Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

maziox

Czy to zasilacz?

Polecane posty

Witam,

Od pewnego czasu zdarza mi się że komputer zresetuje się podczas grania przy pełnym obciążeniu. Żadnego blue screena itp. Od razu reset.

Ściągnąłem program EVGA OC SCANNER i co zaobserwowałem: 
- Pełne obciążenie karty graficznej (GPU core burner): OK
- Pełne obciążenie procesora (CPU burner): OK
- GPU + CPU burner jednocześnie = reset komputera

Wcześniej grywałem godzinami w Battlefront 1 i nic się nie działo.
Komputer jest wyczyszczony, bez kurzu.
Temperatura karty graficznej przy pełnym obciążeniu to jakieś 76 stopni. Procek poniżej 70.

Zastanawia mnie czy zasilacz pracował na styku i przestaje wyrabiać czy się zepsuł. A może wina grafy/procka?

Komputer:
- Zasilacz Antec EDGE GOLD 550W
- EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0 4GB GDDR5
- Intel Core i7-4790K 4.4GHz + Be Quiet! Dark Rock 3
- Płyta główna Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
- Pamięci HyperX Savage 2x8GB 2400MHz

- Dyski 3,5 Western Digital 1TB
- Dysk SSD Crucial MX200 500GB
- Napęd optyczny Lite-On
- Karta dźwiękowa Asus Xonar DGX

-Windows 10 pro x64

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maziox napisał:

Zastanawia mnie czy zasilacz pracował na styku i przestaje wyrabiać czy się zepsuł.

Na styku nie pracował (zestaw pewnie nie dobijał do choćby 300W), ale przy takim zachowaniu wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby jednak był popsuty. Masz możliwość przetestowania zestawu na innym zasilaczu (bądź np. zmierzenia napięć podawanych przez obecny zasilacz)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, webtom napisał:

Na styku nie pracował (zestaw pewnie nie dobijał do choćby 300W), ale przy takim zachowaniu wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby jednak był popsuty. Masz możliwość przetestowania zestawu na innym zasilaczu (bądź np. zmierzenia napięć podawanych przez obecny zasilacz)?

Zasilacza nie mam na podmiankę. Sprawdziłem napięcia 12V na głównym zasilaniu płyty i na zasilaniu karty graficznej. Wszędzie są podobne.
Bez obciążenia: 12.18
Obciążenie procesora: 12.16
GPU + CPU: 12.12

Zauważyłem że najczęściej resetuje się przy uruchomieniu drugiego testu tzn karta jest obciążona i dołączam procesor. Jak od razu się nie zresetuje to pracuje mimo pełnego obciążenia.

Edit

Właściwie to najczęściej resetuje się jak oba testy uruchomię w krótkim odstępie czasu. Jak jeden z testów chwilę pochodzi to drugi mogę uruchomić. Dziwne.
W załączniku parametry pracy z obciążanym GPU i CPU

monitorGpuCpu.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Jeśli mogę coś dodać od siebie to uważam, że temperatury i karty i procesora są lekko za wysokie. Czy kontrolowałeś stan pasty na procesorze graficznym i CPU? Jak nie to proponuję to zrobić. Oczywiście zasilacz może nie wyrabiać - łatwo to poznać jak zaczyna nagle wyć albo piszczeć. Najlepiej mieć inny na podmiankę. 

Proponuję również zmienić w ustawieniach aby nie resetował ci się komp tylko wywalał blue screena (Zaawansowane ustawienia systemu ->Awaria systemu -> odznacz pozycję Automatycznie uruchom ponownie).

Zrób test jak wywali blue screena spisz do czego odwołuje się błąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję do porównania temperatury bez obciążenia. Będę próbował z blue screenem.

normal.jpg

3 godziny temu, Private_Arti napisał:

Witam, 

Jeśli mogę coś dodać od siebie to uważam, że temperatury i karty i procesora są lekko za wysokie. Czy kontrolowałeś stan pasty na procesorze graficznym i CPU? Jak nie to proponuję to zrobić. Oczywiście zasilacz może nie wyrabiać - łatwo to poznać jak zaczyna nagle wyć albo piszczeć. Najlepiej mieć inny na podmiankę. 

Proponuję również zmienić w ustawieniach aby nie resetował ci się komp tylko wywalał blue screena (Zaawansowane ustawienia systemu ->Awaria systemu -> odznacz pozycję Automatycznie uruchom ponownie).

Zrób test jak wywali blue screena spisz do czego odwołuje się błąd.

Odznaczyłem, mimo to poszedł reset bez żadnego komunikatu.

Jeśli chodzi o podmianę zasilacza to raczej będę musiał kupić. Pewnie ten sam lub w wersji 650W. Zasilacz jest modułowy więc łatwo będzie podmienić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maziox napisał:

Odznaczyłem, mimo to poszedł reset bez żadnego komunikatu.

Rozumiem. Proszę więc sprawdzić co jest napisane w podglądzie zdarzeń: prawy klik na Mój komputer -> Zarządzaj -> Podgląd zdarzeń. Sprawdź po czasie wystąpienia błędu co było jego przyczyną.

Czy dyski są w porządku? Nie zawierają błędów? Dla pewności sprawdź jakimś HDTune albo CrystalDisk Info. Dla świętego spokoju polecam oczyszczenie i sprawdzenie check diskiem czy nie ma błędów.

Mam pomysł jak możesz wykluczyć zasilacz i dysk. Jak możesz pożyczyć jeszcze tą kartę to podmień sobie i uruchom test. Oczywiście aby była podobnych parametrów. Jak komp się wysypie to raczej na pewno zasilacz albo coś w systemie. Jak nie to już wiesz że winę ponosi definitywnie karta. Trzeba by sprawdzić stan chłodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł, wykonaj prostą acz kto wie może i skuteczną rzecz. Wejdź w Panel sterowania -> System i konserwacja -> System -> Wydajność > Narzędzia zaawansowane -> Generuj raport kondycji systemu.

Ja mam Vistę jeśli masz W 10 to może być to w innym miejscu ukryte. Po minucie system stworzy raport, jeśli sam znajdzie jakieś zonki od razu wyświetli ci stosowne informacje. Masz tam podane informacje odnośnie całego komputera, warto to przejrzeć. Znajdziesz tam również informacje odnośnie tych błędów usług (przewiń okno do dołu).

Dla świętego spokoju możesz również przetestować pamięć RAM.

No i obowiązkowo podmienić zasilacz.

Musisz też mieć na uwadze wpis Rellocated Sector Count w HD Tune. Te błędy mogą powodować restarty. Ja miałem u siebie tak: 100,100,36 i już mi dane potrafiły znikać a dysk niby przeszedł test ok. Jakbyś mógł zainstaluj grę na innej partycji/dysku i sprawdź może restarty nie wystąpią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Wykonałem test. Nie widzę większych problemów.raport.thumb.PNG.358e73471a0cce8be833e54745063c42.PNGraport2.thumb.PNG.ff68bcf472f472bf08f34de09a6a8225.PNG

Jest jeszcze jedna rzecz o której nie wspomniałem. Karta graficzna wydaje takie dźwięki podczas pracy: 

Ale tak się dzieje właściwie od początku

Karta jest jeszcze na gwarancji producenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki objaw może wskazywać na zacieranie się wentylatora (ów) albo może coś wpadło pomiędzy łopatki wentylatora albo do radiatora i tak obciera? Możliwe, że to wada fabryczna. Chyba, że dźwięk pochodzi od zasilacza. Jeśli to karta i nie masz możliwości sprawdzić jej działania np. u kolegi to możesz pomyśleć o serwisie gwarancyjnym.

Wcześniej obejrzyj jeszcze raz kartę, dociśnij radiator i wentylator, sprawdź mocowania. Może coś się uszkodziło? Przeczyść kartę sprężonym powietrzem.

Mam jeszcze jeden pomysł. Jak masz w domu wentylator zewnętrzny to otwórz obudowę komputera i skieruj powietrze zimne z wentylatora na kartę. Tylko nie za blisko bo możesz doprowadzić do zbytniego zwolnienia wentylatorów na karcie. Po prostu niech sobie dmucha zimne powietrze z odległości ok, metra do wnętrza. Wykonaj test lub pograj. Jeśli będzie lepiej to definitywnie problemem jest przegrzewająca się karta graficzna.

Warto również wypróbować program SpeedFan który podaje temperatury wszystkich ważniejszych podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk słychać nawet jak karta nie jest na tyle rozgrzana żeby wentylatory się kręciły. 
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-gtx-970-problem-piszczaca-cewka-karta-graficzna.html
To wygląda na cewki.

Napisałem do EVGA, najnowsza odpowiedź:
can you try out your graphics card within another system? Can you do a clean driver install with DDU (Display Driver Uninstaller)? If this Problem persists we can offer you an RMA for the graphics card.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...