Jump to content
Sign in to follow this  
nabukadnezar

Upgrade Sony Vaio

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze!

Potrzebuję Waszej pomocy, rady specjalistów. Od kilku lat nie jestem na bieżąco z hardwarem i softwarem, terminologia z tym związana to dla mnie czarna magia. Chciałbym dokonać wymiany podzespołów w moim laptopie Sony Vaio, oczywiście chciałbym się zmieścić w jak najmniejszym budżecie ale bez przesady, jak wiadomo chytry traci dwa razy :)

Obecnie mam Core i3 2330M, docelowo chciałbym coś z rodziny i7.

Grafika to GeForce 410M, tu chciałbym dać najmocniejszą kartę jaką się da.

Ram z 4 GB chciałbym zwiększyć do 8 GB. Mam dwa sloty i tylko jeden zajęty właśnie tą 4GB (PC3-10700 667MHZ) kością. Czy jest sens dodawać jedną kość z wyższym taktowaniem? Czy wymienić obydwie?

W załączniku dodaję plik tekstowy ze specyfikacją mojego laptopa wygenerowaną z programu CPU-Z.

VAIO

Trochę się zapędziłeś, bo ani procesora ani karty na 99% nie da się wymienić w tym laptopie.

RAM najlepiej kupić o identycznych parametrach - kupisz szybszy to i tak zwolni on do taktowań tego wolniejszego. W szybszy RAM raczej nie ma sensu inwestować, przy tak wiekowym sprzęcie nie odczujesz różnicy w działaniu.

Sprawdzałem jak do wymiany procesora ma się moja płyta główna z chipsetem Intel HM65, podobno jest dość elastyczny, nie ma problemów z wymianą. W końcu ten model Vaio, który posiadam, był do kupienia w różnych wersjach w tym z chociażby procesorem core i7 i grafiką GeForce 540M, wszystko oparte na tej samej płycie głównej, wskazuje to na możliwość wymiany.

19 godzin temu, Dirian napisał:

Trochę się zapędziłeś, bo ani procesora ani karty na 99% nie da się wymienić w tym laptopie.

Procesor da się wymienić - to wersja na Socket G2, za to dokładanie powyżej i5-2520M nie ma sensu - ten laptop nie obsługuje czterordzeniowych i7. Natomiast, o ile pamiętam to układ graficzny jest przylutowany.

7 godzin temu, nabukadnezar napisał:

W końcu ten model Vaio, który posiadam, był do kupienia w różnych wersjach w tym z chociażby procesorem core i7 i grafiką GeForce 540M, wszystko oparte na tej samej płycie głównej, wskazuje to na możliwość wymiany

Brak związku przyczynowo-skutkowego. Nawet w epoce Sandy Bridge były serie laptopów oparte na tej samej płycie głównych z wlutowanymi procesorami i różnymi grafikami.

W sumie i5-2520M jest jednak o te ~25-30% szybszy, chociaż więcej niż ~100 złotych bym zań nie dał.

A jak mogę sprawdzić czy karta grafiki jest przylutowana? Wystarczyłby mi ten Core i5, GeForce jakieś dwa modele wyższy i z 8 GB. A myślicie, że jest sens montować dysk SSD? Czytałem, że można podmienić napęd DVD na właśnie dysk.