Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

gomlinzgryzliwy

Jakie chłodzenie do procka i pasta termoprzewodząca + porada modernizacji

Polecane posty

Witam, 

Dość dawno bo w 2013 roku prosiłem tu społeczność o złożenie komputera stacjonarnego. Do tej pory blaszak jeszcze się sprawuje dobrze chociaż nie jest to już demon prędkości. 

Do tej pory nie zmieniałem w nim dosłownie nic - tylko od czasu do czasu czyściłem - ale to też na zasadzie przetarcia szmatką i "dmuchaniem" na kurz po rozkręceniu.

Przyszło mi do głowy bo wyczyścić go porządnie i nie tylko.

Ale po kolei - zestaw jaki został złożony to:

 

https://www.morele.net/inventory/info/HpuSJy/

 

I kilka miesięcy temu chciałem tak wyczyścić procek i po zdjęciu wiatraczka [ chłodzenia] i zakładania go ponownie jedno z mocowań na śrubkę mi się ułamało - przykręciłem go i się trzyma ale pomyślałem czy może nie dokupić innego chłodzenia - ewentualnie tego samego, które było w zestawie?

Pytanie 1:

Jakie dobre/tanie chłodzenie pod ten procesor? I czy w ogóle warto wymieniać jak się trzyma ?

Kolejna rzecz to pasta termoizolacyjna czy termoprzewodząca - nigdy nie była wymieniana, więc chyba najwyższy czas by procek nie padł całkowicie

Pytanie 2:

Jaką polecacie? By była dobra/porządna ale też łatwa w montażu ? 

Kolejna sprawa to porządne wyczyszczenie otworów (tych siatek w obudowie) oraz całego wnętrza

Pytanie 3:

Co polecacie do czyszczenia obudowy i tych siatek oraz jakie sprężone powietrze?

 

Kolejna sprawa - być może nie dzisiaj i nie w tym miesiącu ale czasami myślę o modernizacji tego komputera (jeśli jeszcze się da) Zatem:

- Co można zmienić/dołożyć na danych komponentach a co warto jeszcze zostawić (co da sobie jeszcze radę z rok/dwa bez wymiany)

Załóżmy, że taka ogólna modernizacja byłaby skromna (nie do żadnego odpalania gier w super ustawieniach ale żeby od czasu do czasu jakiś nowy tytuł w FHD sobie jakoś poradził i żeby nie były to najniższe detale ) I oczywiście poprawa szybkości chodzenia - chociaż przyda mu się format bo czasem już potrafi mulić przy większej ilość kart youtuba itp.

Cena tej modernizacji to takie do 1000 zł. Oczywiście mysz/klawiatura/monitor - to wszystko zostaje bez zmian

No i w ogóle pytanie czy warto na tych komponentach wdzisiejszych latach coś zmieniać ;) 

 

Póki co w pierwszej kolejności bym prosił o odp na pierwsze trzy pytania ( tutaj bym prosił konkretne przykłady co kupić a najlepiej wszystko w jednym sklepie) a następnie porady o modernizację 

Z góry dzięki za porady i odp.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Jakie dobre/tanie chłodzenie pod ten procesor? I czy w ogóle warto wymieniać jak się trzyma ?

Jak się trzyma, to bym zostawił obecne. Jeśli koniecznie chciałbyś zmienić, to np. SPC Fera 3 v2.

1 godzinę temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Jaką polecacie? By była dobra/porządna ale też łatwa w montażu ? 

Arctic MX-4 by się nadała. W przypadku zakupu chłodzenia - pasta będzie w zestawie.

1 godzinę temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Co polecacie do czyszczenia obudowy i tych siatek oraz jakie sprężone powietrze?

Masz na myśli filtry? Ja bym je potraktował jakąś szczotką i wykąpał w wodzie. ;)

1 godzinę temu, gomlinzgryzliwy napisał:

No i w ogóle pytanie czy warto na tych komponentach wdzisiejszych latach coś zmieniać ;) 

Zaaplikować RX 470 4GB (#1, #2) i będzie dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Jak się trzyma, to bym zostawił obecne. Jeśli koniecznie chciałbyś zmienić, to np. SPC Fera 3 v2.

Ale to jest jakiś duży wentylator co widać chłodzi ogólnie w PC-cie a mi chodziło o taki mały co się na procesor zakłada (chyba, że takie teraz się stosuje ?) 

 

Co do "modernizacji" to ładnie pojechałeś - myślałem, że jakiś RAM/Dysk?tańsza karta dla lepszej wydajności a Ty cały budżet w samą kartę :)

A takie pytanie poboczne - obecnie karta jeszcze jest "strawna" i np może posiedzieć do wymiany na późniejszy czas ? To samo pytanie się tyczy procka :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Ale to jest jakiś duży wentylator co widać chłodzi ogólnie w PC-cie a mi chodziło o taki mały co się na procesor zakłada (chyba, że takie teraz się stosuje ?) 

To jest chłodzenie samego procesora i takie się jak najbardziej stosuje. Jak już kupować, to coś porządnego, wg mnie Fera 3 jest najtańszym chłodzeniem wartym zakupu. Zawsze alternatywą jest dokupienie samych pushpinów i korzystanie dalej z obecnego chłodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Ale to jest jakiś duży wentylator co widać chłodzi ogólnie w PC-cie a mi chodziło o taki mały co się na procesor zakłada (chyba, że takie teraz się stosuje ?)

To jest chłodzenie procesora. Chcesz zobaczyć coś naprawdę dużego, to sprawdź np. Noctua NH-D15, Cryorig R1 Ultimate. ;)

 

Co do mojej propozycji - założyłem, że chciałeś poprawić wydajność w grach. Tańsza karta nie bardzo ma sens, bo np. GTX 1050 Ti nie da jakiegoś wielkiego skoku wydajności.

Jeśli obecna karta Ci wystarcza, to przecież nie musisz wymieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Equisetum napisał:

Dodanie w/w karty da zestawowi bardzo dużego kopa wydajnościowego.

Siur? Ostatnio ciężko znaleźć HD 7950 (czy R9 280) w testach, ale powinien się plasować gdzieś w okolicach GTX 1050 (a 3GB vRAMu powinny go plasować nawet ciut wyżej), także nic słabszego od RX 470 w ogóle bym nie rozważał, a raczej się zastanawiał, czy nie dołożyć do RX 480/580, czy GTX 1060 6GB.

I w kalkulacjach warto wziąć pod uwagę fakt, że za obecną kartę byłbyś pewnie w stanie uzyskać jakieś 450 zł.

A co do ewentualnego dysku, to jeżeli i tak masz w planach stawianie systemu od nowa, to niegłupim pomysłem może być SSD - co prawda swoje kosztuje (~400 zł za 850 EVO 250GB/Iridium Pro 240GB/MX300 275GB), ale w codziennym użytkowaniu komputera dałby całkiem solidnego kopa. Przynajmniej zakładając, że obecny dysk trzyma się jeszcze całkiem nieźle i nie potrzebujesz wielkiego przyrostu pojemności dyskowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, webtom napisał:

Siur? Ostatnio ciężko znaleźć HD 7950 (czy R9 280) w testach, ale powinien się plasować gdzieś w okolicach GTX 1050

Jednak wydaje mi się, że karta jest słabsza od 1050, niestety testów nie ma żadnych więc ciężko jednoznacznie ocenić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie - dziękuję za porady - bo do modernizacji na pewno jeszcze wrócę (dlatego nie chciałbym zamykać tematu póki co)

Póki co zamówię tą pastę i sprężone powietrze:

https://www.morele.net/arctic-pasta-termoprzewodzaca-mx-4-4g-572286/

Czy pastę na kartę graficzną też się jakoś nakłada? (ps jeżeli tak to ta tubka wystarczy na procesor i kartę?)

https://www.morele.net/esperanza-sprezone-powietrze-600ml-es118-506349/

Czy takie będzie dobre to sprężone powietrze ? Bo gdzieniegdzie opisują, że niektóre potrafią się skraplać ?

 

Co do tego wentylatora to chwilę się wstrzymam i podczas czyszczenia zrobię foty jak to wygląda (to pęknięcie itp) i wtedy będzie sprawa do rozważenia ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Czy pastę na kartę graficzną też się jakoś nakłada? (ps jeżeli tak to ta tubka wystarczy na procesor i kartę?)

Jeśli rozbierzesz kartę, to nałożysz pastę na rdzeń. Tubka powinna spokojnie wystarczyć.

3 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Czy takie będzie dobre to sprężone powietrze ? Bo gdzieniegdzie opisują, że niektóre potrafią się skraplać ?

Może być. Jeśli będziesz trzymał wylotem w dół, to sobie oszronisz sprzęt - bez względu na wybrany produkt.

Na początku psikania może się trochę skroplić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się pokusić w tym 1000zl o upgrade platformy na taką czwartej generacji tak, żeby DDR3 były spokojnie używane. Polecam:

1. Obczaić płyty główne z87 lub z97 - ok. 200zl

2. i5 4690k lub i5 4670k - 650zl

3. Za resztę kasy dokupić chłodzenie nowe dla procka

 

Albo poczekać na B370 płyty główne (seria B od Coffee Lake'a) i kupić taką płytę z i3 8100. Do tego dorzucić 8gb DDR4 ramu i sprzedać swój używany sprzęt. Powinno wyjść właśnie około 1000zł, bo na aktualnych z370 płytach sama płyta+procek wychodzi około 1tys. Osobiście bym poczekał ale zrobisz jak uważasz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modernizacja będzie stopniowa - małymi kroczkami

Póki co zamawiam pastę i powietrze

A jako pierwszy element modernizacji chciałbym dodać dysk SSD - dla przyspieszenia systemu i podstawowych programów, które będą instalowane na C (Office, Przeglądarka Chrome, Photosop itp. może 2-3 gry)- czy do takiego zastosowania dysk 120 GB wystarczy ? 

Nie ukrywam, że przeglądałem tańsze wersje podstawowe i w oko mi wpadł ten dysk:

https://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-ssdnow-uv400-120gb-suv400s37-120g-774069/

Czy będzie go można śmiało zainstalować w mojej specyfikacji ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie unikałbym SSD od Kingstona, od czasu tego, co nawyczyniali z modelem V300.

Jak już brać jakiś model 128GB, to raczej SU800 (względnie SP920 dla 5-letniej gwarancji i w teorii trwalszych kości, acz cenowo wypada jeszcze gorzej). Choć zważywszy na fakt, że po zainstalowaniu systemu i wymienionych programów, to pewnie nie za bardzo zostanie miejsce na choćby jedną dużą grę (przynajmniej jeżeli założymy, że trzeba zostawić na tyle dużo wolnego miejsca, żeby np. system był w stanie wykonać jakąś większą aktualizację), a dodatkowo modele ~250GB są szybsze i lepiej wycenione (zł/GB), to zdecydowanie byłbym za dołożeniem do jednego z wcześniej wymienionych przeze mnie modeli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, webtom napisał:

@Verrm
Jest jakiś ważny powód, dla którego - szczególnie przy karcie tej wydajności - najlepszym pomysłem byłaby przesiadka z i5 III generacji na i5 IV generacji?

Pomyslalem o tej opcji ze wzgledu na to, ze zaden cpu ktory pasowalby do tej plyty B75 nie nadąży nad najnowszymi tytułami, nie ma dobrych tanich używanych procków i płyt 5 i 6 generacji oraz chciałem nadal się trzymać platformy, która będzie supportować DDR3, ponieważ ram jest teraz strasznie drogi. Upgrade do czwartej generacji da nam świetne procesory i5 i i7 które można przetaktować i właśnie przetaktowane są naprawdę bardzo wydajne w grach. Niestety i7 4790k i 4770k używane są za drogie i wdg mnie nieopłacalne, ale taki i5 4670k czy 4690k będzie nadal świetnym wyborem. Wbrew pozorom taka przesiadka da naszemu koledze bardzo duzo mocy, bo te i5-tki się dobrze podkręcały.

Aha, gomlinzgryzliwy, jakbys sie decydował na taką i5 na platformie z87 to musisz pamietac zeby z87 ktorą wybierzesz miało wgranego biosa który pociągnie procki czwartej generacji. Z reguły albo jest to już zrobione albo ten który sprzedaje może ci to zrobić zanim wręczy płytę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bull3t napisał:

Lepiej wziąć i5-8400 + B360 (jak już wyjdą w nowym roku), niż brnąć w czwartą generację - co nie ma żadnego sensu, kiedy za jakiś czas Intel może zaoferować już 8 rdzeni (klik).

Nie wiem czy go będzie stać na i5, ale całkowicie się zgadzam tak jak wcześniej napisałem, że warto poczekać teraz na płyty główne serii B od Coffee Lake'a i czekając na nie zbierać na nowe kości DDR4 ram.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie taka wymiana platformy przy pozostaniu z kartą HD7950, to nie ma za bardzo sensu - takie dreptanie w miejscu, bo wydajność w grach pozostanie bez zmian (lub bez większych zmian). Szkoda wydawać pieniądze, czy też marnować czas na grzebanie w obudowie.

Jeśli jednak zdecydować się na zmianę platformy, a później pójdzie za tym wymiana karty graficznej - lepiej wziąć nową generację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do Waszych rad - oczywiście nie mam pojęcia o czym mówicie ze zmianami płyt i co gdzie  z czym pasuje - także z czasem będzie trzeba to uporządkować. Plany na teraz to:

- Powietrze:

https://www.morele.net/esperanza-sprezone-powietrze-600ml-es118-506349/

- Pasta:

https://www.morele.net/arctic-pasta-termoprzewodzaca-mx-4-4g-572286/

- Dysk: 

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp920-128gb-sata3-asp920ss3-128gm-c-635787/

Tu jednak co 5 lat gwarancji to 5 lat - pojemność 128 GB myślę, że spokojnie wystrczy na Windowsa 10 + Pakiet Office i Podstawowe programy( póki co na lapku mam również 10 i podstawowe programy i zajęte miejsce to ok 45 GB a dużo więcej nie zamierzam upychać także myślę, że styknie)

Pytanie 1 - do tego dysku nie trzeba już nic więcej? Tacek, śrubek do zamontowania w obudowie jak zwykły dysk, który już posiadam ?

Pytanie 2 - czy gdybym w przyszłości chciał większy dysk SSD to czy tego da radę upchnąć do laptopa czy nie ma takiej opcji ?

Lapek to:

https://www.x-kom.pl/p/240122-notebook-laptop-156-asus-r556lb-xo153d-i5-5200u-4gb-1tb-dvd-rw-gt940m.html

Pytanie 3:

Czy jest może jakiś kod rabatowy do morele? Nie wiem, obniżający cenę tego co zamówię bądź np darmowa wysyłka ? Przyjmę wszystko ^^

Pytanie 4:

Towar mam zamiar zamówić na dniach ale myślicie, że warto się wstrzymać na czarny piątek z zamówieniem ? Wiem, że u nas takiego święta nie ma i trochę nędza - ale kopiując to święto zawsze jakieś promocje się zdarzają - więc myślicie, że coś uda się urwać i warto poczekać?

A teraz do dalszej rozbudowy:

Otóż na pewno będzie ona rozciągnięta w czasie - więc jeżeli miałbym kupić coś nowego/lepszego, gdzie będzie można dać jakąś lepszą generację procesora + karta grafiki to bym był takim zainteresowany i na pewno mogę poczekać. Druga rzecz - to pamięć właśnie nie wiem jak to jest ale skoro mam 8gb takiej pamięci jaką mam to na pewno bym chciał kiedy dokupić drugie 8 GB niż sprzedawać swoje i kupować nowe 16 - także tutaj pewnie by musiała być pewna kompatybilność.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Pytanie 1 - do tego dysku nie trzeba już nic więcej? Tacek, śrubek do zamontowania w obudowie jak zwykły dysk, który już posiadam ?

Zapewne może Ci brakować kabelka sygnałowego SATA (np. klik). Śrubki powinny być dołączone do obudowy, choć tak na dobrą sprawę jeżeli nie rzucasz komputerem, to i nieprzykręcony SSD nie powinien zrobić wielkiego zamieszania.

23 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Pytanie 2 - czy gdybym w przyszłości chciał większy dysk SSD to czy tego da radę upchnąć do laptopa czy nie ma takiej opcji ?

Lapek to:

https://www.x-kom.pl/p/240122-notebook-laptop-156-asus-r556lb-xo153d-i5-5200u-4gb-1tb-dvd-rw-gt940m.html

W ciemno zakładam (może ktoś mnie poprawi), że lapek ma miejsce na jeden dysk 2.5'' - mógłbyś do niego wrzucić takiego SSD, ale zamiast obecnego dysku.

23 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Pytanie 3:

Czy jest może jakiś kod rabatowy do morele? Nie wiem, obniżający cenę tego co zamówię bądź np darmowa wysyłka ? Przyjmę wszystko ^^

Klik - dopiero, jeżeli zdecydujesz się jednorazowo wydać powyżej 1500 zł.

23 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Pytanie 4:

Towar mam zamiar zamówić na dniach ale myślicie, że warto się wstrzymać na czarny piątek z zamówieniem ? Wiem, że u nas takiego święta nie ma i trochę nędza - ale kopiując to święto zawsze jakieś promocje się zdarzają - więc myślicie, że coś uda się urwać i warto poczekać?

Od czasu do czasu x-komowi zdarzają się całkiem fajne promocje, jeżeli nie spieszy Ci się z zakupem, nie zaszkodzi poczekać (choć wcale bym się nie zdziwił, gdyby najbliższą okazją byłoy dopiero święta), choć jako że najlepsze oferty rozchodzą się bardzo szybko.

23 minuty temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Otóż na pewno będzie ona rozciągnięta w czasie - więc jeżeli miałbym kupić coś nowego/lepszego, gdzie będzie można dać jakąś lepszą generację procesora + karta grafiki to bym był takim zainteresowany i na pewno mogę poczekać. Druga rzecz - to pamięć właśnie nie wiem jak to jest ale skoro mam 8gb takiej pamięci jaką mam to na pewno bym chciał kiedy dokupić drugie 8 GB niż sprzedawać swoje i kupować nowe 16 - także tutaj pewnie by musiała być pewna kompatybilność.

Moim zdaniem przesiadka na jakąkolwiek inną platformę obsługującą DDR3 nie ma sensu.

@Verrm
Jako że test porównujący i5-3450 i i5-8400 (bez żadnego odniesienia do IV generacji, którą próbujesz przeforsować) w połączeniu z GTX 1070 nie wnosi zbyt wiele do dyskusji, Twój ostatni post opuścił ten temat. I jeżeli nie masz nawet czasu, żeby obejrzeć filmik, którym chcesz się podzielić, to się nim nie dziel.

7 godzin temu, Verrm napisał:

zaden cpu ktory pasowalby do tej plyty B75 nie nadąży nad najnowszymi tytułami

Wskaż proszę konkretne tytuły, nad za którymi i7-3770 (czy choćby i posiadany przez autora i5-3470) nie nadąży.

7 godzin temu, Verrm napisał:

Aha, gomlinzgryzliwy, jakbys sie decydował na taką i5 na platformie z87 to musisz pamietac zeby z87 ktorą wybierzesz miało wgranego biosa który pociągnie procki czwartej generacji.

To procesory której generacji mogą zadziałać na takich płytach bez aktualizacji BIOSu? Generalnie nowszych wersji powinny wymagać Haswell-Refresh.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że platforma z87 została stworzona pod trzecią generację np i7-3770k, a żeby pociągnęła czwartą generację, np i7-4770k, to musisz poszukać która wersja biosu obsługuje to i sprawdzić czy płyta którą masz ma taki bios. Tylko kwestia wersji biosu. Niestety bez procesora trzeciej generacji prawdopodobnie nie przeprowadzisz aktualizacji biosu na płycie z87, stąd moja uwaga żeby zadbać o to zawczasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem jeszcze o 240GB dysku firmy SanDisk

 

Co myślicie, warto brać?

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk-ultra-ii-plus-240gb-sata3-sdssdhii-240g-g25-661294/

Lub Adata 265?

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-256gb-sata3-asu800ss-256gt-c-1047725/

 

Który będzie lepszy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...