Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

PhoeniX426

Instalacjia Linuxa

Polecane posty

Witam. Chciałbym sobie zainstalować Linux'a na komputerze tuż obok Windows'a (Windows 7). Poczytałem trochę i dowiedziałem się że trzeba wydzielić wolne miejsce z partycji dysku by
móc zainstalować Linux'a. Podczas instalacji tworzymy partycje swap, home itp. I tutaj mam parę pytań:

1. Czy opłaca się tworzyć partycje boot?
2. Jaki powinienem wybrać typ partycji dla home, swap i /, logiczną czy podstawową?
3. Czy jest jakaś metoda która pozwala bez problemu usunąć Linux'a z komputera w razie potrzeby?

Próbowałem już wydzielić trochę miejsca z dysku (zmniejszając jedyną partycję na Windowsie jaką posiadam czyli C) ale za każdym razem wyświetla mi że mogę zmniejszyć max 247 MB.
Mam jeszcze dużo miejsca (koło 400 GB) wiec zastanawiam się co może być powodem problemu. Generalnie czytałem że to może być przez to że dysk nie jest z defragmentowany.
Czy to faktycznie może być problemem? A jeśli nie to co może stać na przeszkodzie do wydzielenia miejsca?

Proszę mi wybaczyć jeżeli zadaje banalnie pytania ale po prostu chcę uniknąć błędów bo już raz sobie skopałem dysk kiedy zainstalowałem Ubuntu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę od końca.

Przed zmniejszeniem partycji NTFS należy ją zdefragmentować - systemowe narzędzie powinno sobie z tym poradzić. Przy czym nie należy zmniejszać rozmiaru partycji systemowej z poziomu samego systemu (zresztą Windows nawet na to nie powinien pozwolić). Najlepiej zrobić to z poziomu systemu odpalanego z płyty - świetnie do tego celu nadaje się GParted Live.

I odpowiadając na resztę pytań:

1. Tak, opłaca się, przy czym nie jest to koniecznie wymagane. Chodzi o to, że osobna partycja /boot powinna być nieco szybsza i pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych układów partycji.

2. Właściwie nie ma to znaczenia - Linuksowi nie będzie to przeszkadzać, jeśli znajdzie się na dysku logicznym, ale w przypadku, gdy Linux stoi obok Windowsa możesz to zrobić tak:

- partycja podstawowa z Windowsem

- partycja podstawowa /boot

- partycja podstawowa /

- partycja rozszerzona:

* dysk logiczny ze swapem

* dysk logiczny /home

Możesz też skorzystać z LVMa, wtedy może to wyglądać tak:

- partycja podstawowa z Windowsem

- partycja podstawowa /boot

- partycja podstawowa LVM (i na tym logiczne partycje /, swap i /home).

Albo:

- partycja podstawowa z Windowsem

- partycja podstawowa LVM (i na tym logiczne partycje /boot, /, swap i /home).

Przy czym ten ostatni układ wymaga użycia GRUBa jako bootloadera - pozostałe bootloadery nie mogą mieć katalogu /boot wewnątrz LVMa.

3. Tak, wystarczy wgrać na nowo bootloader Windowsa i usunąc partycje z Linuksem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. A czy mógłbym użyć GParted który był już domyślnie w Mincie (Linux Mint)? W sensie mam Minta na pendrive i mogę go uruchomić w wersji Live. Ale jeśli lepiej zainstalować
samego GParted to nie ma problemu. A i czy usuwanie partycji z linuxem to też przez GParted?

Cytuj

- partycja podstawowa z Windowsem

W sensie, że ta partycja z Windowsem już będzie istniała, tak?

A tak wracając jeszcze do partycji /boot to jaki powinna ona mieć typ systemu plików (ext4, ext3 itp)? Wiem, że na reszcie partycji powinno się ustawić ext4, ale czytałem gdzieś, że dla /boot powinno się wybrać fat32.

Sorry, jeżeli strasznie męczę tymi pytaniami.

A i dzięki za odpowiedź Sevard, bardzo mi rozjaśniły sytuację :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...