Jump to content
KenpachiSC

Monitor 4k HDR IPS 60 Hz czy 1440p z G-Sync 144 Hz IPS?

Recommended Posts

Witam. Zamierzam kupić kartę graficzna GTX 1080 Ti, i zastanawiam się czy kupić monitor 1440p, który ma G-Sync i 144Hz (co wydaje się rozsądniejszym wyborem, bo gtx 1080 Ti jest raczej na styk do 4k więc gdzie niegdzie pewnie nie będe mógł utrzymać 60 klatek), a 4k 60 Hz IPS z HDR. I właśnie chciałem się zapytać jak wygląda sprawa z HDR na PC, czy gry na PC obsługują HDR tak samo jak na konsoli?

Edited by KenpachiSC

Nie, mało która gra na PC oferuje obecnie HDR.

Moim zdaniem sensowniej kupić 1440p z G-Sync i wysokim odświeżaniem, bo te monitory dużo lepiej spisują się w grach (niższy input lag, lepsze czasy reakcji). Zanim pojawią się porządne gamingowe monitory 4K, to jeszcze trochę czasu pewnie minie.

No niby tak, ale nawet bez HDR, to różnica w wyświetlanym obrazie jest sporo lepsza jak na monitorze 1440p. Input lag 5 ms myślę, że nie będzie mi bardzo przeszkadzał, a dodatkowo będę mógł oglądać np. filmy z HDR na Netflixie. No sam nie wiem, bo zależy mi na tym 4k już tyle czasu czekam aż się coś fajnego pojawi. No a telewizora nie chce kupować, bo sensowne telewizory z HDR 4K to od 7-8 tysięcy się zaczynają ceny, do tego są za duże, żeby grać na nich z bliska na komputerze.

25 minut temu, Bull3t napisał:

Jeśli byś był zainteresowany, to w przyszłym roku pewnie już będą monitory 4K 144Hz z G-Sync.

Ciekawe jakie będą ceny... ;)

Jak tak dłużej popatrzyłem na testy, to faktycznie nie ma sensu 1080Ti pchać do monitora 4k. Możliwe, że nawet nawet 2080Ti (czy jakkolwiek inaczej nvidia nazwie kolejną generację kart) będzie miała problem z najnowszymi grami w 4k na ultra (tymi co wyjdą w 2018). Myślę, że do 1080 Ti wezmę ten monitor https://www.morele.net/monitor-aoc-ag271qg-774630/ i będę się cieszył g-sync w 1440p IPS. Jest 400 zł tańszy od odpowiednika ze strony Asusa, a w testach wypadł minimalnie lepiej. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Mógłym zaczekać pewnie na 2080Ti, i monitory 4k z g-synq i HDR, ale sama 2080Ti wyjdzie pewnie za rok minimum, bo najpierw wyjdzie pewnie 2080 a dopiero potem 2080Ti. Chociaż tak jak pisałem wyżej, to chciałbym mieć HDR i 4K chociaż do filmów/seriali na netflixie tudzież z innych źródel, no ale nie wydam na sensowny TV 10K zł.

3 minuty temu, KenpachiSC napisał:

Myślę, że do 1080 Ti wezmę ten monitor https://www.morele.net/monitor-aoc-ag271qg-774630/ i będę się cieszył g-sync w 1440p IPS

Ciekawe na jaką sztukę trafisz, bo problemy z "bleedingiem" matrycy są powszechne w monitorach o takich parametrach.

Do jakiego sprzętu chcesz wmontować GTX 1080 Ti?

• Upvote 1

Procesor - i7 8700k

16 GB ram 2666MHz, bo tyle maksymalnie obsługuje i7 8700k. Wiem, że mógłbym podkręcić ram, ale słyszałem, że prawie nigdy ram podkręcony nie jest stabilny nonstop i nawet podkręcony lekko, co jakiś czas wywala blue screen, co oczywiście jest bardzo problematyczne.

płyta główna - asrock z370 extreme4 jak w linku https://www.x-kom.pl/p/385897-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z370-extreme4.html

zasilacz https://proline.pl/zasilacz-seasonic-prime-titanium-650w-ssr-650td-80plus-titanium-p946572

obudowa zastanawiam się między tą https://www.morele.net/obudowa-corsair-crystal-570x-rgb-bialy-cc-9011110-ww-1438578/ a tą https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-evolv-atx-middle-tower-antracyt-ph-es515e-ag-766993/

chłodzenie CPU https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d15-646505/

Dyski SSD i HDD wezmę z obecnego PC.

Co to bleedingu zdaje się, że podlega gwarancji, tak? No cóż, jeśli będę zmuszony, to będę wymieniał aż dostanę bez bleedingu.

Edited by KenpachiSC

22 minuty temu, KenpachiSC napisał:

16 GB ram 2666MHz, bo tyle maksymalnie obsługuje i7 8700k.

To jest taktowanie gwarantowane przez Intela. W praktyce pamięci idą nawet na 4000MHz+, na dobrej płycie i procku.

23 minuty temu, KenpachiSC napisał:

Poleciałeś za grubo. ;) Wystarczyłby np. Corsair RM650X.

25 minut temu, KenpachiSC napisał:

Może taki (Enthoo Luxe TG) bydlak?

26 minut temu, KenpachiSC napisał:

Co to bleedingu zdaje się, że podlega gwarancji, tak?

Raczej w grę wchodzi zwrot w terminie 14 dni.

Trzeba było pisać, że całego kompa kupujesz. Jaki masz obecnie?

• Upvote 1

Obecnie mam GTX 1060 asus strix, i5 2500k podkręcony na 4.5GHz, corsair vs 550W, obudowa zalman z7 plus, 16 GB ram DDR3, płyta główna ASrock p67 pro 3.

Piszesz, że przesdziłem z tym seasoniciem, ale to jest numer 1 zasilacz. Jest bardzo cichy, generuje tylko 20dB pod 100% obciażeniem, czyli tyle co szept. Ma najlepsze komponenty i trzyma napięcia bardzo dobrze, do tego 12 lat gwarancji więc myślę, że starczy mi jeszcze na 2, 3 kolejne konfiguracje komputera. Generalnie jest to inwestycja, mogę dopłacić 200 zł czy nawet 300 do zasilacza jeżeli będę go używal ponad dekadę. Co do szybkości ramu powyżej wartości gwarantowanej przez procesor, to jesteś pewien, że jak wsadze kości 3200 MHz np. do płyty głównej, która obsługuje taką prędkość (czyli każda z chipsetem z370), to nie wyskoczy mi blue screen w przyszłości i nie będę miał z tym problemów? Ta obudowa co podełsłeś też wydaje się sensowna, zastanowię się nad nią.

Edited by KenpachiSC

6 minut temu, KenpachiSC napisał:

Piszesz, że przesdziłem z tym seasoniciem, ale to jest numer 1 zasilacz.

Jakości nie neguję, po prostu cena robi wrażenie. Konkurencja też robi dobre zasilacze (test).

11 minut temu, KenpachiSC napisał:

Co do szybkości ramu powyżej wartości gwarantowanej przez procesor, to jesteś pewien, że jak wsadze kości 3200 MHz np. do płyty głównej, która obsługuje taką prędkość (czyli każda z chipsetem z370), to nie wyskoczy mi blue screen w przyszłości i nie będę miał z tym problemów?

Zazwyczaj pamięci 3200MHz działają bez "zająknięcia".

Wypełnij poniższą ankietę:

• Budżet na komputer:
  • Części do kupienia:
  • Czy wliczyć system w cenę:
  • Zastosowanie komputera:
  • Preferowany sklep:
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza):
  • Czy sprzęt będzie podkręcany:
  • Termin zakupu komputera:
  • Dodatkowe uwagi:

• Upvote 1

21 minut temu, Bull3t napisał:

Wypełnij poniższą ankietę:

• Budżet na komputer:
  • Części do kupienia:
  • Czy wliczyć system w cenę:
  • Zastosowanie komputera:
  • Preferowany sklep:
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza):
  • Czy sprzęt będzie podkręcany:
  • Termin zakupu komputera:
  • Dodatkowe uwagi:

Przede wszystkim, to zakładając ten temat chodziło mi tylko o monitor, bo taki zestaw, który podałem już raczej wezmę. Trochę poszukałem w internecie, i nie wiem czy złoże coś lepszego o ile nie wydam sporo więcej(czyli np. jakieś wypasione chłodzenie wodne za parę tysięcy vs noctua za 380 zł), a taki zestaw mi odpowiada. Nie jest też tak, żę szukam jak najtańszego zestawu do danej kwoty, chce mieć również jakość. Noctua jest najcichszym i najbardziej wydajnym chłodzeniem powietrzenym o ile się orientuje, o zasilaczu już wspominałem i przy nim zostanę. Kartę graficzną wezmę MSI GTX 1080 Ti Gaming X, albo Asus GTX 1080 Ti strix. Co do sklepu, to będę patrzył na cene/opinie i żeby jak najwięcej przedmiotów kupić w jednym sklepie, bo może tak być, że ciężko będzie mi znaleść sklep ze wszystkimi podzespołami, które chce kupić. Monitor, który mam to zwykły AOC 1080p bez g-synq i matrycą TN. Sprzęt będzie jak najbardziej podkręcany, czyli procesor i być może nawet będzie skalpowany jeżeli temperatury będą za duże. Co do grafiki, to nie wiem czy jest sens podkręcania, bo GTX 1080 Ti już jest prawie wymaksowana. Komputer chce kupić za około miesiąc, przed nowym rokiem. Jeżeli bardzo chcesz, to możesz coś złożyć w cenie 11 -12 tysięcy zł bez wliczana w to systemu operacyjnego. Obecny komputer i monitor nie będzie sprzedawany. Zastosowanie komputera to gry, filmy i muzyka, i być może sporadyczny stream na twitchu od czasu do czasu.

ps. Kartę muzyczną też wezmę z obecnego komputera, jest to AIM SC 808.

Edited by KenpachiSC

Coś takiego złożyłem: https://www.morele.net/inventory/info/ae65f340/. Nic odkrywczego. Możesz oczywiście zmienić zasilacz czy też płytę główną (Z370 Extreme4 nie mają w morele.net).

32 minuty temu, KenpachiSC napisał:

Trochę poszukałem w internecie, i nie wiem czy złoże coś lepszego o ile nie wydam sporo więcej(czyli np. jakieś wypasione chłodzenie wodne za parę tysięcy vs noctua za 380 zł), a taki zestaw mi odpowiada.

Bez przesady, nikt by Ci tutaj takiego chłodzenia na zaproponował, co najwyżej jakieś AiO z radiatorem 280/360mm (które swoją drogą też są sporo, bo o jakieś 200-300 zł droższe od NH-D15). ;)

Co do grafiki, to nie wiem czy jest sens podkręcania, bo GTX 1080 Ti już jest prawie wymaksowana.

Zawsze wydajność może podskoczyć o kilka %.

Komputer chce kupić za około miesiąc, przed nowym rokiem.

Chyba lepiej kupić w styczniu, ceny wtedy powinny być niższe.

Swoją drogą, zakup GTX 1080 Ti to coraz bardziej "kontrowersyjny" ruch, bo za kilka miesięcy pewnie pojawi się kolejna generacja kart.

• Upvote 1

7 minut temu, Bull3t napisał:

Coś takiego złożyłem: https://www.morele.net/inventory/info/ae65f340/. Nic odkrywczego. Możesz oczywiście zmienić zasilacz czy też płytę główną (Z370 Extreme4 nie mają w morele.net).

Bez przesady, nikt by Ci tutaj takiego chłodzenia na zaproponował, co najwyżej jakieś AiO z radiatorem 280/360mm (które swoją drogą też są sporo, bo o jakieś 200-300 zł droższe od NH-D15). ;)

Zawsze wydajność może podskoczyć o kilka %.

Chyba lepiej kupić w styczniu, ceny wtedy powinny być niższe.

Swoją drogą, zakup GTX 1080 Ti to coraz bardziej "kontrowersyjny" ruch, bo za kilka miesięcy pewnie pojawi się kolejna generacja kart.

Wiem, że niedługo mają się pojawić nowe generacje kart i zapewne 2080 będzie lepsza od 1080Ti, ale w jakiej cenie? No i do tego czekam już z zakupem PC dosyć długo, zawsze można "poczekać" jeszcze trochę, ale nie wiem czy jest w tym większy sens. Do tego czytałem, że w 2018 roku wafle krzemowe mają zdrożeć o 20% więc raczej sprzęt będzie drożeć a nie tanieć. Dysku SSD nie potrzebuje, bo jak pisałem wezmę z obecnego PC a mam 2x SSD i 2x HDD. Napędu też nie potrzebuje, ale dzięki za propozycje.

Edited by KenpachiSC

1 minutę temu, KenpachiSC napisał:

Wiem, że niedługo mają się pojawić nowe generacje kart i zapewne 2080 będzie lepsza od 1080Ti, ale w jakiej cenie?

Zakładam, że nie będzie w wyższej cenie.

2 minuty temu, KenpachiSC napisał:

Do tego czytałem, że w 2018 roku wafle krzemowe mają zdrożeć o 20% więc raczej sprzęt będzie drożeć a nietanieć.

Też o tym czytałem, co nie oznacza, że np. karty graficzne będą droższe o 20%. Nie są to oczywiście optymistycznie wieści, ale nie wpadałbym jednak w panikę. Należy po prostu założyć, że np. RAM nie zacznie zbyt szybko wracać do normalnych (zeszłorocznych) cen.

Procesory desktopowe nie powinny zdrożeć, bo taki Intel sam produkuje wafle krzemowe.

Jeśli obawiasz się podwyżek, to ja bym się nie zdziwił, gdyby w grudniu podzespoły były droższe niż aktualnie.

• Upvote 1

Sam już nie wiem, bo poza informacją, że nowe geforcy pojawią się na początku przyszłego roku (chociaż ten, który mnie interesuje, czyli 2080Ti pewnie w drugiej połowie 2018), to dodatkowo jeszcze przeczytałem informacje, że także nowe, 8 rdzeniowe intele mają się pojawić w 2018 roku. Przyznam szczerze, że 8 rdzeniowy i 16 wątkowy intel, który osiąga 5GHz na każdym rdzeniu do mnie przemawia. Wiem, że 6 rdzeniowy i 12 wątkowy intel do gier jest jak najbardziej ok, no ale komputer to nie tylko narzędzie do grania, więc może warto poczekać? Mógłym też kupić teraz 1080Ti, i sprzedać na gwarancji jak wyjdzie 2080Ti, no ale z drugiej strony jeżeli miałbym kupić 1080Ti, to tylko do nowego monitora, bo na 1080p by się zwyczajnie marnował. Z nowym monitorem jest taki problem, że chciałbym 4k, ale narazie z g-sync jest tylko AOC 60Hz w dobrej cenie, bo 2700 zł 27 cali(wiem, że 4k powyżej 60 fps to ciężkie zadanie będzie nawet dla 2080Ti w najnowszych grach, ale w starszych FPSach jak najbardziej pewnie będzie można grać w okolicach 100FPS w 4k), ale niestety jest bez HDR. Nowe monitory 4k z HDR i 144 HZ mają się pojawić w 2018, no ale cena też pewnie będzie 5 tysięcy na start (może troche taniej wersje 27 calowe). Z kupnem monitora też musiałbym zatem poczekać pewnie do połowy 2018 roku, co bardzo mnie irytuje, bo jestem jak dziecko, które nie może dostać ulubionej zabawki :)Ciężka sprawa.

Edited by KenpachiSC

12 godzin temu, KenpachiSC napisał:

Z nowym monitorem jest taki problem, że chciałbym 4k, ale narazie z g-sync jest tylko AOC 60Hz w dobrej cenie, bo 2700 zł 27 cali...

Ten monitor ma wyraźny problem z "ghostingiem" oraz niezbyt zachwycające kolory.

Co do wyboru podzespołów, to ja osobiście bym chyba poczekał z zakupem do marca/kwietnia (w marcu odbędzie się GTC - konferencja Nvidii) przyszłego roku. Tak wysoką kwotę chciałoby się wydać jak najlepiej. Oczywiście Ty możesz mieć inne zdanie.

• Upvote 1

22 minuty temu, Bull3t napisał:

Ten monitor ma wyraźny problem z "ghostingiem" oraz niezbyt zachwycające kolory.

Co do wyboru podzespołów, to ja osobiście bym chyba poczekał z zakupem do marca/kwietnia (w marcu odbędzie się GTC - konferencja Nvidii) przyszłego roku. Tak wysoką kwotę chciałoby się wydać jak najlepiej. Oczywiście Ty możesz mieć inne zdanie.

Prawdopodobnie poczekam, bo na GTX 1060 też pogram we wszystko w 1080p, chociaz mój i5 2500k ogranicza mi grafikę i czuć spadki fps w grach przez to, że ma tylko 4 wątki (bo mimo wszystko takie 8 rdzeni i więcej ma zastosowanie w grach, bo osobiście byłem świadkiem, że jest wtedy mniej spadków FPS, przycinek gry itd.), ale jakoś przeczekam jeszcze pół roku aż wyjdą nowe intele i geforcy.

Edited by KenpachiSC

12 godzin temu, KenpachiSC napisał:

chociaż ten, który mnie interesuje, czyli 2080Ti pewnie w drugiej połowie 2018

Nie chciałbym Cię przesadnie martwić, ale GTX 780 Ti pojawił się niecałe 6 m-cy po premierze GTX 780, GTX 980 Ti pojawił się niecałe 9 m-cy po premierze GTX 980, a GTX 1080 Ti - niecałe 10 m-cy, a taka tendencja nie zwiastuje pojawienia się 2080 Ti w przyszłym roku.

I tak właściwie czemu właśnie 2080 Ti? Jeżeli zieloni będą się trzymać dotychczasowej taktyki, odpowiednikiem GTX 1080 Ti będzie GTX 2070, a GTX 2080 będzie od obecnie topowej grafiki szybszy i tańszy.

13 godzin temu, KenpachiSC napisał:

Przyznam szczerze, że 8 rdzeniowy i 16 wątkowy intel, który osiąga 5GHz na każdym rdzeniu do mnie przemawia

I pewnie to wszystko z glutem pod maską :D
Sam po cichu liczę, że kolejna iteracja Ryzenów sprawi, że ponownie będą konkurencyjne z punktu widzenia gracza...

9 minut temu, webtom napisał:

Nie chciałbym Cię przesadnie martwić, ale GTX 780 Ti pojawił się niecałe 6 m-cy po premierze GTX 780, GTX 980 Ti pojawił się niecałe 9 m-cy po premierze GTX 980, a GTX 1080 Ti - niecałe 10 m-cy, a taka tendencja nie zwiastuje pojawienia się 2080 Ti w przyszłym roku.

I tak właściwie czemu właśnie 2080 Ti? Jeżeli zieloni będą się trzymać dotychczasowej taktyki, odpowiednikiem GTX 1080 Ti będzie GTX 2070, a GTX 2080 będzie od obecnie topowej grafiki szybszy i tańszy.

I pewnie to wszystko z glutem pod maską :D
Sam po cichu liczę, że kolejna iteracja Ryzenów sprawi, że ponownie będą konkurencyjne z punktu widzenia gracza...

Chcę kupić najwydajniejszą 1 rdzeniowa grafikę do 4k, 1080Ti jest na styk a i tak trzeba w niektórych grach obniżać detale, aby było 60 klatek, nie mówiąc o nowych grach więc do 4k 1080Ti raczej odpada. Na YT widziałem np. jak w Rise of the Tomb Rider, który jest przecież z 2015 roku, na konfiguracji 2x 1080Ti zdarzały się spadki do 60 fps na ultra w 4k, co jest trochę przykre. A w nowych grach w 2018 i 2019 roku będzie jeszcze gorzej, dlatego chcę 2080Ti. Co do nowych intelów, trzeba mieć nadzieję, że nie będzie gluta.

Zastanawiałem się nad SLI z GTX 1080Ti, ale słyszałem, że coraz częściej się od tego pomysłu odchodzi, bo to sprawia za dużo problemów jak mikro przycięcia i inne rzeczy. Czy to prwada, że będzie coraz mniej gier, które obsługują SLI, czy może 2x 1080Ti jest przyszłościowy? Ewentualnie 2x2080 bez TI (co by miało już zabójczą moc nawet w 4k) skoro prognozujesz, że może wyjść w 2019 roku? 

Edited by KenpachiSC

15 godzin temu, KenpachiSC napisał:

Zastanawiałem się nad SLI z GTX 1080Ti, ale słyszałem, że coraz częściej się od tego pomysłu odchodzi, bo to sprawia za dużo problemów jak mikro przycięcia i inne rzeczy.

Nvidia oficjalnie wspiera konfiguracje składające się z dwóch kart graficznych. Konfiguracje zawierające więcej kart graficznych mogą oczywiście działać, ale nie muszą.

SLI trzyma się całkiem nieźle (#1, #2), problemy stwarza raczej AMD Crossfire (AMD chyba całkiem się z tego wycofa).

15 godzin temu, KenpachiSC napisał:

Co do nowych intelów, trzeba mieć nadzieję, że nie będzie gluta.

Jest takie powiedzenie: "nadzieja jest matką głupich". ;) Nie liczyłbym na odejście od "gluta", bo Intel stosuje go zarówno w tanich Celeronach, jak również w Xeonach za X tysięcy dolarów.

Lutowanym cpu nikt by nie pogardził, ale ten glut nie musi być aż tak straszny - i7-8700K jest chłodniejszy od i7-7700K. Przyczyną tego stanu może być m.in. większa powierzchnia oddawania ciepła - chip "urósł" względem 4-rdzeniowca.

• Upvote 1

To może warto by rozważyć kupienie teraz gtx 1080Ti, i poczekać z kupnem monitora aż wyjdą 4k HDR 144Hz, a jak wyjdą nowe monitory to pewnie taniej będzie i sam gtx 1080Ti(z racji premiery 2080) i wtedy dokupić drugą kartę? A może poczekać jeszcze dłużej i wziąć 2x 2070 co by pewnie miało większy sens z racji tego, że nowe karty są wspieranie dłużej, a starsze GeForcy są nie wspierane. Inaczej sprawa wygląda z radeonem, który jest wspierany latami, no ale nic sensownego od radeona nie ma (2x vega 64 nie może utrzymać 60 fps w tomb raiderze w 4k, a co dopiero w nowych grach).

Co powiecie o tych monitorach? Co prawda nie mają G-sync, ale mają 144Hz i HDR.

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/samsung-lc32hg70qquxen.bhtml?from=ceneo&p=3349.00&cr=0&t=20171127-1424&ceneo_spo=true

https://www.mediaexpert.pl/monitory-led/monitor-samsung-curved-qled-lc27hg70qquxen,id-991672?gclid=CjwKCAiA9f7QBRBpEiwApLGUijr8-ZjSTwL5A7_gQMYzYAXXoYkIxnZaVQ8AA5tsIiBB1rBY2rv6VhoCePMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CJfww5iD59cCFVCaGAodRcoH9Q

Czy są warte rozpatrzenia? Wielka szkoda, że 1080Ti nie ma odpowiednika po stronie Radeona, bo tak to bym pewnie się nawet nie zastanawiał, a tak to nie wiem czy wybrać HDR czy G-sync. W tych monitorach jest jeszcze matryca VA, nie wiem czy jest lepsza w grach i filmach od IPS.

Edited by KenpachiSC