Jump to content
Sign in to follow this  
0N0N3

Procesor przegrzewa się zbyt szybko nawet bez obciążenia

Recommended Posts

Witam, posiadam mój nieco stary wysłużony procesor i mam z nim pewien problem. Chodzi ogółem o przegrzewanie się procesora oczywiście. Potrafi on przegrzać się w kilka minut po włączeniu biosu (nawet nie musi się Windows odpalić). Sprawdzałem w biosie temperaturę i co kilkadziesiat sekund podwyższa się ona o 1°C. Jaki może być tego problem? Wiele razy nakładałem pastę różnymi sposobami i nawet zmieniłem cooler ale nic nie pomaga. Muszę korzystać z osobnego większego wiatraka aby komputer był w stanie się włączyć chociaż na 1-2h. 

Specyfikacja

Intel core 2 quad 2.4 GHz q6600

NVIDIA GTX 660 ti

8gb ramu DDR2

Płyta gygabite ga-g33m-s2

Aktualnie nie stać mnie na nowy komputer i raczej przez następny rok nie będzie mnie stać...

Da się cokolwiek zrobić?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaj markę i model zasilacza.

Może zamiast podawać konkretne wartości temperatur i obciążenie procesora, wrzucić log z HWiNFO64 (Sensors only przy uruchomieniu, następnie przycisk Logging Start i wskazujesz jakąś lokalizację do zapisu pliku csv, po jakiejś godzinie kliknij Logging Stop (no chyba, że wyłączy się komputer, wtedy naturalnie program przestanie działać) i na koniec wrzuć tu wygenerowany plik), a nuż powie coś ciekawego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz albo zaznaczyć Sensors only przy uruchomieniu programu, albo wybrać przycisk Sensors widoczny w górnej części screena - w obydwu przypadkach otrzymasz okno monitorujące masę parametrów, które na dole będzie miało opcję zapisywania ich do pliku.

Jeżeli chodzi o zasilacz - możesz poczekać na kogoś mądrzejszego, ale pewnie warto by było pomyśleć o podmianie tego cuda na coś bardziej sprawdzonego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tutaj jest log chyba z 2h, pragnę wspomnieć, że po ok, 5 minutach włączyłem grę, by sprawdzić jak się będzie trzymać. Nigdy ona nie spowodowała wyłączenia mojego komputera, ale jak patrzyłem na temperaturę to była ona bliska. Przypominam również, że komputer jest dodatkowo chłodzony od zewnątrz dużym wiatrakiem (dla ludzi), by PCet wytrzymywał chociaż odpalenie pulpitu. 

1.CSV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łap wykres (użycie procesora, temperatury i wystąpienie thermal throttlingu) - zacznij od ustalenia, co tak mocno obciąża procesor (Menedżer zadań powinien coś pokazać).

Spoiler

wykres.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otwórz Menedżer zadań (np. Ctrl+Shift+Esc), odczekaj ~minutę i wrzuć screeny z zakładek Procesy (posortuj malejąco po użyciu procesora) i Wydajność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, wiele to nie mówi, tym bardziej, że nie wrzuciłeś screena z zakładki Wydajność (Performance), który mógłby powiedzieć, jak wyglądało użycie procesora przez ostatnich kilka chwil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustaw pracę wentylatora CPU na maksymalny czyli wyłącz fan speed tak samo zrób dla płyty głównej. GPU masz po OC zwykle generuje więcej ciepła. Zasilacz może działać nie prawidłowo warto posłuchać czy nie ma dziwnego huczenia lub zmiany w czasie jego działania od startu przez działanie po wyłączenie komputera. Zwykle źle działający zasilacz obniża napięcie dla podzespołów komputera. Masz włączone zarządzanie szybkością CPU przez system. Włącz w systemie windows w opcjach zasilania na wydajny bo tryb energooszczędny nie nada się. Pomijam napięcie RAM w Biosie oraz złe nakładanie CPU pastą termo-przewodzącą i usuwanie poprzedniej. Za niska szybkość CPU może być też problemem ustaw w Biosie stałą szybkość maksymalną CPU u ciebie 2.40 GHz. Ta wartość powinna być wtedy stała w menedżerze zadań. Jeżeli nie korzystasz z wirtualizacji możesz wyłączyć opcję bo wpływa na wydajność CPU minimalnie ale jednak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy któryś z kołków mocujących chłodzenie do płyty głównej nie jest uszkodzony bo wtedy chłodzenie nie będzie dobrze przylegać do procesora i tym samym nie będzie dobrze odprowadzać z niego ciepła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...