Jump to content
SteamPunker

Zestaw komputerowy (PC+Monitor) bez karty graficznej ~5k.

Recommended Posts

Witam,
już od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu komputera, a teraz po uzbieraniu odpowiedniej kwoty zgłaszam się do odpowiedniego forum. ;)
Coby nie przedłużać:

Budżet na komputer: okolice pięciu tysięcy, ale raczej ich dolna granica.
Części do kupienia: cała skrzynka (bez grafiki) plus monitor.
Czy wliczyć system w cenę: tak.
Zastosowanie komputera: Gry, zgrywanie gameplay'ów,  pół-profesjonalne tworzenie materiałów wideo. W przyszłości może praca/programowanie.
Preferowany sklep: tam gdzie jest opłacalnie i nie ma problemów z gwarancją/zwrotem.
Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): w cenie zestawu. Najbardziej skłaniam się ku 29UM69G, chyba że ktoś mi zaproponuje coś lepszego.
Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie robiłem tego wcześniej, ale gdy zacznie "brakować mocy" to jak najbardziej.
Termin zakupu komputera: zależny od sytuacji na rynku (ceny pamięci, grafik i premiera Coffe Lake).
Dodatkowe uwagi: Mam rodzinę w UK, więc jeżeli jest możliwość tańszego zakupu z np. Amazon Prime, to chętnie skorzystam.

Sugerując się innymi tematami w tym wątku złożyłem coś takiego:
https://www.morele.net/inventory/info/HfC9M5/

Zaznaczam, że złożyłem go poglądowo. Jeśli oczekiwanie do Coffe Lake jest sensowne, to się wstrzymam. Kartę którą chciałem włożyć do zestawu to był GTX 1070, ale ze względu na wywindowane ceny (wcześniej był dostępny za ~1800) i rozczarowującą Vegę 56 (plus zamieszanie związane z kryptowalutami) skłaniam się ku GTX 1080 za 2200 z ESC, choć to pewnie jest już overkill.

PS
Ile jest warty komputer z i5 3350P, GTX 1050 Ti 4GB, 8GB Ramu i dysk HDD 1TB? Znajomy sprzedaje i zastanawiam za ile brat mógłby go kupić.

Sensowniej byłoby jednak poczekać na Coffee Lake jak ci sie nie pali.

Co do wyceny, zaleznie od tego jaki zasilacz i obudowa, to z 1300-1500 zł.

28 minut temu, Dirian napisał:

Sensowniej byłoby jednak poczekać na Coffee Lake jak ci sie nie pali.

Co do wyceny, zaleznie od tego jaki zasilacz i obudowa, to z 1300-1500 zł.

1) Po ostatnich doniesieniach o (ciągle) drożejących pamięciach i niepewnej sytuacji kart graficznych zastanawiałem się czy nie byłoby rozsądne kupować sprzęt "na raty". Ten 1080 strasznie kusi, ale ze skokowo rosnącą wydajnością NVIDI nie zdziwię się jak będzie odpowiadał za rok "średniej półce" z 2060 na czele... No i Coffe Lake to będzie jednorazowy, nowy chipset bo w 2018 wychodzi Cannon Lake w 10nm. A z AMD pomijając niższe taktowanie i wydajność jednego wątku/rdzenia zamierza wspierać AM4 do 2020.

2) A opłaca się go za te półtora kafla kupować? Bratu najzwyczajniej w świecie zepsuł się (prehistoryczny) komputer i szuka teraz czegoś co mu odpali już nie tylko CS-a/LoL-a/MineCrafta. Jego monitor ma wejście HDMI.
Podpytam o zasilacz, a grafika była w nim zmieniana na początku tego roku na jakiegoś Gigabyte z b(l)ackplatem, ale nie powiem, który to konkretnie model. Kumpel sprzedaje, bo przesiada się na coś mocniejszego.

Edited by SteamPunker
Stylistyka.

30 minut temu, SteamPunker napisał:

Ten 1080 strasznie kusi, ale ze skokowo rosnącą wydajnością NVIDI nie zdziwię się jak będzie odpowiadał za rok "średniej półce" z 2060 na czele...

Nie ma takiej opcji. Dopuszczam myśli, że GTX 2060 = GTX 1070, ale na pewno nie dogoni GTXa 1080.

30 minut temu, SteamPunker napisał:

A z AMD pomijając niższe taktowanie i wydajność jednego wątku/rdzenia zamierza wspierać AM4 do 2020.

Jeśli zamierzasz w przyszłości wymienić procesor na nowszy, to AM4 ma jakiś sens. Choć z tymi sekcjami zasilania płyt B350, to ja bym się nie nastawiał, że zrobisz upgrade na dowolny model. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że może zechcesz jednak zmienić płytę/platformę ze względu na PCIe 4.0 (lub 5.0).

Za te 1500 zl przy zalozeniu, ze zasilacz jest markowy, to nie jest to zla opcja. Nowe gry na srednich detalach lub nawet wysokich (przy pogrzebaniu w ustawieniach) rusza bez problemu.

31 minut temu, Bull3t napisał:

Dopuszczam myśli, że GTX 2060 = GTX 1070, ale na pewno nie dogoni GTXa 1080.

Bo? Żeby daleko nie szukać - GTX 1060 6GB >= GTX 980...

@webtom - ale następcą GTX 980 jest bardziej GTX 1070, niż GTX 1080. GTX 980 nie kosztował przeszło 3k w dniu premiery, w przeciwienstwie do 1080-tki.

Tak samo jak GTX 1070 ciężko uznać za następcę GTX 970, dopiero GTX 1060 został za niego nieoficjalnie uznany (lub tez za nastepce GTX 980 wlasnie...). Zaś znów GTX 1060 nijak nie zastępuje GTX 960, bo tutaj pojawił się GTX 1050 Ti.

23 minuty temu, Dirian napisał:

GTX 980 nie kosztował przeszło 3k w dniu premiery, w przeciwienstwie do 1080-tki.

Swoje dołożył kurs dolara (~3.23 vs 3.94), bo różnica w zamorskiej walucie aż tak duża nie była i wynosiła jedynie ~10% ($50 - klik, klik), zresztą podobnie podrożał GTX 1070 względem GTX 970 i GTX 1060 względem GTX 960.
Nie, żebym trzymał za to kciuki, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że nVidia w przypadku Volty znowu podniesie nieco ceny i uczyni GTX 2060 odpowiednikiem GTX 1080, a GTX 2070 - GTX 1080 Ti.

3 godziny temu, webtom napisał:

Bo? Żeby daleko nie szukać - GTX 1060 6GB >= GTX 980...

Już wyjaśniam. Wydaje mi się to mało prawdopodobne z kilku powodów:

- przejście z litografii 16nm na 12nm nie da takiego "kopa" jak w przypadku przejścia z 28nm na 16nm (wystarczy spojrzeć na to, ile udało się "upakować" tranzystorów w kolejnych generacjach Tesli - w Volcie powierzchnia rdzenia wyraźnie wzrosła);

- różnica wydajności między GTXem 1060 a GTXem 1070 jest znacznie wyższa niż dystans, jaki dzieli GTXa 970 do GTXa 980 (klik);

- konkurencja zbytnio nie naciska;

- bardzo wysoki skok wydajności miałby swoje odzwierciedlenie w cenie, co mogłoby negatywnie odbić się w sprzedaży, tym bardziej przy drożejących pamięciach.

• Upvote 1

Zdecydowany jestem poczekać skoro i3-ki mają mieć wyższą wydajność niż obecne i5-ki. Do tego wyczekany krach na rynku kryptowalut (nareszcie!) sugeruje wysyp sporej ilości "lekko używanych" kart graficznych. A to pewnie rykoszetem wpłynie na cenę nowych podzespołów – pamięci RAM patrzę na was.

Jeszcze tylko pytanie czy ta karta sensownie obsłuży stareńki zestaw 5.1 Creative'a oraz czym szczególnym różni się te dwa monitory: klik! Klik!
Warto dopłacać do FreeSynca (zmiana karty za ~4 lata)? A może jest szansa na niereferencyjną, skonfigurowaną napięciowo/wydajnościowo Vegę 56 poniżej 1800zł?

Przepraszam za walenie posta pod swoim postem, ale znalazłem coś takiego:

www.fanboy.pl/technologicznie/zestawy-komputerowe-oraz-propozycje-dla-graczy-sierpien-2017/

Któryś z tańszych i dużych zestawów ma jakiś sens, czy w większości przypadków to zasilacz z czarnej listy, budżetowa obudowa i źle sparowana obudowa do płyty głównej?

Pozdrawiam i gratuluję Bull3t nowej rangi na forum. :)

Ja czekam i przeglądam tylko, a brat się zastanawia nad kupnem tego używanego za 1500 i porównuje do nowych kompów. ;)

Inwestowanie w Intela półtora miesiąca przed premierą 50% wydajniejszej jednostki w tej samej cenie byłoby co najmniej nierozsądne. :P 

Edited by SteamPunker

Dnia 09/05/2017 o 00:11, SteamPunker napisał:

A może jest szansa na niereferencyjną, skonfigurowaną napięciowo/wydajnościowo Vegę 56 poniżej 1800zł?

Skonfigurować "napięciowo/wydajnościowo" to byś musiał raczej osobiście. Vega 56 w wersji niereferencyjnej raczej nieprędko zawita w naszym pięknym kraju.

4 godziny temu, SteamPunker napisał:

Któryś z tańszych i dużych zestawów ma jakiś sens, czy w większości przypadków to zasilacz z czarnej listy, budżetowa obudowa i źle sparowana obudowa do płyty głównej?

Zestawy wyglądają przyzwoicie, choć w niektórych przypadkach coś by można zmienić. Zasilacze i obudowy SPC są często polecane na naszym forum.

4 godziny temu, SteamPunker napisał:

Pozdrawiam i gratuluję Bull3t nowej rangi na forum.

Dzięki.