Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

reben

Modernizacja czy nowy zestaw

Polecane posty

Witam, ostatnio myślałem nad  modernizacją mojego obecnego zestawu:

-zasilacz: LC-POWER 600W LC600H-12

-dysk: seagate ST1000dDM003 1TB + SSD Kingston SSDNow UV400 240 GB

-pamięć: goodram ddr3 4gb pc-1600 cl-9

-grafika: palit geforce gtx650 1gb

-płyta: as-rock b85 pro4

-procek: i3-4330 3,5ghz 4mb

-monitor: benq gl2250 21,5"

o kartę graficzna i ram tak żeby najnowsze gry śmigały w ustawieniach wyskoich-ultra i ewentualnie za jakiś czas dołożyć jakiś procek np jakąś i5 4-rdzeniową. Jednak teraz zastanowiłem się i nie wiem czy lepiej będzie polepszać ten zestaw czy może lepiej złożyć coś do 2,5k z monitorem. Proszę o pomoc w wyborze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet oscyluje w granicach 1300zł, w zależności co będzie najbardziej opłacalne. Teraz chciałbym dołożyć ramu i zmienić grafikę, myślałem nad dorzuceniem 8gb ramu. Przy grafice jest problem, nie wiem, czy lepiej dać 1050 czy 1060, czy jeszcze coś innego. Procesor zostawiłbym na razie, jeśli zacząłby niedomagać wtedy go wymienię. Na razie mam przy nim problem bo zauważyłem ze czasami przy samym przeglądaniu neta osiąga nawet 100'C więc pewnie będę musiał pastę wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna - https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1050-ti-4gt-oc-4gb-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-d-dp-box-975436/

Pamięć RAM - sugeruję dorzucić na razie kostkę DDR3 4GB 1600/CL9 lub wymianę obecnej kości na 2x8GB DDR3 1600/CL9 (lub może jakieś lepsze - zależy od ceny). Dorzucenie pojedynczej kości 8GB spowoduje, że pamięci nie będą pracowały w trybie dual channel.

 

Godzinę temu, reben napisał:

Na razie mam przy nim problem bo zauważyłem ze czasami przy samym przeglądaniu neta osiąga nawet 100'C więc pewnie będę musiał pastę wymienić.

Chłodzenie dolega do procka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoim zdaniem nie ma sensu tutaj pchać gtx1060? Jeśli bardziej opłacalnym krokiem będzie ta, którą podlinkowałeś to wymieniłbym ramy na 2x8gb, jeśli lepiej byłoby wybrać 1060 to dorzuciłbym tylko 4gb ze względu na koszt. Zaznaczam, że w przyszłości całkiem możliwa jest wymiana procka.

A co do procesora to nie wiem jak to sprawdzić w ogóle, nigdy nie pchałem się do tego ze względu na strach, że coś popsuję, jedyne co robiłem to wymiałem zasilacz sam. Jak to sprawdzić żeby nic nie zepsuć :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, reben napisał:

Czyli Twoim zdaniem nie ma sensu tutaj pchać gtx1060?

W 1300 zł nie zmieścimy GTX 1060 6GB (wersja 3GB raczej nie ma sensu) oraz pamięci RAM. Poza tym, i3-4330 może być w niektórych sytuacjach zbyt słaby do "napędzenia" GTX 1060.

 

Co do temperatur procesora, to możesz dać najpierw jakiegoś "screena" z tymi temperaturami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłaby to bardziej opłacalna opcja to jestem w stanie zwiększyć budżet, tyle, że wtedy zostałaby opcja dołożenia 4gb ramu. No a co do procesora to w planach na przyszły rok jest jego wymiana, więc tutaj jest kwestia co będzie lepsze, gtx1060, 8gb ramu i w przyszłości lepszy procek, czy gtx1050, 16gb ramu i lepszy procek.

No a to są temperatury z teraz, ale w ciągu dosłownie kilku minut potrafią się zmienić na 100'C, bez powodu, przy odpalonej tylko przeglądarce.

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, reben napisał:

No a co do procesora to w planach na przyszły rok jest jego wymiana...

Kiedy dokładnie chciałbyś go wymienić? Jeśli w drugiej połowie 2018 r., to można by dać już sobie z tym spokój i zrobić "remont generalny" - wymiana całej platformy w 2019 r. na Intel Ice Lake lub AMD Zen 2.

32 minuty temu, reben napisał:

No a to są temperatury z teraz, ale w ciągu dosłownie kilku minut potrafią się zmienić na 100'C, bez powodu, przy odpalonej tylko przeglądarce.

Temperatury są mocno "nie halo", sprawdź czy chłodzenie nie jest obluzowane - złap za cooler i sprawdź jak "siedzi".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, reben napisał:

Mówiąc całej platformy masz na myśli postawienie całej skrzynki na nowo?

Tak, a dokładniej - wymiana mobo + cpu + RAM. Dyski, kartę graficzną, może coś jeszcze, będzie można użyć w nowym zestawie.

 

Co do procesora, to trzeba będzie nałożyć nową pastę. Mimo wszystko, coś musi nie dolegać jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co radziłbyś teraz zmienić i na co. Czy jeśli wrzuciłbym zotaca 1060 mini, 16gb ramu i dokupił w przyszłym roku coś takiego https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690k-3-5ghz-6mb-box-bx80646i54690k-647918/ lub https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4790k-4-4-ghz-8mb-box-bx80646i74790k-647917/ to miałoby to rację bytu, czy zgrałoby się z resztą obecnej skrzynki? Z tym remontem generalnym to myślę że też może nie być tak łatwo, raczej te nowe cpu nie będą tanie, pewnie koszt wymiany mobo cpu i ramów wyniesie grubo ponad 2,5k.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, reben napisał:

Czy jeśli wrzuciłbym zotaca 1060 mini, 16gb ramu i dokupił w przyszłym roku coś takiego https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690k-3-5ghz-6mb-box-bx80646i54690k-647918/ lub https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4790k-4-4-ghz-8mb-box-bx80646i74790k-647917/ to miałoby to rację bytu, czy zgrałoby się z resztą obecnej skrzynki?

Jakąś rację bytu by miało, ale są to procki z odblokowanym mnożnikiem, więc taki zakup raczej sensu nie ma. Oczywiście trzeba też pamiętać, że będziesz kupował procesor używany, zakup nowego nie ma sensu.

Karty w wersji mini mają dość marne chłodzenia, więc trzeba by rozważyć jakiś model w cenie ~1300 zł.

Najtańszą opcją byłby zakup GTX 1050 Ti oraz 4GB pamięci.

9 minut temu, reben napisał:

Z tym remontem generalnym to myślę że też może nie być tak łatwo, raczej te nowe cpu nie będą tanie, pewnie koszt wymiany mobo cpu i ramów wyniesie grubo ponad 2,5k.

Zależy na co będziesz chciał wymienić. ;) Dla przykładu, i3-8100 jest wyraźnie tańszy niż i5-7500, a wydajność podobna - test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę i5 co podałem linka akurat można dostać w wersji bez oc, stówę taniej. A czemu nie miałoby sensu kupowanie nowego?

A taka karta? Czy tutaj chłodzenie też wypada marnie? https://www.emag.pl/karta-graficzna-zotac-geforcer-gtx-1060-6gb-gddr5-bulk-zt-p10600d-10b/pd/DTBH4NBBM/

Ewentualnie coś innego, widziałem, że do 1300 mozna dostać cos z dwoma wiatrakami.

Najtańszą opcją byłby zakup GTX 1050 Ti oraz 4GB pamięci.

Cytuj

Najtańszą opcją byłby zakup GTX 1050 Ti oraz 4GB pamięci.

Ale czy najlepszą?

Cytuj

Zależy na co będziesz chciał wymienić. ;) Dla przykładu, i3-8100 jest wyraźnie tańszy niż i5-7500, a wydajność podobna - test.

No jeśli miałbym zmieniać mobo, cpu i ramy to na coś konkretnego, żeby był zauważalny znaczny przeskok, na coś niewiele lepszego raczej nie miałoby sensu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, reben napisał:

Tę i5 co podałem linka akurat można dostać w wersji bez oc, stówę taniej. A czemu nie miałoby sensu kupowanie nowego?

Bo w przyszłym roku pewnie już będzie można kupić 6-rdzeniowego i5-8400 za mniej niż 800 zł.

17 godzin temu, reben napisał:

To de facto referent, więc też marnie wypada. Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce byłaby ok. Tylko należy pamiętać, że i3-4330 będzie blokował potencjał tej karty (przykład).

17 godzin temu, reben napisał:
Cytuj

Najtańszą opcją byłby zakup GTX 1050 Ti oraz 4GB pamięci.

Ale czy najlepszą?

Bez szybkiej wymiany procka na i5, to chyba najlepsza opcja. Jeśli plotki odnośnie premiery w przyszłym roku 8-rdzeniowych procesorów Intela w mainstreamie się potwierdzą, to już chyba nie będzie za bardzo sensu zmieniać procka na i5 - i3 mogą mieć już 8 wątków.

Trzeba zrobić coś z temperaturami tego procesora, bo przeszło 50 stopni C w spoczynku to dramat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zdecyduję się na jedną kość https://www.morele.net/pamiec-goodram-play-ddr3-4gb-1600mhz-cl9-gy1600d364l9s-4g-662885/

i grafike https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1050-ti-oc-4gb-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-dp-box-zt-p10510b-10l-1080407/

A ten procesor na razie zostawię, jeśli chciałbym kupić coś z coffe lake to musiałbym wymienić większość bebechów (moba, ramy no i cpu), z resztą wszystko wyjdzie w praniu jak długo będzie dawała radę moja i3.

I jeszcze mam pytanie, w które gniazdo wpiąć tę dodatkową kość żeby zadziałało dual channel, pierwszą mam włożoną w pierwszy slot od procesora. I jeszcze jedno, jeśli w przyszłości chciałbym dorzucić dodatkowy ram to zostaje tylko opcja dołożenia dwóch kości? Czy można dołożyć przykładowo jeszcze jedną 4gb, w sumie byłoby 12gb. Praca pomiędzy dual a zwykłym trybem różni się aż tak bardzo?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, reben napisał:

I jeszcze mam pytanie, w które gniazdo wpiąć tę dodatkową kość żeby zadziałało dual channel, pierwszą mam włożoną w pierwszy slot od procesora.

Wg instrukcji producenta płyty głównej, należy obsadzić 2-gi i 4-ty slot od procesora.

16 minut temu, reben napisał:

Czy można dołożyć przykładowo jeszcze jedną 4gb, w sumie byłoby 12gb.

Można, ale pamięci będą działać w trybie single.

16 minut temu, reben napisał:

Praca pomiędzy dual a zwykłym trybem różni się aż tak bardzo?

Wszystko zależy od konfiguracji sprzętu, ale różnice bywają spore: klik.

 

Pamiętaj, by zarejestrować kartę graficzną na stronie producenta - gwarancja zostanie przedłużona do 5 lat.

Jeśli nie wybrałeś jeszcze pasty na procesor, to sugeruję wziąć np. Arctic MX-4 - łatwo się nakłada.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 8gb w dual channel lepiej wypadnie niż 12gb w single? Czy jeśli włożę 4x4gb to też będzie działał dual channel?

Pastę myślałem mx-2, różni się jakoś bardzo od mx-4?

Jeszcze mam pytanie dotyczące gwarancji, warto za te 100zł z hakiem wziąć dodatkowy rok gwarancji+3 lata ubezpieczenia od przepięć itp? Czy w przypadkach spalenia itp nie lecą w kluki z tym ubezpieczeniem?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, reben napisał:

Czy jeśli włożę 4x4gb to też będzie działał dual channel?

Tak, będzie dual channel.

5 minut temu, reben napisał:

Pastę myślałem mx-2, różni się jakoś bardzo od mx-4?

MX-4 jest nieco lepsza, ale MX-2 też będzie ok.

 

Jeśli Ci się karta graficzna, czy też inny podzespół "zjara", to producent sprzętu raczej weźmie to "na klatę".

Także można sobie darować takie dodatkowe ubezpieczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałóż tak, jak uznasz za stosowne. Można śmiało zastosować metodę na "ziarnko grochu", ziarnko ryżu jest zbyt małe. ;) Nie ma co kombinować.

6 minut temu, reben napisał:

Czyli nie ma sensu kupować tego dodatkowego ubezpieczenia?

Moim zdaniem nie ma sensu. Lata temu spaliła mi się płyta główna podczas burzy, została naprawiona bez żadnego "ale".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...