Jump to content
Sign in to follow this  
Madpeach

Komputer gamingowy, do 5k.

Recommended Posts

Witam. Bez owijania w bawełnę - potrzebuję komputera do gier, do 5tys (lekko moze byc przekroczone).
Przewaznie bedzie grane w: WoW'a, CS'a, Overwatch, HotS (da, wiekszosc blizzardowych), ale chcialbym tez czasem ruszyc inne, moze troche bardziej wymagajace tytuly. 
Najbardziej mi zalezy na plynnym graniu na wysokich detalach w WoWa (rajdy 20/40 osobowe bez scin).

Niestety, nie znam sie az tak bardzo na komputerach, nowinkach komputerowych, podespolach itp. Znajomy doradzil mi, zebym poczekal na wydanie ostatnio nowych procesorow intela, po czym zlozyl na szybko cos takiego:
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=196245

Chyba juz sa dostepne testy tych procesorow, i5 z tego co wiem wypada calkiem niezle.
Wszystko mniej wiecej w tym zestawie sie zgadza moimi oczekiwaniami - ale - mam do tego pare pytan:
po1. Czy faktycznie ten zestaw ma sens?
po2. Jesli mozna cos zmienic na tansze - co w tym wypadku zmienic?
po3. Jak wspominalem, nie znam sie na tym tak dobrze - czy do gier, ktore wymienilem potrzebuje takiej pamieci? Chodzi mi o to, czy nie lepsza bylaby wymiana 8GB 3kMhz na 16GB 2k? widzialem tylko testy 2k vs 3k, zrozumialem tylko roznice w fpsach w nowszych grach (ale takich chyba nie bede ruszal)
po4. Plyta glowna vs procek intela - slyszalem, ze sa jakies problemy z tanszymi, ktore obsluguja?
po5. Zasilacz jest wsadzony 750, czy to nie przesada? (znajomy tlumaczyl to wymaganym zapasem)
po6. Graficzna - Palit vs MSI Gaming X - oprocz roznicy w cenie (chyba takowa jest) - ktora jest lepsza?
po7. Monitor - tu juz mi bardziej chodzi o nowy pomysl, sam nie wiem czy taka jiyama to dobry wybor. 

Nic nie bedzie podkrecane, z niczym nie chce sie bawic, w najblizszej przyszlosci przewaznie bedzie grane w WoWa. Czas dzialania komputera bedzie dosyc duzy, do 10/12h dziennie, z wlaczona gra.
W zestawie pewnie chcialbym zostawic taka graficzna i procesor. 
Gdyby ktos mial czas i mogl zerknac - doradzic co z ta pamiecia i zasilaczem, moze jakis pomysl na 'lepszy' a tanszy monitor - bylbym wdzieczny. Komputer planuje juz kupowac, nie spieszy mi sie, aczkolwiek sam fakt nowej puszki (caly czas grane na lapku) mnie cieszy, wiec im szybciej tym lepiej. 
+takie pytanie - czy ktos wie, czy zestawy z morele lepiej u nich zamawiac czy bawic sie w szukanie po sklepach? druga sprawa to raty - czy ktos z doswiadczenia wie, czy lepiej wziac raty w sklepie czy np kredyt w swoim banku (ing w moim przypadku)?

Z gory dziekuje za kazda pomoc, pewnie jeszcze jakies pytania sie po drodze nawina. 

Godzinę temu, Madpeach napisał:

po3. Jak wspominalem, nie znam sie na tym tak dobrze - czy do gier, ktore wymienilem potrzebuje takiej pamieci? Chodzi mi o to, czy nie lepsza bylaby wymiana 8GB 3kMhz na 16GB 2k? widzialem tylko testy 2k vs 3k, zrozumialem tylko roznice w fpsach w nowszych grach (ale takich chyba nie bede ruszal)

8GB w takiej cenie to absurd (inna sprawa, że 2x4GB też zbytnio mnie nie przekonują). Sugerowałbym dołożenie do tego zestawu, a jeżeli się nie uda - pozostaje wybierać spomiędzy takiej kostki o standardowych parametrach, bądź np. takiej, jeżeli zakup w kilku sklepach nie stanowi problemu.

po4. Plyta glowna vs procek intela - slyszalem, ze sa jakies problemy z tanszymi, ktore obsluguja?

W tym roku do Coffee Lake będą dostępne jedynie płyty na chipsecie Z370 i ciężko się spodziewać, żeby miały być jakieś poniżej ~500 zł. Tańsze płyty na innych chipsetach mają się pojawić dopiero w przyszłym roku.

po5. Zasilacz jest wsadzony 750, czy to nie przesada? (znajomy tlumaczyl to wymaganym zapasem)

Zasilacze osiągają najwyższą sprawność w okolicach połowy obciążenia, stąd rzeczywiście warto mieć jakiś zapas. Tyle że ten zestaw będzie pod obciążeniem pobierać ~250W, także 750W to bardzo duża przesada. Do wyboru przykładowo RM550X, tańszy Supremo M2, czy choćby Vero L2.

po6. Graficzna - Palit vs MSI Gaming X - oprocz roznicy w cenie (chyba takowa jest) - ktora jest lepsza?

Ten konkretny Palit ma 2-letnią gwarancję, także jest raczej umiarkowanie trafionym wyborem. Oprócz tego naturalnie MSI Gaming X miałby lepszą kulturę pracy, problem w tym, że są dostępne tańsze modele, do których pod tym względem też nie można się przyczepić - GB WF, rozsądnie taktowane GB Aorus (tu akurat nie przypominam sobie żadnego testu, EDIT: choć jako że ma pamięci 9GHz, to wypada chyba najkorzystniej), GB Xtreme, czy Asus z szybszymi pamięciami.

po7. Monitor - tu juz mi bardziej chodzi o nowy pomysl, sam nie wiem czy taka jiyama to dobry wybor. 

Matryca VA to niekoniecznie najlepszy wybór dla gracza, ze względu na takie sobie czasy reakcji. Rozsądniejszy byłby raczej jakiś IPS (który kuleje pod względem srebrzącej czerni) - możesz rozważyć np. i2369Vwm, czy P2317H/P2417H.

Oprócz tego - płyta zrobiła się niedostępna (najtańsza na ten moment jest ta), w zestawie nie ma napędu optycznego (o ile Ci w ogóle potrzebny), dysk podmieniłbym na P300/ST1000DM010, które ponoć od jakiegoś czasu wypadają lepiej od WD10EZEX, no i

48 minut temu, webtom napisał:

MX300 oferuje nieco lepszy stosunek pojemności do ceny, a poza tym jest z SU800 bardzo porównywalny. Choć sam wolałbym 850 EVO (5-letnia gwarancja, szybszy), czy ewentualnie Iridium Pro (5-letnia gwarancja, teoretycznie trwalsze kości MLC).

Hmm. Co do pamieci, "a jezeli sie nie uda.." miales na mysli, czy bede w stanie dolozyc zl, zeby kupic 8gb wiecej? jesli tak, to owszem, moge dolozyc - pytanie nadal pozostaje, czy warto zainwestowac w te drozsze (3000mhz).

Zasilacz ok, zmienie na te 550tki. 

Grafika - ktore z wymienionych polecasz bardziej? czesto widuje WF, ale wspominales cos o pamieci Aorusa - czy przez to, jest to najlepszy wybor?

I jesli chodzi o plyte glowna, lepiej poczekac na dostepnosc innych, czy mozna spokojnie wrzucic ta, ktora linkowales?

pytanie nadal pozostaje, czy warto zainwestowac w te drozsze (3000mhz).

Jeżeli nie widzisz problemu we wzięciu od razu 16GB (gdzie zbyt wiele nie oszczędzisz na wolniejszych pamięciach) i dodatkowo nie musisz dopłacać do płyty głównej obsługującej wyższe takty (bo innych nie ma...), to nawet nie za bardzo wiem, nad czym się zastanawiać.

Zasilacz ok, zmienie na te 550tki. 

Jeden zasilacz wystarczy ;)

Grafika - ktore z wymienionych polecasz bardziej? czesto widuje WF, ale wspominales cos o pamieci Aorusa - czy przez to, jest to najlepszy wybor?

Ta recenzja twierdzi, że karta, biorąc pod uwagę jej wymiary, mogłaby być cichsza (pod obciążeniem, bo w spoczynku wentylatory nie pracują), ale źle nie jest.
Te pamięci to fajny wyróżnik, którego inne karty w zbliżonej cenie nie mają. Przy czym w opiniach ktoś stwierdził, że dostał kartę z 8GHz (możesz dopytać moreli), a taką w esc można dostać nieco taniej, a w sumie przy znośnej dopłacie jest jeszcze Xtreme z szybszymi pamięciami).

I jesli chodzi o plyte glowna, lepiej poczekac na dostepnosc innych, czy mozna spokojnie wrzucic ta, ktora linkowales?

Jako że procesora i tak nie podkręcisz, to mógłbyś pomyśleć o poczekaniu na ponowną dostępność nieco tańszych płyt na Z370. Choć nie mam pojęcia, kiedy to nastąpi.

Uhh, a zakladajac, ze nie przeszkadza mi zamawianie w kilku roznych sklepach - do tej i5, aorusa, 2x 8gb 3k pamieci, ktore gdzies znajde, jaka z tych 'tanszych' plyt polecasz? lub inaczej, jaka plyte bys na dzien dzisiejszy tam wlozyl? Pisales cos o nast roku, jednak mimo cen, wolalbym jeszcze zamowic w tym. Bo jesli dobrze zrozumialem, mowiles o dostepnosc plyt na morelach? Ew jesli masz pojecie, gdzie moge znalezc jakies z polecanych na czas terazniejszy?

Zestaw po zmianach wyglada mniej wiecej tak: 
https://www.morele.net/komputery/monitory-i-akcesoria/monitory-komputerowe-523/,,,,,,,,,,/1/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego

Edited by Madpeach

5 godzin temu, Madpeach napisał:

Czyli zaczynamy od zera? (konfigurację trzeba jakoś zapisać, tak jak zrobiłeś to wcześniej)

Dostępność tańszych płyt na Z370 w ogóle jest dość mierna. Tak na pierwszy rzut oka - w x-komie jest Z370 GAMING PLUS, w komputroniku Z370-A Pro, czy (wyglądająca chyba najlepiej z tej trójki) Z370 PC Pro.

Sorry, cos z tymi linkami mam zawsze nie tak. Teraz powinno byc ok:
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=197299
Jest z ta plyta, ktora podales wczesniej. Czyli ew tu juz zamiana na Z370 PC Pro.

Wyglada to jakos znosnie? I tak ogolnie - bede mial jakiekolwiek problemy w WoWie na high/ultra z takim setupem?

Karta może i dobra, ale jest droższa (przynajmniej w morele.net) od Aorusa.

5 godzin temu, Madpeach napisał:

Wyglada to jakos znosnie? I tak ogolnie - bede mial jakiekolwiek problemy w WoWie na high/ultra z takim setupem?

Zestaw wygląda dobrze, ale na płytę główną musisz czekać 10 dni.

W WoWie powinno być ok, tzn. na Raidach będą spore spadki FPSów - wygląda na to, że silnik tej gry obciąża jakieś 2 wątki procesora, więc spadki będą choćby na 20-rdzeniowym cpu.