Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość legitne

Prośba o sprawdzenie zestawu

Polecane posty

Witam forumowiczór!

Planuje zakup komputera, jednak dobieranie podzespołów nie jest moim konikiem. Zależy mi na jego szybkości i cichej pracy. Głównie będzie służył do pracy na linuxie (programowanie, serwer node, photoshop na wine, virtual boxy za jednym zamachem), ale również gier (tutaj bez szeleństw, bo większość retro). Posiadam dwa monitory, do których planuję go podłączyć. Liczę na pomoc z rozsądnymi uzasadnieniami, aby zwiększyć przy okazji wiedzę w tej dziedzinie. ;)

Swoją propozycję dodaje poprzez link https://www.morele.net/inventory/info/8UGBsi/, ale również jako opis:

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 
Zasilacz be quiet! POWER ZONE 650W (BN210) 
Karta sieciowa TP-LINK Archer T6E PCI-E AC1300 (Archer T6E) 
Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15, Biały (CMK16GX4M2B3000C15W)
Karta graficzna Palit GeForce GTX 1050 Ti STORMX 4GB GDDDR5 (128 Bit) HDMI, DP, DVI, BOX (NE5105T018G1F) 
Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB (YD1600BBAEBOX)
Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black (SPC177)
Dysk SSD Plextor PX-128M8PeG 128GB PCIe M.2 
Płyta główna MSI B350M BAZOOKA, B350, DDR4, SATA3, USB3.1, uATX

Główne obawy mam co do zasilacza i płyty głównej.

Z góry dziękuje za zainteresowaniem tematem:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Co w zestawie, który będzie pewnie pobierał w granicach 200W, robi niepowalającej klasy 650W zasilacz? Jeżeli chcesz zasilacz z tak wysokiej półki cenowej - weź RM550X ze złotym certyfikatem, lepszymi bebechami, półpasywną pracą wentylatora i 2-krotnie dłuższą gwarancją. Jeżeli niekoniecznie - Supremo M2, czy choćby Vero L2 500W też będą ok.
  • Płytę podmieniłbym na B350M Pro4 - ma USB 3.1 typu C na tylnym panelu (acz kosztem zwykłych USB), realnie dodatkowe złącze PCI-Express i bogatsze radiatory na sekcji zasilania.
  • Co do dysków - jakkolwiek transfery SSD na NVMe mogą kusić, coś się spodziewam, że więcej pożytku przyniesie Ci 2-krotnie większa pojemność dysków kosztujących ~50 zł więcej (np. 850 EVO). A HDD podmieniłbym na P300/ST1000DM010, które ponoć wypadają nieco lepiej od WD10EZEX.
  • Jeżeli chodzi o kartę, to jeżeli nie oczekujesz od niej zbyt wiele pod względem wydajności, GTX 1050 Ti zdaje się być całkiem słusznym wyborem. Acz dorzuciłbym to 30 zł do GB dla wyższych taktów, półpasywnego chłodzenia i 3-letniej gwarancji.
  • Pozostaje kwestia doboru procesora - jeżeli jesteś pewien, że będziesz w stanie wykorzystać 12 wątków 1600tki, to może ma ona jakiś sens, ale coś mi się wydaje, że i5-8400 spisywałby się realnie lepiej i warto by było na niego nieco poczekać i nieco dopłacić (sam procesor powinien być nieco tańszy, ale płyty z chipsetem Z370 chodzą po 550+ zł - w zamian dostaniesz nieźle wyposażoną płytę w formacie ATX).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Po zastanowieniu zmieniłem zestaw i tak się prezentuje: https://www.morele.net/inventory/info/O0oM7U/. Wolę SSD M.2 z mniejszą pojemnością, bo głównie i tak tylko system będzie tam stał.

Chciałbym bardzo zejść do 3500zł za całość i mam pytanie odnoście procesora. Jeśli nigdy nie wyzwolę pełnej mocy 1600, to może 1500, albo od Intela? Komputer chciałbym mieć już być w przyszłym miesiącu, bo laptop jest już na ostatniej prostej, a pracę daje komputer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem AMD z wyceną niższych Ryzenów upadło na głowę - 1500X ma co prawda ciut wyższe takty od 1600, ale raptem 100 zł oszczędności kosztem 2 rdzeni wygląda średnio poważnie. Ryzen 1400 kosztuje tylko nieco mniej, a ma stosunkowo niskie takty - może miałby sens, jeżeli chciałoby Ci się go podkręcić. Jest jeszcze 1200 z 4 gołymi rdzeniami - cenowo jest dużo lepiej i przed premierą Coffee Lake wypadał w miarę atrakcyjnie, obecnie odczuwalnie wolniejszy pojedynczy wątek w porównaniu do i3-8100 sprawia, że trochę ciężko go polecić.

Generalnie Intel cenami Coffee Lake zaszachował AMD, problem w tym, że w tym roku dostępne będą jedynie płyty z chipsetem Z370 (zaczynają się od wspomnianych ~550 zł) i ciężko polecić coś w ograniczonym budżecie.

Laptopowi brakuje wydajności (mógłbyś podać model procesora), czy po prostu przestaje poprawnie funkcjonować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się bawić w podkręcanie, to nie moja działka.

8 godzin temu, webtom napisał:

Laptopowi brakuje wydajności (mógłbyś podać model procesora), czy po prostu przestaje poprawnie funkcjonować?

"Intel Core i5 (2nd Gen) 2450M / 2.5 GHz"

Super na początku się sprawował (~4/5 lat/a temu kupiony) i na min detalach można nawet było nawet w gta4 pograć (lenovo G470), jednak z czasem jego wydajność spadała (AMD zaprzestało współpracy), a teraz już nawet się zawiesza przy otwartym IDE, Unity, bądź uruchomionym serwerze Node.

3 godziny temu, Ationx napisał:

Tak ogólnie to jeszcze fajnie by było gdybyś podał model monitora jaki posiadasz.

2 x E2482HS

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, legitne napisał:

Nie chce się bawić w podkręcanie, to nie moja działka.

No to nie wiem, czy jednak nie należałoby skupić się Intelach i połączyć i3-8100/i5-8400 z którąś z najtańszych płyt na Z370.
Jeżeli za drogo - może spróbuj ograniczyć budżet na zasilacz, bądź na starcie zrezygnować z zakupu SSD (względnie HDD)? Albo kup dużo tańszą, używaną kartę graficzną, pokroju R9 270(X) - jeżeli nie planujesz odpalać nowszych tytułów, to niższa wydajność i mniej vRAMu nie powinno być wielkim problemem, no i dodatkowo nie powinna zbyt wiele stracić na wartości, gdybyś w przyszłości postanowił zakupić coś nowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...