Jump to content
marcin3595p

Chłodzenie

Recommended Posts

Dziś jakoś karta zaczęła się grzać mocno na EVE Online. Noszę się również z zamiarem podkręcenia lekko sprzętu. Budżet ma być na 3-4 wentylatory 140mm. Oczywiśćie w rozsądnej kwocie za powiedzmy ~60zł/szt. Kultura pracy obecnych nie budzi zastrzeżeń choć mogłyby trochę lepiej nawiewać. Najlepiej podłączyć pod płytę bo nie wiem ile w stanie jest obsłużyć wbudowany kontroler.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, marcin3595p napisał:

nie wiem ile w stanie jest obsłużyć wbudowany kontroler.

Wg producenta - trzy (klik). Czyli jeżeli pasuje Ci ręczna zmiana prędkości obrotowej, to mógłbyś zakupić jeszcze jeden 3-pinowy. Jeżeli nie - o ile Twoja płyta ma odpowiednio dużo wolnych* gniazd 4-pin, to możesz zakupić wentyle z PWM i zostawić jej ich regulację.

Co do ilości i rozmieszczenia wentylatorów - sam w R4 mam dwa wciągające na froncie i po jednym wyciągającym na tylnym panelu i na topie. Jeżeli zależy Ci na poprawie temperatur karty, to w sumie możesz rozważyć wrzucenie wentylatora wciągającego na dole, obok zasilacza (tylko sprawdź, czy w ogóle się tam zmieści).

Co do konkretnych modeli, to prawdę mówiąc brakuje mi nieco obeznania, ale jako że pewnie i tak nikt inny niczego nie zaproponuje, to zasugeruję SilentiumPC Sigma Pro (PWM, bo nie-PWM jest dość wolny) - wg specyfikacji jest w stanie przerzucić nieco więcej powietrza od wentyli Fractala, nie jest przesadnie głośny, no i względnie tani.

*Zawsze możesz też pomyśleć o zakupie rozgałęziacza - czy to 1->2, czy nawet 1->4 (ponoć powyżej dwóch wentyli na gniazdo, warto zadbać o zasilanie z innego źródła, jak w tym przypadku).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...