy na kilku otwartych plikach to 21:9 a proponowany pivot nadaje się tylko do jednego dokumentu i raczej na bazie tekstowej.

"*Inna sprawa, że jak trafi się na jakiś film w takich proporcjach w internecie (np. na youtube), to zazwyczaj zamiast cieszyć się wypełnieniem treścią całego ekranu, można podziwiać czarne paski nie tylko na górze i dole ekranu (jak w przypadku 16:9), ale też po bokach ekranu..." - Nowe filmy nie mają tego problemu "czarnych pasów" w 16:9. Dawno nie widziałem oglądając youtuba czarnych pasów co najwyżej oglądając teledyski z lat 90.

**W przypadku FullHD rozsądne maksimum to 24'' (przy 27'', piksele mogą już być nieco za duże, choć w sumie to zależy od indywidualnych preferencji) - według mnie minimum 24" w FullHD a na pewno najbardziej optymalne dla 24" przy niższej wielkości obraz jest skalowany a przy 24" nie jest wypełnia obraz bez skalowania. 27" pikseli nie widać nawet z odległości 60-80 cm bezpiecznej dla oczu.

"Co do samego tematu - problem jest taki, że jak już zostało wspomniane, do PS4 rozdzielczość inna niż FullHD" - jeśli chodzi o natywną rozdzielczość to pewnie FullHD jest lepszą opcją ale to nie jest jedyne zastosowanie jakie musi zostać spełnione. 27" FullHD nie zwiększysz obszaru roboczego jak przy wyższej rozdzielczości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, cali napisał:

Nowe filmy nie mają tego problemu "czarnych pasów" w 16:9. Dawno nie widziałem oglądając youtuba czarnych pasów co najwyżej oglądając teledyski z lat 90.

Właściwie chyba zastosowałem zbyt duży skrót myślowy - chodziło mi o to, że filmy 21:9 znajdujące się w internecie potrafią wyglądać na monitorze 21:9 bardziej kijowo, niż na monitorze 16:9.

37 minut temu, cali napisał:

według mnie minimum 24" w FullHD a na pewno najbardziej optymalne dla 24" przy niższej wielkości obraz jest skalowany a przy 24" nie jest wypełnia obraz bez skalowania

Co ma wielkość do skalowania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, webtom napisał:

Właściwie chyba zastosowałem zbyt duży skrót myślowy - chodziło mi o to, że filmy 21:9 znajdujące się w internecie potrafią wyglądać na monitorze 21:9 bardziej kijowo, niż na monitorze 16:9.

Co ma wielkość do skalowania?

1) Tylko moja propozycja dotyczy 27" o proporcjach 16:9.

2) 1920x1080 jest w stanie 1:1 wyświetlić matryca 24". W przypadku 23" obraz jest pomniejszany do rozmiaru matrycy. Nie zostaje zachowany współczynnik. Niby jest FullHD ale nie rzeczywisty. Monitor stosuje proporcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cali napisał:

W przypadku 23" obraz jest pomniejszany do rozmiaru matrycy. Nie zostaje zachowany współczynnik. Niby jest FullHD ale nie rzeczywisty. Monitor stosuje proporcje.

Nie masz może jakiegoś artykułu, czy czegoś w ten deseń, który by to wyjaśniał?

I jeżeli takie zjawisko występuje już w przypadku 23'', to jak sprawa wygląda z telefonami, gdzie FullHD jest upchnięte w przykładowo 5.5''?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, webtom napisał:

Nie masz może jakiegoś artykułu, czy czegoś w ten deseń, który by to wyjaśniał?

I jeżeli takie zjawisko występuje już w przypadku 23'', to jak sprawa wygląda z telefonami, gdzie FullHD jest upchnięte w przykładowo 5.5''?

Rozdzielczość FullHD odpowiada rozmiarowi matrycy nie możliwe jest 5.5" FullHD w proporcjach 1:1 bez skalowania. Mając matrycę będącą odpowiednikiem rozmiaru względem rozdzielczości nie ma skalowania. W przypadku 27" FullHD obraz nie skaluje rozdzielczości względem matrycy ale ją poszerza względem matrycy. Dla przykładu obszar roboczy 24" 1920x1080 16:9 to jego dwukrotny odpowiednik 49" 3840 x 1080 32:9. W dwóch monitorach zostaną zachowane rozmiary matryc względem rozdzielczości 1:1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, załapałem (naprawdę nie sądziłem, że termin FullHD może budzić jakiekolwiek wątpliwości...).
Czemu uważasz 24'' za wzorzec dla FullHD?

2 godziny temu, cali napisał:

Dla przykładu obszar roboczy 24" 1920x1080 16:9 to jego dwukrotny odpowiednik 49" 3840 x 1080 32:9.

Raczej ~43.5'' ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2018 o 20:41, webtom napisał:

Ok, załapałem (naprawdę nie sądziłem, że termin FullHD może budzić jakiekolwiek wątpliwości...).
Czemu uważasz 24'' za wzorzec dla FullHD?

Raczej ~43.5'' ;)

Z jakie monitora korzystasz ? Wyłącz skalowanie w swoim monitorze to łatwo zobaczysz różnice. W 23" matryca jest za mała żeby wyświetlić pełny obraz. Ustaw proporcje 16:9. Przy 27" przy wyłączonym skalowaniu problemu nie ma z wyświetleniem obrazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...