Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

gomlinzgryzliwy

Jakie chłodzenie do procka i pasta termoprzewodząca + porada modernizacji

Polecane posty

Dnia 20.11.2017 o 10:53, Verrm napisał:

Chodzi o to, że platforma z87 została stworzona pod trzecią generację np i7-3770k, a żeby pociągnęła czwartą generację, np i7-4770k, to musisz poszukać która wersja biosu obsługuje to i sprawdzić czy płyta którą masz ma taki bios. Tylko kwestia wersji biosu. Niestety bez procesora trzeciej generacji prawdopodobnie nie przeprowadzisz aktualizacji biosu na płycie z87, stąd moja uwaga żeby zadbać o to zawczasu.

Jakie Ty masz szczęście, że ja już tu moderatorem nie jestem...

Do płyty z chipsetem Z87 to te procki trzeciej generacji chyba byś musiał młotkiem montować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2017 o 13:42, Sevard napisał:

Jakie Ty masz szczęście, że ja już tu moderatorem nie jestem...

Do płyty z chipsetem Z87 to te procki trzeciej generacji chyba byś musiał młotkiem montować.

Masz rację, kurde nie wiem dlaczego mi się wydawało, że z87 jest do 3ej gen. Do 3gen potrzeba z77 a nie z87... Dobrze że to wyłapałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie w temacie

Póki co moje założenia się spełniły także

- Sprężone powietrze wykorzystane całe a komputer przeczyszczony wzdłuż i wszerz [OK]

- Pasta została wyczyszczona stara i nałożona nowa

- Karty graficznej nie umiałem rozebrać i nie wiedziałem jak się dostać do miejsca w którym nałożyć pastę (może jeszcze poszukam) [OK]

- Dysk Dokupiony SSD - 240 GB SanDiska - komputer dostał impetu jeśli chodzi o rozruch itp [OK]

 

Pozostaje problem z tym chłodzeniem. Jak wspomniałem - cooler od procesora miał tam jeden zatrzask wyłamany. Niestety przy odkręcaniu go i nakładaniu pasty - kolejny zatrzask się ukruszył (nie tyle zatrzask co te plastiki wchodzące w płytę główną co przy zakręcaniu się rozszerzają i trzymają)

Ostrożnie postępując - jakoś udało mi się go umocować - choć już jego luz jest większy ale trzyma się jako tako ok. Nie może to jednak tak pozostać także myślę teraz o zakupue chłodzenia które było wcześniej polecane:

SPC Fera 3 v2.

Teraz pytanie - czy jak zakupie to chłodzenie to rozumiem, że boxowe jest zbędne już ? A co z pastą ? Wyczyścić i nakładać ponownie przy wymianie czy pozostawić tak jak jest na jakiś czas?

 

Kolejne pytania dotyczą kolejnej modernizacji komputera - będzie ona przebiegać stopniowo i coś dokupię raz na jakiś czas z racji ograniczonego budżetu.

Pierwszą rzecza będzie zapewne pamięć RAM - tutaj pytanie bo w PC mam wpięte 2 kości po 4GB - przy rozbudowe chciałbym dokupić kolejne 8 GB - pytanie:

Kupić kolejne 2 takie same kości po 4 GB czy na spokojnie można włożyć jedną kostę 8GB - będzie wszystko dobrze współpracować?

Kolejna sprawa (już na dalsze rozważania)

Czy płyta główna może jeszcze spokojnie zostać na przyszłość (parę lat) by włożyć inną kartę graficzną (i jaką?) ewentualnie procesor ?

Kolejne pytanie - gdyby było można i już bym się zabierał za zmianę procesora to czy wspomniane wyżej chłodzenie będzie można zastasować ?

Wiem, że już parę rad odnośnie karty/procka daliście ale jest trochę chaotycznie i nie orientuję się co i jakie 

 

Dzięki za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

SPC Fera 3 v2.

Teraz pytanie - czy jak zakupie to chłodzenie to rozumiem, że boxowe jest zbędne już ?

Tak.
Alternatywnie możesz pójść za radą yojca i na początek spróbować jeszcze regenerować obecny cooler, dokupując pushpiny.

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

A co z pastą ? Wyczyścić i nakładać ponownie przy wymianie czy pozostawić tak jak jest na jakiś czas?

Ja bym nałożył od nowa, choć jeżeli byłoby Ci szkoda -uzupełnij tylko braki zabrane przez obecny cooler i pewnie powinno być ok.

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Kupić kolejne 2 takie same kości po 4 GB czy na spokojnie można włożyć jedną kostę 8GB - będzie wszystko dobrze współpracować?

Będzie dobrze współpracować, acz pary kostek powinny być ciut szybsze, po połączeniu trybem DualChannel.
Jak już będziesz się zabierać za zakup, zwróć uwagę, czy nie trafi się na tyle atrakcyjnie wyceniony zestaw 2x8GB, że opłacałoby Ci się go zakupić, a obecny sprzedać.

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Czy płyta główna może jeszcze spokojnie zostać na przyszłość (parę lat) by włożyć inną kartę graficzną (i jaką?)

Na dzień dzisiejszy GTX 1060 6GB/RX 580 8GB, co przyniesie przyszłość - zobaczymy.

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

ewentualnie procesor ?

Problem w tym, że nie za bardzo jest na co go wymienić - w przypadku Twojej płyty jedyny sensowny upgrade to przesiadka na i7-3770, a znalezienie go w znośnej cenie jest właściwie niemożliwe.

2 godziny temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Kolejne pytanie - gdyby było można i już bym się zabierał za zmianę procesora to czy wspomniane wyżej chłodzenie będzie można zastasować ?

Fera 3 jest obecnie kompatybilna ze wszystkimi najważniejszymi podstawkami (przynajmniej nowe rewizje, bo starsze mogą chyba nie być kompatybilne z AM4), także nawet jeżeli planowałbyś wymianę całej platformy, to może się przydać. No chyba, że naszłoby Cię na jakiś zestaw pod konkretne OC (bo tu taki mały radiatorek raczej nie wyrobi), bądź Intel nagle uzna, że stanowczo zbyt długo nie zmieniał rozstawu otworów montażowych ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach  - nie wiedziałem wcześniej o co chodzi z tymi pushpinami ;]

To faktycznie je wymienie - już zamówiłem 4 bo cooler cały wyczyściłem a w max detalach grzać go w starszych nawet grach i tak nie zamierzam. 

Ciężka jest taka wymiana tych kołków ? Bo szczerze mówiąc nie wiem jak za bardzo je wyjąć ;]

Co do chłodzenia Fera - to na pewnie będę i tak miał w planach zakup - tu od razu walnę pytanie :

Jakie temperatury podczas spoczynku i grania dają oznakę, że cooler sobie nie radzi jednak i przyda się lepsze chłodzenie ?

Ogóline po wyczyszczeniu i wymianie pasty na procesorze temperatury rozkładają się następująco:

https://i.imgur.com/ai1XfF1.png

Czy są niepokojące? Musiałbym jeszcze podczas jakieś gry spr ale nie orientuję się jak ;]

Co do Kostek 2x8GB to brzmi kusząco - bo gdyby chłodzenie było ok to zaoszczędzoną 100 mógłbym dołożyć do pamięci (mając na względzie ewentualną sprzedaż obecnej pary )

Pytanie - a ile relatywnie (i tak żeby w miarę szybko sprzedać - to samo pytanie jakbym chciał sprzedać kartę graficzną i dołożyć do nowej ) mógłbym dostać za moje 2 kostki ?

Gdyby tak poszło to wtedy może jakiś konkretny link na jakie 2 ósemki mógłbym zamienić ?

 

Co do wymiany procesora na wspomniany i7 - faktycznie ceny nowych są bijące po oczach - a na allegro/olx chodzą używki w granicach 600 zł - dosyć akceptowalna cena aczkolwiek czy używek nie jest strach kupować? Na co zwracać uwagę? Da się jakoś w testach pc zlecić sprawdzenie czy ktoś go nie katował/podkręcał itp ?

 

Jeszcze takie pytanie na boku bo coś mnie zastanawia w kwestii monitora który posiadam. Jego rozdzielczość do 1080p a po zainstalowaniu sterowników i aktualizacji od karty graficznej w ustawieniach rozdzielczości doszła mi nowa możliwa : 2560x1440

Ustawiłem i mam taką rozdzielczość zarówno na pulpicie jak i dostępną w ustawieniach graficznych gier - to o co tu biega ? Mogę przy takiej pozostać czy ma ona swoje minusy ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Ciężka jest taka wymiana tych kołków ? Bo szczerze mówiąc nie wiem jak za bardzo je wyjąć ;]

Może ten filmik pomoże?

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Ogóline po wyczyszczeniu i wymianie pasty na procesorze temperatury rozkładają się następująco:

https://i.imgur.com/ai1XfF1.png

Temperatury w spoczynku wiele nie mówią.

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Czy są niepokojące? Musiałbym jeszcze podczas jakieś gry spr ale nie orientuję się jak ;]

Odpalasz HWMonitora, później grasz, a screena robisz dopiero na końcu?

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Jakie temperatury podczas spoczynku i grania dają oznakę, że cooler sobie nie radzi jednak i przyda się lepsze chłodzenie ?

Żółta lampka zapaliłaby mi się, gdyby procesor regularnie osiągał ~70°C przy mocniejszym obciążeniu.
Inna sprawa, że w przypadku zablokowanego procesora, cooler lepszy niż box zapewni przede wszystkim lepszą kulturę pracy, bo generalnie ze schłodzeniem box też da sobie radę (w końcu po to jest dołączany do procesora).

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Co do Kostek 2x8GB to brzmi kusząco - bo gdyby chłodzenie było ok to zaoszczędzoną 100 mógłbym dołożyć do pamięci (mając na względzie ewentualną sprzedaż obecnej pary )

Dokładanie aż 100 zł do lepszej konfiguracji pamięci to jednak trochę dużo. Choć nie powinno być tak źle.

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Pytanie - a ile relatywnie (i tak żeby w miarę szybko sprzedać - to samo pytanie jakbym chciał sprzedać kartę graficzną i dołożyć do nowej ) mógłbym dostać za moje 2 kostki ?

Przy odrobinie szczęścia pewnie okolice 250 zł byłyby osiągalne. Przy czym warto by było szczęściu dopomóc i dorzucić do kostek kopię dowodu zakupu (jako że ten RAM ma wieczystą gwarancję).

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Gdyby tak poszło to wtedy może jakiś konkretny link na jakie 2 ósemki mógłbym zamienić ?

W sumie nie spodziewałem się, że będzie taki dramat (może nie aż taki, jak w przypadku DDR4, ale jednak bywało lepiej) - do wyboru masz takie Patrioty i właściwie nic więcej.

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Co do wymiany procesora na wspomniany i7 - faktycznie ceny nowych są bijące po oczach

Tylko czy ktoś tu pisał o nowym procesorze sprzed 5 generacji? Jak już brać, to tylko używany (oczywiście jakby gdzieś na allegro trafiła się teoretyczna nówka w przystępnej cenie, to oczywiście też nie będzie to zła opcja).

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

a na allegro/olx chodzą używki w granicach 600 zł - dosyć akceptowalna cena aczkolwiek czy używek nie jest strach kupować?

Procesory raczej się nie psują, także generalnie "używalnością" bym się zbytnio przejmował.
Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, 600 zł brzmi w miarę uczciwie. Choć patrząc na wydajność i ceny np. i5-3570 (do dostania nawet i za ~300 zł) - dodatkowe 2-3% (tam, gdzie dodatkowe wątki się nie przydadzą)/~30% (tam, gdzie HyperThreading będzie w stanie rozwinąć skrzydła) wydajności za dopłatą 100% to interes życia nie jest...

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Na co zwracać uwagę? Da się jakoś w testach pc zlecić sprawdzenie czy ktoś go nie katował/podkręcał itp ?

Fajnie by było, gdyby sprzedawca dawał jakąś gwarancję rozruchową - co prawda jeżeli procesor (sprzedawany jako nieuszkodzony) przyjdzie do Ciebie i nie będzie działać, to raczej powinieneś odzyskać za niego pieniądze, no ale tak może będzie z tym mniej walki.
Całkiem sporą zaletą (przynajmniej z punktu widzenia kupującego używkę) zablokowanych procesorów Intela jest to, że nie da się ich podkręcić ;)

35 minut temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Jeszcze takie pytanie na boku bo coś mnie zastanawia w kwestii monitora który posiadam. Jego rozdzielczość do 1080p a po zainstalowaniu sterowników i aktualizacji od karty graficznej w ustawieniach rozdzielczości doszła mi nowa możliwa : 2560x1440

Ustawiłem i mam taką rozdzielczość zarówno na pulpicie jak i dostępną w ustawieniach graficznych gier - to o co tu biega ? Mogę przy takiej pozostać czy ma ona swoje minusy ?

Brzmi jak AMD VSR - ot taka technologia, sprawiająca że karta renderuje obraz w wyższej rozdzielczości, a następnie jest on skalowany do natywnej rozdzielczości monitora. Z plusów - lepsza jakość obrazu (w końcu to coś w stylu AA), z minusów - zmniejsza ilość klatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gomlinzgryzliwy napisał:

Co do wymiany procesora na wspomniany i7 - faktycznie ceny nowych są bijące po oczach - a na allegro/olx chodzą używki w granicach 600 zł - dosyć akceptowalna cena aczkolwiek czy używek nie jest strach kupować?

600 zł to dość niezła cena. Ale trzeba mieć "z tyłu głowy", że np. i5-8400 docelowo będzie kosztował poniżej 800 zł. Ponadto kolejna generacja może przynieść i3 4/8, także ten... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Kolejna porada o modernizację dotyczy napędu optycznego.

Chodzi o nagrywarkę DVD.

Mój napęd nie czyta już większości płyt a jeżeli chodzi o nagrywanie to jest jeszcze gorzej z "widzeniem płyty" do nagrania.

Niby takie nic ale napędy są po 50 zł i po 100 i nie mam pojęcia czy warto wydać 2x wiecej ? 

Ktoś coś poleci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...