Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kamil19920404

Wyznaczanie ile % obszaru zajmuje jeden kolor

Polecane posty

Mam kilkanaście bitmap (dokładniej map wektorowych z nałożonymi skalarnymi) i wyznaczanie na oko lub ręcznymi sposobami % obszarów stacjonarnych itp. to zajmie mi ogrom czasu.
Głównie chodzi o wyznaczenie ile % zajmuje obszar ciemnoniebieski.

Macie jakiś pomysł ?
Najlepiej jakiś darmowy program, bo inwestować mi się nie chce to tylko raz 2 razy po kilkanaście (dziesiąt) zdjęć będzie trzeba zrobić 
I jakąś solidną instrukcję dla człowieka zielonego, który nawet z gimpem nie miał dużo wspólnego 
W załączniku jeden z łatwiejszych przykładów jak to wygląda 

Ewentualnie nawet histogram występowania kolorów wystarczy 
nie mam pojęcia jak to zrobić 

6.vector statistics plus mapa skalarna predkosci.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisać program, który wygeneruje histogram z obrazka czy wypluje tabelkę z licznościami kolorów to nie jest żadne rocket science. Zresztą sam histogram da się wygenerować np w gimp.

Bardziej zastanawia mnie jak duże będzie zaburzenie rzeczywistości przez te strzałki, które też są niebieskie. Można by było spróbować w gimpie zrobić takie coś: "select by color", wybrać wszystko co niebieskie, następnie skorzystać z opcji zaznaczenia "pomniejsz", później "powiększ" (czyli eliminujemy większość strzałek, bo one są chude), odwrócić zaznaczenie i usunąć zawartość. Histogram powinien być bardziej dokładny względem oryginału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 
Niestety będzie trzeba częściowo to zamalować bo strzałki się łączą i dają jedna wielką niebieską ciapę w najważniejszych miejscach 

dodatkowo pytanie czy da się wyliczyć powierzchnię zaznaczoną 
przez zaznacz według koloru

w tym przypadku zaznacza zawsze co chcę 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod histogramem masz informację o ilości wystąpień (nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie trzeba przykleić nos do monitora by te małe literki zobaczyć). Skoro masz taką informację i znasz rozmiary obrazka, to pozostaje prosta matematyka (ilość_wystąpień / (wysokość_obrazka * szerokość_obrazka)) * 100 (czyli w procentach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...