Skocz do zawartości

procesor i karta graficzna do 300 zł


Lippi

Polecane posty

Cześć. Poszukuję tanich i używanych części do upgrade'u (tak, to możliwe :D) komputera. Jakiś czas temu (2 lata?) przechodziłem z mojego Celerona na Core 2 Duo E8200 i kartę graficzną, która uległa spaleniu. Także obecnie mój sprzęt to Intel Core 2 Duo E8200 i HD Radeon 4300/4500. EVEREST niestety nie wykrywa mojego MOBO. Kiedyś przy czyszczeniu uszkodziłem wentylatorek i działa on jedynie, kiedy obudowa znajduje się w pozycji leżącej. Komputer m.in. przez to ciężko działa, myślę, że procesor też już jest na resztkach swoich sił, a karta graficzna to relikt.

Poszukuję jak najtańszego - 200-300 zł - zestawu - procesor (ewentualnie + płyta główna, chyba że po obecnym procesorze da się rozpracować podstawkę i dopasować pod nią inny procek) i kartę graficzną. Cel to bezproblemowa i w miarę płynna obsługa przeglądarki internetowej i pakietu Office (w sensie otwarcia pliku Word). Obudowę, zasilacz, monitor posiadam. Komputer ma służyć moim rodzicom. Zdaje sobie sprawę, że dodatkowo dysk jest trochę zasyfiony i nie jestem pewny, czy on też nie daje ciała (ma około 10 lat?) - jest to HDD 500 gb. Może jest coś sensownego w niskiej cenie do ewentualnego zastanowienia się w przyszłości (oczywiście nie musi to być 500 GB, myślę że mniejsza pojemność będzie wystarczająca).

Podsumowując:
Szukam propozycji taniego zestawu procesor + karta graficzna do płynnego przeglądania sieci i od czasu do czasu otwierania plików przez pakiet Office.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lippi napisał:

EVEREST niestety nie wykrywa mojego MOBO.

Może CPU-Z* będzie w stanie? Jeżeli nie - byłaby szansa na zdjęcie płyty z wyjętą kartą graficzną i zdjętą (jeżeli istnieje) warstwą kurzu uniemożliwiającą odczytanie napisów na płycie? Bo bez modelu płyty trochę ciężko polecać jakikolwiek model procesora...

Jeżeli chodzi o dysk, to przydałby się komplet atrybutów S.M.A.R.T. - do odczytania z pomocą np. HDDScan.

Poza tym pochwal się marką i modelem zasilacza (do odczytania z tabliczki znamionowej, widocznej po zdjęciu bocznej ścianki obudowy), ilością RAMu, a także wersją i bitowością (32/64) systemu operacyjnego.

I tak właściwie to do czego ma być potrzebna ta lepsza karta graficzna? Co prawda nie mam pojęcia, jak obecnie z takim zabytkiem współpracuje np. youtube, ale póki mówimy o najbardziej podstawowych czynnościach wykonywanych na komputerze, to nawet taki podstawowy wyświetlacz pulpitu powinien sobie chyba dawać radę.

*Przy okazji odpal też HWMonitora i zrób screena, to zobaczymy, jak wyglądają temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom, dzięki za odpowiedź.

W załączeniu wszystko o co prosiłeś: model płyty z CPU-Z, screen z HDDScan i screen z HWMonitora.

Używam Windowsa 7 64 bit. Mam 3 GB RAM DDR2 w dwóch kościach (2048 MB i 1024 MB). Zasilacza w tym momencie nie jestem w stanie sprawdzić, ale prawdopodobnie to jakiś Fortron 350W.

W załączeniu też zdjęcie telefonem ekranu - przy prawej krawędzi przechodzi przez całą wysokość czerwona kreska.

Dzięki za pomoc.

dysk.PNG

mobo.PNG

temperatury.PNG

26692200_1778964868845482_1398280580_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Core 2 Duo nie jest jeszcze mniej wydajny od obecnego? Do tego nie ma wiatraka, a na tym też mi zależy (choć osobno też mogę dokupić). A karta graficzna jest bez okablowania. 55 zł to sympatyczna cena, jednak myślę że warto dołożyć 150-200 zł żeby nie kupić znowu jakiegoś bubla (choć wiem że komputer i tak jest/będzie słaby). Niemniej jednak dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bull3t napisał:

Nie wiem, co ma dać zmiana procesora na kolejnego 2-rdzeniowca mającego mniej pamięci L2.

W grę raczej wchodzi jakiś Quad, np. Q6600, Q9300.

W sumie tez nie wiem po jakiego grzyba wymieniać procesor w tym komputerze, nie wiem ile quady kosztuja jak powyżej okolice 100 zł to szkoda kasy do ww zastosowan. Ja stosowalam xeony na lga 775 i to jeszcze dawało rade ale ja używałam do innych zastosowań.  Jesli moze pan dołożyć i chcesz to lepiej włożyć kosc ramu plus procesor. Co z tego ze waadzi quada jak zaraz bedzie stary dysk twardy mielil bo pamięci braknie ?  A w ogóle brak przewodu dsub czy boxowego chlodzenia to taki problem w cenie 10 zł ?

Gdyby to odemnie zależało to szukalabym cos na lga 1155 i Core i3 2100 lub pochodna. Zmiescisz sie w 300 zł jak dobrze poszukasz niż pakowanie się w stare trupy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, aneczka095 napisał:

...nie wiem ile quady kosztuja jak powyżej okolice 100 zł to szkoda kasy do ww zastosowan.

To trzeba zajrzeć na allegro i się dowiedzieć - za 35-70 zł kupi Quada (testy w grach: #1, #2).

30 minut temu, aneczka095 napisał:

Co z tego ze waadzi quada jak zaraz bedzie stary dysk twardy mielil bo pamięci braknie ?

Jak włoży kolejnego C2D to będzie inaczej? ;)

 

33 minuty temu, Lippi napisał:

a ram DDR2 będzie pasował?

Nie będzie.

33 minuty temu, Lippi napisał:

A co z kartą?

Jest zintegrowana w procku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bull3t

Zajrzeć to już może sobie nawet autor, nigdzie nie jest w regulaminie wskazane żeby całą robotę wykonywać za kogoś :)

Dla mnie sprawa jest jasna: jeżeli autor chce dokładać do tego sprzętu to albo zabawa z xeon(wgranie mikrokodów o ile chipset na to pozwala) , albo quad + dołożenie ramu + ta nieszczęsna grafika byle wyświetlała pulpit, bez tego ten quad nic nie pomoże w przeglądarce, zakładam że użytkownicy raczej korzystają z windows a nie z linuxa :) 

Druga sprawa, że może warto kupić coś nowszego chociażby coś na podstawce obsługującej procesory z 2 gen. ? Ta płyta główna do której proponujesz quada wcale nie jest jakaś super i z dnia na dzień młodsza nie będzie, bo już pewnie może mieć z >8 lat na chodzie.

Poza tym po co pokazujesz testy z gier jeżeli rodzice autora będą korzystać z przeglądarki i office, i zadusi się komputer przy otwarciu kilku kart i programów ? :/

Jakimś cudem zagwarantujesz że będzie to szybciej działać, podpowiem ci że niestety wielkiej różnicy między C2D a tym quadem nie będzie. 

Naturalnie, piszę to nie z powodu żeby wdawać się w jakieś nieprzyjemne wymiany zdań i deprecjonowanie czyjeś wiedzy jak to próbujesz zrobić ale w ciekawą dyskusję która ma na celu pomóc autorowi podjąć najlepszy wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie komputer nie będzie służył do grania w gry. Fakt, sprawdziłem ceny. Wahają się między 60, a 100 zł. Ale też nie jestem przekonany (mimo podstawowej wiedzy), czy przy takim użytkowaniu da się wykorzystać wszystkie wątki tak wielordzeniowego procesora. Chyba lepiej postawić na mocniejsze 2 rdzenie niż 4 i nowocześniejszy procesor. Z tym że - jeśli zmienię płytę główną i procesor, to do wymiany pozostanie też RAM i zostanie stara karta graficzna (nie wiem jak zintegrowane układy sprawują się przy oczekiwanych zastosowaniach), więc koszta urosną. Stąd taki dylemat - w jaki sposób zamknąć wszystko w max 300 zł wykorzystując obecne komponenty i ich możliwości dla spokojnego i wygodnego korzystania z przeglądarki i Office'a. Dziękuję za zaangażowanie i ożywioną dyskusję :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, aneczka095 napisał:

Naturalnie, piszę to nie z powodu żeby wdawać się w jakieś nieprzyjemne wymiany zdań i deprecjonowanie czyjeś wiedzy jak to próbujesz zrobić...

W którym miejscu (wskaż w komentarzu) usiłuję to zrobić?

7 minut temu, aneczka095 napisał:

Jakimś cudem zagwarantujesz że będzie to szybciej działać, podpowiem ci że niestety wielkiej różnicy między C2D a tym quadem nie będzie. 

Jaka różnica będzie między C2D a innym C2D? Skoro po wymianie na Quada nie będzie różnicy, to tym bardziej nie będzie jej "drepcząc w miejscu" - wymiana na C2D.

11 minut temu, aneczka095 napisał:

Poza tym po co pokazujesz testy z gier jeżeli rodzice autora będą korzystać z przeglądarki i office ? :/

Przeglądarki też potrafią skorzystać z większej ilości wątków. Testy zamieściłem w celu pokazania, co jest wydajniejsze, choć to oczywiście nie musi przekładać się w takim samym stopniu na inne zastosowania.

 

 

Wybacz, że wdałem się z Tobą w dyskusję. ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc w tej chwili nie widzę niczego ciekawego bo sama kupowałam do pracy bo mi się właśnie popsuła płyta na LGA775 gdzie siedział xeon coś w zastępstwie i wydałam ~270 zł na asus p8p67 pro + właśnie core i3 2120.

W każdym razie dałoby radę coś takiego zmontować za 281,8 zł:

http://allegro.pl/plyta-glowna-dell-790-sff-socket-1155-d28yy-amso-i7003147143.html

http://allegro.pl/core-i3-3220-3-33ghz-4-watki-22nm-lga1155-i7115997939.html

http://allegro.pl/pamiec-kingston-ddr3-4gb-1333mhz-kvr1333d3n9-4g-i7121957576.html

Procesor można szukać na licytacji core i3 2100, 2120. Ram również. Płyta główna nie jest wysokich lotów, ale ważne żeby to działało - nikt tam nie będzie korzystać z dodatkowych rzeczy nie oszukujmy się. 

Jeśli chodzi o grafikę to nie będzie żadnych problemów (zintegrowana w procesorze) z youtube itd.

Bull3t

Nie obrażam się, ale jestem wyczulona że ludzie chcą ze mną na forach komputerowych zrobić głupią bo jestem kobietą. 

Oceńcie tę płytę główną czy nie dałoby radę coś lepszego znaleźć. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/plyta-asus-p8h61-m-usb3-procesor-i3-2120-2x-3-3ghz-i7120626866.html

 Jak się poszuka, to za 70zł da radę do tego znaleźć 4GB RAMu DDR3.

A co do tego Della, to nie wiadomo jakie są wymiary płyty i jaki jest rozstaw otworów. Sprzedawca się zabezpieczył pisząc, że jest ona tylko do konkretnego komputera Della i pewnie innych informacji na ten temat nie udzieli. Być moze da się w sieci znaleźć jakiegoś manuala do tej płyty, gdzie takie informacje powinny się znaleźć.

Poza tym, to dysk zwykle ma dość spory wpływ na wydajność całego komputera. Jeśli nie jest potrzebny taki o dużej pojemności, to mógłbyś pomyśleć o kupnie nowego SSD 128GB. Tylko wtedy koniecznie trzeba pamiętać o robieniu regularnych backupów wszystkich istotnych danych, bo jak SSD padnie, to nic się z niego nie odzyska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lippi napisał:

screen z HDDScan

Na moje (nieprzesadnie wprawne) oko SMART jest właściwie idealny.

3 godziny temu, Lippi napisał:

W załączeniu też zdjęcie telefonem ekranu - przy prawej krawędzi przechodzi przez całą wysokość czerwona kreska.

Ta kreska zawsze pojawia się w tym samym miejscu? Masz możliwość podpięcia do tego monitora jakiegoś innego komputera/laptopa?

4 godziny temu, Lippi napisał:

screen z HWMonitora

Temperatury podzespołów nie budzą niepokoju, a i zdaje się, że jakiś wentylator się tam kręci. Byłaby szansa na zostawienie uruchomionego HWMonitora przez jakiś czas i wrzucenie screena pokazującego, czy przy dłuższej pracy z temperaturami dzieje się coś niepokojącego?

21 minut temu, aneczka095 napisał:

Nie obrażam się, ale jestem wyczulona że ludzie chcą ze mną na forach komputerowych zrobić głupią bo jestem kobietą

Ja tam mam wrażenie, że w tym wypadku ważniejsze od płci było polecenie przesiadki z 2-rdzeniowca na 2-rdzeniowca* i późniejsza niekonsekwencja i de facto niekompetencja (dokładniej zdanie "W sumie tez nie wiem po jakiego grzyba wymieniać procesor w tym komputerze, nie wiem ile quady kosztuja jak powyżej okolice 100 zł to szkoda kasy do ww zastosowan").

*Który zresztą zresztą niekoniecznie musi być lepszy od tego obecnego (odpowiadając na pytanie autora - E7500 nieznacznie wygrywa wyższym taktowaniem, ale ze względu na mniej cache'u w niektórych zastosowaniach i tak będzie wolniejszy).

W każdym razie proszę, żeby dalsze rozważania niepowiązane z tematem były prowadzone na PW.

13 minut temu, 2real4game napisał:

A co do tego Della, to nie wiadomo jakie są wymiary płyty i jaki jest rozstaw otworów.

"Na oko" rozstaw otworów wygląda ok, ale jeżeli chodzi o wymiary, to na szerokość może być różnie. Plus jeżeli wierzyć tej stronie, płyta obsługuje jedynie wybrane procesory Sandy Bridge, także z i3-3xxx bym nie ryzykował.

16 minut temu, 2real4game napisał:

http://allegro.pl/plyta-asus-p8h61-m-usb3-procesor-i3-2120-2x-3-3ghz-i7120626866.html

 Jak się poszuka, to za 70zł da radę do tego znaleźć 4GB RAMu DDR3.

Po pierwsze, jeżeli autor nie jest z Wrocławia, to 55 zł, po drugie zdaje się, że w tak skromnym budżecie trzeba by było zmieścić jeszcze cooler CPU :/

16 minut temu, 2real4game napisał:

Poza tym, to dysk zwykle ma dość spory wpływ na wydajność całego komputera. Jeśli nie jest potrzebny taki o dużej pojemności, to mógłbyś pomyśleć o kupnie nowego SSD 128GB. Tylko wtedy koniecznie trzeba pamiętać o robieniu regularnych backupów wszystkich istotnych danych, bo jak SSD padnie, to nic się z niego nie odzyska.

Przy czym zdaje się, że jedyna opcja na zakup SSD, to rezygnacja z jakichkolwiek innych większych zakupów.

@Lippi
Tak się zastanawiam, czy najlepszą opcją nie byłoby zrobienie backupu istotnych danych, postawienie systemu od nowa*/** i zlokalizowanie elementu najbardziej spowalniającego zestaw.

I jak rozważamy przesiadkę na inną płytę główną - nie będzie problemów z przeniesieniem systemu operacyjnego?

*Bo przy przesiadce na inną płytę główną i tak warto by było to zrobić, a może nowo postawiony system i niepofragmentowny system plików dadzą nieco kopa.
**Właściwie można by było rozważyć uaktualnienie do W10, tym bardziej, że MS podał n-ty deadline możliwości darmowej przesiadki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor skrupulatnie chce się zmieścić w budżecie mając na uwadzę brak coolera proponowanie dysku SSD mija się z celem, nie w tym budżecie.

Proponuję rozważyć propozycję ww. zamiany platformy na nowszą, nawet kosztem dopłaty tych 30-40 zł. Jeśli jest to niemożliwe to można zrobić

quad+ram+grafika, wyjdzie pewno jakieś 150 zł.  Wydaję mi się, że temat wyczerpany, przynajmniej z mojej strony. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie tylko zmiana na lga 1155 ma sens ekonomiczmy i dajw odpowiedni przyrost wydajnosci.
Mobo 75 zl dla sandy bride q65 dell
160 zl ivy bridge nowsze chipy.
Cpu Pentium 2 core +3Ghz 40zl dla obu generacji.
I3 +3GHz 80zl dla obu generacji.
Pamięć 4G 1066 80zl
Koszty wysylek ew +30 do 50 zl

Bralbym lepsze mobo z pentiumem g2120 ten proc obejdzie się kawałkiem blachy do schłodzenia, grafika wbudowana daje radę i budżet z pamięcią DDR3 też się zamyka.




Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom, przepraszam że tyle zwlekałem z odpowiedzią, ale dostęp do komputera mam tylko w weekendy. Tak jak zasugerowałeś, zaktualizowałem system do W10 (mam miłe doświadczenia na swoim laptopie, ale bałem się jak udźwignie go ten komputer) i zrobiłem format danych. Na razie na komputerze jest tylko przeglądarka, pakiet Office i zdjęcia, a komputer chodzi w miarę. Widać, że trochę jednak wszystko trwa (nie przesadnie) i trzeba mu to wybaczyć.

Są takie opcje rozbudowy:

1. nowy procesor na tej samej podstawce i dołożenie RAMu, jak będzie budżet to może trochę lepsza karta graficzna dla jakiegoś zapasu,

2. tylko nowy RAM na tej samej podstawce,

3. nowa płyta główna, nowy procesor, nowy RAM, w razie możliwości nowa płyta graficzna, tak jak zasugerował m.in. @stoszewski.artur powyżej.

Szczerze, zacząłem się przekonywać co do trzeciej opcji, choć pierwsza wydaje się atrakcyjniejsza ze względu na cenę. Niemniej jednak nie znam się zupełnie na modelach starych komponentów i ich ewentualnego dopasowania :/

Dla przypomnienia LGA775, 3 GB RAM DDR2 667 MHz, ss powyżej.

Aa, podłączyłem też monitor do laptopa i cały czas jest czerwona kreska jak na zdjęciu. Tak, cały czas w tym samym miejscu. Najpewniej monitor siadł więc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wina monitora. Możesz jeszcze inny przewód użyć ale prawie na pewno zdiagnozowałeś usterkę monitora.

Jeżeli zmieniasz podstawkę i kupujesz np. core i3 2120 to grafikę już masz zintegrowaną więc nie musisz kupować grafiki. 

3 gb ram to pewnie jest na styk i zaczyna się mielenie z dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2018 o 11:57, Lippi napisał:

@webtom, przepraszam że tyle zwlekałem z odpowiedzią, ale dostęp do komputera mam tylko w weekendy.

A mi się akurat trafił dość zajęty weekend :(

Dnia 13.01.2018 o 11:57, Lippi napisał:

Widać, że trochę jednak wszystko trwa (nie przesadnie) i trzeba mu to wybaczyć.

No to teraz fajnie by było ustalić (z pomocą np. systemowego Menedżera zadań), co jest problemem - jeżeli przez większość czasu oczekiwania wysoką aktywność wykazuje dysk, to zakup SSD mógłby nie być aż tak głupim pomysłem*, jeżeli natomiast problemem jest często dotkany procesor (choćby w 50% - pełne obciążenie 1 rdzenia), to jednak bez zmiany platformy raczej się nie obędzie.

A co do konkretnej płyty głównej - problem jest taki, że w Twoim budżecie jesteś ograniczony głównie do płyt poOEMowych i trochę ciężko powiedzieć, czy w jakimś momencie nie stanie się to problemem (choćby już przy montażu w obudowie). "Normalnych" płyt na LGA1155 jest jak na lekarstwo, choć - jak pokazał 2r4g - od czasu do czasu da się coś wyłapać. Zasadniczo biorąc pod uwagę to, że płyta może jednak kiedyś paść, a na rynku wtórnym raczej już ich więcej nie będzie, to jednak sam do tej podstawki podchodzę od jakiegoś czasu ze sporym dystansem.

*W sumie to sam mam "awaryjnego" lapka z procesorem nieznacznie wolniejszym od tego E8200 (Celeron 1037U) z SSD i z jednej strony cieszę się, że nie muszę pracować na nim na co dzień (bo nawet głupie uruchomienie przeglądarki z kilkoma kartami zatyka procesor na kilka sekund), ale z drugiej - mimo wszystko mam wrażenie, że w podstawowych zadaniach i tak spisuje się lepiej, niż robiłby to znacznie szybszy procesor z HDD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...