Jump to content
Sign in to follow this  
Amaran

Zasilacz robiący "boom" przy włączaniu

Recommended Posts

Witam,

od dłuższego czasu za każdym razem gdy po dłuższym czasie włączam komputer np. po całej nocy gdy odpalam go rano to zasilacz robi dosłownie takie "pop" albo "boom" tak jakby dostała się do niego nagle duża ilość prądu. Komputer mam podłączony do listy, a listwę zawsze gdy wyłączam komputer na dłużej np. na noc także wyłączam by uniknąć przykrych niespodzianek typu skok napięcia etc. Dźwięk ten zawsze ma miejsce w momencie włączania listy albo po prostu samego zasilacza i zawsze tylko po przynajmniej kilkugodzinnej przerwie. Generalnie wszystko działa jak złoto, ale jednak ten dźwięk mnie trochę przeraża bo boję się, że w końcu zobaczę jakiś dymek albo poczuję spaloną izolację.

Wczoraj kupiłem nową listwę zasilającą by mieć pewność, że to nie ona jest problemem.

Zasilacz to Corsair RM650x, mam go od kilku miesięcy więc jest dość nowy.

Jakieś sugestie co to może oznaczać? Czy może te zasilacze już tak mają, a jeśli nie to czy nie wyłączanie listwy w ogóle to dobry pomysł?

Znalazłem filmik na yt, to taki dźwięk:

 

 

Edited by Amaran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może faktycznie nie ma się czym martwić i te zasilacze już tak mają sugerując się powyższym wątkiem, ale na innych z kolei czytałem, że osobom z podobnym przypadkiem te zasilacze z czasem padały więc sam już nie wiem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko, na ile to padnięcie było powiązane z tym problemem? Zasilacze czasem się psują. Łatwo wyciągać wnioski ze zdarzeń, które niekoniecznie są ze sobą skorelowane.

Tak jak napisałem, w razie wątpliwości pozostaje kontakt z supportem Corsaira - znając ich dobre wsparcie techniczne, to mogą na wszelki wypadek zaproponować wymianę w ramach gwarancji (taniej Cię wyjdzie realizacja gwarancji przez sklep oczywiście - bezpośrednio do Corsaira musiałbyś wysyłać na własny koszt do Holandii). Względnie możesz zapytać na forum JonnyGURU, gdzie się wypowiadają osoby powiązane z różnymi markami zasilaczy, w tym z Corsairem (akurat w powyższym linkowanym wątku wypowiadał się przedstawiciel Anteca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz taki dźwięk po uruchomieniu komputera lub włączeniu listwy i masz bezpiecznik w zasilaczu najpierw uruchom listwę a następnie bezpiecznik w komputerze a następnie komputer. Zależy jakie masz rozgałęzienie sieci. Jeżeli do gniazdka elektrycznego masz podłączoną jedną listwę i do niej tylko komputer oraz jego dodatkowe urządzenia lub masz więcej urządzeń niezależnych od komputera np. telewizor konsolę. Sieć elektryczna jest obciążona a komputer na start pobiera dużo zasobów energii możliwy jest hałas w momencie nagłego zasilania do wartości maksymalnej wtedy to wentylator pracuje na pełnych obrotach przynajmniej po uruchomieniu. Taki hałas robi bezpiecznik przełączając prąd do zasilacza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest tak jak piszesz cali czyli pod jedną listwę mam podłączony zasilacz od komputera, monitor i głośniki. Listwę tak dla pewności kupiłem nówkę sztukę by mieć pewność, że to nie ona jest tutaj problemem. Przełącznik na zasilaczu jest cały czas włączony, a na noc wyłączam tylko listwę. Dzisiaj po powrocie z pracy gdy włączyłem listwę i do zasilacza poszedł prąd to zauważyłem iskrę z zasilacza no i oczywiście huknięcie jak na filmiku powyżej :-/ Najdziwniejsze jest to, że wszystko śmiga jak ta lala.

Najchętniej w ogóle bym nie wyłączał ani zasilacza ani listwy, ale z drugiej strony jakoś boję się wyjść z domu wiedząc, że komputer i wszystko inne jest pod napięciem.

 

Znalazłem wątek, który bardzo dobrze opisuje również i mój problem:

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2668039/power-supply-produces-sparks-turned.html

Edited by Amaran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chwila - ten temat opisuje inny problem - jeśli przy włączaniu pojawiają się iskry z zasilacza, to jest to coś, czym należy się zająć - czyli oddać zasilacz na gwarancję. Jeśli jedynym objawem jest dźwięk przy włączeniu, to najpewniej nie ma się czym przejmować - dla pewności możesz skontaktować się z producentem, ale jeśli to jest ten dźwięk, o którym myślę, to dobrze zaprojektowane zasilacze tak mają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...