Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wojtekwlodyka28

Rozwiązany: Komputer za 3500zł, bez karty graficznej.

Polecane posty

Od dłuższego czasu noszę się z zakupem komputera, od września czekam na procesory Coffe Lake i chyba najwyższy czas aby założyć tu temat :) 

A więc, sytuacja prezentuje się następująco:

Budżet na zakup komputera to 3500 zł, z możliwością dołożenia 500 zł jeżeli naprawdę będzie warto. I tutaj zaczyna się ciekawie, nie potrzebuję karty graficznej, gdyż posiadam nówkę sztukę Radeona R9 290, która posłuży pewnie jeszcze przez jakiś rok lub do ustabilizowania się sytuacji z kartami graficznymi. Oprócz karty - potrzebuję wszystkiego, od zasilacza na obudowie kończąc. 

Zakupić chcę jedynie "skrzynkę", bez monitora i systemu.

Sklep internetowy: morele.net

Posiadam monitor z wejściem DVI, a także już niedługo dodatkowy monitor z wejściem HDMI, więc nie będzie problemu z żadnymi konwerterami.

Mam zamiar podkręcać procesor, preferowana jednostka to i5-8600K. 

Komputer planuję zakupić jak najszybciej, następny tydzień wydaje się najbardziej realny o ile będą dostępne procesory. 

 

Co do dodatkowych uwag: 

Jak na razie ciężko dostać sensowną płytę główną, jednak ciekawy jestem czy ta, którą zamieściłem w ekwipunku poniżej, poradziłaby sobie z jakimś standardowym kręceniem tej jednostki. Nie wykluczam również zakupu chłodzenia, jednak nie mam pojęcia jakie chłodzenie wybrać.

Karta graficzna którą posiadam jest jedną z tych, które potrzebują masę mocy żeby działać. We wcześniejszym komputerze działała niestabilnie właśnie ze względu na zbyt słaby zasilacz. Czy zasilacz z tego zestawu będzie odpowiedni, wystarczy mocy aby tym razem nie było tego problemu? 

Obudowa jakaś solidna, z oknem, ale bez innych wodotrysków.

 

Samodzielnie dałem radę złożyć coś takiego, jednak od dawna nie śledzę rynku i wątpię, żeby ten zestaw był odpowiedni.

https://www.morele.net/inventory/info/Xb0eWh/

Procesor który zamierzam dołożyć do zestawu:

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-8600k-3-60ghz-9mb-box-bx80684i58600k-978217/ - mam zamiar kupić go od razu gdy stanie się dostępny.

W sumie: 3589 zł

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Coffe Lake

Coffee Lake (chciałem to kiedyś wytknąć @Ationxowi, ale jakoś nie było okazji)

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Jak na razie ciężko dostać sensowną płytę główną, jednak ciekawy jestem czy ta, którą zamieściłem w ekwipunku poniżej, poradziłaby sobie z jakimś standardowym kręceniem tej jednostki.

Sekcja zasilania wygląda całkiem solidnie (choć nie aż tak, jak w Extreme4), a ostatnio nie przypominam sobie narzekań na ASRocki, no ale tak czy siak nie zaszkodzi poczekać, aż płyty przetestuje i oceni nieco więcej użytkowników.

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Nie wykluczam również zakupu chłodzenia, jednak nie mam pojęcia jakie chłodzenie wybrać.

Trochę mnie zastanawia, czy do i5-8600K w ogóle jest dołączany cooler - x-kom twierdzi że nie, a Intel przez dwie poprzednie generacje nie dorzucał go do modeli z -K.
Ktoś się orientuje?

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Karta graficzna którą posiadam jest jedną z tych, które potrzebują masę mocy żeby działać. We wcześniejszym komputerze działała niestabilnie właśnie ze względu na zbyt słaby zasilacz.

Tak z czystej ciekawości - co to był za zasilacz i jak udało Ci się ustalić, że to właśnie jego problem?

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Karta graficzna którą posiadam jest jedną z tych, które potrzebują masę mocy żeby działać. We wcześniejszym komputerze działała niestabilnie właśnie ze względu na zbyt słaby zasilacz. Czy zasilacz z tego zestawu będzie odpowiedni, wystarczy mocy aby tym razem nie było tego problemu? 

290tka jest co prawda dość prądożerną kartą, ale nie na tyle, żeby koniecznie potrzebowała aż 650W zasilacza - sama nie powinna przekraczać 250-300W (klik), także cały zestaw powinien się zamknąć w 400W.

W każdym razie VS650 powinien wystarczyć, ale głupio do całkiem klasowego zestawu brać tak budżetowy zasilacz - od biedy można rozważyć Vero M2 600W (jest tańszy, mocy mu w zupełności wystarczy, a ma częściowo odpinane kable i niezależną regulację napięć), acz raczej celowałbym minimum w Supremo L2/M2 550W (wyższa sprawność, niezależna regulacja napięć, 5-letnia gwarancja po rejestracji na stronie, M ma częściowo odpinane kable), czy nawet zastanowił się, czy nie wygospodarować gotówki na Whisper M 550/650, bądź RM550X (7/10 lat gwarancji, w pełni odpinane kable (w sumie nie wiem, czy traktować to jako zaletę...), półpasywna praca wentylatora, jeszcze lepsze parametry elektryczne).

18 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Pomijając zasilacz i płytę:

  • RAM ostatnio zdecydowanie lepiej szukać w zestawie 2x8GB, bo pojedyncze szybkie kostki mają absurdalną wycenę, a nawet takie niepowalające parametrami (jak te wybrane przez Ciebie) kosztują stanowczo za dużo. Na ten moment - 629 zł (wysokie radiatory mogą utrudnić dobór coolera), 659 zł
  • Jako że zestaw zachęca do kręcenia, a więc i zakupu wysokiego coolera - postawiłbym raczej na szerszego Aquariusa X70W (czy z jeszcze wyższej półki Enthoo Pro M).
  • Iridium Pro nie jest może przesadnie złym wyborem, ale 850 EVO jest szybszy i ciut pojemniejszy, a teoretycznie mniej trwałe kostki TLC aż tak nie straszą, skoro też ma 5-letnią gwarancję
  • Zdaje się, że WD to od jakiegoś czasu nieco gorszy wybór od P300, czy ST1000DM010.

Poza tym bez zastrzeżeń ;)

Tak jeszcze dodam, że lepiej nie przywiązuj się do konkretnych wymienionych podzespołów, bo ceny i dostępność lubią się ostatnio (szczególnie w morelach) bardzo dynamicznie zmieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki wielkie za tak obszerną odpowiedź!

18 minut temu, webtom napisał:

Sekcja zasilania wygląda całkiem solidnie (choć nie aż tak, jak w Extreme4), a ostatnio nie przypominam sobie narzekań na ASRocki, no ale tak czy siak nie zaszkodzi poczekać, aż płyty przetestuje i oceni nieco więcej użytkowników.

Wiadomo, jesteśmy w takim momencie, że każdy dzień to nowych nowych wiadomości ^^ Z pewnością będę obserwował to co się dzieje na rynku płyt, na razie zostawiam to co jest ze względu na budżet, jednak pewnie dołożę te 100 zł do twojej propozycji.

21 minut temu, webtom napisał:

Tak z czystej ciekawości - co to był za zasilacz i jak udało Ci się ustalić, że to właśnie jego problem?

Zasilacz który miałem to: https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-cft-650-14cs-650w-modular-cft-650-14cs-196214/.

Z tego co pamiętam linii 12V brakowało mocy by zasilić kartę, przez co musiałem obniżać jej wydajność na tyle, aby działała stabilnie (ok 15%) w innym przypadku przy większym obciążeniu dochodziło nawet do jej wyłączenia, mimo niskich temperatur pracy. Nie ja to diagnozowałem, tylko tyle wiem. 

29 minut temu, webtom napisał:

290tka jest co prawda dość prądożerną kartą, ale nie na tyle, żeby koniecznie potrzebowała aż 650W zasilacza - sama nie powinna przekraczać 250-300W (klik), także cały zestaw powinien się zamknąć w 400W.

Na razie dodałem do zestawu https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m2-gold-550w-spc140-774137/ czyli ten z modularnym okablowaniem. Zastanowię się nad wyborem jeszcze lepszej jednostki zasilającej.

 

32 minuty temu, webtom napisał:

RAM ostatnio zdecydowanie lepiej szukać w zestawie 2x8GB

Tego mi było trzeba, dodałem do zestawu Corsair Vengeance LPX.

35 minut temu, webtom napisał:

Iridium Pro nie jest może przesadnie złym wyborem, ale 850 EVO jest szybszy i ciut pojemniejszy, a teoretycznie mniej trwałe kostki TLC aż tak nie straszą, skoro też ma 5-letnią gwarancję

Zaktualizowałem koszyk również o ten dysk SSD który zaproponowałeś, a co myślisz o tym? 

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx300-275gb-sata3-ct275mx300ssd1-963108/ 

Dysk HDD też zmieniłem, w sumie dołożyłem drugi terabajt, gdyż cena zdaje się być rozsądna.

Oprócz tego, skoro pewnie nie ma stockowego coolera w zestawie, mógłbyś mi polecić jakąś dobrą jednostkę do powiedzmy 150 zł? 

 

http://www.morele.net/inventory/info/GXj52f/ 

Tak wygląda zaktualizowany koszyk, wymieniliśmy w sumie prawie wszystko, ale dokładnie o to mi chodziło :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Zaktualizowałem koszyk również o ten dysk SSD który zaproponowałeś, a co myślisz o tym? 

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx300-275gb-sata3-ct275mx300ssd1-963108/

Ostatni z najciekawszej trójcy SSD ~250GB na SATA - pojemniejszy od 850 EVO, ale nieco wolniejszy (choć realnie to raczej nie do wyłapania gołym okiem), no i ma umiarkowanie korzystne połączenie kości TLC i 3-letniej gwarancji. Jeżeli sądzisz, że przyda Ci się to dodatkowe 25GB, to jak najbardziej się nada, acz do mnie bardziej przemawiają zalety Samsunga.

59 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Dysk HDD też zmieniłem, w sumie dołożyłem drugi terabajt, gdyż cena zdaje się być rozsądna.

Tak tylko zauważę, że ceny dysków 3TB bywają nawet ciut rozsądniejsze (w sensie lepsze w przeliczeniu na TB).

59 minut temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Oprócz tego, skoro pewnie nie ma stockowego coolera w zestawie, mógłbyś mi polecić jakąś dobrą jednostkę do powiedzmy 150 zł?

Do podkręcanych sześciu rdzeni raczej nie schodziłbym poniżej Grandisa 2. Jeżeli koniecznie musimy się zmieścić w 150 zł - Fortis 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, gdyż zmieniam trochę taktykę zakupu.

i5 z odblokowanym mnożnikiem dalej nie ma, a więc pomyślałem w sumie czy by nie zdecydować się na i7 z zablokowanym mnożnikiem. Kosztuje 270 zł więcej, ale mógłbym zaoszczędzić na chłodzeniu i płycie głównej, a dodatkowo nie musiałbym się bawić w przyszłości w podkręcanie, więc wydaje mi się, że jest do rozsądny kompromis. 

Dodatkowo dochodzi wybór innego ramu, gdyż ten w koszyku solidnie podrożał :( Kupno 16 Gb w jednym module jest złym pomysłem? 

Myślałem na tym: https://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr4-16gb-2400mhz-cl15-hx424c15fb-16-869023/

albo nad tym, dwa moduły 2400mhz, ale z większym opóźnieniem: https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ddr4-sport-lt-2x8gb-2400mhz-cl16-bls2c8g4d240fsc-902984/

Ramy w jeden tydzień podrożały na tych morelach o jakieś 20%, wow. 

Ewentualnie co myślicie o tym, żeby na razie kupić po prostu 8 Gb ramu i dołożyć coś w przyszłości?

https://www.morele.net/inventory/info/rCLqo8/ - tak wygląda obecny koszyk, RAM dodałem jeden z najtańszych 16 Gb.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtekwlodyka28 napisał:

i5 z odblokowanym mnożnikiem dalej nie ma...

Dostępność powinna ponoć poprawić się za 2-3 tygodnie.

2 godziny temu, wojtekwlodyka28 napisał:

a więc pomyślałem w sumie czy by nie zdecydować się na i7 z zablokowanym mnożnikiem. Kosztuje 270 zł więcej, ale mógłbym zaoszczędzić na chłodzeniu i płycie głównej, a dodatkowo nie musiałbym się bawić w przyszłości w podkręcanie, więc wydaje mi się, że jest do rozsądny kompromis.

Chłodzenie wziąłeś za słabe, nie brałbym nic słabszego niż SPC Fera 3, bo throttling cpu wydaje się wielce prawdopodobny.

3 godziny temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Ramy w jeden tydzień podrożały na tych morelach o jakieś 20%, wow. 

Konkurencja miała już te pamięci Corsaira 3000/CL15 w cenie ~750 zł, więc po prostu dostosowali ofertę. ;)

3 godziny temu, wojtekwlodyka28 napisał:

Ewentualnie co myślicie o tym, żeby na razie kupić po prostu 8 Gb ramu i dołożyć coś w przyszłości?

Trudno coś doradzić, bo w bliskiej przyszłości wcale nie musi być taniej.

3 godziny temu, wojtekwlodyka28 napisał:

https://www.morele.net/inventory/info/rCLqo8/ - tak wygląda obecny koszyk, RAM dodałem jeden z najtańszych 16 Gb.

Nie rozważałeś wzięcia obecnie i3-8100 lub i5-8400, a później przesiadki na inny procesor? Przy obecnej karcie graficznej nie zauważysz różnicy między i3 a i7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, gdyż wreszcie pojawiły się procesory:

https://www.morele.net/inventory/info/udd89c/ - Tak wygląda finalny koszyk, nie jestem pewien jedynie RAMu i płyty głównej. Oprócz tego wszystko będzie ze sobą kompatybilne? Zestaw ma pracować, jak wcześniej wspominałem, z kartą graficzną Radeon R9 290. 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bull3t napisał:

Jeśli potrzebujesz komputera "na już", to może lepiej wziąć na razie i3-8100? Przynajmniej cena tego cpu nie jest kosmiczna, a wymiany dokonasz po stabilizacji cen.

Nie no, wolałbym już się w to nie bawić, jeśli pojawi się którykolwiek z dwóch i5-8600K albo i7-8700 to biorę, nawet się nie zastanawiam xD 

 

20 godzin temu, webtom napisał:

RAM nie powala, ale obecnie ciężko o cokolwiek znośnie wycenionego, a płyta zdaje się być najsensowniejszą opcją do kręcenia przy ograniczonym budżecie. Tyle że z tego, co widzę, procek i cooler zdążyły się wybyć.

Zaryzykuję ten RAM już, cooler ewentualnie wezmę inny. Pure Rock jest biedny, czy dałby radę na zastępstwo tego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...