Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Amaran

Zasilacz robiący "boom" przy włączaniu

Polecane posty

Witam,

od dłuższego czasu za każdym razem gdy po dłuższym czasie włączam komputer np. po całej nocy gdy odpalam go rano to zasilacz robi dosłownie takie "pop" albo "boom" tak jakby dostała się do niego nagle duża ilość prądu. Komputer mam podłączony do listy, a listwę zawsze gdy wyłączam komputer na dłużej np. na noc także wyłączam by uniknąć przykrych niespodzianek typu skok napięcia etc. Dźwięk ten zawsze ma miejsce w momencie włączania listy albo po prostu samego zasilacza i zawsze tylko po przynajmniej kilkugodzinnej przerwie. Generalnie wszystko działa jak złoto, ale jednak ten dźwięk mnie trochę przeraża bo boję się, że w końcu zobaczę jakiś dymek albo poczuję spaloną izolację.

Wczoraj kupiłem nową listwę zasilającą by mieć pewność, że to nie ona jest problemem.

Zasilacz to Corsair RM650x, mam go od kilku miesięcy więc jest dość nowy.

Jakieś sugestie co to może oznaczać? Czy może te zasilacze już tak mają, a jeśli nie to czy nie wyłączanie listwy w ogóle to dobry pomysł?

Znalazłem filmik na yt, to taki dźwięk:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, na ile to padnięcie było powiązane z tym problemem? Zasilacze czasem się psują. Łatwo wyciągać wnioski ze zdarzeń, które niekoniecznie są ze sobą skorelowane.

Tak jak napisałem, w razie wątpliwości pozostaje kontakt z supportem Corsaira - znając ich dobre wsparcie techniczne, to mogą na wszelki wypadek zaproponować wymianę w ramach gwarancji (taniej Cię wyjdzie realizacja gwarancji przez sklep oczywiście - bezpośrednio do Corsaira musiałbyś wysyłać na własny koszt do Holandii). Względnie możesz zapytać na forum JonnyGURU, gdzie się wypowiadają osoby powiązane z różnymi markami zasilaczy, w tym z Corsairem (akurat w powyższym linkowanym wątku wypowiadał się przedstawiciel Anteca)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz taki dźwięk po uruchomieniu komputera lub włączeniu listwy i masz bezpiecznik w zasilaczu najpierw uruchom listwę a następnie bezpiecznik w komputerze a następnie komputer. Zależy jakie masz rozgałęzienie sieci. Jeżeli do gniazdka elektrycznego masz podłączoną jedną listwę i do niej tylko komputer oraz jego dodatkowe urządzenia lub masz więcej urządzeń niezależnych od komputera np. telewizor konsolę. Sieć elektryczna jest obciążona a komputer na start pobiera dużo zasobów energii możliwy jest hałas w momencie nagłego zasilania do wartości maksymalnej wtedy to wentylator pracuje na pełnych obrotach przynajmniej po uruchomieniu. Taki hałas robi bezpiecznik przełączając prąd do zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz cali czyli pod jedną listwę mam podłączony zasilacz od komputera, monitor i głośniki. Listwę tak dla pewności kupiłem nówkę sztukę by mieć pewność, że to nie ona jest tutaj problemem. Przełącznik na zasilaczu jest cały czas włączony, a na noc wyłączam tylko listwę. Dzisiaj po powrocie z pracy gdy włączyłem listwę i do zasilacza poszedł prąd to zauważyłem iskrę z zasilacza no i oczywiście huknięcie jak na filmiku powyżej :-/ Najdziwniejsze jest to, że wszystko śmiga jak ta lala.

Najchętniej w ogóle bym nie wyłączał ani zasilacza ani listwy, ale z drugiej strony jakoś boję się wyjść z domu wiedząc, że komputer i wszystko inne jest pod napięciem.

 

Znalazłem wątek, który bardzo dobrze opisuje również i mój problem:

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2668039/power-supply-produces-sparks-turned.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila - ten temat opisuje inny problem - jeśli przy włączaniu pojawiają się iskry z zasilacza, to jest to coś, czym należy się zająć - czyli oddać zasilacz na gwarancję. Jeśli jedynym objawem jest dźwięk przy włączeniu, to najpewniej nie ma się czym przejmować - dla pewności możesz skontaktować się z producentem, ale jeśli to jest ten dźwięk, o którym myślę, to dobrze zaprojektowane zasilacze tak mają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...